Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Kozanitis1 είπε

Αφού είναι ιδιόκτητο, μόνο χαμένος δεν θα είσαι.., εννοείται να προβείς σε εγκατάσταση νυκτερινού μετρητή..

Σε ποιο νησί αν επιτρέπεται;

Ρωτάω γιατί τα ωράρια είναι διαφορετικά σε διασυνδεδεμένα και μη..

Thank you για την απάντηση!!
Θα επικοινωνήσω σύντομα με την ΔΕΗ και θα πάρω όλες τις απαντήσεις που χρειάζομαι επιπλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, konstantinos77g είπε

Thank you για την απάντηση!!
Θα επικοινωνήσω σύντομα με την ΔΕΗ και θα πάρω όλες τις απαντήσεις που χρειάζομαι επιπλέον.

η ΔΕΗ δεν έχει σχέση , με το ΔΕΔΔΗΕ επικοινωνείς

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, konstantinos77g είπε

Thank you για την απάντηση!!
Θα επικοινωνήσω σύντομα με την ΔΕΗ και θα πάρω όλες τις απαντήσεις που χρειάζομαι επιπλέον.

Στο site του  ΔΕΔΔΗΕ μπες για τη αίτηση του νυκτερινού μετρητή 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έκανα αίτηση ηλεκτρονικά για νυχτερινό και μου ήρθε email από το [email protected] για πληρωμή των 42ευρω. Ο ηλεκτρονικός κωδικός που αναφέρει για να γίνει η πληρωμή διαφέρει από αυτόν του λογαριασμού που μου έρχεται. Το πληρώνω κανονικά τραπεζικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ilias_sa είπε

Έκανα αίτηση ηλεκτρονικά για νυχτερινό και μου ήρθε email από το [email protected] για πληρωμή των 42ευρω. Ο ηλεκτρονικός κωδικός που αναφέρει για να γίνει η πληρωμή διαφέρει από αυτόν του λογαριασμού που μου έρχεται. Το πληρώνω κανονικά τραπεζικά;

Καλημέρα.. Δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο.. Πληρώνεις σε αυτόν που σου ήρθε.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ilias_sa είπε

Έκανα αίτηση ηλεκτρονικά για νυχτερινό και μου ήρθε email από το [email protected] για πληρωμή των 42ευρω. Ο ηλεκτρονικός κωδικός που αναφέρει για να γίνει η πληρωμή διαφέρει από αυτόν του λογαριασμού που μου έρχεται. Το πληρώνω κανονικά τραπεζικά;

Άλλο ο κωδικός πληρωμής τυχόν λογαριασμού παρόχου (πχ ΔΕΗ), άλλος ο κωδικός πληρωμής υπέρ ΔΕΔΔΗΕ (διαχειριστή), όπου το ποσό είναι 42.16€ ακριβώς αν δεν κάνω λάθος..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους! Αντιμετωπιζω και εγω αρκετα προβλημα και με τον ΔΕΔΔΗΕ αλλα και για καποιο λογο με την Elpedison?

 

Λοιπον σε νεόδμητο κτηριο εχει εγκατασταση μετρητη για πρωτη φορα. Εδω και 1.5 μηνα μετα την εγκατασταση δεν μου εχει ερθει ΠΟΤΕ ο λογαριασμος της Elpedison?

 

Εκανα αιτηση για νυχτερινο επισης και οποτε προσπαθω να το πληρωσω ειτε απο nbg , winbank ο κωδικος ειναι λαθος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, GiorgoSp0 είπε

Καλημερα σε ολους! Αντιμετωπιζω και εγω αρκετα προβλημα και με τον ΔΕΔΔΗΕ αλλα και για καποιο λογο με την Elpedison?

 

Λοιπον σε νεόδμητο κτηριο εχει εγκατασταση μετρητη για πρωτη φορα. Εδω και 1.5 μηνα μετα την εγκατασταση δεν μου εχει ερθει ΠΟΤΕ ο λογαριασμος της Elpedison?

 

Εκανα αιτηση για νυχτερινο επισης και οποτε προσπαθω να το πληρωσω ειτε απο nbg , winbank ο κωδικος ειναι λαθος..

Εχεις μιλησει καθολου μαζι τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, GiorgoSp0 είπε

Καλημερα σε ολους! Αντιμετωπιζω και εγω αρκετα προβλημα και με τον ΔΕΔΔΗΕ αλλα και για καποιο λογο με την Elpedison?

 

Λοιπον σε νεόδμητο κτηριο εχει εγκατασταση μετρητη για πρωτη φορα. Εδω και 1.5 μηνα μετα την εγκατασταση δεν μου εχει ερθει ΠΟΤΕ ο λογαριασμος της Elpedison?

