Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

^ Όπως σου είπε ήδη  ο Μελέτης, ΥΔΕ όχι, αλλά να ξέρεις ότι "ανάλογα την τύχη σου" μπορεί να κάνουν μέχρι και μήνες (και πολλούς κι όλας...σε φάση καλοκαίρι...) να βάλουν μετρητή/ενεργοποιήσουν το νυχτερινό, μετά που θα πληρώσεις τα σαρανταδυό....Να έχεις από την στιγμή που θα πληρώσεις υπέρ ΔΕΔΔΗΕ μέσω ebanking ("ΔΕΔΔΗΕ/ιδιώτες" ή κάπως έτσι) τον νου σου να είναι ελεύθερη η προσβαση στο παλιό ρολόι, ή να υπάρχει πάντα άτομο μέσα αν χτυπήσουν κουδούνι για να τους ανοίξει, ΑΝ δεν είναι προσβάσιμο "για δουλειά απ' έξω" χωρίς να χρειαστεί να ειδοποιήσουν. ΠΙΘΑΝΩΣ θα σε πάρουνσ το κινητό που θα δώσεις στην αίτηση, όποτε φανούν,,,,αλλά ίσως κι όχι....(απ' το "συνεργείο" εξαρτάται). Επίσης αν περάσουν 10 εργάσιμες από την πληρωμή και δεν έχουν φανεί, θα σου "χρωστάνε" ένα 20άρικο λόγω πολιτικής "εγγυημένης υπηρεσίας", το οποίο βέβαια για να το δεις (στον λογαριασμό του απρόχου ως πίστωση), πθανώς θα κάνει περισσότερο απ' ό,τι να σου βάλουν ψηφιακό μετρητή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και μια ακαδημαικη ερωτηση τωρα που αλλαξε και το ωραριο του νυχτερινου. πως περναει η ενδειξη στον μετρητη και πλεον υπολογιζει το μεσημερι νυχτερινο ενω μετα τις 5 κανονικό ενω λιγες μερες πριν μετραγε ημερησιο τις ωρες 3-5? Δε μιλαω για εξυπνους μετρητες που εχουν δυνατοτητες εξ αποστασεως αποστολης ρυθμισης ωρων κλπ αλλα τους κλασσικους αναλογικους μετρητες με ενα νουμερο νυχτερινο και ενα ημερησιο που γυρναει το ροδακι απο κατω. :)

Επεξ/σία από agnostos99
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ηλεκτρομηχανικοί μετρητές εντολοδοτούνται για την αλλαγή τιμολογίου από το δίκτυο μέσω του δέκτη τας, οι πομποί τας έχουν ρολόγια με αυτόματη αλλαγή ώρας.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει αίτηση για νυχτερινό και πληρωμή των 42,16 εδώ και 20 ημέρες και δεν έχω λάβει απάντηση για το πως προχωράει η διαδικασία. Πώς μπορώ να διεκδικήσω τα 20 ευρώ της επιστροφής και να επισπεύσω την διαδικασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^...υποτίθεται (αν τους ρωτήσεις, αυτό θα σου πουν), πως "δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι", και πως θα σου πιστωθεί μέσω του λογαριασμού ρεύματος το 20άρι, εντός 3μηνου ΜΕΤΑ το τρέχον "ημερολογιακό 6μηνο" (το οποίο σημαίνει από 1/1/23 έως 30/3/23 θα δεις την πίστωση).

Παρ' ολ' αυτά, ή στείλε μέιλ (scripta manent κτλ) στον ΔΕΔΔΗΕ τονίζοντας από τώρα τί ήδη σου χρωστάνε, ή πάρε τους τηλέφωνο (με ό,τι συνεπάγονται "λόγια του αέρα") στην εξυπηρέτηση πελατών (που δεν είναι καν ΔΕΔΔΗΕ, αλλά εταιρία τηλ. εξυπηρέτησης συνεργαζόμενη).

