Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Gogo-36 είπε

 

 

Ήρθαν 20 Μαίου και τοποθέτησαν το νυχτερινό μέτρητη.

Ήρθαν 27 Μαίου και τον 'συνέδεσαν'.

Εκδόθηκε ο λογαριασμός κανονικά στις 10 Ιουνίου, μόνο με τις κιλοβατώρες του παλιού μετρητή (20 Μαίου). Χωρίς να γράφει πάνω κάτι, ότι πχ εκκρεμεί η χρέωση κάποιων κιλοβατώρων από 20 Μαίου έως 10 Ιουνίου.

Δεν εκδόθηκε ο μηνιαίος έναντι του Ιουλίου.

Υποθέτω ότι κάποια στιγμή, βάλουν στο σύστημα την εκρεμοτητα αυτή.

 

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα, οπότε θα περιμένω να δω λογαριασμό με χρέωση έως 26 Ιουλίου. Απλά επειδή δίνω τις καταχωρήσεις κάθε μήνα για να μην πληρώνω ότι να'ναι σε έναντι, με βλέπω να χάνω τη μπάλα.Σκέφτομαι και για αλλαγή παρόχου άμεσα, οπότε ελπίζω να γίνει εκκαθάριση λογαριασμού στην αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Gogo-36 είπε

Κατάλαβα, οπότε θα περιμένω να δω λογαριασμό με χρέωση έως 26 Ιουλίου. Απλά επειδή δίνω τις καταχωρήσεις κάθε μήνα για να μην πληρώνω ότι να'ναι σε έναντι, με βλέπω να χάνω τη μπάλα.Σκέφτομαι και για αλλαγή παρόχου άμεσα, οπότε ελπίζω να γίνει εκκαθάριση λογαριασμού στην αλλαγή.

Έπρεπε να έριχνες μια ματιά στο μετρητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GREGORYMO είπε

Έπρεπε να έριχνες μια ματιά στο μετρητή.

'Επρεπε, για να μπορώ να υπολογίσω χρεώσεις και γιατί φοβάμαι μην ξεπεράσω το όριο του ΚΟΤ. Αλλά δυστυχώς, ήμουν στη δουλειά και δεν γινόταν αλλιώς. Αλλά ειλικρινά του τεχνικού πόσο δύσκολο του ήταν να μου πει την τελευταία καταμέτρηση.😤

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Gogo-36 είπε

Κατάλαβα, οπότε θα περιμένω να δω λογαριασμό με χρέωση έως 26 Ιουλίου. Απλά επειδή δίνω τις καταχωρήσεις κάθε μήνα για να μην πληρώνω ότι να'ναι σε έναντι, με βλέπω να χάνω τη μπάλα.Σκέφτομαι και για αλλαγή παρόχου άμεσα, οπότε ελπίζω να γίνει εκκαθάριση λογαριασμού στην αλλαγή.

Μια διόρθωση, την τελική ένδειξη θα την δεις στο επόμενο εκκαθαριστικό λογαριασμό, όχι στον επόμενο λογαριασμό όπως είχα γράψει πριν.

Επίσης μέχρι τότε δεν θα μπορείς να δίνεις εσύ ενδείξεις ούτε στον πάροχο σου ούτε στον ΔΕΔΔΗΕ.

Αν κάνεις αίτηση για αλλαγή παρόχου τότε η όλη φάση θα στρώσει πολύ πιο γρήγορα, ο ΔΕΔΔΗΕ μέσα σε 4 ημέρες θα πάρει τελική ένδειξη και θα ενημερώσει άμεσα τον παλιό σου πάροχο για τα πάντα ώστε και αυτός με τη σειρά του να σου εκδώσει άμεσα τελικό λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Gogo-36 είπε

'Επρεπε, για να μπορώ να υπολογίσω χρεώσεις και γιατί φοβάμαι μην ξεπεράσω το όριο του ΚΟΤ. Αλλά δυστυχώς, ήμουν στη δουλειά και δεν γινόταν αλλιώς. Αλλά ειλικρινά του τεχνικού πόσο δύσκολο του ήταν να μου πει την τελευταία καταμέτρηση.😤

