Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, mindreader είπε

Δηλαδη χονδρικα ας πουμε, για ποσα λεπτα χαμηλοτερα μιλαμε στο νυχτερινο, σε σχεση με το κανονικο-ημερησιο;

Ξερω, οπως ειπατε και οπως διαβαζω, εξαρταται απο την περιοχη, τον παροχο κλπ. Αλλα να εχω μια ενδειξη απο την δικη σας εμπειρια, για ποσα λεπτα ή εστω ποσο % μιλαμε.

Δες τον τιμοκατάλογο του παρόχου σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

34 λεπτά πριν, mindreader είπε

Δηλαδη χονδρικα ας πουμε, για ποσα λεπτα χαμηλοτερα μιλαμε στο νυχτερινο, σε σχεση με το κανονικο-ημερησιο;

Ξερω, οπως ειπατε και οπως διαβαζω, εξαρταται απο την περιοχη, τον παροχο κλπ. Αλλα να εχω μια ενδειξη απο την δικη σας εμπειρια, για ποσα λεπτα ή εστω ποσο % μιλαμε.

Γιατι αυτο, αναλογα και με την καταναλωση του καθενος, παιζει τελικα ρολο. Πχ εγω δεν ειμαι της λογικης, που το κανουν πολλοι, καθε εξι μηνες κανω φορητοτητα στην κινητη, για να γλυτωσω (υποτιθεται) κατι ελαχιστο απο μια νεα προσφορα ενος αλλου παροχου. Σαφαρι τιμων σε μονιμη βαση, δεν κανω. Και επικουρικα να πω, οτι ναι, προφανως και θελω να ωφεληθω αν αυτο ειναι εφικτο, αλλα αν μιλαμε για χρηματικη 'ωφελεια' ελαχιστη, γιατι πχ εγω μπορει να ειμαι μονος και γενικα με μικρη καταναλωση, να δω τελικα αν αξιζει και απο αυτη την αποψη. Θελω να πω, γενικως οτι εξοικονομηση μπορει να γινει, καλη ειναι, αλλα την εξεταζω συνθετα και πολυπαραγοντικα.

Ο τρόπος που θέλεις να την εξετάσεις (να σου πουν άλλοι ενδεικτικά τη διαφορά) δεν είναι σύνθετος και πολυπαραγοντικός, εντελώς μπακαλίστικος είναι :)

Αφού επιμένεις όμως θα σου πω, για κάθε KWh που θα καταναλώνεις τη νύχτα ενδεικτικά θα χρεώνεσαι κάπου 6 λεπτά λιγότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, mindreader είπε

Ξερω, οπως ειπατε και οπως διαβαζω, εξαρταται απο την περιοχη

η περιοχή αφορά ωράριο και μόνο

42 λεπτά πριν, mindreader είπε

τον παροχο κλπ. Αλλα να εχω μια ενδειξη απο την δικη σας εμπειρια, για ποσα λεπτα ή εστω ποσο % μιλαμε.

απο τη στιγμή που εξαρτάται απο την τιμολόγηση του πάροχου , τότε δεν υπάρχει %

42 λεπτά πριν, mindreader είπε

Και επικουρικα να πω, οτι ναι, προφανως και θελω να ωφεληθω αν αυτο ειναι εφικτο, αλλα αν μιλαμε για χρηματικη 'ωφελεια' ελαχιστη, γιατι πχ εγω μπορει να ειμαι μονος και γενικα με μικρη καταναλωση, να δω τελικα αν αξιζει και απο αυτη την αποψη. Θελω να πω, γενικως οτι εξοικονομηση μπορει να γινει, καλη ειναι, αλλα την εξεταζω συνθετα και πολυπαραγοντικα.

έρχεται σε αντίθεση με το

42 λεπτά πριν, mindreader είπε

Πχ εγω δεν ειμαι της λογικης, που το κανουν πολλοι, καθε εξι μηνες κανω φορητοτητα στην κινητη, για να γλυτωσω (υποτιθεται) κατι ελαχιστο απο μια νεα προσφορα ενος αλλου παροχου. Σαφαρι τιμων σε μονιμη βαση, δεν κανω

Τεσπά , για να μην μπαρουφολογούμε , βάλε στο 1ο ή 2ο φύλλο απο το excel της υπογραφής μου κατανάλωση απο τετράμηνα και θα σου βγάλει το κέρδος απο τις ρυθμιζόμενες με 20% χρήσης νυχτερινού (μπορείς να επιλέξεις 25,30 κτλ) .

