Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, washcloud είπε

Μάγδα, από ΚΑΘΕ άποψη ("ασφάλειας" / "παραβίασης") καλύτερα να ΜΗΝ δοκιμάσεις κάτι η ίδια. Από την στιγμή που αυτοί τα κάνανε σκατά, αυτοί να τα καθαρίσουνε.

Όπως λέει ο φίλος εδώ, καλύτερα μίλα μαζί τους πρώτα ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σε όλους. δεν θα ρωτούσα αν δεν είχα ήδη ψάξει εξαντλητικά, αλλά δε βρίσκω κάτι. η υπάλληλος της ΔΕΔΔΗΕ μου είπε ότι υπάρχει πάγιο 4 ευρώ μετά την εγκατάσταση του νυχτερινού μετρητή (δεν διευκρίνισε ανά μήνα η δίμηνο).

τελικά υπάρχει επιπλέον κόστος πέραν των 42 ευρώ της εγκατάστασης;

είμαι ΔΕΗ Γ1

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, triple_sec είπε

καλησπέρα σε όλους. δεν θα ρωτούσα αν δεν είχα ήδη ψάξει εξαντλητικά, αλλά δε βρίσκω κάτι. η υπάλληλος της ΔΕΔΔΗΕ μου είπε ότι υπάρχει πάγιο 4 ευρώ μετά την εγκατάσταση του νυχτερινού μετρητή (δεν διευκρίνισε ανά μήνα η δίμηνο).

τελικά υπάρχει επιπλέον κόστος πέραν των 42 ευρώ της εγκατάστασης;

είμαι ΔΕΗ Γ1

 

Πάλια υπηρχε κάποιο μικρό  παγιο για το νυχτερινό τιμολόγιο.. Μπες στην σελίδα της ΔΕΗ να το ψάξεις.. 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, triple_sec είπε

καλησπέρα σε όλους. δεν θα ρωτούσα αν δεν είχα ήδη ψάξει εξαντλητικά, αλλά δε βρίσκω κάτι. η υπάλληλος της ΔΕΔΔΗΕ μου είπε ότι υπάρχει πάγιο 4 ευρώ μετά την εγκατάσταση του νυχτερινού μετρητή (δεν διευκρίνισε ανά μήνα η δίμηνο).

τελικά υπάρχει επιπλέον κόστος πέραν των 42 ευρώ της εγκατάστασης;

είμαι ΔΕΗ Γ1

Παλιότερα υπήρχε, από ότι φαίνεται η συγκεκριμένη υπάλληλος έχει μείνει κάτι χρόνια πίσω.

Ισχύει ότι ακριβώς γράφει ο τιμοκατάλογος ΔΕΗ  Γ1Ν.

1 λεπτό πριν, takoulou είπε

Πάντα υπάρχει κάποιο μικρό  παγιο για το νυχτερινό τιμολόγιο.. Μπες στην σελίδα της ΔΕΗ να το ψάξεις.. 

Από ότι φαίνεται και εσύ έχεις μείνει κάποια χρόνια πίσω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπήκε νυχτερινό και έχω ένα θεματακι.Το τοποθετήσανε την εβδομάδα που θα έβγαινε ο εκκαθαριστικος και αντί να έρθει εκκαθαριστικος εκδοσαν έναν έναντι λογαριασμό ότι να ναι.Το θέμα είναι ότι ο μετρητής μηδενίστηκε και γράφει κανονικά τώρα το νυχτερινό.Που θα βρούνε την τελευταία μέτρηση;Ο επόμενος εκκαθαριστικος είναι του χρόνου.....

Επεξ/σία από greengr21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, greengr21 είπε

Μπήκε νυχτερινό και έχω ένα θεματακι.Το τοποθετήσανε την εβδομάδα που θα έβγαινε ο εκκαθαριστικος και αντί να έρθει εκκαθαριστικος εκδοσαν έναν έναντι λογαριασμό ότι να ναι.Το θέμα είναι ότι ο μετρητής μηδενίστηκε και γράφει κανονικά τώρα το νυχτερινό.Που θα βρούνε την τελευταία μέτρηση;Ο επόμενος εκκαθαριστικος είναι του χρόνου.....

