Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα στην παρέα!!

Έχω κάνει αίτημα απο αρχές Γενάρη πριν 3 μήνες πλήρωσα το 40αρη και ακόμα δεν έχει γίνει τίποτα!!

Πως προχωράω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, nikolas_kriti είπε

Καλημέρα στην παρέα!!

Έχω κάνει αίτημα απο αρχές Γενάρη πριν 3 μήνες πλήρωσα το 40αρη και ακόμα δεν έχει γίνει τίποτα!!

Πως προχωράω??

Καλημερα... Εστειλες κανενα email  στον καταστημα του Δεδδηε που ανηκεις;; Πηρες κανενα τηλεφωνο για να ρωτησεις;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλημερα... Εστειλες κανενα email  στον καταστημα του Δεδδηε που ανηκεις;; Πηρες κανενα τηλεφωνο για να ρωτησεις;;

Μίλησα με τα κεντρικά πριν κανα μήνα,έβλεπαν την εξόφληση όλα καλά και μου είχαν πει ότι θα ενημέρωναν το ΔΕΔΔΗΕ της περιοχής.

Στο Δεδδηε της περιοχής μου δεν απαντάει κανείς.Ρέθυμνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, nikolas_kriti είπε

Μίλησα με τα κεντρικά πριν κανα μήνα,έβλεπαν την εξόφληση όλα καλά και μου είχαν πει ότι θα ενημέρωναν το ΔΕΔΔΗΕ της περιοχής.

Στο Δεδδηε της περιοχής μου δεν απαντάει κανείς.Ρέθυμνο.

Μπορείς να επιμείνεις με το τηλ, μπορείς να τους στείλεις και email, αλλά αυτό δεν σου εξασφαλίζει πως θα στο βάλουν γρηγορότερα, πιθανότατα θα χάσεις τον χρόνο σου.

Υπομονή, και όταν στο βάλουν να ζητήσεις αποζημίωση (το 20αρι).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/8/2022 στις 12:56 ΜΜ, SofoS@ είπε

Από περιέργεια, το 20αρικο αποζημίωσης το πήρε κανείς;

ειχα κανει αιτηση και πληρωσα τα 42 απο δεκεμβριο του 21. έπειτα απο πολλά τηλεφωνα και email -29 μαρτιου έλαβα αυτο-μετρητής μπήκε 1 απριλιου-αποζημίωση ακομα περιμένω - Σε απάντηση του ηλεκτρονικού μηνύματος σας, αναφορικά με την ολοκλήρωση εφαρμογής του Νυκτερινού Τιμολογίου της παροχής με αρ. ......., στην οδό ......, Ηλιούπολη, σας επισημαίνουμε τα εξής : 1. Στην εκτέλεση των εργασιών τηρείται σειρά προτεραιότητας και απαραίτητης διάθεσης υλικού 2. Οι εργασίες αναμένεται να ολοκληρωθούν έως 01/04/22. 3. Σύμφωνα με το ισχύον εγκεκριμένο από τη ΡΑΕ Πρόγραμμα «Εγγυημένες Υπηρεσίες», η Υπηρεσία μας δεσμεύεται για την σύνδεση του Νυκτερινού από την πληρωμή συμμετοχής σας εντός 10 ημερών, από την ημερομηνία εκπλήρωσης σχετικών προϋποθέσεων. Ως έμπρακτη ένδειξη των δεσμεύσεων μας, καταβάλουμε το ποσό 20,00 €, με μέριμνα μας, χωρίς να απαιτείται σχετική αίτηση εκ μέρους σας. Η καταβολή του ποσού θα γίνει μετά το πέρας του εξαμήνου. Με εκτίμηση

ΔΕΔΔΗΕ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
ΤΜΗΜΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗΣ ΠΕΛΑΤΩΝ

Στις 22/8/2022 στις 1:38 ΜΜ, Kozanitis1 είπε

Καλημέρα, από Σεπτέμβρη ανεβαίνει από 0.0056€ σε 0.00844€ ανά kWh και όπως φαίνεται προστίθεται ΚΑΙ στο νυκτερινό..

Πηγή είναι το PDF χρεώσεων Γ1/Γ1Ν για το Σεπτέμβρη..

Γνωρίζεις εαν αυτο συμβαινει μόνο σε αυτόν τον πάροχο τελικά?

γιατί αποτι είδα,ολοι οι άλλοι δεν έχουν αλλάξει τις τιμες σε ρυθμιζομενες χρεωσεις στις ιστοσελίδες τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Merenda7 είπε

Η καταβολή του ποσού θα γίνει μετά το πέρας του εξαμήνου.

...για την ακρίβεια :

Αναφορά σε κείμενο

 ανά εξάμηνο και συγκεκριμένα εντός τριών (3) μηνών από τη λήξη του ημερολογιακού εξαμήνου στο οποίο αφορούν.

...άρα περιμένεις το 20άρι μέχρι τέλος Σεπτέμβρη.

