Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, takoulou είπε

Ενα ξυλινο ντουλαπι...

Όχι απαραίτητα ξύλινο, ειδικά για εξωτερικούς χώρους δεν είναι το ιδανικότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Όχι απαραίτητα ξύλινο, ειδικά για εξωτερικούς χώρους δεν είναι το ιδανικότερο.

Μπορει να ειαι  και απο αλουμινιο, κτλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έβαλα νυχτερινό χωρίς να έχω δει το τιμολόγιο. Είχα μείνει με την εντύπωση πως θα είναι περίπου ίδια η έκπτωση που είχε προ 10ετιας που είχα στο πατρικό μου. Δεν ξέρω εάν αξίζει τελικά να προγραματιζω μαγείρεμα πλυντήριο και θερμοσίφωνα εαν είναι να γλυτώσω 70-80 ευρώ το χρόνο με την κατανάλωση που έχω. Να μου πεις σου περισσεύουν? Όχι, αλλά εαν μου έλεγες πως θα πληρώνεις τον χρόνο 80 ευρώ για να μην βάλεις ένα ακόμα επιπλέον πρόγραμμα στην ζωή σου μέσα στα τόσα που μας έχουν επιβάλει, θα τα έδινα. Στις 2 ώρα το βράδυ λοιπόν έχει πλυντήριο και μαγείρεμα για να φάμε αύριο και στις 3 θα απλώσω τα ρούχα και ύστερα θα πάω για ύπνο. Περαστικά μας.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Μόλις έβαλα νυχτερινό χωρίς να έχω δει το τιμολόγιο. Είχα μείνει με την εντύπωση πως θα είναι περίπου ίδια η έκπτωση που είχε προ 10ετιας που είχα στο πατρικό μου. Δεν ξέρω εάν αξίζει τελικά να προγραματιζω μαγείρεμα πλυντήριο και θερμοσίφωνα εαν είναι να γλυτώσω 70-80 ευρώ το χρόνο με την κατανάλωση που έχω. Να μου πεις σου περισσεύουν? Όχι, αλλά εαν μου έλεγες πως θα πληρώνεις τον χρόνο 80 ευρώ για να μην βάλεις ένα ακόμα επιπλέον πρόγραμμα στην ζωή σου μέσα στα τόσα που μας έχουν επιβάλει, θα τα έδινα. Στις 2 ώρα το βράδυ λοιπόν έχει πλυντήριο και μαγείρεμα για να φάμε αύριο και στις 3 θα απλώσω τα ρούχα και ύστερα θα πάω για ύπνο. Περαστικά μας.... 

Καταλαβαίνω τι εννοείς, γενικά προσπαθώ να ρίξω καταναλώσεις στο νυκτερινό, πχ πλυντήρια, θερμοσίφωνα το χειμώνα κλπ, αλλά στο μαγείρεμα ποτέ μα ποτέ δεν ασχολήθηκα να μαγειρέψουμε τις ώρες του νυκτερινό..

Οπότε κάτσε μαγείρεψε ό,τι ώρα σε βολεύει, πλυντήριο βάλε χρονοδιακόπτη πριν κοιμηθείς και άστο αυτό θα πλύνει τη νύχτα, τα απλώνεις το πρωί και φεύγεις για τυχόν δουλειά κλπ..

Μην ασχολείσαι να μαγειρεύεις τέτοιες ώρες για 5-8€ το μήνα.., καλύτερα μη πιεις 4 καφέδες στο χέρι και κάνε τους από το σπίτι..😉

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Στις 2 ώρα το βράδυ λοιπόν έχει πλυντήριο και μαγείρεμα για να φάμε αύριο και στις 3 θα απλώσω τα ρούχα και ύστερα θα πάω για ύπνο. Περαστικά μας.... 

1η Νοεμβρίου ξεκινάει το χειμερινό ωράριο. Ακόμα ισχύει το 23:00 με 07:00

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, takoulou είπε

Μπορει να ειαι  και απο αλουμινιο, κτλπ...

Όχι απλά μπορεί, επιβάλλεται να είναι από αλουμίνιο, κτλ παρά από ξύλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, takoulou είπε

Καλημέρα.. Δεν νομίζω να στοιχίσει τόσο πολυ ένα ντουλάπι  για να φτιαχτεί.. 

