Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτσι όπως μου το είπε όμως, ακούστηκε λες και θα το βάλουν αύριο μεθαύριο το συγκεκριμένο σύστημα σε εφαρμογή 🙃

Επεξ/σία από Gogo-36
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Gogo-36 είπε

Έτσι όπως μου το είπε όμως, ακούστηκε λες και θα το βάλουν αύριο μεθαύριο το συγκεκριμένο σύστημα σε εφαρμογή 🙃

Η θέση του ΔΕΔΔΗΕ επίσημα είναι ότι η καθολική τηλεμέτρηση θα ενεργοποιηθεί ΑΦΟΥ αλλαχτούν όλοι οι μετρητές με έξυπνους, δλδ μετά το 2030.

Τώρα τι είπε ένας τυχαίος εργολάβος του ΔΕΔΔΗΕ... ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kozanitis1 είπε

@Gogo-36, αν θέλεις πες μας πόσο καιρό πήρε από την αίτηση έως την τοποθέτηση του μετρητή και περιοχή..

Αυτό μόλις σκεφτόμουν και εγώ να γράψω, καλό είναι ο καθένας μας να δίνει αυτές τις πληροφορίες για να ξέρουν οι υπόλοιποι σε ποιες περιοχές ο ΔΕΔΔΗΕ κάνει έγκαιρα τη δουλειά του και σε ποιες τον παίζει.

Την δικαιολογία της έλλειψης μετρητών πλέον την ακούμε βερεσέ, το μόνο σίγουρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αίτηση έκανα μέσα Απριλίου, πληρώθηκε μόλις μου ήρθε ο φάκελος. Απλά κάνα δυο φορές ο τεχνικός δε προλάβαινε ενώ με πήρε για τηλ. για να έρθει για εγκατάσταση ( μια φορά Μάιο και μια Ιουνίο) και με πήρε πάλι χθες τηλ. Ότι θα περάσει να τον κάνει εγκατάσταση ΑΝ προλάβει. Τελικά είχε χρόνο.. Σε φίλο μου στην ίδια περιοχή, ήρθε και τον τοποθέτησε σε ένα δεκαήμερο. Δε ξέρω τι ακριβώς γίνεται. Περιοχή Καρδίτσα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετοί από τους νέους μετρητές που έχουν αλλαχτεί τους τελευταίους 4-5 μήνες δουλεύουν πλέον με τηλεμέτρηση. Αυτό ισχύει τουλάχιστον στην Αθήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια υποψία πως τις αλλαγές των μετρητών, κάποιες φορές προσπαθούν να τις συνδυάσουν με την τετραμηνιαία καταμέτρηση, λίγο πριν/μετά.., ίσως να μην ισχύει πάντα..

Πάντως όσοι σας έχουν αργήσει πάνω από 10ημερο, κάντε τη διαδικασία για να πάρετε τα 20€ πίσω της εγγυημένης υπηρεσίας (αν και όταν)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Soiratken είπε

Αρκετοί από τους νέους μετρητές που έχουν αλλαχτεί τους τελευταίους 4-5 μήνες δουλεύουν πλέον με τηλεμέτρηση. Αυτό ισχύει τουλάχιστον στην Αθήνα

Είσαι σίγουρος?????

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Soiratken είπε

Αρκετοί από τους νέους μετρητές που έχουν αλλαχτεί τους τελευταίους 4-5 μήνες δουλεύουν πλέον με τηλεμέτρηση. Αυτό ισχύει τουλάχιστον στην Αθήνα

Πως το συμπέρανες αυτό, όντως σε κάποιους έχουν βάλει SIM στο μόντεμ τους, αλλά φαίνεται να ανάβουν οι ενδείξεις Power και ΝΕΤ, όχι αυτές που στέλνουν και λαμβάνουν δεδομένα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Gogo-36 είπε

Αίτηση έκανα μέσα Απριλίου, πληρώθηκε μόλις μου ήρθε ο φάκελος. Απλά κάνα δυο φορές ο τεχνικός δε προλάβαινε ενώ με πήρε για τηλ. για να έρθει για εγκατάσταση ( μια φορά Μάιο και μια Ιουνίο) και με πήρε πάλι χθες τηλ. Ότι θα περάσει να τον κάνει εγκατάσταση ΑΝ προλάβει. Τελικά είχε χρόνο.. Σε φίλο μου στην ίδια περιοχή, ήρθε και τον τοποθέτησε σε ένα δεκαήμερο. Δε ξέρω τι ακριβώς γίνεται. Περιοχή Καρδίτσα

Γιατί αυτά τα τηλέφωνα?

