Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 minutes ago, meletis_m said:

Εμένα στη Δάφνη βέβαια δε είχα καθόλου νυχτερινό ρεύμα . Ήρθαν για αντικατάσταση μετρητή μετά από 7 μήνες . Ειδοποίησαν τηλεφωνικώς .

Και που ρώτησα τον υπεύθυνο καθώς είχα ενοχλήσει και εγώ , είχαν απαντήσει ότι υπάρχει έλλειψη μετρητών 

υπήρχε καμία επικοινωνία από μέρους τους νωρίτερα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, marmagia είπε

Είχα κάνει αίτημα από την σελίδα του δεδδηε με κωδικούς ταξις. Πήρα τηλέφωνο από τότε 4(τ φορές μου επιβεβαίωσαν ότι το βλέπουν και το "ξαναπροωθουν". Ο μετρητής είναι στο κλιμακοστάσιο όποτε δεν θα μπορούσαν να έρθουν χωρίς να χτυπήσουν κουδούνι. Δεν έχει έρθει κανείς και μένει ο πανάρχαιος του 1973 στην θέση του 😂

Εστειλα και ένα μειλ στο υποκατάστημα φιλοθεης που είναι υπεύθυνο για την περιοχή αλλά δεν είμαι και πολύ αισιόδοξη ότι θα γίνει κάτι 

Τους ρώτησες στα τηλ./σου είπαν ότι πρέπει ν' αλλάξει ο μετρητής ακόμη και για την αλλαγή των ωρών καταμέτρησης; Αν ναι, στάνταρ θα πάρει καιρό "στα βόρεια" για να βάλουν ψηφιακό...

Ρώτησες/σου είπαν "προς τί η καθυστέρηση", αν τυχόν τελικά δεν χρειάζεται να γίνει αντικατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, marmagia είπε

Απο τον Ιουνίου προσπαθώ να κάνω αλλαγή του ώραριου του νυχτερινού σπίτι μου από το παλιό που ήταν όλον τον χρόνο 23:00-07:00 στο νέο που το χειμώνα έχει και μεσημέρι.

πηρα τηλέφωνα, έκανα αιτήματα κε κωδικούς ταξις, ανοιξα αιτήματα στο my Rae τίποτα.

Έχει κανείς κατά νου κάποιον πιο αποτελεσματικό τρόπο;

θα παρεις τηλεφωνο τη φιλοθεη και θα τους πεις οτι θελεις να σου πληρωσουν τη ρητρα λογω καθυστερισης (20 ευρω ειναι, δε θα σωθεις αλλα συνηθως τους κινητοποιει αφου φευγουν λεφτα απο το ταμειο)

Εμενα παντως σε ακινητο που ανακαινιζω στη φιλοθεη κατασκευασαν παροχη και μπηκε μετρητης σε λιγοτερο απο 2 βδομαδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fredd0 είπε

θα παρεις τηλεφωνο τη φιλοθεη και θα τους πεις οτι θελεις να σου πληρωσουν τη ρητρα λογω καθυστερισης (20 ευρω ειναι, δε θα σωθεις αλλα συνηθως τους κινητοποιει αφου φευγουν λεφτα απο το ταμειο)

Η ρήτρα νομίζω ισχύει μόνο στην περίπτωση που ζητάς να μπει νυχτερινό (και ταυτόχρονα πληρώνεις τα 42,16€), όχι όταν ήδη έχεις και θες να αλλάξεις από τμηματικό σε συνεχές ωράριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, marmagia είπε

υπήρχε καμία επικοινωνία από μέρους τους νωρίτερα; 

Όχι , απάντησαν τυπικά στο enail ότι είστε σε σειρά προτεραιότητας και 1 εβδομάδα πριν επικοινώνησαν οι ίδιοι 2 φορές , για να ρωτήσουν εάν υπάρχει πρόσβαση στα ρολόγια . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγνώμη για την ίσως χαζή ερώτηση, επειδή βλέπω διαφορετικά ωράρια...

Αν κάνω τώρα αίτηση για νυχτερινό στην Θεσσαλονίκη, ποιο είναι το ωράριο;

01.10. - 30.04.: 02:00 - 08:00 και 15:30 -17:30

01.05. - 30.09.: 23:00 - 07:00

Σωστό;

Επεξ/σία από atpanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, atpanos είπε

Συγνώμη για την ίσως χαζή ερώτηση, επειδή βλέπω διαφορετικά ωράρια...