50 λεπτά πριν, Merenda7 είπε

Γνωρίζεις εαν αυτο συμβαινει μόνο σε αυτόν τον πάροχο τελικά?

...θα το μάθουμε οσωνούπω (θα "βουΐξει" το φόρουμ). Αλλά για να αλλάξανε τις τιμές στις "Ρυθμιζόμενες" στη ΔΕΗ, προφανώς α) ισχύει η αλλαγή β) θ' ακολουθήσουν κι οι άλλοι (λόγω του γενικού χαμού μάλλον τους πρόλαβαν οι εξελίξεις) αφού είναι για όλους οι ίδιες - άρα θα βγάλουν διορθωμένους τιμοκαταλόγους...

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα, πρόσφατα, κατά τα μέσα Ιουνίου και μέσα Ιουλίου, είχα κάνει δύο αιτήσεις για νυχτερινό αντίστοιχα, σε ηλικιωμένους γνωστούς μας που διαμένουν στην ίδια περιοχή..

Στους μεν μετά από 7 περίπου εβδομάδες από την αίτηση μπήκε ο μετρητής, στους δε δεν έχει σταλεί ακόμα καν η περιβόητη επιστολή..( έχει περάσει μήνας)

Αφού πήρα τηλέφωνο χθες στην εξυπηρέτηση, μου είπαν πως βλέπουν στο σύστημα ότι έγινε έλεγχος, αλλά η επιστολή δεν έχει εκδοθεί καν.., τουλάχιστον ήταν εξυπηρετικοί και μου ζήτησαν και ένα mail, για να τη στείλουν λέει ηλεκτρονικά μη χασομερήσει με τα ΕΛΤΑ..

Προφανώς και οι άνθρωποι θα περιμένουν.., τουλάχιστον να προλάβουν το χειμώνα (θέρμανση A/C)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Καλησπέρα στην παρέα, πρόσφατα, κατά τα μέσα Ιουνίου και μέσα Ιουλίου, είχα κάνει δύο αιτήσεις για νυχτερινό αντίστοιχα, σε ηλικιωμένους γνωστούς μας που διαμένουν στην ίδια περιοχή..

Στους μεν μετά από 7 περίπου εβδομάδες από την αίτηση μπήκε ο μετρητής, στους δε δεν έχει σταλεί ακόμα καν η περιβόητη επιστολή..( έχει περάσει μήνας)

Αφού πήρα τηλέφωνο χθες στην εξυπηρέτηση, μου είπαν πως βλέπουν στο σύστημα ότι έγινε έλεγχος, αλλά η επιστολή δεν έχει εκδοθεί καν.., τουλάχιστον ήταν εξυπηρετικοί και μου ζήτησαν και ένα mail, για να τη στείλουν λέει ηλεκτρονικά μη χασομερήσει με τα ΕΛΤΑ..

Προφανώς και οι άνθρωποι θα περιμένουν.., τουλάχιστον να προλάβουν το χειμώνα (θέρμανση A/C)

Καλησπέρα. Να κάνεις ηλεκτρονικά αιτημα για αποζημίωση, να πάρεις  και το 20αρι.