Ο μετρητής δεν είναι προσβάσιμος ?

11 λεπτά πριν, Gogo-36 είπε

Αίτηση έκανα μέσα Απριλίου, πληρώθηκε μόλις μου ήρθε ο φάκελος. Απλά κάνα δυο φορές ο τεχνικός δε προλάβαινε ενώ με πήρε για τηλ. για να έρθει για εγκατάσταση ( μια φορά Μάιο και μια Ιουνίο) και με πήρε πάλι χθες τηλ. Ότι θα περάσει να τον κάνει εγκατάσταση ΑΝ προλάβει. Τελικά είχε χρόνο.. Σε φίλο μου στην ίδια περιοχή, ήρθε και τον τοποθέτησε σε ένα δεκαήμερο. Δε ξέρω τι ακριβώς γίνεται. Περιοχή Καρδίτσα

Και στην περίπτωση σου, Μάιος πιάνεται.

33 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Η θέση του ΔΕΔΔΗΕ επίσημα είναι ότι η καθολική τηλεμέτρηση θα ενεργοποιηθεί ΑΦΟΥ αλλαχτούν όλοι οι μετρητές με έξυπνους, δλδ μετά το 2030.

Τώρα τι είπε ένας τυχαίος εργολάβος του ΔΕΔΔΗΕ... ;)

Ποιος?

Ο κυρ. Γιώργος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Γιατί αυτά τα τηλέφωνα?

Ο μετρητής δεν είναι προσβάσιμος ?

Όχι είναι μέσα στην πολυκατοικία, σε κοινόχρηστο διάδρομο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Πως το συμπέρανες αυτό, όντως σε κάποιους έχουν βάλει SIM στο μόντεμ τους, αλλά φαίνεται να ανάβουν οι ενδείξεις Power και ΝΕΤ, όχι αυτές που στέλνουν και λαμβάνουν δεδομένα..

Είμαι καταμετρητής. Όσους είναι με τηλεμέτρηση δεν έχουμε την δυνατότητα να τους καταγράψουμε εμείς την ένδειξη, γίνεται αυτόματα. Θεωρητικά το σύστημα λαμβάνει την ένδειξη 2-3 μέρες πριν την ημερομηνία καταμέτρησης και αν δεν μπορέσει να γίνει αυτό, τότε θα το μετρήσουμε εμείς. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να μην έχει σήμα η sim για αρκετές μέρες (ή να έχει κάποια βλάβη) θα γίνει σπάνια αυτό.
Δεν είναι πολλοί οι μετρητές με τηλεμέτρηση. Στο σύνολο θα έλεγα περίπου 1 στους 1500

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Gogo-36 είπε

Όχι είναι μέσα στην πολυκατοικία, σε κοινόχρηστο διάδρομο. 

Αυτό δεν επιτρέπεται.

Μόλις τώρα, Soiratken είπε

Είμαι καταμετρητής. Όσους είναι με τηλεμέτρηση δεν έχουμε την δυνατότητα να τους καταγράψουμε εμείς την ένδειξη, γίνεται αυτόματα. Θεωρητικά το σύστημα λαμβάνει την ένδειξη 2-3 μέρες πριν την ημερομηνία καταμέτρησης και αν δεν μπορέσει να γίνει αυτό, τότε θα το μετρήσουμε εμείς. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να μην έχει σήμα η sim για αρκετές μέρες (ή να έχει κάποια βλάβη) θα γίνει σπάνια αυτό.
Δεν είναι πολλοί οι μετρητές με τηλεμέτρηση. Στο σύνολο θα έλεγα περίπου 1 στους 1500

Άρα, αυτοί έχουν δυνατότητα να δώσουν ενδείξεις και στον έναντι λογαριασμό!!!!!

Είσαι καταμετρητής αλλά δεν νομίζω να συμβαίνει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Αυτό δεν επιτρέπεται.

Μην γράφεις ότι να ναι, μια χαρά επιτρεπόταν παλιότερα (όταν ηλεκτροδοτήθηκαν οι παλιές παροχές δλδ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...