Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, washcloud είπε

Ισχύει (σε συμφέρει κι όλας, καθώς η έκπτωση ΚΟΤ, ακόμη και του Β, είναι - έστω και για λίγο - μεγαλύτερη από την έκπτωση του νυχτερινού. Δεν ξέρω πόσο χρέωνε η Ελίν το νυχτερινό, αλλά συνήθως δεν είναι παραπάνω από τα 0,045 του ΚΟΤ-Β) κι έχει μάλιστα γραφτεί αρκετές φορές εδώ τους τελευταίους μήνες. Με άλλα λόγια, ΔΕΝ έχεις ΚΑΙ έκπτωση ΚΟΤ, ΚΑΙ έκπτωση νυχτερινού, στις "νυχτερινές" κιλοβατώρες...(αλλά οι τελευταίες "μετατρέπονται" σε/τιμολογούνται ως ημερήσιες, μέχρι την συμπλήρωση του ορίου)

Το δε "άλλο που διάβασες", αν και είναι λίγο σπαζοκεφαλιά από διατύπωση και είμαι μ' ένα κεφάλι καζάνι, νομίζω ότι λέει τα ίδια, με διαφορετικό τρόπο...

edit πρόλαβε ο Γιουσέιν από πάνω

0.0661 ηταν η τιμή νυχτερινού . Και  πριν βάλω νυχτερινο μετρητή τους ειχα ρωτήσει εαν θα υπάρχει η και η έκπτωση ΚΟΤΒ σε αυτη την τιμή.   μου έιχαν πεί ναι- θα ειναι 0.0661- 0.045 =0.0211. Οσο για την σπαζοκεφαλιά που διάβασα στην σελιδα της ΡΑΕ- εμενα το κεφάλι μου την ερμηνεύει - εφόσον δεν έχω υπερβεί το οριο κατανάλωσης θα έπρεπε να-  εφαρμόζεται και για τη νυχτερινή κατανάλωση η έκπτωση του Κ.Ο.Τ. και οι απαλλαγές από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις τόσο του Κ.Ο.Τ. όσο και του νυκτερινού τιμολογίου-  

16 ώρες πριν, korakios είπε

ναι , το έγραψες και παρακάτω

αυτό εννοεί

το νυχτερινό βοηθά να μην ξεπερνάς το όριο και να χάσεις ολοκληρωτικά στο τετράμηνο την έκπτωση ,μιας και στο όριο μετράει της ημέρας

αυτή η τελευταία πρόταση- Συμφωνά με τα παραπάνω, μου καίει τον εγκέφαλο!! 🔥🧠

-Σε περίπτωση δικαιούχου Κ.Ο.Τ. με μετρητή κατανάλωσης νυκτερινού ρεύματος: ααα) Αν το άθροισμα της ημερήσιας και της νυκτερινής κατανάλωσης βρίσκεται εντός των ορίων ημερήσιας κατανάλωσης του άρθρου 2 εφαρμόζεται και για τη νυχτερινή κατανάλωση η έκπτωση του Κ.Ο.Τ. και οι απαλλαγές από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις τόσο του Κ.Ο.Τ. όσο και του νυκτερινού τιμολογίου. βββ) Αν το άθροισμα της ημερήσιας και της νυκτερινής κατανάλωσης υπερβαίνει τα όρια ημερήσιας κατανάλωσης του άρθρου 2 η έκπτωση του Κ.Ο.Τ. και οι απαλλαγές από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις τόσο του Κ.Ο.Τ. όσο και του νυκτερινού τιμολογίου εφαρμόζονται για τη νυχτερινή κατανάλωση εντός των ως άνω ορίων και η υπερβάλλουσα νυχτερινή κατανάλωση τιμολογείται με το ισχύον οικιακό νυκτερινό τιμολόγιο του προμηθευτή με τις κλίμακες της συνολικής κατανάλωσης. Για την εφαρμογή της έκπτωσης του Κ.Ο.Τ. επί της νυχτερινής κατανάλωσης, σύμφωνα με τα παραπάνω, ως χρέωση προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας λογίζεται η χρέωση προμήθειας για την κατανάλωση ημέρας του προμηθευτή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να επιμένεις με μεγάλα γράμματα χρωματιστά κλπ

Είναι όπως στα λένε.

Στο θέμα για ΚΟΤ πρέπει να υπάρχουν περισσότερες πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Doubt είπε

Δεν χρειάζεται να επιμένεις με μεγάλα γράμματα χρωματιστά κλπ

Είναι όπως στα λένε.

Στο θέμα για ΚΟΤ πρέπει να υπάρχουν περισσότερες πληροφορίες.

