Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Kozanitis1 είπε

Αν κατάλαβα καλά, σου χρέωσαν ΑΔΜΗΕ και στις νυκτερινές του Σεπτέμβρη?

Υποτίθεται πως το νυκτερινό απαλλάσσεται από ΑΔΜΗΕ/ΔΕΔΔΗΕ...

Ναι, μου χρέωσαν ΑΔΜΗΕ (και πιο συγκεκριμένα χρέωση ενέργειας) στις νυχτερινές μόνο του Σεπτέμβρη, τις 31 από τις 63 συνολικά.

Και όχι, δεν το έχεις καταλάβει σωστά, ο νέος τιμοκατάλογος ρυθμιζόμενων χρεώσεων προβλέπει χρέωση ενέργειας ΚΑΙ για τις KWh νύχτας.

8 λεπτά πριν, Merenda7 είπε

Θα είχε ενδιαφέρων να δούμε λογαριασμούς σεπτεμβριου και απο άλλους παρόχους. Ναι, η ΔΕΗ έχει ενημερώσει για τις αλλαγες απο 1-9-22. Οι υπόλοιποι όμως όχι. Και οι ρυθμιζόμενες χρεωσεις όπως ορίζει η νομοθεσία ,είναι ίδιες ανεξάρτητα παρόχου

Για μένα πάντως δεν έχει κανένα ενδιαφέρον αυτό, το τι προβλέπεται το ξέρουμε, το οποίο δεν αλλάζει άσχετα τι θα δεις σε κάποιον λογαριασμό κάποιου εναλλακτικού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ναι, μου χρέωσαν ΑΔΜΗΕ (και πιο συγκεκριμένα χρέωση ενέργειας) στις νυχτερινές μόνο του Σεπτέμβρη, τις 31 από τις 63 συνολικά.

Και όχι, δεν το έχεις καταλάβει σωστά, ο νέος τιμοκατάλογος ρυθμιζόμενων χρεώσεων προβλέπει χρέωση ενέργειας ΚΑΙ για τις KWh νύχτας.

Για μένα πάντως δεν έχει κανένα ενδιαφέρον αυτό, το τι προβλέπεται το ξέρουμε, το οποίο δεν αλλάζει άσχετα τι θα δεις σε κάποιον λογαριασμό κάποιου εναλλακτικού.

Το τι προβλέπεται το ξέρουμε. Θα ήθελα να γνωρίζω εάν οι εναλλακτικοί δεν έχουν χρεώσει βάση αυτών που ισχύουν απο 1-9-22, ωστε να είμαι σίγουρη για το τι με περιμένει, γιατί λογικά, θα τα χρεώσουν αναδρομικά κάποια στιγμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Doubt είπε

Για 1 λεπτό ανά 10 kWh γίνεται η φασαρία;

και 0,000001 να ήταν το ίδιο είναι , πάμε να καβαντζωθούμε αλλά δε μας αφήνουν σε ησυχία (όπως με την αύξηση των ΥΚΩ για την πλειοψηφία του κόσμου)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Merenda7 είπε

Το τι προβλέπεται το ξέρουμε. Θα ήθελα να γνωρίζω εάν οι εναλλακτικοί δεν έχουν χρεώσει βάση αυτών που ισχύουν απο 1-9-22, ωστε να είμαι σίγουρη για το τι με περιμένει, γιατί λογικά, θα τα χρεώσουν αναδρομικά κάποια στιγμή

Άντε πες ότι ο δικός σου εναλλακτικός θα καθυστερήσει κανα δυο μήνες να βάλει σωστές χρεώσεις (χλωμό το κόβω αλλά λέμε), πόσα αναδρομικά νομίζεις θα μαζευτούν?

Εγώ προσωπικά χρεώθηκα σύστημα μεταφοράς για ένα "υβριδικό"(μισό-μισό δλδ) μήνα 1,60€, με το παλιό σύστημα θα χρεωνόμουν ακριβώς 1,55928€, δλδ 4 ολόκληρα λεπτά του ευρώ διαφορά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Άντε πες ότι ο δικός σου εναλλακτικός θα καθυστερήσει κανα δυο μήνες να βάλει σωστές χρεώσεις (χλωμό το κόβω αλλά λέμε), πόσα αναδρομικά νομίζεις θα μαζευτούν?

Εγώ προσωπικά χρεώθηκα σύστημα μεταφοράς για ένα "υβριδικό"(μισό-μισό δλδ) μήνα 1,60€, με το παλιό σύστημα θα χρεωνόμουν ακριβώς 1,55928€, δλδ 4 ολόκληρα λεπτά του ευρώ διαφορά...

