Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, πιθανών έχει απαντηθεί αλλά δεν βρήκα κατί,

έχω ήδη μετρητή ψηφιακό με ενδείξεις νυχτερινού (τον αλλάξαν πριν 2 χρόνια γιατί είχε κολλήσει ο παλιός), αλλά δεν έχω νυχτερινό τιμολόγιο.

Πως το ενεργοποιώ και τι κόστος έχει γνωρίζετε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, xalibas είπε

Καλησπέρα, πιθανών έχει απαντηθεί αλλά δεν βρήκα κατί,

έχω ήδη μετρητή ψηφιακό με ενδείξεις νυχτερινού (τον αλλάξαν πριν 2 χρόνια γιατί είχε κολλήσει ο παλιός), αλλά δεν έχω νυχτερινό τιμολόγιο.

Πως το ενεργοποιώ και τι κόστος έχει γνωρίζετε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Λιγότερο θα σου έπαιρνε μια αναζήτηση:

https://deddie.gr/el/upiresies/nikterino-timologio/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Κάτι άλλο, ήρθε σε κανέναν λογαριασμός μέσα στον Σεπτέμβριο που να έχει τη νέα χρέωση ΑΔΜΗΕ (0.0084€ αντί για 0.0056€ ανά kWh ) και αν την πρόσθεσαν και στο νυκτερινό;

Ηρθε σε μενα , ακομη με 0,0056 ειναι

Επεξ/σία από aenaos15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Vidar είπε

Επίσης, πρέπει να γίνει αλλαγή ρολογιού για να προστεθεί μετρητής νυχτερινής λειτουργίας;

αν δεν είναι ψηφιακός ήδη , ναι τον αλλάζουν , ανάλογα την περιοχή απο 2 εβδομάδες μέχρι και πολλούς μήνες η καθυστέρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο αιτήσεις που έγιναν σε γνωστούς μου μέσα στο καλοκαίρι, περίπου 1.5 μήνας χρειάστηκε από αίτηση έως τοποθέτηση, απλά ζητήστε να σας στείλουν την επιστολή με email ή κωδικό με SMS, για να γλιτώσετε την όποια καθυστέρηση του ταχυδρομείου. 
Επίσης και στις δύο περιπτώσεις η τοποθέτηση έγινε σε λιγότερο από 10 εργάσιμες από την πληρωμή (εγγυημένη υπηρεσία).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/9/2022 στις 1:59 ΜΜ, xalibas είπε

Καλησπέρα, πιθανών έχει απαντηθεί αλλά δεν βρήκα κατί,

έχω ήδη μετρητή ψηφιακό με ενδείξεις νυχτερινού (τον αλλάξαν πριν 2 χρόνια γιατί είχε κολλήσει ο παλιός), αλλά δεν έχω νυχτερινό τιμολόγιο.

Πως το ενεργοποιώ και τι κόστος έχει γνωρίζετε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

42€ με ΦΠΑ, αλλά μίλα με ΔΕΔΔΗΕ (800 400 4000, 24ωρο και απαντάνε γρήγορα) να τονίσεις ότι ήδη έχεις ψηφιακό (...λογικά μέσω της "καρτέλας της παροχής" ήδη το γνωρίζουν ότι έχει αλλαχτεί ο μετρητής, αλλά καν' το έτσι, μη τυχόν και σε καθυστερήσουν, θεωρώντας ότι "πρέπει να γίνει αλλαγή του μετρητή - και μετρητές δεν έχουμε", αν όντως δεν έχουν στον συγκεκριμένο ΔΕΔΔΗΕ, και είναι κάτι που πάιζει ΠΟΛΥ, το να μην έχουν...).