Τοποθετήθηκε πριν την ημερομηνία που θα περνούσαν για καταμέτρηση ή μετά;

Αν τοποθετήθηκε πριν, στον επόμενο εκκαθαριστικό θα αναγράφεται η ένδειξη που είχε ο παλιός (καταγράφεται στην αλλαγή - καλά θα είναι να έχεις φωτογραφίες για αρχείο) μέχρι την αλλαγή αλλά και ο νέος τι έχει "γράψει"

Αν τοποθετήθηκε μετά, τότε περιμένεις την επόμενη εκκαθάριση.., τι πάροχο έχεις;

Μήπως πέτυχες σε περίπτωση αργοπορημένου έναντι που κάνουν κάποιοι;;

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 03/10/2022 at 18:28, walex said:

είμαι Χαλάνδρι, ναι μου επιβεβαίωσαν ότι φάνηκε η πληρωμή 1/9, μονοφασική

Λοιπόν, αυτό το κοτέτσι  που είναι υπεύθυνο για την περιοχή μας (δεδδηε φιλοθεης Κηφισιά) είναι βαθιά προβληματικό. Όπως είχα γράψει εγώ θέλω απλά αλλαγή ωραρίου νυχτερινού σε ήδη υπάρχων μετρητή και με γράφουν από τον Ιούνιο. Αιτήματα στη ΡΑΕ ούτε εκεί απάντηση, αιτήματα σε αυτούς τίποτα. Τη Παρασκευή ξεκίνησα να στέλνω μειλ διαμαρτυρίας σε κάθε υπεύθυνο συναφούς τμήματος που βρήκα στο οργανόγραμμα. Σήμερα έλαβα ένα μειλ μου λένε σε 7 μέρες θα το έχουν φτιάξει. Αναμένω αλλά δεν περιμένω και πολλά από αυτά τα κοπρόσκυλα. Οπλισου με υπομονή, απο τΙς αρχές Ιουνίου κάνω υπομονή 

 

Επεξ/σία από marmagia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greengr21 είπε

Μπήκε νυχτερινό και έχω ένα θεματακι.Το τοποθετήσανε την εβδομάδα που θα έβγαινε ο εκκαθαριστικος και αντί να έρθει εκκαθαριστικος εκδοσαν έναν έναντι λογαριασμό ότι να ναι.Το θέμα είναι ότι ο μετρητής μηδενίστηκε και γράφει κανονικά τώρα το νυχτερινό.Που θα βρούνε την τελευταία μέτρηση;Ο επόμενος εκκαθαριστικος είναι του χρόνου.....

Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος, πότε ήταν η προγραμματισμένη ημερομηνία καταμέτρησης, και πότε εκδόθηκε ο "ότι να ναι" έναντι? Το ότι ο επόμενος εκκαθαριστικός είναι του χρόνου το υποθέτεις, ή είδες πάνω στον λογαριασμό σου να λέει "επόμενη μέτρηση xx/xx/2023"? Απάντησε στα παραπάνω για να καταλάβουμε αν κάτι έχει πάει στραβά ώστε να σου πούμε αν θα πρέπει να κάνεις κάτι και τι.

Όσο για αυτό που ρωτάς αυτός που ήρθε από τον ΔΕΔΔΗΕ και άλλαξε μετρητή/ενεργοποίησε το νυχτερινό κράτησε την ένδειξη του παλιού μετρητή, και όταν έρθει η ώρα θα τη δώσει στον πάροχο σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος, πότε ήταν η προγραμματισμένη ημερομηνία καταμέτρησης, και πότε εκδόθηκε ο "ότι να ναι" έναντι? Το ότι ο επόμενος εκκαθαριστικός είναι του χρόνου το υποθέτεις, ή είδες πάνω στον λογαριασμό σου να λέει "επόμενη μέτρηση xx/xx/2023"? Απάντησε στα παραπάνω για να καταλάβουμε αν κάτι έχει πάει στραβά ώστε να σου πούμε αν θα πρέπει να κάνεις κάτι και τι.

Όσο για αυτό που ρωτάς αυτός που ήρθε από τον ΔΕΔΔΗΕ και άλλαξε μετρητή/ενεργοποίησε το νυχτερινό κράτησε την ένδειξη του παλιού μετρητή, και όταν έρθει η ώρα θα τη δώσει στον πάροχο σου. 

