Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 4/10/2022 στις 11:52 ΠΜ, triple_sec είπε

καλησπέρα σε όλους. δεν θα ρωτούσα αν δεν είχα ήδη ψάξει εξαντλητικά, αλλά δε βρίσκω κάτι. η υπάλληλος της ΔΕΔΔΗΕ μου είπε ότι υπάρχει πάγιο 4 ευρώ μετά την εγκατάσταση του νυχτερινού μετρητή (δεν διευκρίνισε ανά μήνα η δίμηνο).

τελικά υπάρχει επιπλέον κόστος πέραν των 42 ευρώ της εγκατάστασης;

είμαι ΔΕΗ Γ1

Είναι τουλάχιστον αστείο που αμφισβητείς τον επίσημο τιμοκατάλογο της ΔΕΗ (η οποία τυγχάνει να είναι αυτή που σου πουλάει το ρεύμα) και να παίρνεις σοβαρά κάτι που σου είπε υπάλληλος του ΔΕΔΔΗΕ (εντελώς άσχετος δλδ).

Μη λέμε συνέχεια τα ίδια, κάποτε όντως η ΔΕΗ χρέωνε πάγιο για το νυχτερινό, πλέον όμως δεν χρεώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 04/10/2022 at 11:52, triple_sec said:

καλησπέρα σε όλους. δεν θα ρωτούσα αν δεν είχα ήδη ψάξει εξαντλητικά, αλλά δε βρίσκω κάτι. η υπάλληλος της ΔΕΔΔΗΕ μου είπε ότι υπάρχει πάγιο 4 ευρώ μετά την εγκατάσταση του νυχτερινού μετρητή (δεν διευκρίνισε ανά μήνα η δίμηνο).

τελικά υπάρχει επιπλέον κόστος πέραν των 42 ευρώ της εγκατάστασης;

είμαι ΔΕΗ Γ1

 

όπως σου είπαν όλοι οι προηγούμενοι. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΓΙΟ ΣΤΟ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ. Αγνόησε τι λέει ο κάθε τηλεφωνητής του ΔΕΔΔΗΕ (που παρεμπιπτόντως εάν δεν άλλαξε κάτι τελευταία δεν είναι υπάλληλος του, είναι υπάλληλος άλλης εταιρίας που συνεργάζεται με τον ΔΕΔΔΗΕ). Έχω νυχτερινό από 1978, δεν υπάρχει πάγιο ούτε ανά μήνα, ούτε ανά δίμηνο ούτε ανά χρόνο ούτε ανά σεληνιακό έτος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marmagia είπε

Έχω νυχτερινό από 1978, δεν υπάρχει πάγιο ούτε ανά μήνα, ούτε ανά δίμηνο ούτε ανά χρόνο ούτε ανά σεληνιακό έτος

Υπήρχε παλιότερα όπως γράφτηκε.

Εδώ δες, φρέσκο, φετινό.

https://www.ertnews.gr/eidiseis/oikonomia/elladaoikonomia/nychterino-timologio-ilektrikoy-reymatos-apo-tin-1i-ma-oy-efarmozetai-to-therino-orario-tis-dei/

Spoiler

Σχετικά με τις χρεώσεις του νυχτερινού ρεύματος, η Χρέωση είναι 0,07897 ευρώ/kWh και το Πάγιο 2,22 ευρώ/τετράμηνο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Doubt said:

Υπήρχε παλιότερα όπως γράφτηκε.

Εδώ δες, φρέσκο, φετινό.

https://www.ertnews.gr/eidiseis/oikonomia/elladaoikonomia/nychterino-timologio-ilektrikoy-reymatos-apo-tin-1i-ma-oy-efarmozetai-to-therino-orario-tis-dei/

  Reveal hidden contents

Σχετικά με τις χρεώσεις του νυχτερινού ρεύματος, η Χρέωση είναι 0,07897 ευρώ/kWh και το Πάγιο 2,22 ευρώ/τετράμηνο.

