Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

59 λεπτά πριν, skiace είπε

σου επιβεβαιωσαν οτι θα σου καταβαλουν το 20αρικο και 10 μηνες μετα δεν εχει γινει τιποτα ;

η περιμενεις εδω και 10 μηνες να σε ενημερωσουν αν θα σε αποζημιωσουν ;

Προφανώς εννοεί ότι εδώ και 10 μήνες περιμένει να του βάλουν νυχτερινό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Προφανώς εννοεί ότι εδώ και 10 μήνες περιμένει να του βάλουν νυχτερινό.

 

Νταξει ρε παιδιά πως κάνετε έτσι; Εμένα με πήραν να μου πουν ότι "θα περάσουμε σήμερα να βάλουμε το μετρητή αλλά επειδή έχουμε και άλλες 3 δουλειές ίσως έρθουμε αύριο". Και από τότε έχουν περάσει 53 μέρες. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Νταξει ρε παιδιά πως κάνετε έτσι; Εμένα με πήραν να μου πουν ότι "θα περάσουμε σήμερα να βάλουμε το μετρητή αλλά επειδή έχουμε και άλλες 3 δουλειές ίσως έρθουμε αύριο". Και από τότε έχουν περάσει 53 μέρες. 

Αφού έχουν έλλειψη σε μετρητές λένε... 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Νταξει ρε παιδιά πως κάνετε έτσι; Εμένα με πήραν να μου πουν ότι "θα περάσουμε σήμερα να βάλουμε το μετρητή αλλά επειδή έχουμε και άλλες 3 δουλειές ίσως έρθουμε αύριο". Και από τότε έχουν περάσει 53 μέρες. 

Μήπως να τον καλέσεις να του πεις, ένα μετρητή ξέχασες να βάλεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Surriento είπε

Πλήρωσα πριν 10 μήνες και περιμένω να μπει το νυχτερινό Πιο εικοσάρικο ..εδώ κοροϊδεύουν ασύστολα 

Καλησπερα... Ειναι αναλογα της περιοχης που ανηκεις... Του Δεδδηε.. Που ανηκεις; Κοιταξε τις πισω σελιδες... Υπαρχει πολυ μεγαλη ζητηση σε μετρητες παντου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Surriento είπε

Πλήρωσα πριν 10 μήνες και περιμένω να μπει το νυχτερινό Πιο εικοσάρικο ..εδώ κοροϊδεύουν ασύστολα 

Αν ειναι δυνατόν... Ακου 10 μήνες... Δεν δικαιολογείται τέτοια καθυστέρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Giannis_Io είπε

 άλλες 3 δουλειές

spacer.png

 

spacer.png

 

 

spacer.png

 

Spoiler

(Γιάννης) "-....ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΡΕ ΜΠΑΓΛΑΜΑΔΕΣ; Χειμωνιάζουμε σε λίγο!"

(ΔΕΔΔΗΕ) "-...ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΕΥΧΌΜΑΣΤΕ, προέκυψε ακόμη ένα μερεμετάκι - αλλά μην ανησυχείτε, στον δρόμο είναι τα παιδιά, σε σας έρχονται!"

 

spacer.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Μήπως να τον καλέσεις να του πεις, ένα μετρητή ξέχασες να βάλεις..

Ευτυχώς τώρα το καλοκαίρι έχω μικρές καταναλώσεις και δεν επειγομαι οπότε το εχω αφήσει έτσι πιο πολύ από περιέργεια να δω μέχρι που θα φτάσει αυτή η καθυστέρηση. Αν φύγει και ο Ιούλιος χωρίς εξέλιξη εννοείται ότι θα τηλεφωνήσω. Να μάθω και ποιες ήταν αυτές οι 3 δουλειές που κράτησαν κάτι μήνες, ισως να έχτισαν κάνα υδροηλεκτρικό φράγμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, takoulou είπε

Καλησπερα... Ειναι αναλογα της περιοχης που ανηκεις... Του Δεδδηε.. Που ανηκεις; Κοιταξε τις πισω σελιδες... Υπαρχει πολυ μεγαλη ζητηση σε μετρητες παντου...