21 Σεπτέμβρη ημερομηνία καταμέτρησης έγραφε στο χαρτί της ΔΕΗ,26 εκδοση λογαριασμού έναντι με 160 κάτι kwh χρέωση, επόμενη μέτρηση Γενάρη που μάλλον θα τραβάω τις τρίχες από όλα τα μέρη του σώματος μου.Ο μετρητής γράφει κανονικά τις νυχτερινές, τώρα μέρα που ενεργοποιήθηκε ακριβώς δε γνωρίζω γιατί δεν το κοίταγα κάθε μέρα αλλά γύρω σε αυτές τις μέρες προφανώς.Τουλαχιστον να βάζανε φυσιολογική χρέωση στον έναντι δεν θα ειχα θέμα,εχω κάψει σίγουρα καμία 800αρια kwh αυτό το διάστημα...

Επεξ/σία από greengr21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, greengr21 είπε

21 Σεπτέμβρη ημερομηνία καταμέτρησης έγραφε στο χαρτί της ΔΕΗ,26 εκδοση λογαριασμού έναντι με 160 κάτι kwh χρέωση, επόμενη μέτρηση Γενάρη που μάλλον θα τραβάω τις τρίχες από όλα τα μέρη του σώματος μου.Ο μετρητής γράφει κανονικά τις νυχτερινές, τώρα μέρα που ενεργοποιήθηκε ακριβώς δε γνωρίζω γιατί δεν το κοίταγα κάθε μέρα αλλά γύρω σε αυτές τις μέρες προφανώς.

Δεν βγαίνει άκρη έτσι, δεν απάντησες αν υποθέτεις ότι ο επόμενος λογαριασμός είναι το 2023 ή αν είδες στον τελευταίο λογαριασμό να λέει "επόμενη μέτρηση xx/xx/2023".

Αλήθεια, ο μετρητής αλλάχθηκε αυτές τις ημέρες από αναλογικό σε ψηφιακό, ή έχεις ψηφιακό εδώ και καιρό? Ρωτάω γιατί να μηδένισαν την ένδειξη στον ίδιο μετρητή ΔΕΝ παίζει, και επίσης οι ψηφιακοί μετρητές γράφουν κανονικά τις νυχτερινές, άσχετα αν είναι ενεργοποιημένο το νυχτερινό.

Πάντως όπως και να έχει θα πρέπει να πάρεις τηλ την εξ. πελατών ΔΕΔΔΗΕ για να σου πουν αν είναι ενεργοποιημένο το νυχτερινό και αν έχουν πάρει εκκαθαριστική ένδειξη στις 21, καθώς επίσης και στο τοπικό παράρτημα ΔΕΔΔΗΕ και να ζητήσεις να στείλουν στην ΔΕΗ την τελική ένδειξη ώστε να σου εκδώσει εκκαθαριστικό λογαριασμό για μέχρι τη στιγμή της αλλαγής σε νυχτερινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Τοποθετήθηκε πριν την ημερομηνία που θα περνούσαν για καταμέτρηση ή μετά;

Αν τοποθετήθηκε πριν, στον επόμενο εκκαθαριστικό θα αναγράφεται η ένδειξη που είχε ο παλιός (καταγράφεται στην αλλαγή - καλά θα είναι να έχεις φωτογραφίες για αρχείο) μέχρι την αλλαγή αλλά και ο νέος τι έχει "γράψει"

Αν τοποθετήθηκε μετά, τότε περιμένεις την επόμενη εκκαθάριση.., τι πάροχο έχεις;

Μήπως πέτυχες σε περίπτωση αργοπορημένου έναντι που κάνουν κάποιοι;;

Είχα παρόμοια περίπτωση Τοποθετήθηκε τέλη Ιουνίου ,μετα 3 μήνες από το αίτημα .Ερχεται ο λογαριασμός του Αυγούστου και δεν υπάρχει μέτρηση νυκτερινού Παίρνω τηλ στην ΔΕΔΔΗΕ και τότε μαθαίνω ότι α] δεν έχει ενεργοποιηθεί ο μετρητής και β ] ότι ο εργολάβος που πήρε τη μέτρηση έκανε λάθος [λόγω μην ενεργοποίησης ] και καταχώρησε κατανάλωση 65.000kwh  και το σύστημα την απέρριψε Αν θές την γνώμη μου πάρε τηλ στη ΔΕΔΔΗΕ να μάθεις αν είναι ενεργοποιημένος ο μετρητής σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Δεν βγαίνει άκρη έτσι, δεν απάντησες αν υποθέτεις ότι ο επόμενος λογαριασμός είναι το 2023 ή αν είδες στον τελευταίο λογαριασμό να λέει "επόμενη μέτρηση xx/xx/2023".

