Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι

αν έχουν

ναι

γιατί τόσο το υπολογίζουν περίπου (αν είσαι τυχερός)

_______________________________________________________________________

 

ότι και να σου είπαν μη δίνεις σημασία

όχι , ανάλογα την περίοδο κατανάλωσης (μέρες)

όχι , μέχρι το όριο όλες τιμολογούνται σαν ημερήσιες και παίρνουν ΚΟΤ , δεν υπάρχει αμφιβολία για αυτό και το θεωρείς δεδομένο

σωστά

σωστά (αν είναι ημερήσιες)

Μόνο οι ημερήσιες μετράνε για το όριο

σωστά

ότι και να σου είπαν μη δίνεις σημασία

την πετάς στην ανακύκλωση και κοιτάς το νήμα με τα κλιματιστικά

Εμείς σπάνια ξεπερνάμε το όριο των 1600 kWh δηλαδή αν δεν είναι 1601 kWh δεν έχουμε έκπτωση από το νυχτερινό; Αφού ο μετρητής έχει δύο ενδείξεις 1.8.1 για ημερήσιες, 1.8.2 για νυχτερινές για ποιο λόγο να χρεώνονται όλες ως ημερήσιες; 

 

Το πάγιο διαμορφώνεται μου είπες ανάλογα με την περίοδο κατανάλωσης από 01 Αυγούστου και μετά; Γιατί πρώτα ήταν ανάλογα με τις καταναλώσεις έτσι δεν είναι; Δηλαδή τώρα που θα είναι διμηνιαίος ο λογαριασμός το πάγιο θα  είναι 7.00Ε (3.50Εχ2 μήνες);

 

Μα πριν λίγες ημέρες την αγόρασα. Τόσο πολύ καίει; 

Επεξ/σία από Inci624
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Εμείς σπάνια ξεπερνάμε το όριο των 1600 kWh δηλαδή αν δεν είναι 1601 kWh δεν έχουμε έκπτωση από το νυχτερινό; Αφού ο μετρητής έχει δύο ενδείξεις 1.8.1 για ημερήσιες, 1.8.2 για νυχτερινές για ποιο λόγο να χρεώνονται όλες ως ημερήσιες; 

γιατί έτσι μετρά το ΚΟΤ , έχει χιλοαναλυθεί στο σωστό νήμα

για παράπονα και αντιρρήσεις στο αρμόδιο υπουργείο

10 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Το πάγιο διαμορφώνεται μου είπες ανάλογα με την περίοδο κατανάλωσης από 01 Αυγούστου και μετά;

απο πάντα

10 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Γιατί πρώτα ήταν ανάλογα με τις καταναλώσεις έτσι δεν είναι;

ποτέ δεν ήταν έτσι

10 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Δηλαδή τώρα που θα είναι διμηνιαίος ο λογαριασμός το πάγιο θα  είναι 7.00Ε (3.50Εχ2 μήνες);

αν είναι ακριβώς 60 μέρες , τότε ναι

10 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Μα πριν λίγες ημέρες την αγόρασα. Τόσο πολύ καίει; 

δεν είναι πόσο καίει , είναι οτι με AC για την ίδια ζέστη θα έκαιγες ~1/4  (ανάλογα το AC και εξωτερική θερμοκρασία)

είτε την επιστρέφεις αν έκανες αγορά ηλεκτρονικά , είτε τη χαρίζεις σε κάποιον που δεν πας ή την κρατάς για κανα μπάνιο να δουλεύει 10 λεπτά πριν το χρησιμοποιήσεις

συνέχεια για απορίες σχετικά με την απόδοση AC vs παλαιολιθικών θερμοπομπών και ΣΙΑ,  στο νήμα "σύγκριση κόστους θέρμανσης"

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

γιατί έτσι μετρά το ΚΟΤ , έχει χιλοαναλυθεί στο σωστό νήμα

για παράπονα και αντιρρήσεις στο αρμόδιο υπουργείο

απο πάντα

ποτέ δεν ήταν έτσι

αν είναι ακριβώς 60 μέρες , τότε ναι

δεν είναι πόσο καίει , είναι οτι με AC για την ίδια ζέστη θα έκαιγες ~1/4  (ανάλογα το AC και εξωτερική θερμοκρασία)

