Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, korakios είπε

κοιτάς περίοδο κατανάλωσης , είναι μικτά με την αλλαγή τιμολόγησης 1/8/22

Έτσι τα διαχώρισα

Από 21-06 ως 21-07 θα είναι η μια περίοδος με χρέωση 0.58Ε

Από 22-07-ως 22-08, 23-08 ως 23-09 και 24-09 ως 19-10 είναι τρεις περίοδοι  και έχουν χρέωση 9.33Ε

Η περίοδος κατανάλωσης είναι 21-06 ως 19-10. 

Τώρα πώς προκύπτουν οι χρεώσεις αυτές  δεν το έχω λύσει ακόμη. 

 

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Στον λογαριασμό Φεβρουαρίου για παράδειγμα το πάγιο ήταν 1,69 ανά τετράμηνο, το διαίρεσαν με 120, μετά το πολλαπλασίασαν με 121, και με στρογγυλοποίηση βγήκε το 1,70.

Στους δύο τελευταίους κάποιες ημέρες ήταν πριν την 01/08 και κάποιες από 01/08 και μετά για αυτό βλέπεις δύο διαφορετικές πάγιες χρεώσεις, περισσότερες λεπτομέρειες θα μπορέσω να σου πω μόνο αν ανεβάσεις και τους δύο λογαριασμούς ολόκληρους, εννοείται με σβησμένα τα προσωπικά στοιχεία.

Α τώρα είδα αυτό το μήνυμά σου. 

Ναι, το  κατανοώ τώρα που το έγραψες με παράδειγμα.  Το ότι ήταν 1.69Ε το πάγιο ανά τετράμηνο από πού προκύπτει; Γιατί τα υπόλοιπα τα κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Α τώρα είδα αυτό το μήνυμά σου. 

Ναι, το  κατανοώ τώρα που το έγραψες με παράδειγμα.  Το ότι ήταν 1.69Ε το πάγιο ανά τετράμηνο από πού προκύπτει; Γιατί τα υπόλοιπα τα κατάλαβα.

Από τον τιμοκατάλογο του Γ1 που ίσχυε έως και 31/08/2022:

image.jpeg

https://www.dei.gr/media/222hlxir/timok-xt-aug2021-g1n_nd.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Η περίοδος κατανάλωσης είναι 21-06 ως 19-10. 

άρα έχεις ημέρες 21/06 έως 31/07 επί πάγιο/ημέρα ΔΕΗ ΓΝ1 προ 1/8

( (1,69+2,22)/120 ή (5,32+2,22)/120 για 1Φ ή 3Φ αντίστοιχα)

edit στο περίπου μιας και το έτος είναι 365μέρες , άρα τετράμηνο 120κάτι μέρες

και ημέρες 1/8 έως 19/10 επί πάγιο/ημέρα ΔΕΗ ΓΝ1 μετά 1/8 

( 3,5/30 ευρώ ανα ημέρα )

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

άρα έχεις ημέρες 21/06 έως 31/07 επί πάγιο/ημέρα ΔΕΗ ΓΝ1 προ 1/8

( (1,69+2,22)/120 ή (5,32+2,22)/120 για 1Φ ή 3Φ αντίστοιχα)

edit στο περίπου μιας και το έτος είναι 365μέρες , άρα τετράμηνο 120κάτι μέρες

και ημέρες 1/8 έως 19/10 επί πάγιο/ημέρα ΔΕΗ ΓΝ1 μετά 1/8 

( 3,5/30 ευρώ ανα ημέρα )

Στο μεταξύ κάποια στιγμή είχε βάλει νυχτερινό, υποψιάζομαι ότι ο λογαριασμός Αυγούστου έχει περίοδο τιμολόγησης που τελειώνει μέσα στον Ιούλιο, και τα δύο πάγια αφορούν ημέρα και νύχτα.

Μόνο αν μας δείξει τους λογαριασμούς θα βγάλουμε άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Μόνο αν μας δείξει τους λογαριασμούς θα βγάλουμε άκρη.

προσωπικά δεν ψήνομαι , πυρηνική φυσική κατέληξε χωρίς λόγο , πιστεύω κατάλαβε, αν όχι πες του σωστά είναι 🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, korakios είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

ότι και να σου είπαν μη δίνεις σημασία

τα πάγια έχουν αλλάξει απο 1/8/22 , φυσικά ποτέ δεν είχαν σχέση με την κατανάλωση

σχετικά με τις χρεώσεις μπορείς να τις δεις στην ιστοσελίδα του πάροχου

πάντα απο το τέλος να ξεκινάς

 

1 ώρα πριν, washcloud είπε

...αμ δεν έχουν όλοι τα ίδια ωράρια.