Αν κάνω τώρα αίτηση για νυχτερινό στην Θεσσαλονίκη, ποιο είναι το ωράριο;

01.10. - 30.04.: 02:00 - 08:00 και 15:30 -17:30

01.05. - 30.09.: 23:00 - 07:00

Σωστό;

Α. Χειμερινή περίοδος:

1 Νοεμβρίου έως 30 Απριλίου

• 02:00-08:00 και 15:00-17:00, για τους πελάτες που είναι συνδεδεμένοι στο Δίκτυο της Ηπειρωτικής Χώρας και των διασυνδεδεμένων με αυτήν νησιών

Β. Θερινή περίοδος: 1 Μαΐου έως 31 Οκτωβρίου
• 23:00-07:00

Αυτό είναι το ωράριο σου.. ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, fredd0 said:

θα παρεις τηλεφωνο τη φιλοθεη και θα τους πεις οτι θελεις να σου πληρωσουν τη ρητρα λογω καθυστερισης (20 ευρω ειναι, δε θα σωθεις αλλα συνηθως τους κινητοποιει αφου φευγουν λεφτα απο το ταμειο)

Εμενα παντως σε ακινητο που ανακαινιζω στη φιλοθεη κατασκευασαν παροχη και μπηκε μετρητης σε λιγοτερο απο 2 βδομαδες.

το έχω κάνει αυτό εδώ και ένα μήνα. Μου είπαν να το στείλω γραπτά όπως και έκανα. Αίτημα στο myrae για αυτό και πάλι τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νοικιάζω σπίτι. 

 

Για να βάλω νυχτερινό πρέπει να κάνω αίτηση στον δεδδηε ή στη ΔΕΗ για το Γ1Ν;

 

 

 

Επίσης σε όλο αυτό εμπλέκεται κάπου ο ιδιοκτήτης; Πρέπει να τον ενημερώσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Νοικιάζω σπίτι. 

 

Για να βάλω νυχτερινό πρέπει να κάνω αίτηση στον δεδδηε ή στη ΔΕΗ για το Γ1Ν;

 

 

 

Επίσης σε όλο αυτό εμπλέκεται κάπου ο ιδιοκτήτης; Πρέπει να τον ενημερώσω;

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter-γ1γ1ν/page/1293/#comment-59434167

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Νοικιάζω σπίτι. 

Για να βάλω νυχτερινό πρέπει να κάνω αίτηση στον δεδδηε ή στη ΔΕΗ για το Γ1Ν;

Επίσης σε όλο αυτό εμπλέκεται κάπου ο ιδιοκτήτης; Πρέπει να τον ενημερώσω;

Η αίτηση γίνεται στον ΔΕΔΔΗΕ, και την κάνει ο χρήστης του ακινήτου, αυτός που εκδίδεται λογαριασμός στο όνομα του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/9/2022 στις 12:33 ΜΜ, Kozanitis1 είπε

Κάτι άλλο, ήρθε σε κανέναν λογαριασμός μέσα στον Σεπτέμβριο που να έχει τη νέα χρέωση ΑΔΜΗΕ (0.0084€ αντί για 0.0056€ ανά kWh ) και αν την πρόσθεσαν και στο νυκτερινό;

Μάλλον είσαι σε ΔΕΗ ? 

Επικρατεί ένα μυστήριο με αυτό το θέμα,καθώς κανένας α΄λλος πάροχος δεν έχει ενημερώσει την ιστοσελίδα του σχετικά με τις αλλαγες χρεώσεων σε ρυθμιζόμενες ,εκτός της ΔΕΗ. Θα ήταν πράγματι ενδιαφέρων να δούμε τις ρυθμιζομενες χρεωσεις σε κάποιους λογαριασμους σεπτεμβρίου απο άλλους παρόχους ,εαν κάποιος επιθυμεί να βοηθήσει.

Πάντως ,

Η απάντηση του ΡΑΕ σε ερωτηση μου σχετικά με τις αλλαγες που βλέπουμε σε ρυθμιζόμενες χρεώσεις (προς το παρον μονο σε δεη υπαρχει ενημέρωση  https://www.dei.gr/media/vjslxqmx/timok-xt-092022-g1-g1n_v2.pdf   ) Για αυξήσεις σε σύστημα μεταφοράς ενεργειας ,ρυθμιζομενες χρεωσεις νύχτας και κοτ β. Δεν μου διευκρίνισαν για νυχτερινό και αποτι βλέπω για κοτ β ΄συστημα μεταφορας ,χρέωση ενεργειας σε κοτ β ειναι 0.00844 πλέον κι αυτο

Κυρία Κ......