Εγώ θα έλεγα απλά περίμενε μέχρι,,,Απριλομάη (είναι ένα θέμα και το ΠΟΤΕ θα εκδοθεί λογαριασμός/θα φτάσει "στα χέρια σου") και αν μέχρι τότε δεν, τότε "το κυνηγάς" (μέχρι 2 χρόνια άλλωστε μπορείς να "κυνηγάς" τέτοια...).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, ilias_sa είπε

Έχω κάνει αίτηση για νυχτερινό και πληρωμή των 42,16 εδώ και 20 ημέρες και δεν έχω λάβει απάντηση για το πως προχωράει η διαδικασία. Πώς μπορώ να διεκδικήσω τα 20 ευρώ της επιστροφής και να επισπεύσω την διαδικασία;

Δεν πρόκειται να λάβεις ενημέρωση για τη διαδικασία, απλά περιμένεις να σου τοποθετήσουν νέο ηλεκτρονικό μετρητή αν δεν έχεις ήδη, αν έχεις ήδη απλή καταμέτρηση και δήλωση στο μηχανογραφικό τους σύστημα..

Ο μετρητής σου είναι ήδη ηλεκτρονικός;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Δεν πρόκειται να λάβεις ενημέρωση για τη διαδικασία, απλά περιμένεις να σου τοποθετήσουν νέο ηλεκτρονικό μετρητή αν δεν έχεις ήδη, αν έχεις ήδη απλή καταμέτρηση και δήλωση στο μηχανογραφικό τους σύστημα..

Ο μετρητής σου είναι ήδη ηλεκτρονικός;

Ο μετρητής είναι ήδη ψηφιακός, την περασμένη εβδομάδα μπήκα στο ebill για καταχώρηση μέτρησης και δεν είχε πεδίο για μέτρηση νύχτας, οπότε έβαλα την συνολική μέτρηση.

Να περιμένω αλλαγή στα πεδία του ebill στις καταχωρήσεις για 2 μετρήσεις όταν ενεργοποιηθεί; γίνεται κάποια ενημέρωση όταν γίνει η διαδικασία; πως θα καταλάβω την αλλαγή για να προσέχω τα ωράρια της κατανάλωσης μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον τελευταίο λογαριασμό σου πότε λέει πως είναι η επόμενη καταμέτρηση;

Πότε σου ήρθε ο τελευταίος εκκαθαριστικός και για τι διάστημα ήταν;

Πότε σου λέει πως μπορείς να καταχωρήσεις ενδείξεις εδώ, επιλέγοντας Ενδείξεις -> Επόμενο, πληκτρολογώντας τον αριθμό της παροχή σου..?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, ilias_sa είπε

Ο μετρητής είναι ήδη ψηφιακός, την περασμένη εβδομάδα μπήκα στο ebill για καταχώρηση μέτρησης και δεν είχε πεδίο για μέτρηση νύχτας, οπότε έβαλα την συνολική μέτρηση.

Να περιμένω αλλαγή στα πεδία του ebill στις καταχωρήσεις για 2 μετρήσεις όταν ενεργοποιηθεί; γίνεται κάποια ενημέρωση όταν γίνει η διαδικασία; πως θα καταλάβω την αλλαγή για να προσέχω τα ωράρια της κατανάλωσης μου;

Απλά θα περιμενεις να ενεργοποιηθεί ο μετρητής αφου ειναι ηλεκτρονικός.. Μπορεί να γίνει άμεσα σε πεντε μερες αλλά μπορεί και μετά από ένα μήνα περιπου.. Θα περνεις τηλέφωνο την εξυπηρέτηση του Δεδδηε να σου πει ποτε θα γίνει.. Υπομονή λιγο.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, washcloud said:

^...υποτίθεται (αν τους ρωτήσεις, αυτό θα σου πουν), πως "δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι", και πως θα σου πιστωθεί μέσω του λογαριασμού ρεύματος το 20άρι, εντός 3μηνου ΜΕΤΑ το τρέχον "ημερολογιακό 6μηνο" (το οποίο σημαίνει από 1/1/23 έως 30/3/23 θα δεις την πίστωση).

Παρ' ολ' αυτά, ή στείλε μέιλ (scripta manent κτλ) στον ΔΕΔΔΗΕ τονίζοντας από τώρα τί ήδη σου χρωστάνε, ή πάρε τους τηλέφωνο (με ό,τι συνεπάγονται "λόγια του αέρα") στην εξυπηρέτηση πελατών (που δεν είναι καν ΔΕΔΔΗΕ, αλλά εταιρία τηλ. εξυπηρέτησης συνεργαζόμενη).

