Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, grfloater είπε

Έχω συνδέσει το σήμα μειωμένου τιμολογίου (ουδέτερος) σε ρελέ στον πίνακά μου και τροφοδοτώ διάφορες καταναλώσεις (θερμοσίφωνα, αφυγραντήρα, a/c κλπ)

φέρε ηλεκτρολόγο να σου φτιάξει αυτοματισμό με χρονοδιακόπτη ράγας

edit : βλέπω άνοιξε και παραπλήσιο θέμα εκεί

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η αλλαγή ώρες είναι ήδη "προγραμματισμένη", οπότε δε χρειάζεται να σε απασχολεί αυτό..

Για τα ερωτήματα σου, ο ΔΕΔΔΗΕ σου δίνει τη δυνατότητα να έχεις νυκτερινό, ειδικότερα τα τελευταία χρόνια έχει απλοποιηθεί η διαδικασία, απλά το αιτείται, πληρώνεις και στο εγκαθιστούν, χωρίς πιστοποιητικά, ΥΔΕ κλπ..

Τώρα για τους παρόχους, πλέον μόνο η ΔΕΗ έχει διαφορά στη χρέωση, παλαιότερα είχαν και οι υπόλοιποι..

Επίσης γλιτώνεις ότι γλιτώνεις από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις, κλίμακες ΥΚΩ κλπ..

Δεν νομίζω να μπορείς να συνδέσεις κάτι τέτοιο δυστυχώς, για κανέναν λόγο δε πειράζεις τις σφραγίδες, μπορούν να ισχυριστούν ό,τι θέλουν μετά και να τρέχεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, korakios είπε

φέρε ηλεκτρολόγο να σου φτιάξει αυτοματισμό με χρονοδιακόπτη ράγας

edit : βλέπω άνοιξε και παραπλήσιο θέμα εκεί

Αμέσως, ήρθα! Ηλεκτρολόγος και ηλεκτρονικός είμαι, εγώ τα έχω βάλει. Όπως είπα, έχω ένα κουβά smart switches, lamps, alarms κλπ. Στο κινητό μου πρέπει να έχω τουλάχιστον 5 εφαρμογές smart home και παραπάνω σε κάμερες (όχι, δεν έχω βάλει HA ακόμα).
Στα συγκεκριμένα (μειωμένο τιμολόγιο) έχω ένα ρελέ, που έπαιρνε σήμα από τον "ουδέτερο" μειωμένου, από το οποίο, με logical AND με smart switches (sonoff TH10 κοκ) οδηγώ ρελέ ισχύος (3Φ >20Α) για τις κύριες καταναλώσεις (και κατευθείαν τις μικρές). Αυτό το έκανα για παραπάνω εξασφάλιση στο ότι, εάν κάτι πάει λάθος σε προγραμματισμό, σηματοδοσία (cloud) να μην "καίω" kWh κανονικού, χώρια που μου έδινε απτή ένδειξη ότι όλα δουλεύουν καλά, με μειωμένο (εξ ου και πούντιασα στο ντους, όταν χάθηκε το σήμα μειωμένου).
btw οι συμβουλές μου είναι για θερμοσίφωνα sonoff (με temp sensor) + ρελέ 20Α (κόστος ~10+30€), λάμπες υπάρχουν πολλές (ακόμα και για σκέτο timer, πχ κήπου, αξίζουν στα <10€, πχ tapo), υπάρχουν και smart gateways για οδήγηση συσκευών με υπέρυθρες (a/c), παγίδες και αισθητήρες παρουσίας και... δεν έχει τέλος.

12 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Η αλλαγή ώρες είναι ήδη "προγραμματισμένη", οπότε δε χρειάζεται να σε απασχολεί αυτό..