https://deddie.gr/el/eggyimenes-ypirisies-katanaloton/

Τουλάχιστον εμένα έτσι ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση του μετρητή. Μετά απο 4 μήνες οπου είχα πληρώσει τα 42ευρω , μιλησα αρκετες φορές με την εξυπηρέτηση, αλλά μόλις έκανα αιτημα για αποζημίωση ,σε μια εβδομάδα ήρθαν και το έβαλαν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα. Σε νεόκτιστη πολυκατοικία, είχε περαστεί καινούργιος μετρητής τον Απρίλιο του 2022. Έκανα αίτημα για νυχτερινό τον Ιούνιο, πλήρωσα στις 20.07.22 και ενεργοποιήθηκε το νυχτερινό στις 02.08.2022. Στις 02.08 είχε πραγματοποιήσει και ο ΔΕΔΔΗΕ μέτρηση, και εκδόθηκε εκκαθαριστικός λογμος με 352 Kwh για διάστημα 90 ημερών και εννοείται δεν είχε καθόλου μέτρηση για νυχτερινές κιλοβατώρες. Έχω το home online, μπήκα σήμερα να περάσω τις μετρήσεις και ως τελευταία μέτρηση η ΔΕΗ μου δίνει 268 Kwh με ημερομηνία 02.08.22. Όντως αυτή η μέτρηση των 268 kwh, αντιστοιχούσε στην ημερήσια κατανάλωση εκείνη την μέρα. Το ερώτημα μου είναι το εξής: Εμένα σήμερα ο μετρητής γράφει 475 kwh εκ των οποίων οι 380 kwh είναι ημερήσιες και οι υπόλοιπες νυχτερινές. Τι μέτρηση να δώσω στην ΔΕΗ από την στιγμή που δεν μου δίνει την δυνατότητα να περάσω και τις νυχτερινές kwh ; Το 380 ή το 475 ; Αν δώσω το 380 μήπως ο λογαριασμός που θα εκδοθεί θα υπολογίσει εσφαλμένα ότι έκαψα 380-352= 28 kwh ή θα βγάλει ότι έκαψα 380-268=122 kwh ; Αν δώσω παλι την συνολική μέτρηση δηλαδή των 475 kwh μπορεί να μου βγάλει ότι έκαψα 475-268=207 kwh ή 475-352=123 kwh. Συγκλινω προς την μεριά να δώσω μόνο τις ημερήσιες kwh δηλαδή τις 380 και να μην υπολογίσω καθόλου τις νυχτερινές από την στιγμή που ως τελευταία μέτρηση η ΔΕΗ μου εμφανίζει την μέτρηση των ημερήσιων kwh και όχι αυτή των συνολικών kwh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, aggelosn είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Σε νεόκτιστη πολυκατοικία, είχε περαστεί καινούργιος μετρητής τον Απρίλιο του 2022. Έκανα αίτημα για νυχτερινό τον Ιούνιο, πλήρωσα στις 20.07.22 και ενεργοποιήθηκε το νυχτερινό στις 02.08.2022. Στις 02.08 είχε πραγματοποιήσει και ο ΔΕΔΔΗΕ μέτρηση, και εκδόθηκε εκκαθαριστικός λογμος με 352 Kwh για διάστημα 90 ημερών και εννοείται δεν είχε καθόλου μέτρηση για νυχτερινές κιλοβατώρες. Έχω το home online, μπήκα σήμερα να περάσω τις μετρήσεις και ως τελευταία μέτρηση η ΔΕΗ μου δίνει 268 Kwh με ημερομηνία 02.08.22. Όντως αυτή η μέτρηση των 268 kwh, αντιστοιχούσε στην ημερήσια κατανάλωση εκείνη την μέρα. Το ερώτημα μου είναι το εξής: Εμένα σήμερα ο μετρητής γράφει 475 kwh εκ των οποίων οι 380 kwh είναι ημερήσιες και οι υπόλοιπες νυχτερινές. Τι μέτρηση να δώσω στην ΔΕΗ από την στιγμή που δεν μου δίνει την δυνατότητα να περάσω και τις νυχτερινές kwh ; Το 380 ή το 475 ; Αν δώσω το 380 μήπως ο λογαριασμός που θα εκδοθεί θα υπολογίσει εσφαλμένα ότι έκαψα 380-352= 28 kwh ή θα βγάλει ότι έκαψα 380-268=122 kwh ; Αν δώσω παλι την συνολική μέτρηση δηλαδή των 475 kwh μπορεί να μου βγάλει ότι έκαψα 475-268=207 kwh ή 475-352=123 kwh. Συγκλινω προς την μεριά να δώσω μόνο τις ημερήσιες kwh δηλαδή τις 380 και να μην υπολογίσω καθόλου τις νυχτερινές από την στιγμή που ως τελευταία μέτρηση η ΔΕΗ μου εμφανίζει την μέτρηση των ημερήσιων kwh και όχι αυτή των συνολικών kwh.

Δεν θα δώσεις μέτρηση ακόμα.. Θα περιμενεις να περασει τις ενδείξεις  πρωτα ο Δεδδηε.. Υπομονη... Δεν έχει περαστει ακόμα στο συστήμα ότι έχει τοποθετηθεί νυχτερινό τιμολόγιο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Εχω μια ερώτηση. Οσοι βάλατε νυχτερινό μετρητή, σας άλλαξαν και το κουτί του ρολογιού ή μόνο τον μετρητή? Γιατί εμένα άλλαξαν μόνο τον μετρητή,ενώ προχθές στον γείτονα έκαναν μαζί και αλλαγή του κουτιού. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Merenda7 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Εχω μια ερώτηση. Οσοι βάλατε νυχτερινό μετρητή, σας άλλαξαν και το κουτί του ρολογιού ή μόνο τον μετρητή? Γιατί εμένα άλλαξαν μόνο τον μετρητή,ενώ προχθές στον γείτονα έκαναν μαζί και αλλαγή του κουτιού. Ευχαριστώ

Σε εμένα μόνο το μετρητή άλλαξαν , κουτί άφησαν το ίδιο .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Merenda7 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Εχω μια ερώτηση. Οσοι βάλατε νυχτερινό μετρητή, σας άλλαξαν και το κουτί του ρολογιού ή μόνο τον μετρητή? Γιατί εμένα άλλαξαν μόνο τον μετρητή,ενώ προχθές στον γείτονα έκαναν μαζί και αλλαγή του κουτιού. Ευχαριστώ

Φαντάζομαι πως τη χελώνα (αυτό που εσύ το λες κουτί) την αλλάζουν μόνο αν είναι ψιλοσάπια, αν είναι καλή αφήνουν την ίδια.

Στην δική μου περίπτωση μαζί με τους 2 μετρητές αντικατέστησαν και τις χελώνες οι οποίες ήταν πολύ παλιές (1978 είχε μπει η μία, 1985 η άλλη).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...