Παλιά ήταν μεγάλο ,ειδικά σε υψηλές καταναλώσεις λόγω κλίμακας ΥΚΩ η οποία καταργήθηκε και καπάκι μπήκαν και χρεώσεις που δεν υπήρχαν στο νυχτερινό με αποτέλεσμα να μικρύνει το όφελος μιας και πλέον γλυτώνει κάποιος μόνο τη χρέωση δικτύου διανομής

 

Μετά , έστω Χ η ετήσια κατανάλωση , Η&Ν η χρέωση κιλοβατώρας ημέρας και νύχτας

Έστω 20% της χρήσης νυχτερινού έχεις :

Χ*Η - (0,8*Χ*Η+0,2*Χ*Ν) ή 0,2*Χ*Η - 0,2*Χ*Ν ή 0,2*Χ*(Η-Ν) ανα έτος και βάζοντας ΦΠΑ έχεις

(0,2*Χ*(Η-Ν))*1,06

 

Τώρα αν είσαι σε δικό σου σπίτι , το πότε θα πάρεις πίσω τα ~40€ του κόστος είναι αδιάφορο αν είναι στο 1ο,2ο έτος ή μετά απο 5 χρόνια .....

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα σου είπα ήδη, 4 ευρωλεπτά στην ΔΕΗ είναι, "παραδοσιακά". Συν τις εκπτώσεις στις "ρυθμιζόμενες χρεώσεις". Η περιοχή ΔΕΝ έχει σχέση με την έκπτωση, έχει με το αν υποστηρίζει νυχτερινό και με τα ωράρια. Ούτε η αλλαγή παρόχου πάιζει ρόλο (εφ' όσον βέβαια ο νέος πάροχος ΔΙΝΕΙ "καλύτερη τιμή στο νυχτερινό").

Μην το κουράζεις όμως : αν είναι δικό σου το σπίτι και είσαι ΔΕΗ, κάνε αίτηση, περίμενε κωδικό πληρωμής, πλήρωσε και,,,περίμενε ενεργοποίηση (ειδικά αν το ρολόι είναι παλιό/αναλογικό, πιθανώς θα περιμένεις μήνες, ανάλογα την περιοχή/την,,,τύχη σου). ΟΠΟΤΕ κι αν γίνει, σε βάθος χρόνου, θα σε συμφέρει. Είτε περισσότερο είτε λιγότερο. Χαμένος ΔΕΝ θα βγεις. Ίσως μάλιστα κάποια στιγμή κοστίζει περισσότερο, οπότε βαλ' το από τώρα.

Χοντρικά σου είπα, να περιμένεις "κα΄να 50άρικο τον χρόνο", εξοικονόμηση λόγω νυχτερινού. Πολλά δεν είναι (και σίγουρα μπορεί να είναι περισσότερα, ανάλογα την κατανάλωση), αλλά αν είχες ένα 50αρι στο τέλος της χρονιάς, θα το πέταγες στο δρόμο;

Αν θες πιο συγκεκριμένα ποσά, βάλε στο γνωστό φύλλο Εξέλ που θα βρεις στην υπογραφή του Κοράκιου, καταναλώσεις, και θα δεις πόσο σου βγαίνει ΧΩΡΙΣ νυχτερινό και ΜΕ νυχτερινό. Συν ενημέρωση για πόσο περίπου γλυτώνεις από τις "ρυθμιζόμενες" (ανάλογα πόσο περίπου % νυχτερινή κατανάλωση θα έχεις).

edit μόλις πόσταρα είδα ότι ήδη γράψανε τα ίδια άλλοι

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μου επιτραπεί να συμπληρώσω το εξής:
Αν είσαι ιδιοκατοίκηση (ιδανικά) ή ακόμα και να νοικιάζεις, αν προτίθεσαι  να "ρίξεις" καταναλώσεις στις ώρες του νυκτερινού, αλλά και αν ξεπερνάς συχνά τις 1600 kWh το τετράμηνο, θα δεις κάποια έκπτωση στο λογαριασμό σου..