Για τα ερωτήματα σου, ο ΔΕΔΔΗΕ σου δίνει τη δυνατότητα να έχεις νυκτερινό, ειδικότερα τα τελευταία χρόνια έχει απλοποιηθεί η διαδικασία, απλά το αιτείται, πληρώνεις και στο εγκαθιστούν, χωρίς πιστοποιητικά, ΥΔΕ κλπ..

Τώρα για τους παρόχους, πλέον μόνο η ΔΕΗ έχει διαφορά στη χρέωση, παλαιότερα είχαν και οι υπόλοιποι..

Επίσης γλιτώνεις ότι γλιτώνεις από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις, κλίμακες ΥΚΩ κλπ..

Δεν νομίζω να μπορείς να συνδέσεις κάτι τέτοιο δυστυχώς, για κανέναν λόγο δε πειράζεις τις σφραγίδες, μπορούν να ισχυριστούν ό,τι θέλουν μετά και να τρέχεις..

Έχω μία αναφυλαξία στα "προγραμματισμένα" (καρφωμένα, ή φυτεμένα, που τα λέω εγώ). Εάν του χρόνου αποφασίσουν να καταργήσουν τη θερινή ώρα, πως/ποιος θα αλλάξει τον προγραμματισμό στους ψηφιακούς μετρητές; Εάν για κάποιο λόγο χάσει την ώρα (EMP, σφάλμα υλικού), ποιος το βλέπει; ο επόμενος καταμετρητής, 4 μήνες μετά... Πρέπει ήδη να έχουν εγκατασταθεί εκατοντάδες χιλιάδες. Να σημειώσω ότι στην περιοχή μου, έπειτα από λίγες εβδομάδες μετά την τοποθέτηση ψηφιακού, έρχονται και βάζουν και το gsm modem. Σε όσους ξέρω, δεν δουλεύει η τηλεμέτρηση, δίνουν ακόμα οι ίδιοι τις μετρήσεις και η απάντηση στο "modem, αφού..;" είναι "... ακόμα τα κεντρικά συστήματα".
Για το 3Φ μειωμένο που αναφέρω, το έχω από το 2007. Αλλού παλαιόθεν. Συμφωνώ ότι έχει απλοποιηθεί η διαδικασία. Επίσης, όντως στις τυρβώδεις εποχές που ζούμε, η ΔΕΗ (μόνο) έχει έκπτωση "νυχτερινού". Εκτός από τις ρυθμιζόμενες, δεν αθροίζει και σε αλλαγή κλίμακας κατανάλωσης. Όπως είπα, έχω καταφέρει να έχω περισσότερες kWh σε μειωμένο, από ό,τι σε κανονικό.
Έχω δύο τουλάχιστο μαρτυρίες ότι στην κλέμα υπάρχει το σήμα (από τον εγκαταστάτη του ΔΕΔΔΗΕ και εδώ στο forum), θα μου φαινόταν περίεργο να μην το συμπεριλάβει ο κατασκευαστής (ίσως και για παραπάνω από ένα τιμολόγιο). Δεν έχω καμία πρόθεση να πειράξω σφραγίδες (20€ πρόστιμο για τις εξωτερικές), για αυτό λέω ότι θα έπρεπε να το προσφέρει (έστω προαιρετικά) ο ΔενΕχουμεΔενΔινουμεΗλεκτρικηΕντολη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι στιγμής οι ηλεκτρικοί μετρητές που έχω δει εγκατεστημένους στη δίκη μας παροχή αλλά και συγγενών/φίλων κλπ δεν υπήρξε ποτέ θέμα με την αλλαγή ώρας, όσον αφορά το θέμα αλλαγής ωραρίων, προφανώς ΔΕΝ θα σκεφτούν καν να αλλάξουν τίποτα, χωρίς ευρύ τηλεχειρισμό, αφού στοίχημα βάζω πως δεν ξέρουν καν να ρυθμίσουν τους μετρητές που έρχονται προ-ρυθμισμένοι κατα παραγγελία.., αλλά ούτε θα κάτσουν να αλλάξουν ρυθμίσεις έναν έναν σε 7εκ μετρητές ΧΤ..

