Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

^ Εμένα μου βάλανε μετρητη εντός 10μέρου. Ο ΔΕΔΔΗΕ έχει απαντήσει γραπτώς σε κάποιους εδώ μέσα (όπως αναφέρει και στο σάιτ του) την διαδικασία απόδοσης του 20άρικου. Προχθές κάποιος πρωτανέφερε και ότι του το βάλανε στον λογαριασμό της ΔΕΗ, ως "πιστωτικό ποσό"/έκπτωση που λες κι εσύ (αρκετά νωρίτερα από ό,τι υποστηρίζει ότι το κάνει, ο ΔΕΔΔΗΕ=1.5 με 4.5 μήνες νωρίτερα), όπως στο παράδειγμα που εδωσες.

3.5 είναι το πάγιο. Σταθερά (σε κυμαινόμενο πρόγραμμα). Το "Σωστά;" που ρώταγες δλδ.

ΚΑΙ τα δυο ισχύουν. Ξαναδιάβασε (κυρίως/καλά) τί σου έγραψα, και τί γράφει στο σάιτ και θα καταλάβεις τί εννοώ. Το ίδιο πράγμα είναι  - δεν χωράει διαζευτικό.

Όχι δεν είναι "συγκεκριμένος ο αριθμός νυχτερινών που πρέπει να καταναλώνεις". Για την ακρίβεια, αν πχ καταναλώνεις ΜΟΝΟ νυχτερινές (πρακτικά αδύνατο), θα είναι το "ιδανικό". Ξαναδιάβασε (καλά) όπως είπα το πώς τιμολογούνται/το παράδειγμά μου, και θα το καταλάβεις. Είναι ξεκάθαρη η εξήγησή μου (δώσε έμφαση στο "μετρατρέπονται" που γράφω - είναι το "κλειδί" για να καταλάβεις).

Οι "Ρυθμιζόμενες" είναι,,,,καζίκια που έχει βάλει το κράτος μέσα στα χρόνια, ανάλογα με τις "διεθνείς εξελίξεις" ("πρόστιμα για ρύπους" πχ) και το πώς "έσπασε" η κάποτε ενιαία ΔΕΗ σε διαφορετικές "υπηρεσίες" (πχ ΔΕΔΔΗΕ/ΑΔΜΗΕ/κτλ). Με άλλα λόγια, είναι ό,τι άλλο πέρα των "Χρεώσεων για την προμήθεια ηλεκτρικής ενέργειας", δηλαδή πέρα από όσα παίρνει ο ΠΑΡΟΧΟΣ = ΔΕΗ εν προκειμένω.

SMS; Μπα 😁 Απλά θα το δεις στον λογαριασμό (πριν ή και,,,,μετά τον εκκαθαριστικό που θα περιλαμβάνει την τελευταία καταμέτρηση αναφορικά με τον παλιό μετρητή. Εμένα πχ πρώτα μου ήρθε έναντι με τον ΝΕΟ, και κάποιες βδομάδες μετά ο εκκαθαριστικός του "παλιού μετρητή".

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπήκε σήμερα ο νέος ψηφιακός μετρητής μετά από 83 ημέρες. Ερώτημα, τις νέες μετρήσεις που θα δώσω αφού ξεκινάω από μηδενική βάση πως θα τις υπολογίσουν σε σχέση με την προηγούμενη μέτρηση από τον παλαιό μετρητή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, walex είπε

μπήκε σήμερα ο νέος ψηφιακός μετρητής μετά από 83 ημέρες. Ερώτημα, τις νέες μετρήσεις που θα δώσω αφού ξεκινάω από μηδενική βάση πως θα τις υπολογίσουν σε σχέση με την προηγούμενη μέτρηση από τον παλαιό μετρητή ?

Καταρχήν την πρώτη μέτρηση μετά την αλλαγή δεν θα την κάνεις εσύ, θα την κάνει ο ΔΕΔΔΗΕ την προγραμματισμένη ημερομηνία καταμέτρησης, και στο μεταξύ αν είναι να βγει λογαριασμός θα βγει έναντι.

Επίσης ο τεχνικός που άλλαξε τον μετρητή σημείωσε την ένδειξη του παλιού, η οποία θα ληφθεί υπόψιν στην τιμολόγηση του επόμενου εκκαθαριστικού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, walex είπε

μπήκε σήμερα ο νέος ψηφιακός μετρητής μετά από 83 ημέρες. Ερώτημα, τις νέες μετρήσεις που θα δώσω αφού ξεκινάω από μηδενική βάση πως θα τις υπολογίσουν σε σχέση με την προηγούμενη μέτρηση από τον παλαιό μετρητή ?

...αυτά που σου είπε ο αποπάνω, συν ότι ανεξάρτητα τί λογαριασμούς θα έχεις μετά τον νέο μετρητή (έναντι κι εκκαθαριστικό), κάποια στιγμή (λογικά μετά τον πρώτο έναντι με τον νέο μετρητή) θα σου έρθει εκκαθαριστικός που θ' αφορά την κατανάλωση με βάσει τις τελικές ενδείξεις του παλιού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν περασει ενας μηνας απο τοτε που εκανα την πληρωμη στο ΔΕΔΔΗΕ για νυχτερινο μετρητη και εχω ενοχλησει κανα δυο φορες και ολο μου λενε θα σας παρουν τηλεφωνο και δεν παιρνει κανενας. Δεν ειναι υποχρεωμενοι να ερθουν μεσα σε 10 εργασιμες? Μπορω να κανω κάτι αλλο εγω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, spocky είπε

Εχουν περασει ενας μηνας απο τοτε που εκανα την πληρωμη στο ΔΕΔΔΗΕ για νυχτερινο μετρητη και εχω ενοχλησει κανα δυο φορες και ολο μου λενε θα σας παρουν τηλεφωνο και δεν παιρνει κανενας. Δεν ειναι υποχρεωμενοι να ερθουν μεσα σε 10 εργασιμες? Μπορω να κανω κάτι αλλο εγω?

