Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, lalalaxi είπε

Οποιος εχει ηλιακό και τον ανάβει το μεσιμέρι για συμπλήρωμα μπορεί να το κάνει και αυτόματα με ενα διακοπτάκι wifi  με αισθητήρα θερμοκρασίας.
Οταν στο νερο η θερμοκρασία ειναι κατω απο 60 και ειναι 15:00 - 17:00  να ανοιγει και να το σβηνει οταν η θερμοκρασία στο νερο φτασει τους 60-65

Αν δεν είναι κόπος, στείλε κανα λινκ να το βρω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

25 λεπτά πριν, Alkazar21 είπε

Αν δεν είναι κόπος, στείλε κανα λινκ να το βρω.

 

Googlare Sonoff TH10
Εγω αυτον αγόρασα μαζι με αισθητήρα θερμοκρασίας αλλα τον εχω 2 χρόνια τωρα μπορεί να υπάρχει και ποιο νεο μοντέλο θελει λίγο ψαξιμο στο σιτε τους γιατι εχει πολλά μοντέλα.
Οπωσδήποτε μαζι με ενα ρελε ισχύος.

Ναι εχουν βγει καινουρια μοντέλα Th origin με ποιο αξιόπιστο βιζμα για τον αισθητήρα και το TH elite με οθονη.
 

https://sonoff.tech/products/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον πινακα του σπιτιου υπαρχουν 3 διακοπτες ενας για κουζινα , ενας για τον ηλιακο με ρευμα και ενας ακομα που δεν θυμαμαι 

 

Στον δεξι διακοπτη που ειναι για τον ηλιακο μπορει να μπει κατι που να ειναι μεν ανοιχτος αλλα να δινει ρευμα μονο τις ωρες του νυχτερινου   με προγραμματισμο ?

20221030_101412.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς τον περιστροφικό δεξιά στη μέση του πίνακα, πως είναι του ηλιακού;

Γενικότερα λύσεις υπάρχουν, αλλά νομίζω πως ίσως χρειαστεί να δεις γενικότερα τι χώρο έχεις από πίσω στον πίνακα..

Μπορείς να βάλεις από απλό χρονοδιακόπτη ράγας, προγραμματιζόμενο ή και κάποιον "smart" για να κάνεις και τηλεχειρισμό.., φυσικά με το αντίστοιχο ρελέ ισχύος για να μην επιβαρύνουμε τον τυχόν διακόπτη..

Προσωπικά έχω τις επιφυλάξεις μου για αυτές τις λύσεις, μια είναι πως πρέπει να διασφαλίσεις σε τυχόν επισκευή πχ στον ηλιακό να απομονωθεί το ρεύμα, η άλλη πως μπορεί κάποιος να κάνει μπάνιο, να δώσει εντολή να ανάψει η αντίσταση, όπου επειδή έχω δει μέχρι και ασύνδετη γείωση σε μποιλερ αλλά και ανύπαρκτη ακόμα και μετά το μετρητή (προς γη), αν δεν ξέρουμε πως η γείωση μας είναι ΤΕΛΕΙΑ, τότε καλύτερα να τον ανάβω με το χέρι 😉

Χωρίς να θέλω φυσικά να σε προϊδεάσω "ενάντια" σε αυτά..

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Εννοείς τον περιστροφικό δεξιά στη μέση του πίνακα, πως είναι του ηλιακού;

Γενικότερα λύσεις υπάρχουν, αλλά νομίζω πως ίσως χρειαστεί να δεις γενικότερα τι χώρο έχεις από πίσω στον πίνακα..

Μπορείς να βάλεις από απλό χρονοδιακόπτη ράγας, προγραμματιζόμενο ή και κάποιον "smart" για να κάνεις και τηλεχειρισμό.., φυσικά με το αντίστοιχο ρελέ ισχύος για να μην επιβαρύνουμε τον τυχόν διακόπτη..

