Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, takoulou είπε

Όλες οι περιοχες του Δεδδηε στην Αττική... Έχουν θέμα... Επειδή υπάρχει μεγάλος πληθυσμος και οι ανάγκες είναι τεράστιες σε μετρητές που δεν υπάρχουν.. 

Το ξέρω πως όλες οι περιοχές στην Αττική έχουν θέμα, αλλά από ότι έχω παρατηρήσει κάποιες από αυτές έχουν μικρότερη καθυστέρηση από κάποιες άλλες.

2 λεπτά πριν, elgrec0 είπε

Το γνωρίζω, απλώς το ανέφερα. 

Sorry νόμιζα πως ρωτούσες, δεν είχα δει πως απλώς το ανέφερες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, SofoS@ είπε

Από περιέργεια, το 20αρικο αποζημίωσης το πήρε κανείς;

ζήτησα και εγώ αποζημίωση και με κάλεσαν από την δεδδηε της περιοχής μου, λέγοντας μου δεν χρειάζεται αποζημίωση θα τον βάλουμε τον μετρητή!ότι να ναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Joshua21

Θυμάσαι ένα ποστ πριν λίγες ημέρες (από Λέσβο) που υπήρχε αναφορά για κατάθεση σε λογαριασμό αντί για πληρωμή μέσω e-banking;

Τελικά όντως έχουν και λογαριασμό στη τράπεζα για κατάθεση.

Μου έστειλαν φωτογραφία από το χαρτί που έστειλαν στο σπίτι και έχει το IBAN.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

@Joshua21

Θυμάσαι ένα ποστ πριν λίγες ημέρες (από Λέσβο) που υπήρχε αναφορά για κατάθεση σε λογαριασμό αντί για πληρωμή μέσω e-banking;

Τελικά όντως έχουν και λογαριασμό στη τράπεζα για κατάθεση.

Μου έστειλαν φωτογραφία από το χαρτί που έστειλαν στο σπίτι και έχει το IBAN.

Ναι το θυμάμαι, και μάλιστα στο επόμενο post είχε ανεβάσει και αυτός φωτό:

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/8/2022 στις 1:08 ΜΜ, tasos_87 είπε

ζήτησα και εγώ αποζημίωση και με κάλεσαν από την δεδδηε της περιοχής μου, λέγοντας μου δεν χρειάζεται αποζημίωση θα τον βάλουμε τον μετρητή!ότι να ναι!

Να τους ζητήσεις και συγνώμη για την αναστάτωση. Μπανανία το μεγαλείο σου!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόγραμμα myhomeenter+ με σταθερή ημερήσια κιλοβατώρα στα 0.18€ και νυχτερινή 0.13€ και ΚΟΤ..180 kwh ημερήσια κατανάλωση 110kwh νυχτερινό..μου βγήκε λογαριασμός με χρέωση μόνο ημερήσια όλες οι κιλοβατώρες..ξέρει κανείς γιατί?τον προηγούμενο λογαριασμό ήταν σωστά 

Επεξ/σία από alex19871987
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...επειδή εάν είναι λίγες οι ημερήσιες, τότε "μεταφέρονται" σε αυτές οι νυχτερινές, μέχρι την συμπλήρωση του ορίου ΚΟΤ σου (350/μήνα κατ' ελάχιστο), και τιμολογούνται ΚΑΙ αυτές με την έκπτωση του ΚΟΤ (αν τυχόν έχεις ΚΟΤ-Α, σε καρασυμφέρει, αφού η έκπτωσή του είναι 0,075, δηλαδή περισσότερο απ' του νυχτερινού που είναι -0,05. Αλλά ούτως ή άλλως σε συμφέρει - και ΚΟΤ-Β να έχεις δηλαδή, με έκπτωση 0,045- καθώς λόγω ΚΟΤ δεν πληρώνεις ΥΚΩ στις "Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις").