...δεν έχω ιδέα τί ακριβώς χρειάζεται να γίνει εκεί που βρίσκεται το ρολόι του. Αν απλά "δεν υπάσρχει προθήκη", και είναι το κούφωμα στην τσιμεντοκωλώνα, τότε ναι θα την βγάλει και φθηνότερα. Αν χρειάζεται να φτιάξει κάτι χτίστης, το λιγότερο 2 κατοστάρικα (μαζί με τα υλικά).

7 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

Μόλις έβαλα νυχτερινό χωρίς να έχω δει το τιμολόγιο. Είχα μείνει με την εντύπωση πως θα είναι περίπου ίδια η έκπτωση που είχε προ 10ετιας που είχα στο πατρικό μου. Δεν ξέρω εάν αξίζει τελικά να προγραματιζω μαγείρεμα πλυντήριο και θερμοσίφωνα εαν είναι να γλυτώσω 70-80 ευρώ το χρόνο με την κατανάλωση που έχω. Να μου πεις σου περισσεύουν? Όχι, αλλά εαν μου έλεγες πως θα πληρώνεις τον χρόνο 80 ευρώ για να μην βάλεις ένα ακόμα επιπλέον πρόγραμμα στην ζωή σου μέσα στα τόσα που μας έχουν επιβάλει, θα τα έδινα. Στις 2 ώρα το βράδυ λοιπόν έχει πλυντήριο και μαγείρεμα για να φάμε αύριο και στις 3 θα απλώσω τα ρούχα και ύστερα θα πάω για ύπνο. Περαστικά μας.... 

...εγώ πάντως είμαι σίγουρος ότι αν 31/12 είχες στο χέρι ένα 50άρικο, ΔΕΝ θα το άφηνες από το παράθυρο να το πάρει ο αέρας. Αν είναι δικό σου το σπίτι, δεν σε νοια΄ζει κι όλας πότε και πόσα θα γλυτώνεις με το νυχτερινό. Όσα είναι. 10; 20 τον χρόνο; Χωρίς να χρειάζεται να ασχολείσαι ιδιαίτερα με τα ωράρια, για να μην πω καν. Θες/δεν θες, ούτως ή άλλως έστω πχ ένα ψυγείο που δουλεύει 24/7, θα ΕΧΕΙ κατανάλωση που θα εμπίπτει σε αυτά. Κατά τ' άλλα, αν δεν θες να πολυζαλίζεσαι, απλά κράτα στην άκρη του μυαλού ότι μεταξύ Νοέμβρη και Απρίλη, καλό θα είναι να κάνεις ντουζ/να βάζεις πλυντήριο/φούρνο "3 με 5 το μεσημέρι". Χωρίς να το "κάνεις άγχος". Ακόμη και αυτό το "στο περίπου", ΚΑΤΙ θα σου "επιστρέψει"...

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω ρε παιδιά. Δεν έχετε και άδικο. Τώρα που θα μπει το χειμερινό το μεσημέρι τουλάχιστον να βάζω το πλυντήριο ή εαν δεν φτάσει ο ηλιακός να ανάψω θερμοσίφωνο για μπάνιο. Δεν είναι και εύκολο να προγραμματιστείς με 2 μωρά και δουλειά μαζί. Θα γίνουμε ρομποτ στο τέλος με τόσο προγραμματισμό στην ζωή μας.

* Ξέρει κανείς πως βλέπω στο ψηφιακό ρολόϊ που έβαλαν το πόσο καίω στο νυχτερινό? Στο αναλογικό ρολόι είχε 2 γραμμες και το νυχτερινό ήταν απο κάτω με την ένδειξη Μ. Στο ψηφιακό δεν βλέπω κάτι αντίστοιχο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Τι να πω ρε παιδιά. Δεν έχετε και άδικο. Τώρα που θα μπει το χειμερινό το μεσημέρι τουλάχιστον να βάζω το πλυντήριο ή εαν δεν φτάσει ο ηλιακός να ανάψω θερμοσίφωνο για μπάνιο. Δεν είναι και εύκολο να προγραμματιστείς με 2 μωρά και δουλειά μαζί. Θα γίνουμε ρομποτ στο τέλος με τόσο προγραμματισμό στην ζωή μας.