Προσωπικά έχω τις επιφυλάξεις μου για αυτές τις λύσεις, μια είναι πως πρέπει να διασφαλίσεις σε τυχόν επισκευή πχ στον ηλιακό να απομονωθεί το ρεύμα, η άλλη πως μπορεί κάποιος να κάνει μπάνιο, να δώσει εντολή να ανάψει η αντίσταση, όπου επειδή έχω δει μέχρι και ασύνδετη γείωση σε μποιλερ αλλά και ανύπαρκτη ακόμα και μετά το μετρητή (προς γη), αν δεν ξέρουμε πως η γείωση μας είναι ΤΕΛΕΙΑ, τότε καλύτερα να τον ανάβω με το χέρι 😉

Χωρίς να θέλω φυσικά να σε προϊδεάσω "ενάντια" σε αυτά..

Μαλλον θα χρειστει αλλαγη ο πινακας ( ειναι του 1985) για να μπει νεος με επιτηρητη ραγας .Προβλεπεται δυσκολος χειμωνας με οτι σημαινει αυτο και για τον ΔΕΔΔΗΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Στον πινακα του σπιτιου υπαρχουν 3 διακοπτες ενας για κουζινα , ενας για τον ηλιακο με ρευμα και ενας ακομα που δεν θυμαμαι 

 

Στον δεξι διακοπτη που ειναι για τον ηλιακο μπορει να μπει κατι που να ειναι μεν ανοιχτος αλλα να δινει ρευμα μονο τις ωρες του νυχτερινου   με προγραμματισμο ?

20221030_101412.jpg

Ρελέ ισχύος σαν αυτόν εδώ ή αυτον εδώ 
https://www.kafkas.gr/brands-/schneider-electric-2/

smart wifi διακοπτη
https://www.skroutz.gr/s/21548208/Sonoff-Mini-Smart-Ενδιάμεσος-Διακόπτης-Wi-Fi-σε-Λευκό-Χρώμα.html?from=listing
ή αυτον εδώ
https://www.skroutz.gr/s/32377862/Shelly-Plus-1-Smart-Ενδιάμεσος-Διακόπτης-με-Wi-Fi-και-Bluetooth-σε-Μπλε-Χρώμα.html?from=catspan

και μπορείς να κάνεις ότι ρυθμιση μπορείς να φανταστείς απο το κινητό, παράλληλα συνδεδεμένο με τον διακόπτη που το ανοίγεις τώρα..
Το έχω κάνει εδω και χρόνια και δουλέυει άψογα, αν πιανουν τα χερια σου μπορεις και μόνος σου αν όχι φωναξε ηλεκτρολόγο ομως οι ηλεκτρολόγοι προτείνουν πάντα την ποιο ακριβή λύση γιατι βγάζουν λεφτα και απο τα υλικά..

Μπορείς να βαλεις κατευθείαν και εναν που μετράει θερμοκρασία πανω στον ηλιακό για ακόμα περισότερες ρυθμίσεις..
π.χ. να ανοίγει το μεσημέρι άν ο ηλιακό δεν ζεστανε το νερο ολο το πρωι και η θερμοκρασία ειναι κατω απο 60 μέχρι να την ανεβάσει στο 70
Ιδανικά χρειαζεται αλλαγη αντιστασης με διπλό κυάθιο.
https://www.skroutz.gr/s/38730928/Sonoff-Έξυπνο-Ρελέ-Wifi-230v-16a-Με-Είσοδο-Αισθητήρα-THR316.html?from=listing

Επεξ/σία από lalalaxi
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Μαλλον θα χρειστει αλλαγη ο πινακας ( ειναι του 1985) για να μπει νεος με επιτηρητη ραγας .Προβλεπεται δυσκολος χειμωνας με οτι σημαινει αυτο και για τον ΔΕΔΔΗΕ.

Τέτοιο υλικό και συγκεκριμένα simens χρησιμοποιούνταν εποχές 1985-1990. Τα ίδια είχα και εγώ σε διαμέρισμα . Έγινε ανακαίνιση και τραβήχτηκαν και γραμμές , γιατί άλλες ανάγκες υπήρχαν πριν 20-25 χρόνια .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Τέτοιο υλικό και συγκεκριμένα simens χρησιμοποιούνταν εποχές 1985-1990. Τα ίδια είχα και εγώ σε διαμέρισμα . Έγινε ανακαίνιση και τραβήχτηκαν και γραμμές , γιατί άλλες ανάγκες υπήρχαν πριν 20-25 χρόνια .

Του 1985 ειναι .

37 ετων ο καημενος !!!Μια ασφαλεια προσθεσα μονο οταν εβαλα 1Χ63 παροχη

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Του 1985 ειναι .