είτε την επιστρέφεις αν έκανες αγορά ηλεκτρονικά , είτε τη χαρίζεις σε κάποιον που δεν πας ή την κρατάς για κανα μπάνιο να δουλεύει 10 λεπτά πριν το χρησιμοποιήσεις

συνέχεια για απορίες σχετικά με την απόδοση AC vs παλαιολιθικών θερμοπομπών και ΣΙΑ,  στο νήμα "σύγκριση κόστους θέρμανσης"

Καλώς θα κοιτάξω τις 188 σελίδες για  ΚΟΤ. 

Πάντως το πάγιο δεν ήταν ποτέ σταθερό. Δηλαδή έχουμε όλοι το το ίδιο πάγιο στους λογαριασμούς; Γράφει και στο δικό σου λογαριασμό 2 πάγιες χρεώσεις 0.58Ε  και 9.33Ε;  Εμένα στο τηλέφωνο μου είπε για το λογαριασμό του Οκτωβρίου ότι το ένα πάγιο είναι 0.58Ε επειδή αφορά Ιούνιο-Ιούλιο και το άλλο είναι 9.33Ε Αύγουστο-Οκτώβριο. Τρεις μήνες έχουν πάγιο 3.50Ε. 

Θα γράψω εκεί τότε για τη θερμάστρα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler
6 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Εμένα στο τηλέφωνο μου είπε

ότι και να σου είπαν μη δίνεις σημασία

τα πάγια έχουν αλλάξει απο 1/8/22 , φυσικά ποτέ δεν είχαν σχέση με την κατανάλωση

σχετικά με τις χρεώσεις μπορείς να τις δεις στην ιστοσελίδα του πάροχου

6 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Καλώς θα κοιτάξω τις 188 σελίδες για  ΚΟΤ. 

πάντα απο το τέλος να ξεκινάς

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, korakios είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

ότι και να σου είπαν μη δίνεις σημασία

τα πάγια έχουν αλλάξει απο 1/8/22 , φυσικά ποτέ δεν είχαν σχέση με την κατανάλωση

σχετικά με τις χρεώσεις μπορείς να τις δεις στην ιστοσελίδα του πάροχου

πάντα απο το τέλος να ξεκινάς

Δηλαδή ό,τι λένε στο τηλεφωνικό κέντρο της ΔΕΗ δεν ισχύει; Και δηλαδή εγώ τώρα πώς θα επωφεληθώ από το νυχτερινό αν έχω όφελος μόνο στην περίπτωση που ξεπεράσω το όριο των 1600 kWh; Αφού με διαβεβαιώνεις ότι εντός του ορίου όλες χρεώνονται ως ημερήσιες.  

Ωραία, αφού ποτέ δεν είχαν σχέση τα  πάγια με την κατανάλωση αυτό σημαίνει ότι εμφανίζουμε όλες και όλοι στους λογαριασμούς μας τις ίδιες πάγιες χρεώσεις; Είτε πρόκειται για έναντι είτε πρόκειται για εκκαθαριστικό; Ναι, έχω επισκεφθεί το site της ΔΕΗ.

 

Για παράδειγμα σήμερα κοίταξα το μετρητή και έχει 150 kWh ημερήσιες και 74 kWh νυχτερινές. Σύνολο 224 kWh. Θα τιμολογηθούν όλες, δηλαδή  και οι 224 kWh  ως ημερήσιες;  

 

Σ' ευχαριστώ πάντως για τις μέχρι τώρα συμβουλές! 

Επεξ/σία από Inci624
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Και δηλαδή εγώ τώρα πώς θα επωφεληθώ από το νυχτερινό αν έχω όφελος μόνο στην περίπτωση που ξεπεράσω το όριο των 1600 kWh; Αφού με διαβεβαιώνεις ότι εντός του ορίου όλες χρεώνονται ως ημερήσιες.  