Αν πάλι δεν θες να χαλάς τη "ζαχαρένια" σου για το πότε πχ θα βάζεις πλυντήρια ή θα ανάβεις θερμοσίφωνα, τότε ΜΗ βάλεις, δε χάθηκε ο κόσμος για 80€ το χρόνο που ίσως να γλιτώσεις..

Προς το παρόν αν θυμάμαι καλά, μόνο η ΔΕΗ έχει διαφορά στη χρέωση μέρας-νύχτας, περί τα 0.04€/kWh συν τα 0.0213€/kWh που θα γλιτώσεις στις ρυθμιζόμενες από ΔΕΔΔΗΕ..

Τώρα για το αν αξίζει να ασχοληθείς, η διαδικασία είναι ΠΑΡΑ πολύ απλή και το κόστος 42.16€ υπέρ ΔΕΔΔΗΕ, δε χρειάζεται τίποτα άλλο..

Αλλιώς βγες δύο σάββατα για ποτό αν είσαι της ηλικίας και πιες τα στην υγειά του ΔΕΔΔΗΕ 😜

Καλό υπόλοιπο Κυριακής από εμένα παιδιά ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!

Τωρα καταλαβαινω, γιατι λετε 'δεν ξερει καποιος αν αξιζει, ποτε θα κανει αποσβεση' τα 42 ευρω...

Το λεγατε και ελεγα μεσα μου 'τι λενε...', γιατι νομιζα οτι εχει σοβαρη εκπτωση. Τι στην ευχη ελεγα μεσα μου, ουτε το 40ευρω δεν γινεται αποσβεση, κατι δεν μου κολαει....λες και ειναι 500 ευρω; Αλλα αν μιλαμε για κατι λεπτα του ευρω, τοτε ναι, η αποσβεση μπορει να παρει και χρονια....

και δεν ειναι το θεμα η 'αποσβεση', αλλα τελικα οτι το οφελος, προσωπικη εκτιμηση, δεν ειναι και σπουδαιο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!

Τωρα καταλαβαινω, γιατι λετε 'δεν ξερει καποιος αν αξιζει, ποτε θα κανει αποσβεση' τα 42 ευρω...

Το λεγατε και ελεγα μεσα μου 'τι λενε...', γιατι νομιζα οτι εχει σοβαρη εκπτωση. Τι στην ευχη ελεγα μεσα μου, ουτε το 40ευρω δεν γινεται αποσβεση, κατι δεν μου κολαει....λες και ειναι 500 ευρω; Αλλα αν μιλαμε για κατι λεπτα του ευρω, τοτε ναι, η αποσβεση μπορει να παρει και χρονια....

και δεν ειναι το θεμα η 'αποσβεση', αλλα τελικα οτι το οφελος, προσωπικη εκτιμηση, δεν ειναι και σπουδαιο....

Καλημερα... Η αποσβεση σιγουρα θα γινει... Αν εχεις καταναλωση φυσικα λιγο παραπανω.. Και τωρα που θα  αλλαξει το ωραριο συμφερει αρκετα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειλικρινά δεν υπάρχει λόγος να μην βάλεις νυχτερινό ρεύμα, ειδικά αν μιλάμε για το σπίτι σου. 

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mindreader είπε

Αλλα αν μιλαμε για κατι λεπτα του ευρω, τοτε ναι, η αποσβεση μπορει να παρει και χρονια....

Ε πόσο λιγότερο περίμενες να κόστιζε το νυχτερινό, κάτι ευρώ ανά κιλοβατώρα?

Πάντως η απόσβεση να πάρει χρόνια είναι λίγο δύσκολο, η απόσβεση έρχεται αφού καταναλωθούν περίπου 700KWh νύχτας, μόνο σε κανα εξοχικό ίσως να πάρει τόσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, δώστε μια βοήθεια..
Σε συγγενή που του τοποθετήθηκε νυκτερινό τέλη Ιουλίου(δυο μήνες μετά, σε my home online έναντι λογαριασμός πολύ φουσκωμένος, αφού έχουν βάλει λογικές ημερήσιες και σχεδόν 1.500kwh νύχτας (σε ΜΗΝΙΑΙΟ λογαριασμό..)