Στον προηγούμενο λογαριασμό λογικά είχες αρκετά περισσότερη κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 20άρικο εγώ δε τους το χαρίζω. ήδη μου χρωστάνε κάνα 100ευρω για τους μήνες που πέρασαν και πλήρωνα λογαριασμούς με κιλοβατώρα μόνο ημέρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...τί διάλο, υπνοβατείς; :P

(μετάφραση : στον,,,ύπνο σου το έβλεπες "το 20άρικο" και ήρθε κι έγραψες; Δεν το βλέπω να κολλάει πουθενά...:-D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, greekfragma είπε

το 20άρικο εγώ δε τους το χαρίζω. ήδη μου χρωστάνε κάνα 100ευρω για τους μήνες που πέρασαν και πλήρωνα λογαριασμούς με κιλοβατώρα μόνο ημέρας.

Και ΑΝ είχες κάνει αίτηση για νυχτερινο το 2010, ξέρεις πόσα θα είχες 'κέρδισει' !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, ελπίζω να ξεκουράζεστε αυτές τις μέρες.., πριν ακόμα πουν σε κάποια ορεινά καλό χειμώνα 😁

Είχα πραγματοποιήσει αίτηση για λογαριασμό τρίτου, όπου πριν 10+ εργάσιμες με είχαν πάρει τηλ να μου πουν πως θα μου σταλεί κωδικός με SMS για πληρωμή..

Από τότε μίλησα πάλι στο τηλέφωνο δεν εμφανίζεται κάποιος κωδικός λένε, αλλά να περιμένω να μου σταλεί..

Μάλλον πέσαμε στις άδειες του Αυγούστου, οπότε θα περιμένουμε..

Έκανε κάποιος άλλος αίτηση 15+ Ιουλίου;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, wasd είπε

μέχρι να φτάσεις το όριο του ΚΟΤ (1400kwh/μηνο), οι μετρήσεις του νυχτερινού προσμετρώνται στο ημερήσιο. Είναι ο τρόπος με τον οποίο λειτουργεί το ΚΟΤ και όχι ο εκάστοτε πάροχος. Αν τις ξεπεράσεις, τότε οι πρώτες 1400 πάνε στο ημερήσιο και οι επόμενες 1401+++ πάνε με βάση το κανονικό τιμολόγιο στο ημερήσιο και νυχτερινό. Δεν μου έχει τύχει όμως το σενάριο των 1400+ για να ξέρω πως καταλογίζουν τις επιπλέον σε ημερήσιες και νυχτερινές..

Για την ακρίβεια : πχ με όριο 1.400, αν έχεις 1.200 ημερήσιες και 500 νύχτας, τότε θα πάρουν 200 από της νύχτας και θα τις βάλουν (τιμολογήσουν) ως ημερήσιες - έκπτωση ΚΟΤ. Οι άλλες νύχτας τιμολόγηση με του νυχτερινού.

Αν οι ημερήσιες είναι μέχρι +10% του ορίου (1.540), θα τιμολογηθούν ΟΙ 1.400 με ημερήσιο-ΚΟΤ και οι 140 απλώς χωρίς έκπτωση ΚΟΤ. Αν είναι 1.541 θα χάσεις την έκπτωση για όλες (και φυσικά όλες οι νύχτας με τιμολόγηση νυχτερινού, ούτως ή άλλως). Παίζει και μια αναλογία σε βάθος έτους για το αν τελικά θα χάσεις την έκπτωση ή όχι, αλλά εσύ κράτα το ότι δεν πρέπει να ξεπερνάς το όριο, κι αν το κάνεις να είναι κάτω από 10% και φρόντισε το επόμενο 4μηνο να κάψεις λιγότερες (ημερήσιες) για να "ισοφαρίσεις".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , έχω εδώ και κανένα δίμηνο νυχτερινό μετρητή .

 

μου ήρθε ειδοποίηση για να δηλώσω τη κατανάλωση , και υπάρχει επιλογή μόνο για ημέρα .

 

το συμπληρώνω; Το αφήνω ;

το δηλώνω μόνο στον δεδδηε;

 

ειχα πάρει τηλέφωνο όταν μου τον είχαν περάσει (στον δεδδηε) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...