δεν  κερδίζεις κάτι , απλό είναι . Μόνο για περίπτωση μη ξεπεραστεί το όριο βοηθά (συν οτι γλυτώνεις κάποιες λίγες ρυθμιζόμενες χρεώσεις )

18 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Ωραία, αφού ποτέ δεν είχαν σχέση τα  πάγια με την κατανάλωση αυτό σημαίνει ότι εμφανίζουμε όλες και όλοι στους λογαριασμούς μας τις ίδιες πάγιες χρεώσεις; Είτε πρόκειται για έναντι είτε πρόκειται για εκκαθαριστικό;

όχι όπως ξαναέγραψα γιατί μπορεί να διαφέρει η περίοδος κατανάλωσης (μέρες, μήνες) απο λογαριασμό σε λογαριασμό

19 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Για παράδειγμα σήμερα κοίταξα το μετρητή και έχει 150 kWh ημερήσιες και 74 kWh νυχτερινές. Σύνολο 224 kWh. Θα τιμολογηθούν όλες, δηλαδή  και οι 224 kWh  ως ημερήσιες;  

ναι αν είσαι κάτω απο το όριο τετραμήνου στις ημερήσιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν  κερδίζεις κάτι , απλό είναι . Μόνο για περίπτωση μη ξεπεραστεί το όριο βοηθά (συν οτι γλυτώνεις κάποιες λίγες ρυθμιζόμενες χρεώσεις )

όχι όπως ξαναέγραψα γιατί μπορεί να διαφέρει η περίοδος κατανάλωσης (μέρες, μήνες) απο λογαριασμό σε λογαριασμό

ναι αν είσαι κάτω απο το όριο τετραμήνου στις ημερήσιες

 

Μάλιστα. Απογοητεύτηκα λιγάκι.

 

Ναι, συμφωνώ. Αν λαμβάνει κάποιος μηνιαίο λογαριασμό ή αν  λαμβάνει έγχαρτο και όχι e-bill είναι διαφορετικές οι περίοδοι κατανάλωσης. Τώρα πώς υπολογίζεται η πάγια χρέωση δεν έχω καταλάβει. Καλά τώρα από 01-08-22 υπάρχει πάγιο 3.50Ε το οποίο πολλαπλασιάζουμε με τις  ημέρες κατανάλωσης απ' ότι κατάλαβα. Τους προηγούμενους μήνες πώς το υπολογίζαμε; 

 

Το όριο είναι 1600 στο τετράμηνο. Άρα αν καίω ως 400 κιλοβατώρες το μήνα, ανεξάρτητα από το αν πχ οι 200 είναι ημερήσιες και οι άλλες  200 είναι νυχτερινές θα χρεωθούν όλες ως ημερήσιες ενώ αν είναι 401 κιλοβατώρες θα γίνει διαχωρισμός σε ημερήσιες και σε νυχτερινές;    

Επεξ/σία από Inci624
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Inci624 είπε

Το μελέτησα ξανά το παράδειγμα σου "Για ΚΟΤ: μέχρι το όριο (1.600) οι ημερήσιες τιμολογούνται με τιμή ημερήσιου και οι νυχτερινές με νυχτερινό, χωρίς οι νυχτερινές να έχουν έκπτωση ΚΟΤ.

(επειδή κάτι σου είπε σχετικά ο Κοράκιος, και δεν ξέρω αν μπερδεύτηκε και αυτός) ...δεν καταλαβαίνω γιατί μπερδεύεσαι : οι ημερήσιες μέχρι το όριό σου (1.600) τιμολογούνται με την τιμή του απρόχου σου και παίρνεις έκπτωση ΚΟΤ. Αν λοιπόν έχεις 1.600 ημερήσιες (βάσει αυτού που λέει το ρολόι σου), θα πάρεις γι' αυτές έκπτωση ΚΟΤ. Αν ταυτόχρονα έχεις και κάποιες νυχτερινές (πες 500 ξερωγώ) θα τιμολογηθούν με την τιμή του νυχτερινού που δίνει ο πάροχός σου, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΓΙ' ΑΥΤΕΣ ΕΚΠΤΩΣΗ ΚΟΤ.