Παίζει να μπορέσει να δώσει «έκτακτα» ένδειξη μπας και κόψουν τίποτα ή πρέπει να πληρωθεί όλο το ποσό και να περιμένει εκκαθάριση (όταν περάσουν να μετρήσουν από δεδδηε), που νομίζω είναι σε κάνα μήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Πάντως η απόσβεση να πάρει χρόνια είναι λίγο δύσκολο, η απόσβεση έρχεται αφού καταναλωθούν περίπου 700KWh νύχτας, μόνο σε κανα εξοχικό ίσως να πάρει τόσο.

600τοσεςΚWh χαλαω συνηθως εγω στο νυχτερινο του 4μηνου.

9 ώρες πριν, mindreader είπε

Τωρα καταλαβαινω, γιατι λετε 'δεν ξερει καποιος αν αξιζει, ποτε θα κανει αποσβεση' τα 42 ευρω...

Το λεγατε και ελεγα μεσα μου 'τι λενε...', γιατι νομιζα οτι εχει σοβαρη εκπτωση. Τι στην ευχη ελεγα μεσα μου, ουτε το 40ευρω δεν γινεται αποσβεση, κατι δεν μου κολαει....λες και ειναι 500 ευρω; Αλλα αν μιλαμε για κατι λεπτα του ευρω, τοτε ναι, η αποσβεση μπορει να παρει και χρονια....

και δεν ειναι το θεμα η 'αποσβεση', αλλα τελικα οτι το οφελος, προσωπικη εκτιμηση, δεν ειναι και σπουδαιο....

Σαφως και δεν ειναι σπουδαιο εφοσον δε καταναλωνεις ρευμα τις νυχτερινες ωρες🙂

 Να πουμε οτι το νυχτερινο εχει και το παγιο του.

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Παιδιά καλησπέρα, δώστε μια βοήθεια..
Σε συγγενή που του τοποθετήθηκε νυκτερινό τέλη Ιουλίου(δυο μήνες μετά, σε my home online έναντι λογαριασμός πολύ φουσκωμένος, αφού έχουν βάλει λογικές ημερήσιες και σχεδόν 1.500kwh νύχτας (σε ΜΗΝΙΑΙΟ λογαριασμό..)

Παίζει να μπορέσει να δώσει «έκτακτα» ένδειξη μπας και κόψουν τίποτα ή πρέπει να πληρωθεί όλο το ποσό και να περιμένει εκκαθάριση (όταν περάσουν να μετρήσουν από δεδδηε), που νομίζω είναι σε κάνα μήνα;

Δεν νομίζω, ας κάνει όμως ένα τηλ στην εξ. πελατών ΔΕΗ, δεν χάνει τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Ο τρόπος που θέλεις να την εξετάσεις (να σου πουν άλλοι ενδεικτικά τη διαφορά) δεν είναι σύνθετος και πολυπαραγοντικός, εντελώς μπακαλίστικος είναι :)

Αφού επιμένεις όμως θα σου πω, για κάθε KWh που θα καταναλώνεις τη νύχτα ενδεικτικά θα χρεώνεσαι κάπου 6 λεπτά λιγότερο.

Αρα στις 8  ΚWh μισο ευρω, στις 240, 15ε. Για καποιο λογο ομως στο φιλο μας φαινονται πολυ λιγα.

Επεξ/σία από rus
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rus είπε

Αρα στο 8ωρο μισο ευρω, στο μηνα 15ε. Για καποιο λογο ομως στο φιλο μας φαινονται πολυ λιγα.

Sorry αλλά δεν βγάζει νόημα αυτό που έγραψες, το κέρδος που έχει κάποιος με ενεργοποιημένο το νυχτερινό πάει ανά κιλοβατώρα, όχι ανά ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Sorry αλλά δεν βγάζει νόημα αυτό που έγραψες, το κέρδος που έχει κάποιος με ενεργοποιημένο το νυχτερινό πάει ανά κιλοβατώρα, όχι ανά ώρα.

συγχωρεμενος αλλα  βιαστηκες να quotαρεις, εχει διορθωθει το λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...