 

εγώ μια φορά δεν έχω πληρώσει έξτρα πάγιο. Πήγα πίσω από το 2019 που έχω πρόχειρους λογαριασμούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marmagia είπε

εγώ μια φορά δεν έχω πληρώσει έξτρα πάγιο. Πήγα πίσω από το 2019 που έχω πρόχειρους λογαριασμούς

Άλλο το "από το 2019" που έγραψες τώρα και άλλο το "από το 1978" που είχες γράψει πριν...

Σίγουρα η χρέωση 4€/τετράμηνο του νυχτερινού ήταν πολύ πριν το 2019.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Joshua21 said:

Άλλο το "από το 2019" που έγραψες τώρα και άλλο το "από το 1978" που είχες γράψει πριν...

Σίγουρα η χρέωση 4€/τετράμηνο του νυχτερινού ήταν πολύ πριν το 2019.

ανέφερα το 2019 γιατί από τότε έχω αρχείο λογαριασμών ηλεκτρονικά και μπορώ να ανατρέξω για να είμαι 100% σίγουρη. Πιο πριν δεν θυμάμαι να υπήρχε έξτρα πάγιο αλλά δεν έχω κρατημένο και λογαριασμό για διπλοτσεκάρισμα. Εφόσον το άρθρο όμως όπως λέμε είναι του 2022 γιατί στον τελευταίο εκκαθαριστικό πχ που έχω μπροστά μου δεν βλέπω πάγιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, marmagia είπε

Εφόσον το άρθρο όμως όπως λέμε είναι του 2022 γιατί στον τελευταίο εκκαθαριστικό πχ που έχω μπροστά μου δεν βλέπω πάγιο;

Το έβαλα για να μην κυνηγάμε μια/έναν υπάλληλο. Λάθη γίνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, marmagia είπε

ανέφερα το 2019 γιατί από τότε έχω αρχείο λογαριασμών ηλεκτρονικά και μπορώ να ανατρέξω για να είμαι 100% σίγουρη. Πιο πριν δεν θυμάμαι να υπήρχε έξτρα πάγιο αλλά δεν έχω κρατημένο και λογαριασμό για διπλοτσεκάρισμα.

Το ότι δεν θυμάσαι δεν σημαίνει πως δεν υπήρχε. Προηγούμενους λογαριασμούς μπορείς να κατεβάσεις από το ebill από 2012 και μετά.

16 λεπτά πριν, marmagia είπε

Πιο πριν δεν θυμάμαι να υπήρχε έξτρα πάγιο αλλά δεν έχω κρατημένο και λογαριασμό για διπλοτσεκάρισμα. Εφόσον το άρθρο όμως όπως λέμε είναι του 2022 γιατί στον τελευταίο εκκαθαριστικό πχ που έχω μπροστά μου δεν βλέπω πάγιο;

Δεν ξέρω σε ποιο άρθρο αναφέρεσαι, δεν παρέθεσα εγώ κάποιο άρθρο, εγώ είπα ότι το πάγιο του νυχτερινού είχε ήδη καταργηθεί πριν το 2019 οπότε λογικό είναι που δεν το βλέπεις στον τελευταίο λογαριασμό σου.

Και τέλος πάρε απόσπασμα από παλαιότερο τιμοκατάλογο Γ1Ν που φαίνεται το πάγιο νυχτερινού (έκανα λάθος, 2€ το τετράμηνο ήταν):

image.jpeg

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Εφυγα απο την Ελίν αρχες αυγούστου. Το προγραμμά μου ήταν ΟΝ οικιακό νυχτερινό με ΚΟΤ Β. Τον τελικό λογαριασμό άργησαν να τον εκδόσουν . Ηρθε προχθές!! 

ημερ.εκδοσης 6-10-22

Ειναι για αυτό το διάστημα

ΤΕΛΙΚΟΣ 
1138 kWh -798 ημέρας και 340 νύχτας
31/03/2022 
-09/08/2022 

Τιμολόγησαν όλες τις  kwh  και τις 1138 με τιμή ημέρας. 