Σε απάντηση της υπ αριθ 9790  ηλεκτρονικής αναφοράς  σας σχετικά με το θέμα που θίγει για την παροχή σας με αριθμό 6............. θα θέλαμε να σας διευκρινίσουμε τα ακόλουθα

Οι τιμές των ρυθμιζόμενων χρεώσεων παραμένουν ίδιες με μοναδική αλλαγή στην χρέωση του ΑΔΜΗΕ από 1-9-2022 στα 0.00844 τιμή που αναμένεται να ισχύσει για όλους τους προμηθευτές ενέργειας καθώς οι χρεώσεις αυτές δεν καθορίζονται από τον εκάστοτε πάροχο αλλά από τον αντίστοιχο φορέα (ΑΔΜΗΕ,ΔΕΔΔΗΕ κ.λ.π)

Όσον αφορά τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις των δικαιούχων ΚΟΤ , σύμφωνα με τις ισχύουσες υπουργικές αποφάσεις

 Οι δικαιούχοι ΚΟΤ Β τιμολογούνται με μειωμένες τιμές χρέωσης για τον ΑΔΜΗΕ και τον ΔΕΔΔΗΕ

Οι δικαιούχοι ΚΟΤ Α και Β απαλλάσσονται από την χρέωση των ΥΚΩ για την κατανάλωση μέχρι το όριο κατανάλωσης εκάστοτε δικαιούχου

Τα προβλεπόμενα για την τιμολόγηση του ΚΟΤ ,εφαρμόζονται και στον έναντι λογαριασμό

Παραμένουμε στην διάθεση σας για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή διευκρίνιση 

Με εκτίμηση

Ε.Νέννε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Merenda7 είπε

Μάλλον είσαι σε ΔΕΗ ? 

Επικρατεί ένα μυστήριο με αυτό το θέμα,καθώς κανένας α΄λλος πάροχος δεν έχει ενημερώσει την ιστοσελίδα του σχετικά με τις αλλαγες χρεώσεων σε ρυθμιζόμενες ,εκτός της ΔΕΗ. Θα ήταν πράγματι ενδιαφέρων να δούμε τις ρυθμιζομενες χρεωσεις σε κάποιους λογαριασμους σεπτεμβρίου απο άλλους παρόχους ,εαν κάποιος επιθυμεί να βοηθήσει.

Εγώ πάντως δεν είχα καμία αμφιβολία για το πόσο θα ήταν η χρέωση ΑΔΜΗΕ, παραθέτω απόσπασμα από λογαριασμό με έκδοση 22/09 και περίοδο κατανάλωσης 18/08 - 14/09, τις μισές ημέρες στον Αύγουστο τις έβαλαν με το παλιό (0,0056) και τις υπόλοιπες με 0,00844:

image.png.cbc6a56ef9a1aeced383b886489bd0aa.png

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κατάλαβα καλά, σου χρέωσαν ΑΔΜΗΕ και στις νυκτερινές του Σεπτέμβρη?

Υποτίθεται πως το νυκτερινό απαλλάσσεται από ΑΔΜΗΕ/ΔΕΔΔΗΕ...

Ναι στη ΔΕΗ είμαι.

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Εγώ πάντως δεν είχα καμία αμφιβολία για το πόσο θα ήταν η χρέωση ΑΔΜΗΕ, παραθέτω απόσπασμα από λογαριασμό με έκδοση 22/09 και περίοδο κατανάλωσης 18/08 - 14/09, τις μισές ημέρες στον Αύγουστο τις έβαλαν με το παλιό (0,0056) και τις υπόλοιπες με 0,00844:

image.png.cbc6a56ef9a1aeced383b886489bd0aa.png

Θα είχε ενδιαφέρων να δούμε λογαριασμούς σεπτεμβριου και απο άλλους παρόχους. Ναι, η ΔΕΗ έχει ενημερώσει για τις αλλαγες απο 1-9-22. Οι υπόλοιποι όμως όχι. Και οι ρυθμιζόμενες χρεωσεις όπως ορίζει η νομοθεσία ,είναι ίδιες ανεξάρτητα παρόχου

Στις 12/9/2022 στις 9:29 ΜΜ, aenaos15 είπε

Ηρθε σε μενα , ακομη με 0,0056 ειναι

Καλησπέρα. Σε ποιόν πάροχο είσαι? Σου είναι ευκολο να ανεβάσεις φωτογραφία απο τον λογαριασμό που έχει τις τιμες σεπτεμβρίου? Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...