Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Παιδιά καλησπέρα, δώστε μια βοήθεια..
Σε συγγενή που του τοποθετήθηκε νυκτερινό τέλη Ιουλίου(δυο μήνες μετά, σε my home online έναντι λογαριασμός πολύ φουσκωμένος, αφού έχουν βάλει λογικές ημερήσιες και σχεδόν 1.500kwh νύχτας (σε ΜΗΝΙΑΙΟ λογαριασμό..)

Παίζει να μπορέσει να δώσει «έκτακτα» ένδειξη μπας και κόψουν τίποτα ή πρέπει να πληρωθεί όλο το ποσό και να περιμένει εκκαθάριση (όταν περάσουν να μετρήσουν από δεδδηε), που νομίζω είναι σε κάνα μήνα;

...και να μην τον πληρώσει πάντως, ούτε το ρεύμα θα του κοπεί, ούτε το Ονλάιν θα χάσει: το όποιο υπόλοιπο θα μεταφερθεί στον επόμενο λογαριασμό και αν όντως θα είναι ο εκκαθαριστικός (και γίνει η καταμέτρηση από ΔΕΔΔΗΕ) θα ξεκαθαρίσουν όλα με τις "υπερβολικές" κιλοβατώρες. Ας δώσει και την δική του καταμέτρηση στον ΔΕΔΔΗΕ όταν θ' ανοίξει το περιθώριο, μπας και χτύπα ξύλο δεν περάσουν αυτοί.

4 λεπτά πριν, rus είπε

συγχωρεμενος

να ζούμε να τον θυμόμαστε λοιπόν :P

9 ώρες πριν, mindreader είπε

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!

Τωρα καταλαβαινω, γιατι λετε 'δεν ξερει καποιος αν αξιζει, ποτε θα κανει αποσβεση' τα 42 ευρω...

Το λεγατε και ελεγα μεσα μου 'τι λενε...', γιατι νομιζα οτι εχει σοβαρη εκπτωση. Τι στην ευχη ελεγα μεσα μου, ουτε το 40ευρω δεν γινεται αποσβεση, κατι δεν μου κολαει....λες και ειναι 500 ευρω; Αλλα αν μιλαμε για κατι λεπτα του ευρω, τοτε ναι, η αποσβεση μπορει να παρει και χρονια....

και δεν ειναι το θεμα η 'αποσβεση', αλλα τελικα οτι το οφελος, προσωπικη εκτιμηση, δεν ειναι και σπουδαιο....

...το "κάτι λεπτά του Ευρώ" ΔΕΝ είναι αμελητέο όταν μιλάμε για ~6 ευρωλεπτά πάντως...

Από εκεί και πέρα προφανώς έχει να κάνει με το γενικό ύψος της κατανάλωσης και τις ώρες που καταναλώνεις. Όταν όμως μιλάμε για ΔΙΚΟ ΣΟΥ σπίτι, τί σε νοιάζει πότε ακριβώς θα αποσβέσεις τα 42 και πόσο κέρδος θα έχεις πχ την χρονιά; Κέρδος θα είναι ούτως ή άλλως, και ούτε θα,,,σκάβεις για να το παίρνεις, ούτε ψωομόνερο θα σου ζητάει ο μετρητής...

Πλούσιος ΔΕΝ θα γίνεις με το νυχτερινό, αλλά όπως ήδη σου είπαν "δεν υπάρχει λόγος να ΜΗΝ βάλεις", εφ΄ όσον είναι δικό σου σπίτι κτλ...(βασικά ΕΝΑΣ μόνος λόγος υπάρχει να μην βάλεις, αλλά είναι παράνομος κι επικίνδυνος....)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην τον πληρώσει πως; Υπάρχει πάγια εντολή με πιστωτική συγκεκριμένα, όπου επειδή είναι και κάποιας ηλικίας δεν είναι εύκολο να τα κοιτάνε αυτά συνεχώς..

Θα τσεκάρω αν όντως είναι να περάσουν για καταμέτρηση τον άλλο μήνα, τότε αν είναι ας πληρωθεί κανονικά και το πολύ πολύ να είναι πιστωτικός ο εκκαθαριστικός;

Αν είναι μετά πιστωτικός, μπορούν να λάβουν τυχόν "επιστροφή" σε κάποιο λογαριασμό ή αναγκαστικά θα είναι συμψηφισμός στον επόμενο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάγια-ξεπάγια, ονλάιν- ξεονλάιν, ΔΕΝ θα τον πετάξει με την πρώτη φορά από το πρόγραμμα (όσο για την πάγια μπορεί να ορίσει χαμηλό όριο ώστε να μην γίνει η αυτόματη εξόφληση). Μετά την τρίτη γίνεται αυτό. Απλά θα μπει στον επόμενο ως ανεξόφλητο, αλλά αν είναι εκκαθαριστικός ο επόμενος και δεν έχει καταναλώσει τόσα, τότε θα γίνει ο "συμψηφισμός" (το ξεκαθάρισμα στην ουσία, βάσει πραγματικής κατανάλωσης).