Δηλαδή; Παίζει ρόλο η περιοχή;

48 λεπτά πριν, korakios είπε

άρα έχεις ημέρες 21/06 έως 31/07 επί πάγιο/ημέρα ΔΕΗ ΓΝ1 προ 1/8

( (1,69+2,22)/120 ή (5,32+2,22)/120 για 1Φ ή 3Φ αντίστοιχα)

edit στο περίπου μιας και το έτος είναι 365μέρες , άρα τετράμηνο 120κάτι μέρες

και ημέρες 1/8 έως 19/10 επί πάγιο/ημέρα ΔΕΗ ΓΝ1 μετά 1/8 

( 3,5/30 ευρώ ανα ημέρα )

1,69+2,22= 3,91/120= 1.7085 ~1.71Ε Ωραία το υπολόγισα. Μονοφασική παροχή έχω. Να 'σαι καλά για το λινκ.

Αλλά δεν είχα τότε νυχτερινό. Μου εγκατέστησαν το μετρητή  στις 01-11-22.  Και σήμερα μου είπαν στο τηλέφωνο ότι δεν εμφανίζεται το νυχτερινό και ίσως δεν θα εμφανίζεται ούτε στον έναντι του Δεκεμβρίου αλλά στον εκκαθαριστικό του Φεβρουαρίου, που θα έχουν λάβει μετρήσεις από τον ΔΕΔΔΗΕ. 

 

Οπότε για τον εκκαθαριστικό του Φεβρουαρίου κρατάμε αυτό που μου έγραψες σε προηγούμενο ποστ και κατανόησα πλήρως " Στον λογαριασμό Φεβρουαρίου για παράδειγμα το πάγιο ήταν 1,69 ανά τετράμηνο, το διαίρεσαν με 120, μετά το πολλαπλασίασαν με 121, και με στρογγυλοποίηση βγήκε το 1,70."

Να το κάνω και με τη μέθοδο που μου είχες γράψει  "διαιρείς το μηνιαίο πάγιο με 30 για να δεις πόσο είναι ανά ημέρα, και μετά το πολλαπλασιάζεις με τις ημέρες της περιόδου κατανάλωσης του λογαριασμού" 

1.69/4 μήνες=0.4225/ μήνα 0.4225/30= 0.01408 την ημέρα Χ  121 ημέρες (που είναι η περίοδος κατανάλωσης) = 1.704 και με στρογγυλοποίηση 1.70Ε

Πάντως για το λογαριασμό του Οκτωβρίου μου έγραψες "1/8 έως 19/10 επί πάγιο/ημέρα ΔΕΗ ΓΝ1 μετά 1/8"

 Άρα 31 ημέρες Αυγούστου+30 ημέρες Σεπτεμβρίου+ 19 ημέρες Οκτωβρίου = 80 ημέρες 

3.50Ε/30=0.116 Χ 80 ημέρες και ναι βγήκε το πολυπόθητο 9.33Ε. Σου είμαι ευγνώμων !!  Θα υπολογίσω και τα άλλα από περιέργεια. Από πού ανακάλυψες αυτήν τη μαγική φόρμουλα υπολογισμού; Να είσαι καλά. Γιατί δεν θέλω να μένω με απορίες. 

35 λεπτά πριν, korakios είπε

προσωπικά δεν ψήνομαι , πυρηνική φυσική κατέληξε χωρίς λόγο , πιστεύω κατάλαβε, αν όχι πες του σωστά είναι 🤪

Αν όχι πες ΤΗΣ σωστά είναι 🤪  Μια μικρή διόρθωση στο φύλο 🙂😅

Επεξ/σία από Inci624
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Inci624 είπε

Δηλαδή; Παίζει ρόλο η περιοχή;

τζαστ γκουγκλ ιτ

 

7 ώρες πριν, Inci624 είπε

Αν όχι πες ΤΗΣ σωστά είναι 🤪  Μια μικρή διόρθωση στο φύλο

...στις μέρες που ζούμε, ψιλογράμματα 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, ethnik471 είπε

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ο μετρητής μου είναι ο παλαιότερος που έχω δει και ο παλαιότερος στην οικοδομή (1973) , οτι γράφει μάλιστα ειναι στην καθαρεύουσα. Αλλα έχει 2 δίσκους. Ο ηλεκτρολόγος μου, μου είπε πως ο δεύτερος δίσκος είναι για το νυχτερινό , το οποίο είναι μηδενισμένο, ποτέ κανείς δεν το χρησιμοποίησε. 
Παρ'ολα αυτά απο την εξυπηρέτηση του ΔΕΔΗΕ όταν τους το είπα, με ενημέρωσαν οτι οπως και να χει ο μετρητής θα αλλαχτεί. Θα μου βάλουν άραγε ψηφιακό;

 

Τέλος, απο τον τοπικό ΔΕΔΗΕ , κατόπιν ερωτησής μου , μου απάντησα πως το νυχτερινό απο τη στιγμή που πλήρωσα τα 42+ ευρώ θα ενεργοποιηθεί εντός 20 ημερών (το πολύ).
Τελικα ισχύει οτι είναι αναγκασμένοι εντός 10 εργάσιμων; Και αν ναι γιατί μου είπαν μαξ 20 ;

Ίδια περίπτωση , και εγώ έκανα αίτηση σε διαμέρισμα ιδιόκτητο του 1980.