37 ετων ο καημενος !!!Μια ασφαλεια προσθεσα μονο οταν εβαλα 1Χ63 παροχη

Αυτο κατω δεξια ειναι ρελε διαρροής? Αν δεν ειναι χρειαζεσαι άμεσα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lalalaxi είπε

Αυτο κατω δεξια ειναι ρελε διαρροής? Αν δεν ειναι χρειαζεσαι άμεσα..

Απο το 1985 υπαρχει ρελε διαφυγης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Απο το 1985 υπαρχει ρελε διαφυγης.

Αν ανοιχτεί ο πίνακας (από ηλεκτρολόγο) και σφιχτούν οι πλαϊνές βίδες (στα καπάκια τους)των περιστροφικών διακοπτών ,θα "θάψει" πολλούς σύγχρονους πίνακες.Αν βρεθεί και μερακλής και τους βάλει μέσα λιπαντικό... ΦΙΛΠΑ σκέτοι θα γίνουν!:)

Επεξ/σία από panoss1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/4/2022 στις 3:43 ΜΜ, nvel είπε

οι ηλεκτρονικοί μετρητές δεν διαθέτουν έξοδο για το δεύτερο τιμολόγιο οπότε και να υπάρχει ουδέτερος νυκτερινού δεν μπορει να συνδεθεί κάπου.

Καλησπέρα, 

Είχα παλιό μετρητή και πρόγραμμα Γ1Ν. Έχω συνδέσει το σήμα μειωμένου τιμολογίου (ουδέτερος) σε ρελέ στον πίνακά μου και τροφοδοτώ διάφορες καταναλώσεις (θερμοσίφωνα, αφυγραντήρα, a/c κλπ). Σε συνδυασμό με ένα κουβά smart switches, lamps κλπ, έχω καταφέρει να αθροίζω περισσότερες kWh σε μειωμένο, παρά στο "ημερήσιο"! Χειμώνα (στις 15:10 "χτυπάνε" όλα τα ρελέδια!) και καλοκαίρι (a/c από 23:10, θερμοσίφωνα στις 06:30)!

Πρόσφατα έμεινα στα "κρύα του λουτρού" κυριολεκτικά. Ανακάλυψα ότι δεν ερχόταν πλέον σήμα ουδετέρου, αλλά ούτε έγραφε ο μετρητής "Μ" (μειωμένου), όλες οι kWh ήταν στον "Κ" (κανονικού). Έδωσα βλάβη στο online του ΔΕΔΔΗΕ, μετά και από 2-3 τηλέφωνα, σε 12 μέρες ήρθε τεχνικός και άλλαξε τον μετρητή με καινούργιο, ψηφιακό. Μου είπε ότι δεν έχει (ακόμα) GSM modem (για τηλεμέτρηση), στις επόμενες εβδομάδες, κάποια στιγμή, θα περάσουν και θα βάλουν. Αυτός σημείωσε τις kWh (Κ και Μ) του παλιού μετρητή, θα τις διαβιβάσει, να προστεθεί η (παλιά) μέτρηση στο νέο (που άρχισε από 0 kWh). Στην ερώτησή μου τι θα γίνει με το σήμα (καλώδιο) ουδετέρου, μου είπε ότι δεν το συνδέουν πλέον, με οδηγία από τα "κεντρικά". Στην επισήμανσή μου ότι έχω ρελέ και ότι από αυτό το λόγο "πήρα πρέφα" ότι δεν δούλευε το μειωμένο (και ποια μέρα ακριβώς), μου υπέδειξε θέση στην κλέμα, που μπορεί να συνδεθεί το καλώδιο, αλλά επ' ουδενί τρόπο δεν ήθελε να το κάνει ("θα έχω πρόβλημα", και έβαλε τις σφραγίδες και τις σημείωσε στο tablet). Μου υπέδειξε να κάνω αίτηση στο ΔΕΔΔΗΕ για επαναφορά του σήματος ουδετέρου μειωμένου, όπως και έκανα, με το γνωστό τρόπο (online και follow up με τηλέφωνα). Με πήραν 2-3 τηλέφωνα από το τοπικό γραφείο ΔΕΔΔΗΕ, μου διάβασαν την οδηγία από τα "κεντρικά", όπου αναφέρεται ότι, χρονικά, η υποχρέωση σύνδεσης του ουδετέρου υφίσταντο μόνο προαιρετικά και πλέον ούτε καν κατ' επιλογή, η εντολή λέει να μην συνδέεται. Μάλιστα, όταν ανέφερα αυτά που μου είπε ο τεχνικός, μου απάντησαν "βλακείες σου είπε, δεν έχει τέτοια δυνατότητα ο ψηφιακός, ενεργοποίησε τα ρελέ manually ή με χρονοδιακόπτες". Και που θα ξέρω εάν γράφει μειωμένο; Θα πηγαίνω κάθε μέρα να βλέπω το 18.2;
Με ενημέρωσαν επίσης ότι θα προωθήσουν στον πάροχό μου (ΔΕΗ Γ1Ν) το διάστημα βλάβης, για πιθανή πίστωση των kWh που "χάθηκαν" από τον "Μ".