Εγώ θα έλεγα απλά περίμενε μέχρι,,,Απριλομάη (είναι ένα θέμα και το ΠΟΤΕ θα εκδοθεί λογαριασμός/θα φτάσει "στα χέρια σου") και αν μέχρι τότε δεν, τότε "το κυνηγάς" (μέχρι 2 χρόνια άλλωστε μπορείς να "κυνηγάς" τέτοια...).

εγω που εκανα πληρωμη τον ιουλιο ειναι φυσιολογικο που ακομα δεν εχει γινει καποια ενεργεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Στον τελευταίο λογαριασμό σου πότε λέει πως είναι η επόμενη καταμέτρηση;

Πότε σου ήρθε ο τελευταίος εκκαθαριστικός και για τι διάστημα ήταν;

Πότε σου λέει πως μπορείς να καταχωρήσεις ενδείξεις εδώ, επιλέγοντας Ενδείξεις -> Επόμενο, πληκτρολογώντας τον αριθμό της παροχή σου..?

Η επόμενη καταμέτρηση του τελευταίου λογαριασμού στο ebill είναι ανοικτή για αυτές τις μέρες και καταχώρησα τη συνολική κατανάλωση. Ο τελευταίος εκκαθαριστικός ήρθε τον Ιούλιο.

Στην καταχώρηση ένδειξης στον ΔΕΔΔΗΕ βλέπω πως τελευταία καταχώρηση ήταν αυτή του εκκαθαριστικού του Ιουλίου και μου δίνει περιθώριο μέχρι 11/11 να κάνω την νέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ilias_sa είπε

Ο μετρητής είναι ήδη ψηφιακός

Κάτσε, πότε ακριβώς μπήκε ο ψηφιακός μετρητής? Αφού αιτήθηκες/πλήρωσες για νυχτερινό? Αν ναι τότε το πιθανότερο είναι το νυχτερινό να είναι ήδη ενεργοποιημένο, όπως σου έγραψαν και παραπάνω δεν σε ενημερώνουν για την ενεργοποίηση, με ένα τηλεφώνημα στην εξ. πελατών ΔΕΔΔΗΕ θα μάθεις αν είναι ενεργοποιημένο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilias_sa είπε

Η επόμενη καταμέτρηση του τελευταίου λογαριασμού στο ebill είναι ανοικτή για αυτές τις μέρες και καταχώρησα τη συνολική κατανάλωση. Ο τελευταίος εκκαθαριστικός ήρθε τον Ιούλιο.

Στην καταχώρηση ένδειξης στον ΔΕΔΔΗΕ βλέπω πως τελευταία καταχώρηση ήταν αυτή του εκκαθαριστικού του Ιουλίου και μου δίνει περιθώριο μέχρι 11/11 να κάνω την νέα.

Άσε τι λέει το e-bill της ΔΕΗ, πάνω στον τελευταίο εκκαθαριστικό γράφει: ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΑΤΑΜΕΤΡΗΣΗ ΤΟΤΕ, πότε είναι αυτή;

Κακώς έδωσες συνολική αφού δεν σου έχει ξεχωριστά πεδία για ημέρας/νύχτας..

Λογικά θα περάσουν να μετρήσουν τις επόμενες μέρες και θα καταγράψουν και τις 2 κλίμακες..

1 ώρα πριν, kostakiss είπε

εγω που εκανα πληρωμη τον ιουλιο ειναι φυσιολογικο που ακομα δεν εχει γινει καποια ενεργεια?

Σε ποια περιοχή είσαι;

Έχουν αργήσει πάντως.., εδώ (κυκλάδες)κάνουν περίπου 10-15 εργάσιμες μετά την πληρωμή..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Άσε τι λέει το e-bill της ΔΕΗ, πάνω στον τελευταίο εκκαθαριστικό γράφει: ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΑΤΑΜΕΤΡΗΣΗ ΤΟΤΕ, πότε είναι αυτή;

Κακώς έδωσες συνολική αφού δεν σου έχει ξεχωριστά πεδία για ημέρας/νύχτας..

Λογικά θα περάσουν να μετρήσουν τις επόμενες μέρες και θα καταγράψουν και τις 2 κλίμακες..

Σε ποια περιοχή είσαι;

Έχουν αργήσει πάντως.., εδώ (κυκλάδες)κάνουν περίπου 10-15 εργάσιμες μετά την πληρωμή..

Στον εκκαθαριστικό λέει για επόμενη καταμέτρηση στις 8/11, οπότε αναμένω να έρθουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...