το θέμα μου είναι στην διαφάνεια. προσπαθώ να βρώ έναν πάροχο που να έχει διαφάνεια στους λογαριασμούς. Ημουν αρκετα χρόνια στην Ελίν για αυτό ακριβώς το λόγο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νοικιάζω διαμέρισμα στην Αθήνα και στην πολυκατοικία έχουν αλλάξει τα ρολόγια σε ψηφιακά εδώ και κανά δυο χρόνια.

Καταρχάς το νυχτερινό έχει κάποια εισοδηματικά κριτήρια; (αν και δεν έχω διαπιστώσει κάτι τέτοιο).

Εάν κάνω αίτηση για νυχτερινό μετά από πόσο διάστημα ενεργοποιείται ώστε να προσέχω τις ώρες που καταναλώνω;

Και μετά από πόσο καιρό θα μπορώ να βάζω τις μετρήσεις μου στο site;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, ilias_sa είπε

Καταρχάς το νυχτερινό έχει κάποια εισοδηματικά κριτήρια; (αν και δεν έχω διαπιστώσει κάτι τέτοιο).

Όχι.

36 λεπτά πριν, ilias_sa είπε

Εάν κάνω αίτηση για νυχτερινό μετά από πόσο διάστημα ενεργοποιείται ώστε να προσέχω τις ώρες που καταναλώνω;

Στην πράξη, κανείς την αίτηση σου, πληρώνεις και μετά περιμένεις τον πρώτο λογαριασμό με ένδειξη νυχτερινού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αίτηση για νυκτερινό, στα σχόλια γράψε πως υπάρχει ήδη νέος ηλεκτρονικός μετρητής, ώστε να μην μπλέξεις με τυχόν "ελλείψεις" μετρητών, λογικά θα ξεμπερδέψεις σε κάνα μήνα το πολύ (πιστεύω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε ο εκκαθαριστικός του 4μηνου σήμερα και παρατηρώντας τους μετρητές στο νυχτερινό έχει μηδενική κατανάλωση. Είνα ιφυσιολογικό αυτό? Παίζει να έχει γίνει κάποιο λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Spira είπε

Μου ήρθε ο εκκαθαριστικός του 4μηνου σήμερα και παρατηρώντας τους μετρητές στο νυχτερινό έχει μηδενική κατανάλωση. Είνα ιφυσιολογικό αυτό? Παίζει να έχει γίνει κάποιο λάθος?

Είχες νυχτερινό από παλιότερα ή έβαλες πρόσφατα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Spira είπε

Μου ήρθε ο εκκαθαριστικός του 4μηνου σήμερα και παρατηρώντας τους μετρητές στο νυχτερινό έχει μηδενική κατανάλωση. Είνα ιφυσιολογικό αυτό? Παίζει να έχει γίνει κάποιο λάθος?

Διευκρίνησε πρώτα τι εννοείς ως "μετρητές", εννοείς όντως το ρολόι της ΔΕΗ (που τυγχάνει να έχει έναν μετρητή) ή εννοείς τις ενδείξεις στο λογαριασμό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα νυχτερινό από παλιότερα. χμμμ μετρητές εννοώ στο λογιαριασμό τις μετρήσεις(ενδείξεις), αλλά ούτως ή άλλως τα ρολόγια είναι διπλά στην πολυκατοικία που είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Spira είπε

Είχα νυχτερινό από παλιότερα. χμμμ μετρητές εννοώ στο λογιαριασμό τις μετρήσεις(ενδείξεις), αλλά ούτως ή άλλως τα ρολόγια είναι διπλά στην πολυκατοικία που είμαι.

Ok τότε, σίγουρα δεν είναι φυσιολογικό και έχει γίνει κάποιο λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ilias_sa είπε

Νοικιάζω διαμέρισμα στην Αθήνα και στην πολυκατοικία έχουν αλλάξει τα ρολόγια σε ψηφιακά εδώ και κανά δυο χρόνια.

Καταρχάς το νυχτερινό έχει κάποια εισοδηματικά κριτήρια; (αν και δεν έχω διαπιστώσει κάτι τέτοιο).

Εάν κάνω αίτηση για νυχτερινό μετά από πόσο διάστημα ενεργοποιείται ώστε να προσέχω τις ώρες που καταναλώνω;

Και μετά από πόσο καιρό θα μπορώ να βάζω τις μετρήσεις μου στο site;

Εάν έχεις ήδη μετρητή δύο αγωγών και δε χρειαστεί αλλαγή δεν νομίζω ότι θα αργήσει η ενεργοποίηση του.

https://deddie.gr/el/upiresies/nikterino-timologio/

Εδώ δες τα ωράρια . Μεχρι 1 Οκτώβρη είναι 23:00 με 07:00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...