Μετά από μία μέρα, αλλάζοντας τους προγραμματισμούς στα smart switches μου, κοίταξα την ένδειξη 18.2, όντως έχει γράψει κάποιες kWh. Δεδομένου ότι μετρητής δεν έχει (ακόμα) modem, να φανταστώ ότι δεν έχει και φερέσυχνο για σηματοδοσία μειωμένου (πιστεύω ότι σταδιακά και ανά περιοχές θα καταργηθεί), αλλά βασίζεται στο ρολόι του (με DST) και στο "φυτεμένο" προγραμματισμό μειωμένου (από 1η Νοε 15:00-17:00 και 02:00-08:00 και από 1η Μαΐου 23:00-07:00), αναμένοντας και "εξυπνάδα" με το modem και την αναβάθμιση των κεντρικών συστημάτων;

Η άλλη μου απορία είναι ότι μοιάζει ο ΔΕΔΔΗΕ να μην προμοτάρει τη χρήση μειωμένου (πολλοί πάροχοι δεν έχουν καν διαφοροποίηση στα τιμολόγια, πλέον...). Πως αλλιώς να εξηγήσω την οδηγία για μη σύνδεση του σήματος ουδετέρου;
Γνωρίζει κανείς τι μέλλει με τη φερέσυχνη σηματοδοσία; 
Γνωρίζει κάποιος εάν κατάφερε να συνδεθεί το σήμα, σε ψηφιακό μετρητή;
Αυτοί οι μετρητές έχουν κάποιο τρόπο να συνδεθείς από μακριά, bluetooth, IR κλπ, ή περιμένω το modem και πιθανή online καρτέλα, όπου θα βλέπω καταναλώσεις μου κλπ; Μερικοί "ιδιώτες" πάροχοι το παρέχουν ήδη...

ΤΙΑ, Δημήτρης

Επεξ/σία από grfloater
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημήτρη καλησπέρα, οι "παλιοί" αναλογικοί μετρητές, απ' όσο ξέρω, είχαν μια υποδοχή που συνδέονταν το "έξτρα 1.5αρι" καλώδιο που ζητούσε ο ΔΕΔΔΗΕ, όταν έκανες αίτηση για νυκτερινό.., όπου χρησιμοποιούνταν για χρήση σαν τη δική σου, αλλά και για θερμοσυσσωρευτές.

Η οδηγία για πρόσθετο αγωγό εξυπηρέτησης καταργήθηκε αν θυμάμαι καλά στα τέλη του 2013.. (το καλώδιο που λες)

Στους νέους ψηφιακούς μετρητές δεν έχω δει κάπου να υπάρχει υποδοχή για κάτι τέτοιο, όπως επίσης δε ξέρω καμία περίπτωση ακόμα και σε εγκατάσταση όπως τη δικιά σου να το συνδέουν..

Πριν λίγες μέρες, πέτυχα αλλαγή μετρητή σε γείτονα (3φασικό), όπου είχε νυκτερινό αλλά απ' ότι μου είπε δεν κατέγραφε στις μειωμένες, το κατάλαβε όταν στην καταμέτρηση είχε νυκτερινές 0, σύμφωνα με τα λεγόμενα του..