Σε ερωτησή μου γιατί δεν τιμολόγησαν τις νυχτας με την τιμή που γράφει το συμβόλαιο μου,αλλά με την τιμή ημέρας. εφόσον είμαι μέσα στο όριο κατανάλωσης ΚΟΤ Β (1400)

Η απάντηση που πήρα είναι η εξής-

Έπειτα από έλεγχο που έγινε από το τμήμα τιμολόγησης ο τελικός λογαριασμός που εκδόθηκε είναι σωστός.

Το όριο των κιλοβατώρων σας που αφορούν το κοινωνικό τιμολόγιο είναι 1.400, το οποίο και δεν έχετε υπερβεί ώστε να διασπαστεί η χρέωση σε ημερήσια και νυχτερινή. Σύμφωνα με το ΦΕΚ Τεύχος Β’  242/1-2-2018 :

 

«Για τον υπολογισμό της υπέρβασης των ορίων κατανάλωσης κάθε κατηγορίας δικαιούχου δεν λαμβάνεται υπόψη η κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας βάσει νυκτερινού τιμολογίου. Σε περίπτωση δικαιούχου Κ.Ο.Τ. με μετρητή κατανάλωσης νυκτερινού ρεύματος:

ααα) Αν το άθροισμα της ημερήσιας και της νυκτερινής κατανάλωσης βρίσκεται εντός των ορίων ημερήσιας κατανάλωσης του άρθρου 2 εφαρμόζεται και για τη νυχτερινή κατανάλωση η έκπτωση του Κ.Ο.Τ. και οι απαλλαγές από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις τόσο του Κ.Ο.Τ. όσο και του νυκτερινού τιμολογίου»

 

Γνωρίζει κάποιος να μου πεί εαν αυτό ισχύει. Δηλαδή εαν δεν εχεις υπερβεί το όριο πληρώνεις ολες τις  kwh  με τιμή ημέρας?

Γιατί διάβασα οτι ισχύει αυτό-Σε περίπτωση δικαιούχου Κ.Ο.Τ. με μετρητή κατανάλωσης νυκτερινού ρεύματος: ααα) Αν το άθροισμα της ημερήσιας και της νυκτερινής κατανάλωσης βρίσκεται εντός των ορίων ημερήσιας κατανάλωσης του άρθρου 2 εφαρμόζεται και για τη νυχτερινή κατανάλωση η έκπτωση του Κ.Ο.Τ. και οι απαλλαγές από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις τόσο του Κ.Ο.Τ. όσο και του νυκτερινού τιμολογίου. βββ) Αν το άθροισμα της ημερήσιας και της νυκτερινής κατανάλωσης υπερβαίνει τα όρια ημερήσιας κατανάλωσης του άρθρου 2 η έκπτωση του Κ.Ο.Τ. και οι απαλλαγές από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις τόσο του Κ.Ο.Τ. όσο και του νυκτερινού τιμολογίου εφαρμόζονται για τη νυχτερινή κατανάλωση εντός των ως άνω ορίων και η υπερβάλλουσα νυχτερινή κατανάλωση τιμολογείται με το ισχύον οικιακό νυκτερινό τιμολόγιο του προμηθευτή με τις κλίμακες της συνολικής κατανάλωσης. Για την εφαρμογή της έκπτωσης του Κ.Ο.Τ. επί της νυχτερινής κατανάλωσης, σύμφωνα με τα παραπάνω, ως χρέωση προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας λογίζεται η χρέωση προμήθειας για την κατανάλωση ημέρας του προμηθευτή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Merenda7 είπε

Γνωρίζει κάποιος να μου πεί εαν αυτό ισχύει. Δηλαδή εαν δεν εχεις υπερβεί το όριο πληρώνεις ολες τις  kwh  με τιμή ημέρας?

ναι , το έγραψες και παρακάτω

3 ώρες πριν, Merenda7 είπε

ως χρέωση προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας λογίζεται η χρέωση προμήθειας για την κατανάλωση ημέρας του προμηθευτή.

