Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Φαντάζομαι πως τη χελώνα (αυτό που εσύ το λες κουτί) την αλλάζουν μόνο αν είναι ψιλοσάπια, αν είναι καλή αφήνουν την ίδια.

Στην δική μου περίπτωση μαζί με τους 2 μετρητές αντικατέστησαν και τις χελώνες οι οποίες ήταν πολύ παλιές (1978 είχε μπει η μία, 1985 η άλλη).

και η δική μου χάλια απο το 1970 είναι.Το ίδιο και του γείτονα.που μένει στην  ίδια πολυκατοικία.Ευχαριστώ για την πληροφορία-δεν γνώριζα οτι λέγετε χελώνα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 27/7/2022 στις 4:58 ΜΜ, Kozanitis1 είπε

Πάντως όσοι σας έχουν αργήσει πάνω από 10ημερο, κάντε τη διαδικασία για να πάρετε τα 20€ πίσω της εγγυημένης υπηρεσίας (αν και όταν)

Ισχύει σίγουρα αυτό;;

Εγώ σήμερα έκανα κατάθεση τα 42€

Μένω Λάρισα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alkazar21 είπε

Ισχύει σίγουρα αυτό;;

Εγώ σήμερα έκανα κατάθεση τα 42€

Μένω Λάρ

Κάνε λίγο υπομονή.. Θα δείξει.. Περίμενε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alkazar21 είπε

Ισχύει σίγουρα αυτό;;

Εγώ σήμερα έκανα κατάθεση τα 42€

Μένω Λάρισα

Αφού πλήρωσες τα 42.16€ που ζητάνε, είσαι στην αναμονή για τοποθέτηση του νέου μετρητή..

Λογικά μέσα στις επόμενες 10 εργάσιμες θα περάσουν

Πρόσφατα έκανα αιτήματα για δύο παροχές τρίτων (μονοφασικές), όπου η μια ολοκληρώθηκε (από αίτημα έως τοποθέτηση) σε περίπου ενάμισι μήνα και η άλλη πληρώθηκε πριν καμία βδομάδα και αναμένουν..

Πχ στην 1η περίπτωση, η τοποθέτηση έγινε την 10η εργάσιμη από την πληρωμή..

Αν έχεις τριφασική παροχή δε ξέρω τι διαθεσιμότητα έχουν σε μετρητές, ίσως σε πάει λίγο πίσω..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα,

Πριν λίγο ήρθαν τεχνικοί της ΔΕΔΔΗΕ και εγκατέστησαν τον νυχτερινό μετρητή

Να φανταστώ ότι θα ενημερωθεί αυτόματα και ο πάροχος μου, ώστε στην επόμενη καταμέτρηση να μπορούν να δηλωθούν οι νυχτερινές ώρες;; 

 

Στις 5/9/2022 στις 5:12 ΜΜ, Kozanitis1 είπε

Αν έχεις τριφασική παροχή δε ξέρω τι διαθεσιμότητα έχουν σε μετρητές, ίσως σε πάει λίγο πίσω

Μονοφασική έχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Alkazar21 είπε

Καλημέρα στην παρέα,

Πριν λίγο ήρθαν τεχνικοί της ΔΕΔΔΗΕ και εγκατέστησαν τον νυχτερινό μετρητή

Να φανταστώ ότι θα ενημερωθεί αυτόματα και ο πάροχος μου, ώστε στην επόμενη καταμέτρηση να μπορούν να δηλωθούν οι νυχτερινές ώρες;; 

Θα αργήσει να ενημερωθεί. Καλύτερα μη δώσεις μετρήσεις (αν εννοείς αυτό) μέχρι να έρθει εκκαθαριστικός με νυχτερινό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Doubt είπε

Θα αργήσει να ενημερωθεί. Καλύτερα μη δώσεις μετρήσεις (αν εννοείς αυτό) μέχρι να έρθει εκκαθαριστικός με νυχτερινό.

Αυτό ακριβώς.., αλλιώς δοκίμασε να δώσεις ενδείξεις στο σάιτ του δεδδηε, μόνο αν σου αναφέρει και τις 2 κλίμακες αλλά και η προηγούμενη να ειναι πολύ μικρή ή μηδενική..(αν δε καίγεσαι μη μπλέκεις)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις. Θα το αφήσω σε αυτούς όπως λέτε. 