Κηφισια το έχω ξαναγράψει αλλεπάληλα μαιλ τηλ μπροστα

μου τηλεφωνητές δήθεν στέλνουν μην στην αρμόδια υπηρεσία απλός γελοιότητα πλέον δεν ξαναπαίρνω καν τηλ έφαγα τα 42 ευρώ σε μπυρες και τέλος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Surriento είπε

Κηφισια το έχω ξαναγράψει αλλεπάληλα μαιλ τηλ μπροστα

μου τηλεφωνητές δήθεν στέλνουν μην στην αρμόδια υπηρεσία απλός γελοιότητα πλέον δεν ξαναπαίρνω καν τηλ έφαγα τα 42 ευρώ σε μπυρες και τέλος .

Κανεις υπομονη..Τι να πω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 Μαρτίου η αίτηση.

22 Μαρτίου ήρθαν για αυτοψία.

2 Απριλίου έγινε η πληρωμή των 42 ευρώ

11 Μαϊου πήραν τηλέφωνο να πουν ότι έρχονται ΑΝ προλάβουν, αλλιώς αύριο.

7 Ιουλίου έγινε το θαύμα. 

 

IMG_20220707_204537.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πρώτη παρατήρηση όσον αφορά το πόση κατανάλωση μπορεί να χωρέσει στο νυχτερινό. Και είπα να το μοιραστώ επειδή κι εγώ ήμουν της άποψης ότι είναι περιττο το νυχτερινό επειδή δεν μπορείς να ρίξεις πολλές kw εκεί λόγω του ότι ειδικά το καλοκαίρι οι ώρες είναι αργά τη νύχτα (11-7).

Εχθές το βράδυ λοιπόν ο μετρητής έγραψε 1,88kw νυχτερινού. Δεν υπήρχε καμία συσκευή ανοιχτή το μόνο που δούλευε ήταν το ψυγείο όπως κάθε βράδυ.

Με δεδομένο ότι η κατανάλωση του σπιτιού τους καλοκαιρινούς μήνες είναι γύρω στις 190kw δηλαδή μέσο όρο γύρω στις 6,5/μέρα η νυχτερινή κατανάλωση πλησίασε το 30% της συνολικής 24ωρης κατανάλωσης.

Νομίζω ότι είναι ένα μεγαλο ποσοστό που φυσικά μπορεί να αυξηθεί αν κάποιος προγραμματίσει να δουλεύει συσκευές στο ωράριο του νυχτερινού πχ σιδέρωμα, πλυντήριο ρούχων, πιάτων κλπ.

Η πρώτη εικόνα δείχνει ότι αξίζει να βάλει κανείς νυχτερινό ειδικά τώρα που η τιμή της kw έχει απογειωθεί και δεν προβλέπεται προσγειώση για τους επόμενους μήνες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Μια πρώτη παρατήρηση όσον αφορά το πόση κατανάλωση μπορεί να χωρέσει στο νυχτερινό. Και είπα να το μοιραστώ επειδή κι εγώ ήμουν της άποψης ότι είναι περιττο το νυχτερινό επειδή δεν μπορείς να ρίξεις πολλές kw εκεί λόγω του ότι ειδικά το καλοκαίρι οι ώρες είναι αργά τη νύχτα (11-7).

Εχθές το βράδυ λοιπόν ο μετρητής έγραψε 1,88kw νυχτερινού. Δεν υπήρχε καμία συσκευή ανοιχτή το μόνο που δούλευε ήταν το ψυγείο όπως κάθε βράδυ.

Με δεδομένο ότι η κατανάλωση του σπιτιού τους καλοκαιρινούς μήνες είναι γύρω στις 190kw δηλαδή μέσο όρο γύρω στις 6,5/μέρα η νυχτερινή κατανάλωση πλησίασε το 30% της συνολικής 24ωρης κατανάλωσης.

Νομίζω ότι είναι ένα μεγαλο ποσοστό που φυσικά μπορεί να αυξηθεί αν κάποιος προγραμματίσει να δουλεύει συσκευές στο ωράριο του νυχτερινού πχ σιδέρωμα, πλυντήριο ρούχων, πιάτων κλπ.

Η πρώτη εικόνα δείχνει ότι αξίζει να βάλει κανείς νυχτερινό ειδικά τώρα που η τιμή της kw έχει απογειωθεί και δεν προβλέπεται προσγειώση για τους επόμενους μήνες 

Δεν παίζει το ψυγείο μόνο του να έκαψε τόσο, αν πράγματι έκαψε σκάρτες 2KWh στις 8 ώρες του νυχτερινού τότε 6,5 ανά 24ωρο θα ήθελε μόνο το ψυγείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...