Αν σε ένα άλλο σενάριο έχεις πχ 1.500 ημερήσιες και 700 νυχτερινές, τότε οι 100 από τις 700 νυχτερινές θα τιμολογηθούν με την τιμή των ημερήσιων και θα πάρουν και έκπτωση ΚΟΤ (υπό μία έννοια "μετατρέπουν" λοιπόν κάποιες από τις νυχτερινές σε ημερήσιες, και για την ακρίβεια όσες χρειάζεται μέχρι την "συμπλήρωση" του ορίου των 1.600 που δεν είχες φτάσει με τις "κανονικές ημερήσιες". Οι υπόλοιπες 600 νυχτερινές, ΘΑ ΤΙΜΟΛΟΓΗΘΟΥΝ ΜΕ ΤΙΜΗ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟΎ ΧΩΡΙΣ ΕΚΠΤΩΣΗ ΚΟΤ. 

1 ώρα πριν, Inci624 είπε

Στο τηλέφωνο μου είπε μια υπάλληλος της ΔΕΗ ότι υφίσταται κανονικά η έκπτωση του ΚΟΤ και για το νυχτερινό και ότι οι ημερήσιες χρεώνονται ως ημερήσιες και οι νυχτερινές ως νυχτερινές. Τελικά έχουν ή δεν έχουν οι νυχτερινές την έκπτωση του ΚΟΤ;

...δεν ξέρω τί σου είπε/δεν ξέρω τί εννοούσε/δεν ξέρω τί κατάλαβες/δεν έχει σημασία. Ισχύουν αυτά που σου είπα κι εγώ την προηγούμενη φορά, αυτά που σου είπε κι ο Κοράκιος σήμερα, και το παράδειγμα που σου έδωσα πιο πάνω: οι νυχτερινές "από μόνες τους" ΔΕΝ παίρνουν έκπτωση ΚΟΤ. Μόνο όταν έχεις λιγότερες ημερήσιες από το όριο και μετατραπούν όσες (νυχτερινές) χρειάζεται μέχρι να συμπληρωθεί το όριο. Το λεώ γιατί όπως (λες) ότι σου είπε, βγαίνει ότι "και οι νυχτερινές παίρνουν ούτως ή άλλως ΚΟΤ". Ε δεν παίρνουν. Ισχύουν οι προαναφερθείσες προϋποθέσεις για να πάρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, washcloud είπε

(επειδή κάτι σου είπε σχετικά ο Κοράκιος, και δεν ξέρω αν μπερδεύτηκε και αυτός) ...δεν καταλαβαίνω γιατί μπερδεύεσαι : οι ημερήσιες μέχρι το όριό σου (1.600) τιμολογούνται με την τιμή του απρόχου σου και παίρνεις έκπτωση ΚΟΤ. Αν λοιπόν έχεις 1.600 ημερήσιες (βάσει αυτού που λέει το ρολόι σου), θα πάρεις γι' αυτές έκπτωση ΚΟΤ. Αν ταυτόχρονα έχεις και κάποιες νυχτερινές (πες 500 ξερωγώ) θα τιμολογηθούν με την τιμή του νυχτερινού που δίνει ο πάροχός σου, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΓΙ' ΑΥΤΕΣ ΕΚΠΤΩΣΗ ΚΟΤ.

Αν σε ένα άλλο σενάριο έχεις πχ 1.500 ημερήσιες και 700 νυχτερινές, τότε οι 100 από τις 700 νυχτερινές θα τιμολογηθούν με την τιμή των ημερήσιων και θα πάρουν και έκπτωση ΚΟΤ (υπό μία έννοια "μετατρέπουν" λοιπόν κάποιες από τις νυχτερινές σε ημερήσιες, και για την ακρίβεια όσες χρειάζεται μέχρι την "συμπλήρωση" του ορίου των 1.600 που δεν είχες φτάσει με τις "κανονικές ημερήσιες". Οι υπόλοιπες 600 νυχτερινές, ΘΑ ΤΙΜΟΛΟΓΗΘΟΥΝ ΜΕ ΤΙΜΗ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟΎ ΧΩΡΙΣ ΕΚΠΤΩΣΗ ΚΟΤ. 