* Ξέρει κανείς πως βλέπω στο ψηφιακό ρολόϊ που έβαλαν το πόσο καίω στο νυχτερινό? Στο αναλογικό ρολόι είχε 2 γραμμες και το νυχτερινό ήταν απο κάτω με την ένδειξη Μ. Στο ψηφιακό δεν βλέπω κάτι αντίστοιχο.

Υπάρχει pdf οδηγίες που αναγράφει τι σημαίνει η κάθε ένδειξη 

1.8.0 νομίζω συνολική ενέργεια 

1.8.1 ημερισια

1.8.2 νυχτερινό ρεύμα 

Δες και το manual στο site του ΔΕΔΔΗΕ 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@PhoneKillerφιλε μου όπως είπαμε, μην τρελαίνεσαι.., κάνε την καθημερινότητα σου, ειδικά αφού λες είσαι με μωρά κλπ..

Πχ εμείς βάζαμε ανέκαθεν πλυντήριο συνήθως το βράδυ, τα απλώνουμε το πρωί και φεύγουμε.., θερμοσίφωνα να συμπληρώσει τον τυχόν ήλιο στον ηλιακό το χειμώνα, απλά έχουμε το νου μας 16:45 -17:30 να τον ανάψουμε-σβήσουμε, μαγείρεμα σου είπα όποτε μας βολεύει δεν το κοιτάμε..

Αλλιώς, πλυντήρια βάλε αυτά που είναι σε χαμηλότερες θερμοκρασίες στο ημερήσιο και με υψηλότερες θερμοκρασίες στο νυκτερινό..

Για τα ωράρια, εμείς εδώ μάλλον λόγω τμηματικου, έχουμε 02:00-08:00 και 15:30-17:30 ΟΛΟ το χρόνο, είναι όμως μεμονωμένη περίπτωση, εσύ ακολουθείς τα ωραία του ΔΕΔΔΗΕ (ανάλογα την περιοχή σου)

Έτσι "καταφέρνουμε" περίπου το 35-38% της κατανάλωσης να είναι στη νυχτερινή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, προς ενημέρωση της παρέας, είπα να αναφέρω το εξής, μήπως βοηθήσω να ξεκαθαρίσει το τοπίο περί αλλαγής μετρητή και καταμετρήσεων..

Σε  δύο παροχές (ΔΕΗ Γ1 τιμολόγιο), που προστέθηκε πρόσφατα νυκτερινό, είναι κοντά οι ημερομηνίες καταμέτρησης τους.

Στην προσπάθεια μου να δώσω ενδείξεις διμήνου στο ΔΕΔΔΗΕ, μιας από τις δύο (όπου σχεδόν 10 μέρες μετά την καταμέτρηση τετραμήνου του παλιού μετρητή, αλλάχθηκε σε νέο ηλεκτρονικό-νυκτερινού), παρατήρησα πως μπορώ να δώσω ένδειξη για ημερήσιο και νυκτερινό, όπου λέει πως η προηγούμενη ένδειξη και στις 2 κλίμακες είναι 0.., ομοίως και στην άλλη παροχή..

Άρα μήπως όταν αλλάζεται ο μετρητής, σε κάποιες περιοχές ενημερώνεται το σύστημα αμέσως χωρίς να καταμετρηθεί για 4μηνο, αλλά σε άλλες όμως περιμένει ο καταναλωτής να καταμετρηθεί για να "δηλωθεί/φανεί" η αλλαγή;

Μήπως κάπου "μπάζει" η όλη ιστορία κατά την αλλαγή;

Χωρίς φυσικά να επιρρίπτω ευθύνες κάπου.., απλά ενημερωτικά/από περιέργεια.. ;)

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος εχει ηλιακό και τον ανάβει το μεσιμέρι για συμπλήρωμα μπορεί να το κάνει και αυτόματα με ενα διακοπτάκι wifi  με αισθητήρα θερμοκρασίας.
Οταν στο νερο η θερμοκρασία ειναι κατω απο 60 και ειναι 15:00 - 17:00  να ανοιγει και να το σβηνει οταν η θερμοκρασία στο νερο φτασει τους 60-65

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...