Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για καθε ενδιαφερομενο. Συμφωνα με την σελιδα του δεδδηε. Δεν περιγραφει βεβαια με ποιο τροπο κινειται η διαδικασια αποζημιωσης. το εστειλα μεσα απο την γενικη φορμα επικοινωνιας και την ενοτητα, παραπονο. Δεν περιμενω τιποτα, ετσι για την τιμη των οπλων.

3.5. Εγκατάσταση μετρητή με χρονοχρέωση (νυχτερινό τιμολόγιο) 10 10 Σε αίτημα Καταναλωτή (ή του αρμόδιου προμηθευτή ηλεκτρικής ενέργειας) για την εγκατάσταση μετρητή με χρονοχρέωση (νυχτερινό τιμολόγιο), ο ΔΕΔΔΗΕ θα εγκαταστήσει μετρητή με χρονοχρέωση και θα ενεργοποιήσει τη διακριτή μέτρηση της κατανάλωσης σε ημερήσια και νυχτερινή ζώνη εντός 10 εργάσιμων ημερών. 20 € 40 €

 

γ) Η Βασική Οικονομική Ρήτρα καθορίζεται στο ποσό των 20€ για πελάτες χαμηλής τάσης και στο ποσό των 40€ για πελάτες μέσης τάσης, για όλες τις υπηρεσίες του προγράμματος, πλην της υπηρεσίας 2.3 («Αποκατάσταση τροφοδότησης Μέσης Τάσης μετά από διακοπή λόγω βλάβης δικτύου ή προγραμματισμένων εργασιών»), για την οποία η Βασική Οικονομική Ρήτρα καθορίζεται στο ποσό των 150€.
Τα ποσά καταβάλλονται με την ακόλουθη διαδικασία:
α) με μέριμνα του ΔΕΔΔΗΕ Α.Ε., χωρίς να απαιτείται αίτηση εκ μέρους των δικαιούχων, είτε απευθείας σε αυτούς ή μέσω του λογαριασμού ηλεκτρικής ενέργειας, μετά από σχετική συμφωνία του ΔΕΔΔΗΕ Α.Ε. με τους αρμόδιους Προμηθευτές ηλεκτρικής ενέργειας,
β) ανά εξάμηνο και συγκεκριμένα εντός τριών (3) μηνών από τη λήξη του ημερολογιακού εξαμήνου στο οποίο αφορούν.

Ειδικότερα, τα ποσά που προκύπτουν σε σχέση με την υπηρεσία 3.2 (Οικειοθελής διακοπή παροχής) καταβάλλονται
αποκλειστικά σε τραπεζικό λογαριασμό του δικαιούχου, τα στοιχεία του οποίου δηλώνονται κατά την υποβολή του αιτήματος διακοπής στον Προμηθευτή. Σε περίπτωση μη δήλωσης στοιχείων τραπεζικού λογαριασμού, ο Διαχειριστής απαλλάσσεται από την υποχρέωση καταβολής ποσού. Η απαλλαγή του Διαχειριστή από την καταβολή ποσού στην περίπτωση αυτή, αναγράφεται σε εμφανές σημείο στην αίτηση διακοπής παροχής καθώς και ότι  ο τραπεζικός λογαριασμός ζητείται ώστε να χρησιμοποιηθεί για την αποζημίωσή του σε περίπτωση μή τήρησης του Εγγυημένου χρόνου εξυπηρέτησης (ΕΧΕ). 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, skiace είπε

ανά εξάμηνο και συγκεκριμένα εντός τριών (3) μηνών από τη λήξη του ημερολογιακού εξαμήνου στο οποίο αφορούν.

...άρα τελικά είναι από 3 (στην καλύτερη) έως και 9 μήνες. Και στην περίπτωσή σου, στην καλύτερη από 1/1/23 έως 1/4/23.

(...αναρωτιέμαι βέβαια πού θα είναι ο πληθωρισμός τότε και τί ακριβώς αξία θα έχει τότε το 20άρικο σε σχέση με σήμερα, αλλά τεσπα....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, washcloud είπε

...άρα τελικά είναι από 3 (στην καλύτερη) έως και 9 μήνες. Και στην περίπτωσή σου, στην καλύτερη από 1/1/23 έως 1/4/23.

(...αναρωτιέμαι βέβαια πού θα είναι ο πληθωρισμός τότε και τί ακριβώς αξία θα έχει τότε το 20άρικο σε σχέση με σήμερα, αλλά τεσπα....)

οχι οτι εχει καμμια σημασια αλλα δεν νομιζω οτι παει ετσι οπως λες.

β) ανά εξάμηνο και συγκεκριμένα εντός τριών (3) μηνών από τη λήξη του ημερολογιακού εξαμήνου στο οποίο αφορούν.
Αφου πληρωσα 24/5 αρα ειμαι στο πρωτο 6μηνο του ετους. Αρα μεχρι 30/9 (+3 μηνες) θα πρεπει να το εχουν αποδωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skiace είπε

οχι οτι εχει καμμια σημασια αλλα δεν νομιζω οτι παει ετσι οπως λες.

β) ανά εξάμηνο και συγκεκριμένα εντός τριών (3) μηνών από τη λήξη του ημερολογιακού εξαμήνου στο οποίο αφορούν.
Αφου πληρωσα 24/5 αρα ειμαι στο πρωτο 6μηνο του ετους. Αρα μεχρι 30/9 (+3 μηνες) θα πρεπει να το εχουν αποδωσει.

Στη δική σου περίπτωση που πλήρωσες προς το τέλος του εξαμήνου θα τα πάρεις σε 3 μήνες, ενώ αν τα είχες πληρώσει στην αρχή του εξαμήνου τότε θα τα έπαιρνες στους 9 μήνες, αυτό ακριβώς έγραψε και ο φίλος από πάνω (από 3 στην καλύτερη έως και 9 μήνες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, skiace είπε

οχι οτι εχει καμμια σημασια αλλα δεν νομιζω οτι παει ετσι οπως λες.