...δεν ξέρω τί σου είπε/δεν ξέρω τί εννοούσε/δεν ξέρω τί κατάλαβες/δεν έχει σημασία. Ισχύουν αυτά που σου είπα κι εγώ την προηγούμενη φορά, αυτά που σου είπε κι ο Κοράκιος σήμερα, και το παράδειγμα που σου έδωσα πιο πάνω: οι νυχτερινές "από μόνες τους" ΔΕΝ παίρνουν έκπτωση ΚΟΤ. Μόνο όταν έχεις λιγότερες ημερήσιες από το όριο και μετατραπούν όσες (νυχτερινές) χρειάζεται μέχρι να συμπληρωθεί το όριο. Το λεώ γιατί όπως (λες) ότι σου είπε, βγαίνει ότι "και οι νυχτερινές παίρνουν ούτως ή άλλως ΚΟΤ". Ε δεν παίρνουν. Ισχύουν οι προαναφερθείσες προϋποθέσεις για να πάρουν.

Είναι πρακτικά αδύνατο να έχω μόνο ημερήσιες. Σίγουρα θα έχω και κάποιες νυχτερινές. Σήμερα κοίταξα το ρολόι μου και έχω 150 ημερήσιες και 74 νυχτερινές σύνολο 224. 

Τώρα αυτές οι 500 που μου έγραψες στο 1ο σενάριο, εμπεριέχονται στις 1600 ή είναι επιπλέον. Δηλαδή μιλάς για 1600 ημερήσιες και για 500 νυχτερινές; Σύνολο 2100;

Το δεύτερο σενάριο το κατάλαβα απολύτως. Στο οποίο όμως η συνολική κατανάλωση βγαίνει 2.200. Δηλαδή  μόνο αν ξεπερνιέται το όριο των 1600 οι καταναλώσεις διαχωρίζονται σε ημερήσιες και νυχτερινές και αυτό επειδή αν ξεπερνάς το όριο των 1600 χάνεις την έκπτωση του ΚΟΤ οπότε σου λέει μη χάσεις και την έκπτωση του νυχτερινού, και έτσι οι επιπλέον κιλοβατώρες τιμολογούνται ως νυχτερινές χωρίς όμως την έκπτωση του ΚΟΤ. (Να υποθέσω επειδή είναι ήδη φθηνή η τιμή της κιλοβατώρας στο νυχτερινό; Είναι 0.07Ε απ' ότι είδα στη ΔΕΗ). 

"Το λέω γιατί όπως (λες) ότι σου είπε, βγαίνει ότι "και οι νυχτερινές παίρνουν ούτως ή άλλως ΚΟΤ"

Αυτό την ρώτησα και αυτό με επιβεβαίωσε. Αλλά μου λες με σιγουριά ότι δεν ισχύει. 

Επεξ/σία από Inci624
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Ναι, συμφωνώ. Αν λαμβάνει κάποιος μηνιαίο λογαριασμό ή αν  λαμβάνει έγχαρτο και όχι e-bill είναι διαφορετικές οι περίοδοι κατανάλωσης. Τώρα πώς υπολογίζεται η πάγια χρέωση δεν έχω καταλάβει. Καλά τώρα από 01-08-22 υπάρχει πάγιο 3.50Ε το οποίο πολλαπλασιάζουμε με τις  ημέρες κατανάλωσης απ' ότι κατάλαβα. Τους προηγούμενους μήνες πώς το υπολογίζαμε; 

Το αν λαμβάνεις έγχαρτο ή όχι δεν έχει καμία απολύτως διαφορά στις περιόδους κατανάλωσης και στον υπολογισμό του παγίου, απλά στη μία στον στέλνουν ταχυδρομικά ενώ στην άλλη τον κατεβάζεις.