 

Εκανα αιτηση για νυχτερινο επισης και οποτε προσπαθω να το πληρωσω ειτε απο nbg , winbank ο κωδικος ειναι λαθος..

Καλημερα...Λογαριασμος σε 1,5 μηνα πως να ερθει;;  Η καταμετρηση ποτε εγινε απο τον Δεδδηε;;  Ο κωδικος που εδωσαν  ειναι λαθος απο τον Δεδδηε;; Μπορεις να το δεις ξανα... Κανε ενα τηλεφωνο στο 8004004000..

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, GiorgoSp0 είπε

αλλα και για καποιο λογο με την Elpedison?

(....προβλήματα η Ελπέντισον; Α' στο καλό! Πώς είναι δυνατόν; 😂)

(....τί κάνεις, άνθρωπε, σε ΑΥΤΟΥΣ...; Φύγε τρεχ ΠΕΤΩΝΤΑΣ....😑. Ασχέτως της όποιας καθυστέρησης - όσο κι αν 1.5 μήνας ΕΙΝΑΙ στα πλαίσια του φυσιολογικού, για ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ πάροχο.)

8 ώρες πριν, GiorgoSp0 είπε

Εκανα αιτηση για νυχτερινο επισης και οποτε προσπαθω να το πληρωσω ειτε απο nbg , winbank ο κωδικος ειναι λαθος..

...αν εννοείς ότι σου έστειλαν κωδικό πληρωμής των 42,16 είτε με SMS, είτε με mail, είτε με ταχυδρομική επιστολή και προσπάθησες να πληρώσεις μέσω e-banking, σιγουρέψου ότι κάνεις την σωστή επιλογή στην σχετική dropdown list, αναφορικά με πληρωμές "για ΔΕΔΔΗΕ" (λογικά η τράπεζά σου σου βγάζει όχι μία, αλλά μερικές). Αν και πάλι δεν, 800 400 4000 (24/7 - απαντάνε από αμέσως έως,,,άμεσα) και σίγουρα θα σε καθοδηγήσουν να κάνεις σωστά την πληρωμή (λίγο δύσκολα το πρόβλημα να είναι με τον κωδικό).

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, GiorgoSp0 είπε

Καλημερα σε ολους! Αντιμετωπιζω και εγω αρκετα προβλημα και με τον ΔΕΔΔΗΕ αλλα και για καποιο λογο με την Elpedison?

 

Λοιπον σε νεόδμητο κτηριο εχει εγκατασταση μετρητη για πρωτη φορα. Εδω και 1.5 μηνα μετα την εγκατασταση δεν μου εχει ερθει ΠΟΤΕ ο λογαριασμος της Elpedison?

 

Εκανα αιτηση για νυχτερινο επισης και οποτε προσπαθω να το πληρωσω ειτε απο nbg , winbank ο κωδικος ειναι λαθος..

Επιβεβαίωσε το φορέα που πληρώνεις .

Από ebanking της ΕΤΕ  είχα πληρώσει και δε είχα θέμα .

Μου φαίνεται πας πληρωμές δημόσιο τομέα. ή πάρε το ΔΕΔΔΗΕ μήπως έχουν στείλει λάθος κωδικό ή να σου κάνουν μια επιβεβαίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, GiorgoSp0 είπε

Εκανα αιτηση για νυχτερινο επισης και οποτε προσπαθω να το πληρωσω ειτε απο nbg , winbank ο κωδικος ειναι λαθος..

Είσαι σίγουρος ότι επιλέγεις τον σωστό φορέα? Αν αναζητήσεις ΔΕΔΔΗΕ σου βγάζει 2 αποτελέσματα "ΔΕΔΔΗΕ" και "ΔΕΔΔΗΕ άρθρο 95", το πρώτο πρέπει να διαλέξεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νήμα των 130 σελίδων....δέος....

Καλώς σας βρήκα.

Μπορεί κάποιος να πει τα 'βασικά' του νυχτερινού τιμολογιου, έστω με μια παράθεση, για να γινει από καπου μια αρχή;

- Ποιον δεν συμφέρει να βάλει νυχτερινό; (γιατί δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον να μην το θέλει)
Γιατί μου φαίνεται πολύ απλό και πολύ καλο, για να είναι αληθινό; What am I missing?

- Εκτος από ένα 50ευρω αν κατάλαβα καλα για την εγκατάσταση μετρητή, αλλα έξοδα υπάρχουν;

- Ωράριο νυχτερινού;

- Επειδή τα τιμολόγια παίζουν διαρκώς, σε γενικές γραμμές, για ποσο % κάτω μιλάμε για το συγκεκριμένο τιμολόγιο; Γιατί και να πείτε μια τιμή, σε ένα μηνα μπορεί να ισχύουν αλλα φαντάζομαι. (εκτος αν είναι κάτι γενικώς σταθερό).