αυτό εννοεί

το νυχτερινό βοηθά να μην ξεπερνάς το όριο και να χάσεις ολοκληρωτικά στο τετράμηνο την έκπτωση ,μιας και στο όριο μετράει της ημέρας

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Merenda7 είπε

Δηλαδή εαν δεν εχεις υπερβεί το όριο πληρώνεις ολες τις  kwh  με τιμή ημέρας?

Ισχύει (σε συμφέρει κι όλας, καθώς η έκπτωση ΚΟΤ, ακόμη και του Β, είναι - έστω και για λίγο - μεγαλύτερη από την έκπτωση του νυχτερινού. Δεν ξέρω πόσο χρέωνε η Ελίν το νυχτερινό, αλλά συνήθως δεν είναι παραπάνω από τα 0,045 του ΚΟΤ-Β) κι έχει μάλιστα γραφτεί αρκετές φορές εδώ τους τελευταίους μήνες. Με άλλα λόγια, ΔΕΝ έχεις ΚΑΙ έκπτωση ΚΟΤ, ΚΑΙ έκπτωση νυχτερινού, στις "νυχτερινές" κιλοβατώρες...(αλλά οι τελευταίες "μετατρέπονται" σε/τιμολογούνται ως ημερήσιες, μέχρι την συμπλήρωση του ορίου)

Το δε "άλλο που διάβασες", αν και είναι λίγο σπαζοκεφαλιά από διατύπωση και είμαι μ' ένα κεφάλι καζάνι, νομίζω ότι λέει τα ίδια, με διαφορετικό τρόπο...

edit πρόλαβε ο Γιουσέιν από πάνω

Επεξ/σία από washcloud
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/10/2022 στις 3:27 ΜΜ, Joshua21 είπε

Δεν ξέρω σε ποιο άρθρο αναφέρεσαι, δεν παρέθεσα εγώ κάποιο άρθρο, εγώ είπα ότι το πάγιο του νυχτερινού είχε ήδη καταργηθεί πριν το 2019 οπότε λογικό είναι που δεν το βλέπεις στον τελευταίο λογαριασμό σου.

 

Εγώ πάντως σε Γ1Ν βλέπω πάγιο νυκτερινού  και τον Αύγουστο του 2021 λίγο πριν πάω στο homeonline

Χωίτλο.jpg

Επεξ/σία από teot
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, teot είπε

Εγώ πάντως σε Γ1Ν βλέπω πάγιο νυκτερινού  και τον Αύγουστο του 2021 λίγο πριν πάω στο homeonline

Έχεις δίκιο, έγραψα χωρίς να το πολυσκεφτώ, το Γ1Ν είχε πάγιο μέχρι και φέτος τον Ιούλιο σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο
Αναλυτικός τιμοκατάλογος (έως 31.07.2022)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, washcloud είπε

Ισχύει (σε συμφέρει κι όλας, καθώς η έκπτωση ΚΟΤ, ακόμη και του Β, είναι - έστω και για λίγο - μεγαλύτερη από την έκπτωση του νυχτερινού. Δεν ξέρω πόσο χρέωνε η Ελίν το νυχτερινό, αλλά συνήθως δεν είναι παραπάνω από τα 0,045 του ΚΟΤ-Β) κι έχει μάλιστα γραφτεί αρκετές φορές εδώ τους τελευταίους μήνες. Με άλλα λόγια, ΔΕΝ έχεις ΚΑΙ έκπτωση ΚΟΤ, ΚΑΙ έκπτωση νυχτερινού, στις "νυχτερινές" κιλοβατώρες...(αλλά οι τελευταίες "μετατρέπονται" σε/τιμολογούνται ως ημερήσιες, μέχρι την συμπλήρωση του ορίου)

Το δε "άλλο που διάβασες", αν και είναι λίγο σπαζοκεφαλιά από διατύπωση και είμαι μ' ένα κεφάλι καζάνι, νομίζω ότι λέει τα ίδια, με διαφορετικό τρόπο...

edit πρόλαβε ο Γιουσέιν από πάνω

Δηλαδή εγώ πού έχω ΚΟΤ καί ποτέ δέν ξεπερνώ τό όριο δέν μέ συμφέρει νά κάνω βάλω νυχτερινό ρεύμα.Σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...