Αν ΜΠΟΡΕΙ να πληρώσει τώρα (δεν θα του λείψει το ποσό), ε ας το αφήσει να πληρωθεί όπως λες και να είναι πιστωτικός ο εκκαθαριστικός.

(..."λεφτά πίσω", χλωμό το κόβω)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Να μην τον πληρώσει πως; Υπάρχει πάγια εντολή με πιστωτική συγκεκριμένα, όπου επειδή είναι και κάποιας ηλικίας δεν είναι εύκολο να τα κοιτάνε αυτά συνεχώς..

Μπορεί να αλλάξει κάρτα εξόφλησης και να βάλει κάποια χρεωστική χωρίς να έχει αρκετό υπόλοιπο στο λογαριασμό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rus είπε

600τοσεςΚWh χαλαω συνηθως εγω στο νυχτερινο του 4μηνου.

Σαφως και δεν ειναι σπουδαιο εφοσον δε καταναλωνεις ρευμα τις νυχτερινες ωρες🙂

 Να πουμε οτι το νυχτερινο εχει και το παγιο του.

Έχει καταργηθεί το πάγιο στο νυχτερινό 

22 ώρες πριν, mindreader είπε

Δηλαδη χονδρικα ας πουμε, για ποσα λεπτα χαμηλοτερα μιλαμε στο νυχτερινο, σε σχεση με το κανονικο-ημερησιο;

Ξερω, οπως ειπατε και οπως διαβαζω, εξαρταται απο την περιοχη, τον παροχο κλπ. Αλλα να εχω μια ενδειξη απο την δικη σας εμπειρια, για ποσα λεπτα ή εστω ποσο % μιλαμε.

Γιατι αυτο, αναλογα και με την καταναλωση του καθενος, παιζει τελικα ρολο. Πχ εγω δεν ειμαι της λογικης, που το κανουν πολλοι, καθε εξι μηνες κανω φορητοτητα στην κινητη, για να γλυτωσω (υποτιθεται) κατι ελαχιστο απο μια νεα προσφορα ενος αλλου παροχου. Σαφαρι τιμων σε μονιμη βαση, δεν κανω. Και επικουρικα να πω, οτι ναι, προφανως και θελω να ωφεληθω αν αυτο ειναι εφικτο, αλλα αν μιλαμε για χρηματικη 'ωφελεια' ελαχιστη, γιατι πχ εγω μπορει να ειμαι μονος και γενικα με μικρη καταναλωση, να δω τελικα αν αξιζει και απο αυτη την αποψη. Θελω να πω, γενικως οτι εξοικονομηση μπορει να γινει, καλη ειναι, αλλα την εξεταζω συνθετα και πολυπαραγοντικα.

Κοίτα να δεις:

Ο αδελφός μου μένει μόνος του. Η κατανάλωση του μικρή. Τόσα χρόνια δεν το έκανε και λόγω του χωριστού παγίου.

Τώρα, που έκατσαν οι αυξήσεις, σου λέει ότι κερδίσω.

Αυτό που είδα και δεν το περίμενα είναι ότι σε σπίτι με μικρή κατανάλωση και 'χωρίς προσπάθεια' η κατανάλωση νυχτερινου αντιστοιχεί στο 32%.   !!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Έχει καταργηθεί το πάγιο στο νυχτερινό 

πότε καταργηθηκε? πρεπει να ειναι πολυ προσφατα, γιατι στο λογ/σμο μου που ελαβα πριν δυο βδομαδες υπαρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rus είπε

πότε καταργηθηκε? πρεπει να ειναι πολυ προσφατα, γιατι στο λογ/σμο μου που ελαβα πριν δυο βδομαδες υπαρχει

Από 01 Αυγούστου που άλλαξε από σύστημα και χρεώνει πλέον 3.5€ πάγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Αυτό που είδα και δεν το περίμενα είναι ότι σε σπίτι με μικρή κατανάλωση και 'χωρίς προσπάθεια' η κατανάλωση νυχτερινου αντιστοιχεί στο 32%.   !!

Κι εγω που εχω τετραμηνιαια  καταναλωση εως 2000 κιλ/ρες, το νυχτερινο βγαινει παντα 29-31% επι του συνολου. Κοιταω βεβαια να βαζω πλυντηριο και φουρνο τις νυχτερινες ωρες.

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Από 01 Αυγούστου που άλλαξε από σύστημα και χρεώνει πλέον 3.5€ πάγιο.

Αρα δε καταργηθηκε. 3,5ε το τετραμηνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rus είπε

Κι εγω που εχω τετραμηνιαια  καταναλωση εως 2000 κιλ/ρες, το νυχτερινο βγαινει παντα 29-31% επι του συνολου. Κοιταω βεβαια να βαζω πλυντηριο και φουρνο τις νυχτερινες ωρες.

Αρα δε καταργηθηκε. 3,5ε το τετραμηνο?

Καταργήθηκε.