Λογικά τέλη του μήνα θα περάσουν για καταμέτρηση γιατί ο προηγούμενος εκκαθαριστικός ήταν 31/05/2022

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alkazar21 είπε

Καλημέρα στην παρέα,

Πριν λίγο ήρθαν τεχνικοί της ΔΕΔΔΗΕ και εγκατέστησαν τον νυχτερινό μετρητή

Να φανταστώ ότι θα ενημερωθεί αυτόματα και ο πάροχος μου, ώστε στην επόμενη καταμέτρηση να μπορούν να δηλωθούν οι νυχτερινές ώρες;; 

Πρώτα θα περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ την προγραμματισμένη ημερομηνία καταμέτρησης για να πάρει ενδείξεις, και μετά θα ενημερώσει τον πάροχο σου για την ύπαρξη νυχτερινού και τον νέο αριθμό μετρητή.

26 λεπτά πριν, Alkazar21 είπε

Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις. Θα το αφήσω σε αυτούς όπως λέτε. 

Λογικά τέλη του μήνα θα περάσουν για καταμέτρηση γιατί ο προηγούμενος εκκαθαριστικός ήταν 31/05/2022

Δεν χρειάζεται να κάνεις υποθέσεις, ο λογαριασμός σου πάνω γράφει πότε ακριβώς είναι η επόμενη προγραμματισμένη καταμέτρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Πρώτα θα περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ την προγραμματισμένη ημερομηνία καταμέτρησης για να πάρει ενδείξεις, και μετά θα ενημερώσει τον πάροχο σου για την ύπαρξη νυχτερινού και τον νέο αριθμό μετρητή.

Μην ορκιστείς για αυτό.

Σε εμένα το σύστημα του δεδδιε απέρριψε τις ενδείξεις του υπαλλήλου της καταμέτρησης γιατί δεν έχουν ενεργοποιήσει ακόμα την διακριτή μέτρηση της κατανάλωσης σε ημερήσια και νυχτερινή ζώνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, panosss567 είπε

Μην ορκιστείς για αυτό.

Σε εμένα το σύστημα του δεδδιε απέρριψε τις ενδείξεις του υπαλλήλου της καταμέτρησης γιατί δεν έχουν ενεργοποιήσει ακόμα την διακριτή μέτρηση της κατανάλωσης σε ημερήσια και νυχτερινή ζώνη.

Μήπως αυτός που σου άλλαξε το ρολόι έκανε πατάτα 🥔?

Μπας και ξέχασε να δηλώσει την αλλαγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, panosss567 είπε

Μην ορκιστείς για αυτό.

Σε εμένα το σύστημα του δεδδιε απέρριψε τις ενδείξεις του υπαλλήλου της καταμέτρησης γιατί δεν έχουν ενεργοποιήσει ακόμα την διακριτή μέτρηση της κατανάλωσης σε ημερήσια και νυχτερινή ζώνη.

Δεν ορκίζομαι για τίποτα, στην προβλεπόμενη διαδικασία αναφέρθηκα, σε αυτό που γίνεται όταν όλα κυλήσουν ομαλά χωρίς απρόοπτα.

Μόλις τώρα, Kozanitis1 είπε

Μήπως αυτός που σου άλλαξε το ρολόι έκανε πατάτα 🥔?

Μπας και ξέχασε να δηλώσει την αλλαγή;

Την αλλαγή άλλος την διεκπεραιώνει, και όχι αυτός που αλλάζει τον μετρητή ο οποίος είναι ιδιώτης και δεν "ξεχνάει" γιατί αλλιώς δεν θα πληρωθεί :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έγραψα μόνο και μόνο για ενημέρωση ότι υπάρχει κι αυτό το ενδεχόμενο.

Αυτός που μου άλλαξε τον μετρητή ήρθε απόγευμα και χωρίς καμία ειδοποίηση απλώς άλλαξε τον μετρητή αφήνοντάς με να αναρωτιέμαι γιατί έχω μόνο εγώ διακοπή ρεύματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άλλο, ήρθε σε κανέναν λογαριασμός μέσα στον Σεπτέμβριο που να έχει τη νέα χρέωση ΑΔΜΗΕ (0.0084€ αντί για 0.0056€ ανά kWh ) και αν την πρόσθεσαν και στο νυκτερινό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panosss567 είπε

Το έγραψα μόνο και μόνο για ενημέρωση ότι υπάρχει κι αυτό το ενδεχόμενο.

Αυτός που μου άλλαξε τον μετρητή ήρθε απόγευμα και χωρίς καμία ειδοποίηση απλώς άλλαξε τον μετρητή αφήνοντάς με να αναρωτιέμαι γιατί έχω μόνο εγώ διακοπή ρεύματος.

Πολλά μπορεί να πάνε στραβά, τουλάχιστον αυτό που περιέγραψες είναι από αυτά που διορθώνονται εύκολα.

Στη δική μου περίπτωση αυτός που ήρθε να αλλάξει τον μετρητή βρήκε κλειστά, οπότε αναγκαστικά με πήρε τηλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...