Καλησπέρα. Δεν είναι θέμα επιμονής. Με μπέρδεψε η νομοθεσία και αυτά που μου είπαν οι πάροχοι. Διάβασα πιο προσεχτικά  το ΦΕΚ και κατάλαβα οτι είναι άχρηστος ο νυχτερινός μετρητής εαν εισαι ΚΟΤ και δεν υπερβαίνεις το όριο . Τώρα εαν ενοχλούν τα χρωματιστά γράμματα, σου ζητώ συγνώμη, δεν θα επαναληφθεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kastorianos είπε

Δηλαδή εγώ πού έχω ΚΟΤ καί ποτέ δέν ξεπερνώ τό όριο δέν μέ συμφέρει νά κάνω βάλω νυχτερινό ρεύμα.Σωστά?

Με το νυχτερινό έχεις επιπλέον εκπτώσεις ΚΑΙ στις "ρυθμιζόμενες χρεώσεις" πάντως. Κι εκτός αυτού, εγώ θα έλεγα βαλ' το ούτως ή άλλως αν είναι δικό σου σπίτι, καθώς αργά ή γρήγορα τα 42€ ΘΑ τα αποσβέσεις. Και ποιος ξέρει αν τυχόν ανεβάσουν το συγκεκριμένο ποσό κάποια στιγμή και μετανιώσεις που δεν έβαλες όσο ήταν "μόνο 42". Γενικά το νυχτερινό ΔΕΝ είναι κάτι που "δεν συμφέρει". Μπορεί απλά να μην συμφέρει "τόσο", άμεσα. Και μόνο αν ζορίζεσαι για τα 42 εδώ και τώρα, θα έλεγα "εντάξει τότε, ασ' το"...

Επίσης, είσαι σίγουρος ότι για όλο το 12μηνο για τα επόμενα χρόνια δεν θα ξεπερνάς το όριο; Και τέλος, σίγουρα θα έχεις συνεχώς ΚΟΤ; Γιατί αν σταματήσει κάποια στιγμή, μετά θα έχεις τουλάχιστον την έκπτωση του νυχτερινού...

53 λεπτά πριν, Merenda7 είπε

Τώρα εαν ενοχλούν τα χρωματιστά γράμματα, σου ζητώ συγνώμη, δεν θα επαναληφθεί 

Σιγά μην ενοχλούν. Καλά έκανες και τα χρωμάτισες για να ξεχωρίζουν τα "κομμάτια" που θες να τονίσεις. 

Προσωπικά δεν ξέρω τί υπερισχύει και αν μπορείς να δικαιωθείς (στην πράξη) έκπτωση ΚΑΙ στις νυχτερινές (πάνω στις τιμές νυχτερινού). Δοκίμασε μέσω ΡΑΕ. Αλλά "αχρείαστο" (κάτω του ορίου) δεν κατάλαβα γιατί το βγάζεις το νυχτερινό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, washcloud είπε

Με το νυχτερινό έχεις επιπλέον εκπτώσεις ΚΑΙ στις "ρυθμιζόμενες χρεώσεις" πάντως. Κι εκτός αυτού, εγώ θα έλεγα βαλ' το ούτως ή άλλως αν είναι δικό σου σπίτι, καθώς αργά ή γρήγορα τα 42€ ΘΑ τα αποσβέσεις. Και ποιος ξέρει αν τυχόν ανεβάσουν το συγκεκριμένο ποσό κάποια στιγμή και μετανιώσεις που δεν έβαλες όσο ήταν "μόνο 42". Γενικά το νυχτερινό ΔΕΝ είναι κάτι που "δεν συμφέρει". Μπορεί απλά να μην συμφέρει "τόσο", άμεσα. Και μόνο αν ζορίζεσαι για τα 42 εδώ και τώρα, θα έλεγα "εντάξει τότε, ασ' το"...

Επίσης, είσαι σίγουρος ότι για όλο το 12μηνο για τα επόμενα χρόνια δεν θα ξεπερνάς το όριο; Και τέλος, σίγουρα θα έχεις συνεχώς ΚΟΤ; Γιατί αν σταματήσει κάποια στιγμή, μετά θα έχεις τουλάχιστον την έκπτωση του νυχτερινού...

Σιγά μην ενοχλούν. Καλά έκανες και τα χρωμάτισες για να ξεχωρίζουν τα "κομμάτια" που θες να τονίσεις. 

Προσωπικά δεν ξέρω τί υπερισχύει και αν μπορείς να δικαιωθείς (στην πράξη) έκπτωση ΚΑΙ στις νυχτερινές (πάνω στις τιμές νυχτερινού). Δοκίμασε μέσω ΡΑΕ. Αλλά "αχρείαστο" (κάτω του ορίου) δεν κατάλαβα γιατί το βγάζεις το νυχτερινό...