Είχα παλιό μετρητή . Από τη αίτηση ήρθαν μετά από 7 μήνες ακριβώς για τοποθέτηση νέου ψηφιακού μετρητή .

Και όντως στο 3ο εκκαθαριστικό μετά τη ενεργοποίηση μου έβαλαν και τη έκπτωση για τη προθεσμία του νυκτερινού -20€ ως αιτιολογία : εγγυημενες υπηρεσίες ΔΕΔΔΗΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως υποσχέθηκα λοιπόν, επανέρχομαι:

Κατόπιν αλληλογραφίας με ΔΕΔΔΗΕ και -δυστυχώς- φθάνοντας να απειλήσω για καταγγελία σε Συνήγορο Καταναλωτή, Γενική Γραμματεία Καταναλωτή, ΡΑΕ, προχθές ήρθε εργολάβος του ΔΕΔΔΗΕ και εγκατέστησε νέο ψηφιακό ρολόι. Συμπεραίνω πως για αλλαγή από συνεχές σε τμηματικό χρειαζόταν εν τέλει. Ευχαριστώ για όλη τη βοήθεια, το εκτιμώ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, apapadop837 είπε

Όπως υποσχέθηκα λοιπόν, επανέρχομαι:

Κατόπιν αλληλογραφίας με ΔΕΔΔΗΕ και -δυστυχώς- φθάνοντας να απειλήσω για καταγγελία σε Συνήγορο Καταναλωτή, Γενική Γραμματεία Καταναλωτή, ΡΑΕ, προχθές ήρθε εργολάβος του ΔΕΔΔΗΕ και εγκατέστησε νέο ψηφιακό ρολόι. Συμπεραίνω πως για αλλαγή από συνεχές σε τμηματικό χρειαζόταν εν τέλει. Ευχαριστώ για όλη τη βοήθεια, το εκτιμώ.

θα το κολλούσα στο 3.4. Έλεγχος μετρητή μετά από αίτημα Καταναλωτή για 20ευρω ,

συν  20€ ανα αίτημα που έκανες , σε περίπτωση που πέρασαν 20 εργάσιμες και δεν απαντούσαν

(4.2. Απάντηση σε έγγραφο αίτημα (παράπονο ή πληροφορίες) με ανάγκη επιτόπιας μετάβασης)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, apapadop837 είπε

Όπως υποσχέθηκα λοιπόν, επανέρχομαι:

Κατόπιν αλληλογραφίας με ΔΕΔΔΗΕ και -δυστυχώς- φθάνοντας να απειλήσω για καταγγελία σε Συνήγορο Καταναλωτή, Γενική Γραμματεία Καταναλωτή, ΡΑΕ, προχθές ήρθε εργολάβος του ΔΕΔΔΗΕ και εγκατέστησε νέο ψηφιακό ρολόι. Συμπεραίνω πως για αλλαγή από συνεχές σε τμηματικό χρειαζόταν εν τέλει. Ευχαριστώ για όλη τη βοήθεια, το εκτιμώ.

Ωραία, σιγά σιγά που μπαίνει και ο χειμώνας..

Το ωράριο το μεσημέρι να τσεκαρεις τι ώρες είναι, ανάλογα την περιοχή σου..

Ριχνε μια ματιά, αν δεν βαριέσαι, περιστασιακά όταν αλλάζει το ωράριο πως άλλαξε, εγώ έτσι την πάτησα, είμαι όλο το χρόνο τμηματικό λόγω περιοχής και νόμιζα το καλοκαίρι πως είχα 23:00-07:00 ενώ έχω 15:30-17:30 & 02:00-08:00 όλο το χρόνο.. (αυτές τις ώρες από Τ1 αλλάζει σε Τ2 ο μετρητής..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

δε νομίζω να σε χαλά AC καλοκαιράκι καταμεσήμερο 😁

...αν τυχόν γυρνάει σπίτι βράδυ από καμμιά δουλειά, σίγουρα δεν θα τον φτιάχνει όμως ότι δεν ξεκινάει (το νυχτερινό) στις 11 αλλά στις 2...😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, korakios είπε

δε νομίζω να σε χαλά AC καλοκαιράκι καταμεσήμερο 😁

Μεσημέρι που γυρνάμε είναι ήδη ρυθμισμένα με χρονοδιακόπτη 15:30 παίρνουν ΟΛΑ μπρος να γίνει το σπίτι δροσερό από τους 29 που έχει στους 26😎😎😎

8 ώρες πριν, washcloud είπε

...αν τυχόν γυρνάει σπίτι βράδυ από καμμιά δουλειά, σίγουρα δεν θα τον φτιάχνει όμως ότι δεν ξεκινάει (το νυχτερινό) στις 11 αλλά στις 2...😛

Αυτό ναι.., αν το ανάβεις πριν κοιμηθείς πχ στις 12 είναι ένα μειονέκτημα.., αλλά νομίζω αντισταθμίζεται, γιατί κάθε πρωί μέχρι τις 8, καφετιέρες, φρυγανιερες, τυχόν θερμοσίφωνες για ντουζ κλπ είναι όλα "μειωμένα".

Μια η άλλη είναι 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...