Από 01 Αυγούστου είναι το μηνιαίο πάγιο 3.5€ για ημερήσιο και 0€ για νυχτερινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Αυτό που είδα και δεν το περίμενα είναι ότι σε σπίτι με μικρή κατανάλωση και 'χωρίς προσπάθεια' η κατανάλωση νυχτερινου αντιστοιχεί στο 32%.   !!

Επειδη ειναι αδερφος σου και ετσι κι αλλιως μια ανωνυμια εδω την εχουμε, το 32% ακουγεται φυσικα πολυ καλο, αλλα για τι λογαριασμους μιλαμε; Δηλαδη πχ 80 το διμηνο; Για να δουμε ποσο βγαινει σε χρημα το 32%, με ή χωρις νυχτερινο, και να συγκρινουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mindreader είπε

Επειδη ειναι αδερφος σου και ετσι κι αλλιως μια ανωνυμια εδω την εχουμε, το 32% ακουγεται φυσικα πολυ καλο, αλλα για τι λογαριασμους μιλαμε; Δηλαδη πχ 80 το διμηνο; Για να δουμε ποσο βγαινει σε χρημα το 32%, με ή χωρις νυχτερινο, και να συγκρινουμε.

Και σε τι ακριβώς θα σε βοηθήσει εσένα αν σου πει ότι του έρχεται 80 ή 120 ή 200 το δίμηνο? Άσε που ο λογαριασμός εκτός από το ρεύμα συμπεριλαμβάνει και χρεώσεις τρίτων, το ύψος των οποίων αλλάζει από Δήμο σε Δήμο και από σπίτι σε σπίτι, δεν θα βγάλεις καμία άκρη έτσι.

Αν πραγματικά θέλεις να διαπιστώσεις τι ακριβώς θα κερδίσεις βάζοντας νυχτερινό τότε πήγαινε στις 23:00 και σημείωσε την ένδειξη του μετρητή, ξαναπήγαινε στις 07:00, και τη διαφορά που θα βρεις (δλδ τις KWh που θα χρεώνονταν με νυχτερινό) πολλαπλασίασε τες με 0,06.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Καταργήθηκε.

Από 01 Αυγούστου είναι το μηνιαίο πάγιο 3.5€ για ημερήσιο και 0€ για νυχτερινο.

Aρα εχω χρεωση νυχτερινου που αφορα απο 31/7 και πισω.

3,5ε το τετραμηνο? 8,5ε μου κρατησε εμενα.

3 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Αν πραγματικά θέλεις να διαπιστώσεις τι ακριβώς θα κερδίσεις βάζοντας νυχτερινό τότε πήγαινε στις 23:00 και σημείωσε την ένδειξη του μετρητή, ξαναπήγαινε στις 07:00, και τη διαφορά που θα βρεις (δλδ τις KWh που θα χρεώνονταν με νυχτερινό) πολλαπλασίασε τες με 0,06.

Καλο ειναι να ανοιξει και το θερμοσιφωνα καμποσες ωρες, ωστε να υπαρξουν πολλες κιλοβατωρες:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα! 
Έχω κανει αίτηση για νυχτερινό ρευμα απο τον περασμένο Απρίλιο για σπιτι στην Ανατολική Θεσσαλονικη. Τον Ιούλιο με πήραν και μου ειπαν ότι δε βρίσκουν το σπιτι και τους έστειλα πινέζα με μέιλ. Απο τότε ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Παίρνω έναν υπάλληλο και μου λέει δε μπορω να κάνω κάτι και μου το κλείνει στα μούτρα. Αλλά τηλέφωνα δεν απαντάνε ποτέ. Έχει κανει κάποια γνώμη τι μπορω να κάνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Irving είπε

Καλησπερα! 
Έχω κανει αίτηση για νυχτερινό ρευμα απο τον περασμένο Απρίλιο για σπιτι στην Ανατολική Θεσσαλονικη. Τον Ιούλιο με πήραν και μου ειπαν ότι δε βρίσκουν το σπιτι και τους έστειλα πινέζα με μέιλ. Απο τότε ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Παίρνω έναν υπάλληλο και μου λέει δε μπορω να κάνω κάτι και μου το κλείνει στα μούτρα. Αλλά τηλέφωνα δεν απαντάνε ποτέ. Έχει κανει κάποια γνώμη τι μπορω να κάνω; 

Σου έχει έρθει επιστολή ή έχεις πληρώσει το ποσό για την τοποθέτηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Irving είπε

Καλησπερα! 
Έχω κανει αίτηση για νυχτερινό ρευμα απο τον περασμένο Απρίλιο για σπιτι στην Ανατολική Θεσσαλονικη. Τον Ιούλιο με πήραν και μου ειπαν ότι δε βρίσκουν το σπιτι και τους έστειλα πινέζα με μέιλ. Απο τότε ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Παίρνω έναν υπάλληλο και μου λέει δε μπορω να κάνω κάτι και μου το κλείνει στα μούτρα. Αλλά τηλέφωνα δεν απαντάνε ποτέ. Έχει κανει κάποια γνώμη τι μπορω να κάνω; 

Καλημέρα... Για στείλε κανένα      email   στο [email protected]  και στην περιοχη του Δεδδηε που ανήκεις, 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...