Αλήθεια, ο μετρητής αλλάχθηκε αυτές τις ημέρες από αναλογικό σε ψηφιακό, ή έχεις ψηφιακό εδώ και καιρό? Ρωτάω γιατί να μηδένισαν την ένδειξη στον ίδιο μετρητή ΔΕΝ παίζει, και επίσης οι ψηφιακοί μετρητές γράφουν κανονικά τις νυχτερινές, άσχετα αν είναι ενεργοποιημένο το νυχτερινό.

Πάντως όπως και να έχει θα πρέπει να πάρεις τηλ την εξ. πελατών ΔΕΔΔΗΕ για να σου πουν αν είναι ενεργοποιημένο το νυχτερινό και αν έχουν πάρει εκκαθαριστική ένδειξη στις 21, καθώς επίσης και στο τοπικό παράρτημα ΔΕΔΔΗΕ και να ζητήσεις να στείλουν στην ΔΕΗ την τελική ένδειξη ώστε να σου εκδώσει εκκαθαριστικό λογαριασμό για μέχρι τη στιγμή της αλλαγής σε νυχτερινό.

20 Γενάρη είναι η επόμενη καταμέτρηση,θα περιμένω 1-2 βδομάδες μήπως βγάλουν εκκαθαριστικό και μετά θα πάρω τηλέφωνο.Απο αναλογικός σε ψηφιακός ο μετρητής αλλάχτηκε όταν βάλανε τον νυχτερινό.

Επεξ/σία από greengr21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greengr21 είπε

20 Γενάρη είναι η επόμενη καταμέτρηση,θα περιμένω 1-2 βδομάδες μήπως βγάλουν εκκαθαριστικό και μετά θα πάρω τηλέφωνο.Απο αναλογικός σε ψηφιακός ο μετρητής αλλάχτηκε όταν βάλανε τον νυχτερινό.

Ok, τώρα σιγουρεύτηκα ότι κάτι δεν πάει καλά, έπρεπε ήδη να σου έχει έρθει εκκαθαριστικός. Είναι προφανές ότι ο ΔΕΔΔΗΕ δεν έχει δώσει στην ΔΕΗ ούτε την προγραμματισμένη καταμέτρηση (αν την έχει κάνει βέβαια), ούτε την τελική ένδειξη του παλιού μετρητή που κατέγραψε ο τεχνικός όταν έκανε την αλλαγή, ούτε τους νέους αριθμούς μετρητών (πλέον έχεις 2, έναν για ημέρα και έναν για νύχτα).

Αν θέλεις την γνώμη μου μην περιμένεις 1-2 βδομάδες, ξεκίνα τα τηλέφωνα άμεσα, μη νομίζεις πως αν τους καλέσεις θα διορθώσουν τα πάντα την ίδια στιγμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 01/10/2022 at 02:31, kostakiss said:

Υπήρξε άμεση κινητοποίηση τόσο από τον δεδδηε όσο και από τη ΔΕΗ .

σημερα έως το απόγευμα είχα μιλήσει και με εκπρόσωπο της δεδδηε που μου ζήτησε να του στείλω σε φωτό τις μετρήσεις . Επίσης με κάλεσαν από τη ΔΕΗ κατόπιν του εγγράφου (η του τηλεφωνικού)  αιτήματος και μου είπαν οτι ζητήθηκε επίσπευση και οτι από βδομάδα θα με καλέσουν από το τμημα λογαριασμών …

 

αντε να δούμε 

 

ευχαριστω πολύ πάντως σε όλους 

UPDATE:

 

έγινει η διόρθωση και έκδοση νεου λογαριασμου απο 2289kw(284€) σε 639kw(124€) με myhome online & κοτβ & νυχτερινο.

 

ευχαριστω και πάλι σε όλους !!

Επεξ/σία από kostakiss
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...