Θα περασουν τις ενδείξεις αυτός που περασε απο εκεί.. Δεν γίνεται να καθήσει να σου πει τι βρήκε.. Θα της δώσει στο συστήμα την ημερομηνία που δείχνει η καταμέτρηση... Μπορεί ακόμα να μην έχει ενεργοποιηθεί το νυχτερινό.. Μπορεί να κάνει 4-5 μέρες στο συστήμα.. 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gogo-36 είπε

'Επρεπε, για να μπορώ να υπολογίσω χρεώσεις και γιατί φοβάμαι μην ξεπεράσω το όριο του ΚΟΤ. Αλλά δυστυχώς, ήμουν στη δουλειά και δεν γινόταν αλλιώς. Αλλά ειλικρινά του τεχνικού πόσο δύσκολο του ήταν να μου πει την τελευταία καταμέτρηση.😤

Άλλος μέτρησε και με άλλον μίλησες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, takoulou είπε

Ανάλογα ποτε θα το ζητήσεις φυσικά... 

Έκανα τηλεφωνικά αίτηση σήμερα.

13 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Άλλος μέτρησε και με άλλον μίλησες.

Όπως και να έχει το θέμα είναι ότι δεν υπήρχε λόγος να μου απαντήσει, ας μου έλεγε δε ξέρω άλλος έκανε τη μέτρηση. Και όχι και τι σε νοιάζει εσένα και όταν του είπα ότι τις καταχωρήσεις τις βάζω εγώ μηνιαία, μου απάντησε ότι πλέον θα γίνουν αυτόματες οι καταχωρήσεις από τον μετρητή και να μην ασχολούμαι που βλέπω τι και μου το έκλεισε... Τουλάχιστον μετά από μήνες αναμονής μπήκε το νυχτερινό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Gogo-36 είπε

Έκανα τηλεφωνικά αίτηση σήμερα.

Όπως και να έχει το θέμα είναι ότι δεν υπήρχε λόγος να μου απαντήσει, ας μου έλεγε δε ξέρω άλλος έκανε τη μέτρηση. Και όχι και τι σε νοιάζει εσένα και όταν του είπα ότι τις καταχωρήσεις τις βάζω εγώ μηνιαία, μου απάντησε ότι πλέον θα γίνουν αυτόματες οι καταχωρήσεις από τον μετρητή και να μην ασχολούμαι που βλέπω τι και μου το έκλεισε... Τουλάχιστον μετά από μήνες αναμονής μπήκε το νυχτερινό.

 

Πράγματι, κάποια στιγμή θα γίνονται οι ενημερώσεις αυτόματα και δεν θα δίνουμε ένδειξη.

Γύρω, στο 2030 να υπολογίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ίσως εύλογη απορία είναι, γιατί σε όσους έχουν βάλει νέους "έξυπνους" μετρητές, δεν ξεκινάνε την τηλεμέτρηση, είτε γιατί έβαλαν πρόσφατα νυκτερινό, είτε γιατί αντικαταστάθηκε ο παλιός μετρητής με νέο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Μια ίσως εύλογη απορία είναι, γιατί σε όσους έχουν βάλει νέους "έξυπνους" μετρητές, δεν ξεκινάνε την τηλεμέτρηση, είτε γιατί έβαλαν πρόσφατα νυκτερινό, είτε γιατί αντικαταστάθηκε ο παλιός μετρητής με νέο..

Γιατί ο μετρητής είναι μόνο ο πρώτος κρίκος της αλυσίδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Μια ίσως εύλογη απορία είναι, γιατί σε όσους έχουν βάλει νέους "έξυπνους" μετρητές, δεν ξεκινάνε την τηλεμέτρηση, είτε γιατί έβαλαν πρόσφατα νυκτερινό, είτε γιατί αντικαταστάθηκε ο παλιός μετρητής με νέο..

Γιατί θα πρεπει να ετοιμαστεί ένα δυο κτίρια του Δεδδηε  για να παραλαμβάνουν την τηλεμετρηση.. Ειναι πολυ νωρίς ακόμα.. Μετά το 2028 όταν θα έχουν αλλάξει το 30% των μετρητών.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...