Αν και είμαι τελειομανής σε κάποια πράγματα, νομίζω πως δεν αξίζει να ασχοληθείς άλλο, βάλε ένα χρονοδιακόπτη ρύθμισε τον όπως σε βολεύει κλπ και απλά για να κοιμάσαι ήσυχος, όταν αλλάζουν τα ωράρια ρίχνε ένα βλέφαρο πως όντως άλλαξαν..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, makisssss είπε

Μήπως γνωρίζετε αν υπάρχει κάποια έκπτωση ή μειωμένη τιμή στο νυχτερινό ρεύμα, σχετικά με τις χρεώσεις ΥΚΩ, ΕΤΜΕΑΡ κτλ 

image.png.ae34c56d62f438efe9f1a5ee34ae7e27.png

δλδ μόνο απο δίκτυο διανομής γλυτώνεις πλέον

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, makisssss είπε

Μήπως γνωρίζετε αν υπάρχει κάποια έκπτωση ή μειωμένη τιμή στο νυχτερινό ρεύμα, σχετικά με τις χρεώσεις ΥΚΩ, ΕΤΜΕΑΡ κτλ 

Μια ματιά σε οποιοδήποτε τιμοκατάλογο θα σου είχε λύσει την απορία:

image.png.d1e6523ad3b05aa248a550a358aa109b.png

Μόλις τώρα, korakios είπε

δλδ μόνο απο δίκτυο διανομής γλυτώνεις πλέον

Γλιτώνεις και από ΥΚΩ αν  καταναλώνες πάνω από 1.600/4μηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Γλιτώνεις και από ΥΚΩ αν  καταναλώνες πάνω από 1.600/4μηνο.

δες ξανά το πινακάκι που πόσταρα  , έχει καταργηθεί η κλίμακα και είναι (ακριβότερη απο την παλιά πρώτη) ενιαία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, korakios είπε

δες ξανά το πινακάκι που πόσταρα  , έχει καταργηθεί η κλίμακα και είναι (ακριβότερη απο την παλιά πρώτη) ενιαία

Κάπου το είχα διαβάσει αυτό, αλλά από όσο ξέρω δεν είναι σε ισχύ ακόμα.

Οι τιμοκατάλογοι της ΔΕΗ πάντως ακόμα έχουν τις κλίμακες, ομοίως και το site της ΡΑΕ:

https://www.rae.gr/times-kai-xreoseis/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Κάπου το είχα διαβάσει αυτό, αλλά από όσο ξέρω δεν είναι σε ισχύ ακόμα.

Οι τιμοκατάλογοι της ΔΕΗ πάντως ακόμα έχουν τις κλίμακες, ομοίως και το site της ΡΑΕ:

https://www.rae.gr/times-kai-xreoseis/

απο 1/11/22 (έτσι είπαν δλδ)

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

απο 1/11/22 (έτσι είπαν δλδ)

Όντως και εγώ είδα πως θα είναι οριζόντιες από 1/11/22..

Εχει λάβει κανείς λογαριασμό με χρεώσεις Νοέμβρη να μας πει αν τις άλλαξαν τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλου κακου ριξτε μαι ματια αν τις νεες ωρες του νυχτερινου γυρισε ο μετρητης το βελακι

Εγω το τσεκαρα 15:20 ΟΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fourkama είπε

Μήπως γνωρίζετε αν χρειάζεται υπεύθυνη δήλωση ηλεκτρολόγου  για να πάρω νυχτερινό ρεύμα?

Δε χρειάζεται ΥΔΕ ούτε πλέον το 1,5 καλώδιο όπως παλιότερα .

Κάνεις αίτηση πληρώνεις 42,16€ και περιμένεις να έρθουν για αλλαγή μετρητή ή να σε ειδοποιήσουν .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...