Σε ευχαριστώ πολύ. Θα δοκιμάσω και μέσω ΡΑΕ,έτσι γιατί είμαι ξεροκέφαλη!! Ειναι αχρείαστο για εμένα(κατω του ορίου πάντα ειμαι)  δεν υπάρχει πιθανότητα να αυξηθεί το εισόδημα μου,άρα θα παραμείνω δικαιουχος κοινωνικου τιμολογίου(μεχρι να το καταργήσουν κι αυτό). Και απο 1-9-22 δεν γλιτώνω και πολλά στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις νύχτας, αφού  και οι νυχτερινές χρεώσεις στο σύστημα μεταφοράς ειναι πλέον το ιδιο με της ημέρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Merenda7 είπε

 δικαιουχος κοινωνικου τιμολογίου(μεχρι να το καταργήσουν κι αυτό

...δάγκωσε το πληκτρολόγιό σου παιδί μου :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, fredd0 είπε

Να "δικαιωθει" για πιο πραγμα? Αφου το φεκ ειναι ξεκαθαρο. 

 

https://www.rae.gr/syxnes-erotiseis/

 

1617365855_.jpg.d6ac0f538b6d1fa3819842d65aa6f557.jpg1617365855_.jpg.d6ac0f538b6d1fa3819842d65aa6f557.jpg

Δεν υπάρχει περίπτωση να δικαιωθώ !!

Το πράγμα είναι ξεκάθαρο,είμαι ηλίθια 🤪 απο την ημέρα που ενεργοποιήθηκε ο νυχτερινός μετρητής περίμενα να πάει 11 το βράδυ για να βάλω πλυντήρια, να μαγειρεύω νυχτιάτικα στον φούρνο, και δώστου καθαριότητα με την ηλεκτρική σκουπα!!! με την γειτόνισσα απο κάτω να με πρήζει🤣 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτα ειναι χαζομαρες. Δεν ειπε κανεις να κανεις λατρα 4 τα μεσανυχτα.

Καλο για σενα και για ολους μας ειναι να βαζεις πλυντηρια, στεγνωτηρια, πλυντηρια πιατων, θερμοσιφωνες κλπ ενεργοβωρα τις ωρες του νυχτερινου. Εσυ εχεις εκπτωση 0,0213, σε περιπου 1800 Kwh θα εχεις παρει πισω τα 42 ευρω κοστος μετρητη. Και εμεις θα εχουμε λιγοτερη ζητηση τις ωρες αιχμης. Απο κει και περα, απο 1/11 εχεις και 2 ωρες νυχτερινο το μεσημερι 3-5

Επεξ/σία από fredd0
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιον με τετράμηνη κατανάλωση ~800 - 1200 Kwh θα έχει όφελος με το νυχτερινό τιμολόγιο;

Και πέρα των 42€ για το κόστος του μετρητή υπάρχει κάποιο επιπλέον κόστος; Πχ εγκατάστασης κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, konstantinos77g είπε

Για κάποιον με τετράμηνη κατανάλωση ~800 - 1200 Kwh θα έχει όφελος με το νυχτερινό τιμολόγιο;

Και πέρα των 42€ για το κόστος του μετρητή υπάρχει κάποιο επιπλέον κόστος; Πχ εγκατάστασης κτλ

Όχι δε υπάρχει επιπλέον κόστος , πληρώνεις 42,16€ εφάπαξ και περιμένεις . Είναι αναλόγως τη περιοχής και τη διαθεσιμότητα. Στη επαρχία ήρθαν σε 2 εβδομάδες στη Αθήνα - Νότια προάστια έκαναν 7 μήνες .

 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, konstantinos77g είπε

Για κάποιον με τετράμηνη κατανάλωση ~800 - 1200 Kwh θα έχει όφελος με το νυχτερινό τιμολόγιο;

Και πέρα των 42€ για το κόστος του μετρητή υπάρχει κάποιο επιπλέον κόστος; Πχ εγκατάστασης κτλ

Επειδή η κατανάλωση σου δεν είναι μεγάλη, αν μπορείς να προγραμματίζεις να χρησιμοποιείς ενεργοβόρες συσκευές εκείνες τις ώρες, όλο και κάποιο κέρδος θα έχεις..

Σε ποια περιοχή είσαι;

Το σπίτι που μένεις είναι ιδιόκτητο ή το νοικιάζεις;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Επειδή η κατανάλωση σου δεν είναι μεγάλη, αν μπορείς να προγραμματίζεις να χρησιμοποιείς ενεργοβόρες συσκευές εκείνες τις ώρες, όλο και κάποιο κέρδος θα έχεις..

Σε ποια περιοχή είσαι;

Το σπίτι που μένεις είναι ιδιόκτητο ή το νοικιάζεις;

Σε νησί είμαι και το σπίτι είναι ιδιόκτητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού είναι ιδιόκτητο, μόνο χαμένος δεν θα είσαι.., εννοείται να προβείς σε εγκατάσταση νυκτερινού μετρητή..

Σε ποιο νησί αν επιτρέπεται;

Ρωτάω γιατί τα ωράρια είναι διαφορετικά σε διασυνδεδεμένα και μη..

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...