Επίσης να τους τονίσεις να σου στείλουν τον κωδικό πληρωμής των 42 μέσω SMS ή μέιλ (και να έχεις στον νου σου και το "Spam Folder" του μέιλ. Σ' εμένα στο Hotmail, σε αυτόν ήρθε, και αν δεν το είχα προσέξει, ακόμα θα περίμενα...) και όχι με γράμμα στο σπίτι. Και μετά που θα γίνουν ολ' αυτά, να φροντίσεις να υπάρχει ελεύθερη πρόσβαση στο ρολόι (ή να είναι κάποιος μέσα ν' ανοίξει, αν το ρολόι είναι πχ εντός πολυκατοικίας) όταν θα περάσει ο άνθρωπος του ΔΕΔΔΗΕ για να καταγράψει ενδείξεις για την προσθήκη νυχτερινού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/9/2022 στις 5:53 ΜΜ, washcloud είπε

42€ με ΦΠΑ, αλλά μίλα με ΔΕΔΔΗΕ (800 400 4000, 24ωρο και απαντάνε γρήγορα) να τονίσεις ότι ήδη έχεις ψηφιακό (...λογικά μέσω της "καρτέλας της παροχής" ήδη το γνωρίζουν ότι έχει αλλαχτεί ο μετρητής, αλλά καν' το έτσι, μη τυχόν και σε καθυστερήσουν, θεωρώντας ότι "πρέπει να γίνει αλλαγή του μετρητή - και μετρητές δεν έχουμε", αν όντως δεν έχουν στον συγκεκριμένο ΔΕΔΔΗΕ, και είναι κάτι που πάιζει ΠΟΛΥ, το να μην έχουν...).

Επίσης να τους τονίσεις να σου στείλουν τον κωδικό πληρωμής των 42 μέσω SMS ή μέιλ (και να έχεις στον νου σου και το "Spam Folder" του μέιλ. Σ' εμένα στο Hotmail, σε αυτόν ήρθε, και αν δεν το είχα προσέξει, ακόμα θα περίμενα...) και όχι με γράμμα στο σπίτι. Και μετά που θα γίνουν ολ' αυτά, να φροντίσεις να υπάρχει ελεύθερη πρόσβαση στο ρολόι (ή να είναι κάποιος μέσα ν' ανοίξει, αν το ρολόι είναι πχ εντός πολυκατοικίας) όταν θα περάσει ο άνθρωπος του ΔΕΔΔΗΕ για να καταγράψει ενδείξεις για την προσθήκη νυχτερινού.

Ευχαριστώ πολύ για την πολύ αναλυτική απάντηση.

Είχα καλέσει ήδη στον ΔΕΔΔΗΕ, πολύ εξυπηρετικοί, με καλέσαν πίσω πολύ γρήγορα, με ενημέρωσαν για το κόστος, δυστυχώς δεν γνώριζα για την δυνατότητα αποστολής μέσω sms - email του κωδικού πληρωμής, και το έχουν στείλει με ταχυδρομείο που καθυστερεί οπότε περιμένω τον ταχυδρόμο τώρα για κάνω την κατάθεση και να έρθουν για την μέτρηση.

Ευχαριστώ και πάλι, όπως και να 'χει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα ,

 

έχω νυχτερινο μετρητή , ήδη 2-3 μήνες σίγουρα , αλλα στην καταχωρηση μετρητη στο site της ΔΕΗ ,βγαζει ακομα να δηλωσω   μονο της ημερας. 

 

φοβαμαι μη μου ερθει κανενα κεραμυδι ...

 

τι προτεινετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kostakiss είπε

καλημερα ,

 

έχω νυχτερινο μετρητή , ήδη 2-3 μήνες σίγουρα , αλλα στην καταχωρηση μετρητη στο site της ΔΕΗ ,βγαζει ακομα να δηλωσω   μονο της ημερας. 

 

φοβαμαι μη μου ερθει κανενα κεραμυδι ...

 

τι προτεινετε?

Καλημέρα

Όπως έχει γραφτεί επανειλλημένως - ακόμα και στην προηγούμενη σελίδα - ο ΔΕΔΔΗΕ θα ενημερώσει την ΔΕΗ για την ύπαρξη νυχτερινού και τους νέους αριθμούς μετρητών ΑΦΟΥ πραγματοποιήσει την επόμενη προγραμματισμένη καταμέτρηση, μέχρι τότε δε θα μπορείς να δίνεις ενδείξεις.

Αλήθεια, γιατί να σου έρθει κανα κεραμίδι? Μήπως η συγκεκριμένη παροχή το αντίστοιχο περσινό διάστημα είχε ξέρω γω την διπλάσια/τριπλάσια κατανάλωση από όση έχει φέτος?