Οι νέοι ηλεκτρονικοί μετρητές είναι προ-ρυθμισμένοι στα ωράρια του νυκτερινού, ανάλογα φυσικά και σε ποια περιοχή βρίσκεσαι.., πχ για κάποιο λόγο σε εμάς που είμαστε σε διασυνδεδεμένο πλέον νησί εδώ και χρόνια, ο μετρητής του γείτονα που τοποθετήθηκε λιγότερο από 1 μήνα πριν έχει μειωμένο στις 15:30-17:30 και 02:00-08:00 (αντί για 15:00-17:00 που υποτίθεται πως είναι στο διασυνδεδεμένο)

Μπορείς να διακρίνεις στην οθόνη του μετρητή σε ποια "Ταρίφα" γράφει, βλέποντας το γράμμα Τ (tariff) και το νούμερο 1 ή 2 δίπλα από το Τ.

Τ1 είναι η ημερήσια και Τ2 είναι η "νυκτερινή" μειωμένη..

Οπότε θα σου έλεγα να κάνεις ένα κόπο όταν μπορέσεις να δεις αν το μεσημέρι στις 15:00 ή στις 15:30 αλλάζει η ένδειξη ώστε να ξέρεις τι ώρα είναι το μεσημεριανό σου δίωρο ;)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και πάλι.

Σωστά, το καλώδιο ουδετέρου καταργήθηκε το 2014 (όπως μου είπαν), αλλά παρέμεινε ως προαιρετική η σύνδεση (εάν το ζητούσε ο πελάτης). Εδώ και λίγα χρόνια (μου είπαν) δεν προσφέρεται ούτε ως επιλογή.

Βλέπω εδώ ότι κάποιος ηλεκτρολόγος ψαχνόταν να συνδέσει το σήμα αυτό, σε νέο, ψηφιακό μετρητή. Για αυτό ρωτάω, εάν το κατάφερε κανείς! Και εγώ 3φασικό είχα και έχω και, εάν δεν είχα το ρελέ, θα αργούσα πολύ να καταλάβω ότι ο Μ(ειωμένος) μετρητής "φρέναρε". Στην περίπτωσή μου το κατάλαβα 2 μέρες μετά (κρύωσε το νερό του μπόιλερ).

Δεν βρήκα manual του μετρητή στο ΔΕΔΔΗΕ, βρήκα όμως τις προδιαγραφές των "έξυπνων". Επιβεβαιώνω λοιπόν ότι δεν έχουν φερέσυχνο, βασίζονται στο ρολόι ακριβείας (<5ppm) και το backup retention (>10 χρόνια). Χωρίς modem, να δω πως θα αλλάξουν τις ζώνες μειωμένου (εάν ποτέ το αποφασίσουν), ή εάν καταργηθεί η θερινή ώρα (DST), αν και οι προδιαγραφές μιλάνε για 6 slots, μπορεί να έχουν "καρφώσει" ήδη και άλλα ωράρια... θα περιμένουν τον τεχνικό (με IR - υπέρυθρες), ή (σε όσα) να μπει το modem, για να αλλάξουν κάτι στο μειωμένο, ή να προσθέσουν ζώνες, ή να... χρεώσουν παραπάνω - πρόστιμο μη οικονομίας -15%, ή/και στις 1+3 ώρες υψηλής κατανάλωσης (εάν γίνει αυτό, θα εύχεσαι να έχεις μείνει με παλιό μετρητή!). Bluetooth δεν βλέπω, έχουν σίγουρα ΙR, RS-485 και (θέση για) GSM modem.
Πάντως εγώ είμαι σε ηπειρωτική, διαπιστωμένα 15:00 ξεκινά το "μεσημεριανό" χειμερινό δίωρο slot μου.

Μένω με τις απορίες και ερωτήματα:
Μοιάζει ο ΔΕΔΔΗΕ να μην προμοτάρει τη χρήση μειωμένου, για ποιο λόγο η οδηγία δεν επιτρέπει τη σύνδεση σήματος ουδετέρου;
- Τελικά μπορεί να συνδεθεί το σήμα σε ψηφιακό μετρητή και πως μπορεί να γίνει αυτό, χωρίς να σπάσει σφραγίδα και να κάνει trigger η επαφή του καλύματος της κλέμας; μιας και ο ΔΕΔΔΗΕ δεν δείχνει διάθεση να το διαθέσει επίσημα...

Δ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...