Ναι είναι υποχρεωμένοι να έρθουν μέσα σε 10 ημέρες μια και είναι εγγυημένη υπηρεσία, και αν αργήσουν απλά πρέπει να σου καταβάλλουν αποζημίωση 20€.

Και όχι, δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο εκτός από το να τους παίρνεις τηλ, που όπως διαπίστωσες και εσύ δεν βοηθάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ναι είναι υποχρεωμένοι να έρθουν μέσα σε 10 ημέρες μια και είναι εγγυημένη υπηρεσία, και αν αργήσουν απλά πρέπει να σου καταβάλλουν αποζημίωση 20€.

Και όχι, δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο εκτός από το να τους παίρνεις τηλ, που όπως διαπίστωσες και εσύ δεν βοηθάει.

Και πως το αιτουμαι αυτο το 20ευρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, spocky είπε

Και πως το αιτουμαι αυτο το 20ευρω?

https://deddie.gr/el/eggyimenes-ypirisies-katanaloton/οικονομικές-ρήτρες-καταβολή-ποσών/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Απο το link που εστειλες:

Τα ποσά καταβάλλονται με την ακόλουθη διαδικασία:
α) με μέριμνα του ΔΕΔΔΗΕ Α.Ε., χωρίς να απαιτείται αίτηση εκ μέρους των δικαιούχων, είτε απευθείας σε αυτούς ή μέσω του λογαριασμού ηλεκτρικής ενέργειας, μετά από σχετική συμφωνία του ΔΕΔΔΗΕ Α.Ε. με τους αρμόδιους Προμηθευτές ηλεκτρικής ενέργειας,
β) ανά εξάμηνο και συγκεκριμένα εντός τριών (3) μηνών από τη λήξη του ημερολογιακού εξαμήνου στο οποίο αφορούν.

 

Σαν να σου λενε, "μην κουραζεσε ουτε εσυ ούτε εμείς, οταν ειναι να γίνει θα γίνει". Θεούληδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^...στην προηγούμενη σελίδα θα δεις την πέριπτωση κάποιου που αιτήθηκε νυχτερινό Φλεβάρη, του το βάλανε (sic)  Σεπτέμβρη, και Νοέμβρη του πιστώσανε το 20άρικο μέσω ΔΕΗ (κανονικά, με βάση τα παραπάνω, θα έπρεπε - αν δεν κάνω λάθος - να του το πιστώνανε από καλό 2023, γιατί κάπου θυμάμαι να αναφέρεται ότι "το ημερολογιακό 6μηνο λογίζεται από την στιγμή που βάλουν τον μετρητή". Αλλά ακόμη κι αν ήταν από τότε που τον αιτήθηκε/πλήρωσε, θα έπρεπε να του τα πιστώνανε το αργότερο μέχρι τέλος Σεπτέμβρη. Οπότε σε κάθε περίπτωση,,,,,,,"όταν/τότε θα" που είπες κι εσύ....

(...εκτός κι αν όντως ήταν να του τα δώσουν μέχρι τέλος Σεπτέμβρη αλλά δεν είχε να λάβει λογαριασμό από τον πάροχο, μεταξύ Σεπτέμβρη και Νοέμβρη....Σε κάθε περίπτωση, μπαίνουν απ' ό,τι φαίνεται, τουλάχιστον. Το πότε,,,,μαγική εικόνα.)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου βάλανε και μένα τον ψηφιακό μετρητή που τους είχα πληρώσει για το Νυχτερινό τιμολόγιο.

Τώρα πότε ήρθανε και το βάλανε δεν πήρα καν χαμπάρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, skiabox είπε

Μου βάλανε και μένα τον ψηφιακό μετρητή που τους είχα πληρώσει για το Νυχτερινό τιμολόγιο.

Τώρα πότε ήρθανε και το βάλανε δεν πήρα καν χαμπάρι.

Ώπα, και εμένανε χθες είχε κοπεί το ρεύμα για λίγη ώρα.
Λες να το αλλάξανε χωρίς να επικοινωνήσουν;
Θα κατέβω να δω σήμερα
(είχα βλάβη, έγραφε μόνο ημερήσιο και είχα κάνει αίτηση στην ΔΕΔΔΗΕ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, walex είπε

Πόσες ημέρες κάνει να ενεργοποιηθεί το νυχτερινό από την στιγμή που σου βάλουν τον νέο μετρητή?

Θα μαθω οταν ΔΕΗσουν να τον βαλουν 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, walex είπε

Πόσες ημέρες κάνει να ενεργοποιηθεί το νυχτερινό από την στιγμή που σου βάλουν τον νέο μετρητή?

Αμεσα ενεργοποιειται οταν τοποθετηθει ο νεος μετρητης που θα ειναι ηλεκτρονικος..Υπομονη γιατι δεν υπαρχει πληθωρα μετρητων...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...