Επίσης ο υπολογισμός του παγίου σε κάθε λογαριασμό δεν είναι πυρηνική φυσική, αριθμητική δημοτικού είναι, διαιρείς το μηνιαίο πάγιο με 30 για να δεις πόσο είναι ανά ημέρα, και μετά το πολλαπλασιάζεις με τις ημέρες της περιόδου κατανάλωσης του λογαριασμού. Από πάντα έτσι έβγαζε το πάγιο η ΔΕΗ, το μόνο που άλλαξε από 01/08 και μετά είναι το ύψος του παγίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Τώρα αυτές οι 500 που μου έγραψες στο 1ο σενάριο, εμπεριέχονται στις 1600 ή είναι επιπλέον. Δηλαδή μιλάς για 1600 ημερήσιες και για 500 νυχτερινές; Σύνολο 2100;

...δεν καταλαβαίνω καν τί λες εδώ (δεν καλοδουλεύει και το κεφάλι και με 16 πίεση δεν λέει να το παραπιέζω, γιατί το όριο είναι πολύ πιο κάτω από 1.600 😄). Δεν χρειάζεται όμως να τα πολυμπερδεύεις: φρόντισε απλώς 3 πράγματα: γενικά φρόντισε να κάνεις οικονομία στην κατανάλωση, να κάνεις όση περισσότερη κατανάλωση γίνεται εντός του νυχτερινού ωραρίου (δες ποιο είναι αυτή την εποχή στην περιοχή σου, αν είναι ενεργοποιημένο μετά το 1988), και να μην περνάς τις 1.600 ημερήσιες (όπως τις βλέπεις στο ρολόι) το τετράμηνο (στην χειρότερη τις 1.760) και όλα καλά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Το αν λαμβάνεις έγχαρτο ή όχι δεν έχει καμία απολύτως διαφορά στις περιόδους κατανάλωσης και στον υπολογισμό του παγίου, απλά στη μία στον στέλνουν ταχυδρομικά ενώ στην άλλη τον κατεβάζεις.

Επίσης ο υπολογισμός του παγίου σε κάθε λογαριασμό δεν είναι πυρηνική φυσική, αριθμητική δημοτικού είναι, διαιρείς το μηνιαίο πάγιο με 30 για να δεις πόσο είναι ανά ημέρα, και μετά το πολλαπλασιάζεις με τις ημέρες της περιόδου κατανάλωσης του λογαριασμού. Από πάντα έτσι έβγαζε το πάγιο η ΔΕΗ, το μόνο που άλλαξε από 01/08 και μετά είναι το ύψος του παγίου.

Μάλιστα. Άρα οι περίοδοι κατανάλωσης είναι ίδιες απλώς αν λαμβάνεις e-bill τον βλέπεις με το που εκδίδεται ενώ αν έχεις έγχαρτο πρέπει να περιμένεις μέχρι να τον λάβεις ταχυδρομικά.

Ναι, αλλά πώς το υπολογίζει το πάγιο η ΔΕΗ; Ωραία, ξεκινώ γράφοντας τις πάγιες χρεώσεις. Μπορείς δηλαδή να καταλάβεις πώς προκύπτουν; 

Φεβρουαρίου 121 ημέρες, πάγια χρέωση 1.70Ε

Απριλίου 60 ημέρες, πάγια χρέωση 0.85Ε

Ιουνίου 123 ημέρες, πάγια χρέωση 1.73Ε 

Αυγούστου 59 ημέρες, υπάρχουν 2 πάγιες χρεώσεις η μια 0.58Ε και η άλλη 2.10Ε

Οκτωβρίου 121 ημέρες υπάρχουν 2 πάγιες χρεώσεις η μια 0.58Ε και η άλλη 9.33Ε

 