- Η διάρκεια του νυχτερινού τιμολόγιο, είναι ετησια, ή επ'αοριστον; Αν κάποιος το αιτηθεί, όταν κάθε χρονια ξεκινα το νυχτερινό, είναι ενταγμένος αυτόματα, ή πρέπει να το ξανά-αιτηθεί;

- Χορηγείται σε όλους όσους το αιτηθούν, αρκεί να το υποστηρίζει το δίκτυο; ή μπορεί να σε απορρίψουν για κάποιο άλλο λόγο;

- Πρέπει το ρολοι της ΔΕΗ να είναι στο όνομα σου; Αν ο κάτοχος του ρολογιού δεν είναι σε λίγο καιρο στην ζωη, μεταφέρεται σε αυτόν που θα πάρει το ρολοι-σύνδεση στο όνομα του, αυτόματα;

- Από εδώ γίνεται; 
https://apps.deddie.gr/ccrWebapp/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Ο μόνος που δεν τον συμφέρει να βάλει νυχτερινό, είναι κάποιος που θα πληρώσει τα 42,16€ (μια έξω έξοδο - άλλα τπτ δεν έχει), και δεν είναι δικό του το σπίτι και θα φύγει "σύντομα" κι έτσι θα το χαρούν οι επόμενοι (το νυχτερινό συνεχίζει να υφίσταται ως υπηρεσία στην παροχή, "επ' αόριστον" που είπες, εκτός κι αν ζητήσεις να διακοπεί) ενώ ο ίδιος πιθανώς δεν θα προλάβει καν ν' αποσβέσει τα 42 (θέλει κα'να χρόνο σε γενικές γραμμές, αν κι εξαρτάται και από την κατανάλωση και από το αν ο πάροχος δίνει χαμηλότερη τιμή νυχτερινού, όπως πχ η ΔΕΗ, που "παραδοσιακά" δίνει 4 λεπτά πιο κάτω την νυχτερινή κιλοβατώρα απ' την ημερήσια). Το δε κόστος δεν είναι ακριβώς "για τον μετρητή", αν πχ έχεις ήδη νέο ψηφιακό, ΠΑΛΙ θα πληρώσεις, για την "υπηρεσία".

Για τα ωράρια γκούγκλαρε (και καλομελέτα τα), καθώς διαφέρουν μέχρι και ανάλογα την περιοχή (πχ νησιά).

Ναι πρέπει να το υποστηρίζει το δίκτυο (σε νησί ΙΣΩΣ να υπάρχει πρόβλημα). Άλλος λόγος να μην βάλουν, δεν υπάρχει.

Ναι αυτός που θα αιτηθεί πρέπει να είναι ο τρέχων χρήστης της παροχής. Αν είσαι ενοικιαστής πχ με το ρεύμα σ' εσένα, δεν μπορεί ο ιδιοκτήτης να το αιτηθεί. Αυτό με τον επικείμενο θάνατο, δεν έχει σημασία. Το θέμα είναι η αρχική αίτηση του νυχτερινού (πχ θέλει φωτό ταυτότητας) και όχι ότι "θα είναι στου τάδε το όνομα (κι ας αυτός φύγει σύντομα)".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη χονδρικα ας πουμε, για ποσα λεπτα χαμηλοτερα μιλαμε στο νυχτερινο, σε σχεση με το κανονικο-ημερησιο;

Ξερω, οπως ειπατε και οπως διαβαζω, εξαρταται απο την περιοχη, τον παροχο κλπ. Αλλα να εχω μια ενδειξη απο την δικη σας εμπειρια, για ποσα λεπτα ή εστω ποσο % μιλαμε.

Γιατι αυτο, αναλογα και με την καταναλωση του καθενος, παιζει τελικα ρολο. Πχ εγω δεν ειμαι της λογικης, που το κανουν πολλοι, καθε εξι μηνες κανω φορητοτητα στην κινητη, για να γλυτωσω (υποτιθεται) κατι ελαχιστο απο μια νεα προσφορα ενος αλλου παροχου. Σαφαρι τιμων σε μονιμη βαση, δεν κανω. Και επικουρικα να πω, οτι ναι, προφανως και θελω να ωφεληθω αν αυτο ειναι εφικτο, αλλα αν μιλαμε για χρηματικη 'ωφελεια' ελαχιστη, γιατι πχ εγω μπορει να ειμαι μονος και γενικα με μικρη καταναλωση, να δω τελικα αν αξιζει και απο αυτη την αποψη. Θελω να πω, γενικως οτι εξοικονομηση μπορει να γινει, καλη ειναι, αλλα την εξεταζω συνθετα και πολυπαραγοντικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...