Δεν υπάρχει κάτι να κάνεις, μόνο να περιμένεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, atpanos είπε

Με αλλαγή ονόματος σε διαμέρισμα/μετρητή, ξανά χρειάζεται ενεργοποίηση νυχτερινό και 42,χχ €;

Αν υπήρχε  και ήταν ενεργοποιημενο το νυχτερινό δεν χρειάζεται.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τον Ιουνίου προσπαθώ να κάνω αλλαγή του ώραριου του νυχτερινού σπίτι μου από το παλιό που ήταν όλον τον χρόνο 23:00-07:00 στο νέο που το χειμώνα έχει και μεσημέρι.

πηρα τηλέφωνα, έκανα αιτήματα κε κωδικούς ταξις, ανοιξα αιτήματα στο my Rae τίποτα.

Έχει κανείς κατά νου κάποιον πιο αποτελεσματικό τρόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, marmagia είπε

Απο τον Ιουνίου προσπαθώ να κάνω αλλαγή του ώραριου του νυχτερινού σπίτι μου από το παλιό που ήταν όλον τον χρόνο 23:00-07:00 στο νέο που το χειμώνα έχει και μεσημέρι.

πηρα τηλέφωνα, έκανα αιτήματα κε κωδικούς ταξις, ανοιξα αιτήματα στο my Rae τίποτα.

Έχει κανείς κατά νου κάποιον πιο αποτελεσματικό τρόπο;

Τον Ιούνιο πως το είχες κάνει το αίτημα, ηλεκτρονικά;

Στείλε μέιλ, ρώτα για την κατάσταση του αιτήματος, αν το έχουν λάβει κλπ..

Ο μετρητής σου τώρα είναι ο παλιός αναλογικός με το δίσκο που έχει δυο κλίμακες μέτρησης ή τον έχουν αλλάξει μια νέο ψηφιακό;

Το έχεις τσεκάρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, Kozanitis1 said:

Τον Ιούνιο πως το είχες κάνει το αίτημα, ηλεκτρονικά;

Στείλε μέιλ, ρώτα για την κατάσταση του αιτήματος, αν το έχουν λάβει κλπ..

Ο μετρητής σου τώρα είναι ο παλιός αναλογικός με το δίσκο που έχει δυο κλίμακες μέτρησης ή τον έχουν αλλάξει μια νέο ψηφιακό;

Το έχεις τσεκάρει;

Είχα κάνει αίτημα από την σελίδα του δεδδηε με κωδικούς ταξις. Πήρα τηλέφωνο από τότε 4(τ φορές μου επιβεβαίωσαν ότι το βλέπουν και το "ξαναπροωθουν". Ο μετρητής είναι στο κλιμακοστάσιο όποτε δεν θα μπορούσαν να έρθουν χωρίς να χτυπήσουν κουδούνι. Δεν έχει έρθει κανείς και μένει ο πανάρχαιος του 1973 στην θέση του 😂

Εστειλα και ένα μειλ στο υποκατάστημα φιλοθεης που είναι υπεύθυνο για την περιοχή αλλά δεν είμαι και πολύ αισιόδοξη ότι θα γίνει κάτι 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, marmagia είπε

Είχα κάνει αίτημα από την σελίδα του δεδδηε με κωδικούς ταξις. Πήρα τηλέφωνο από τότε 4(τ φορές μου επιβεβαίωσαν ότι το βλέπουν και το "ξαναπροωθουν". Ο μετρητής είναι στο κλιμακοστάσιο όποτε δεν θα μπορούσαν να έρθουν χωρίς να χτυπήσουν κουδούνι. Δεν έχει έρθει κανείς και μένει ο πανάρχαιος του 1973 στην θέση του 😂

Εστειλα και ένα μειλ στο υποκατάστημα φιλοθεης που είναι υπεύθυνο για την περιοχή αλλά δεν είμαι και πολύ αισιόδοξη ότι θα γίνει κάτι 

Εμένα στη Δάφνη βέβαια δε είχα καθόλου νυχτερινό ρεύμα . Ήρθαν για αντικατάσταση μετρητή μετά από 7 μήνες . Ειδοποίησαν τηλεφωνικώς .

Και που ρώτησα τον υπεύθυνο καθώς είχα ενοχλήσει και εγώ , είχαν απαντήσει ότι υπάρχει έλλειψη μετρητών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...