8 λεπτά πριν, washcloud είπε

...δεν καταλαβαίνω καν τί λες εδώ (δεν καλοδουλεύει και το κεφάλι και με 16 πίεση δεν λέει να το παραπιέζω, γιατί το όριο είναι πολύ πιο κάτω από 1.600 😄). Δεν χρειάζεται όμως να τα πολυμπερδεύεις: φρόντισε απλώς 3 πράγματα: γενικά φρόντισε να κάνεις οικονομία στην κατανάλωση, να κάνεις όση περισσότερη κατανάλωση γίνεται εντός του νυχτερινού ωραρίου (δες ποιο είναι αυτή την εποχή στην περιοχή σου, αν είναι ενεργοποιημένο μετά το 1988), και να μην περνάς τις 1.600 ημερήσιες (όπως τις βλέπεις στο ρολόι) το τετράμηνο (στην χειρότερη τις 1.760) και όλα καλά....

Μου έγραψες "Οι ημερήσιες μέχρι το όριό σου (1.600) τιμολογούνται με την τιμή του απρόχου σου και παίρνεις έκπτωση ΚΟΤ. Αν λοιπόν έχεις 1.600 ημερήσιες (βάσει αυτού που λέει το ρολόι σου), θα πάρεις γι' αυτές έκπτωση ΚΟΤ. Αν ταυτόχρονα έχεις και κάποιες νυχτερινές (πες 500 ξερωγώ) θα τιμολογηθούν με την τιμή του νυχτερινού που δίνει ο πάροχός σου, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΓΙ' ΑΥΤΕΣ ΕΚΠΤΩΣΗ ΚΟΤ"

Σου έγραψα "Τώρα αυτές οι 500 που μου έγραψες στο 1ο σενάριο, εμπεριέχονται στις 1600 ή είναι επιπλέον. Δηλαδή μιλάς για 1600 ημερήσιες και για 500 νυχτερινές; Σύνολο 2100;"

Επειδή μου έγραψες αν έχω ταυτόχρονα και κάποιες νυχτερινές π.χ. 500 έκανα πρόσθεση 1600+500 και βγήκε το 2100 που σου είπα. 

15.00-17.00, 02.00-08.00 έχω νυχτερινό όπως όλοι

Επεξ/σία από Inci624
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Αυγούστου 59 ημέρες, υπάρχουν 2 πάγιες χρεώσεις η μια 0.58Ε και η άλλη 2.10Ε

Οκτωβρίου 121 ημέρες υπάρχουν 2 πάγιες χρεώσεις η μια 0.58Ε και η άλλη 9.33Ε

κοιτάς περίοδο κατανάλωσης , είναι μικτά με την αλλαγή τιμολόγησης 1/8/22

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Ναι, αλλά πώς το υπολογίζει το πάγιο η ΔΕΗ; Ωραία, ξεκινώ γράφοντας τις πάγιες χρεώσεις. Μπορείς δηλαδή να καταλάβεις πώς προκύπτουν; 

Φεβρουαρίου 121 ημέρες, πάγια χρέωση 1.70Ε

Απριλίου 60 ημέρες, πάγια χρέωση 0.85Ε

Ιουνίου 123 ημέρες, πάγια χρέωση 1.73Ε 

Αυγούστου 59 ημέρες, υπάρχουν 2 πάγιες χρεώσεις η μια 0.58Ε και η άλλη 2.10Ε

Οκτωβρίου 121 ημέρες υπάρχουν 2 πάγιες χρεώσεις η μια 0.58Ε και η άλλη 9.33Ε

Στον λογαριασμό Φεβρουαρίου για παράδειγμα το πάγιο ήταν 1,69 ανά τετράμηνο, το διαίρεσαν με 120, μετά το πολλαπλασίασαν με 121, και με στρογγυλοποίηση βγήκε το 1,70.

Στους δύο τελευταίους κάποιες ημέρες ήταν πριν την 01/08 και κάποιες από 01/08 και μετά για αυτό βλέπεις δύο διαφορετικές πάγιες χρεώσεις, περισσότερες λεπτομέρειες θα μπορέσω να σου πω μόνο αν ανεβάσεις και τους δύο λογαριασμούς ολόκληρους, εννοείται με σβησμένα τα προσωπικά στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...