β) ανά εξάμηνο και συγκεκριμένα εντός τριών (3) μηνών από τη λήξη του ημερολογιακού εξαμήνου στο οποίο αφορούν.
Αφου πληρωσα 24/5 αρα ειμαι στο πρωτο 6μηνο του ετους. Αρα μεχρι 30/9 (+3 μηνες) θα πρεπει να το εχουν αποδωσει.

...δεν είχα καταλάβει ότι είχες πληρώσει Μάη   ; )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, washcloud είπε

Και στην περίπτωσή σου, στην καλύτερη από 1/1/23 έως 1/4/23.

σε αυτο που γραψει για την περιπτωση μου, αναφερθηκα, οχι στον γενικο κανονα.

κατσε πρωτα να ενεργοποιησουν και μετα θα εχουμε καιροοοοο να ασχοληθουμε με την αποζημιωση.

3 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Στη δική σου περίπτωση που πλήρωσες προς το τέλος του εξαμήνου θα τα πάρεις σε 3 μήνες, ενώ αν τα είχες πληρώσει στην αρχή του εξαμήνου τότε θα τα έπαιρνες στους 9 μήνες, αυτό ακριβώς έγραψε και ο φίλος από πάνω (από 3 στην καλύτερη έως και 9 μήνες).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, skiace είπε

σε αυτο που γραψει για την περιπτωση μου, αναφερθηκα, οχι στον γενικο κανονα.

Έχεις δίκιο, αυτό που είχε γράψει για την περίπτωση σου μου είχε διαφύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρωμή τέλος Φλεβάρη και εγκατάσταση 2/7 περιοχή δεδηε καλιθεας νέα Σμύρνη. Ερώτηση ποτέ ξεκινά η καταμέτρηση νυχτερινού δηλαδή αυτόματα γινεται καο δεύτερον ένα link κάποιος για το 20€ μη έγκαιρης υπηρεσίας. Από οτι είδα λειτουργεί λαμπακι net και σήμα κινητής και το πρωί έγραφε T1 καταγραφή

Στις 17/6/2022 στις 10:08 ΠΜ, Kozanitis1 είπε

Ηλεκτρονικά ή σε γραφείο ΔΕΔΔΗΕ?

 

IMG_20220704_110544.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, TED437343 είπε

Πληρωμή τέλος Φλεβάρη και εγκατάσταση 2/7 περιοχή δεδηε καλιθεας νέα Σμύρνη. Ερώτηση ποτέ ξεκινά η καταμέτρηση νυχτερινού δηλαδή αυτόματα γινεται καο δεύτερον ένα link κάποιος για το 20€ μη έγκαιρης υπηρεσίας. Από οτι είδα λειτουργεί λαμπακι net και σήμα κινητής και το πρωί έγραφε T1 καταγραφή

 

IMG_20220704_110544.jpg

Καλημέρα.. Αυτόματα ξεκινά η καταμέτρηση... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καταμέτρηση ξεκινά αυτόματα. Αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι.

Εγκατάσταση νέου μετρητή για νυχτερινό στις 20/06,  Κάλεσα σήμερα δεδδηε και μου είπαν πως δεν έχει ενημερωθεί το σύστημα τους οτι έχει εγκατασταθεί. Όταν διαμαρτυρήθηκα και ζήτησα χρονοδιάγραμμα που ενημερώνονται, μου είπαν "δεν υπάρχει". Με καθησύχασαν πως όταν παρθεί μέτρηση θα ενημερωθεί και η ΔΕΗ και θα βγει εκκαθαριστικος αναδρομικά.

Κάλεσα στη ΔΕΗ και μου είπαν πως αυτό δεν γίνεται και πως εκείνοι μέχρι να ενημερωθούν θα χρεώνουν συνολικές κιλοβατώρες, αναδρομική εκκαθάριση δεν γίνεται.

Εχω καταμέτρηση αύριο, θα περιμένω να χτυπήσουν το κουδούνι και θα κατέβω να μιλήσω κατά την καταμέτρηση να δω τι θα μου πουν. 

Δεν ήξερα για τα χρονοδιαγράμματα που αναφέρθηκαν πιο πάνω, βασικά δεν ήξερα ότι δικαιούμαι επιστροφή ποσού αν αργήσουν. Και άργησαν πολύ από όταν έκανα την αίτηση και πλήρωσα. Οπότε θα κάνω κι εγώ αίτημα για την επιστροφή του ποσού και να δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, _Biohazard_ είπε

Η καταμέτρηση ξεκινά αυτόματα. Αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι.

Εγκατάσταση νέου μετρητή για νυχτερινό στις 20/06,  Κάλεσα σήμερα δεδδηε και μου είπαν πως δεν έχει ενημερωθεί το σύστημα τους οτι έχει εγκατασταθεί. Όταν διαμαρτυρήθηκα και ζήτησα χρονοδιάγραμμα που ενημερώνονται, μου είπαν "δεν υπάρχει". Με καθησύχασαν πως όταν παρθεί μέτρηση θα ενημερωθεί και η ΔΕΗ και θα βγει εκκαθαριστικος αναδρομικά.

Κάλεσα στη ΔΕΗ και μου είπαν πως αυτό δεν γίνεται και πως εκείνοι μέχρι να ενημερωθούν θα χρεώνουν συνολικές κιλοβατώρες, αναδρομική εκκαθάριση δεν γίνεται.

Εχω καταμέτρηση αύριο, θα περιμένω να χτυπήσουν το κουδούνι και θα κατέβω να μιλήσω κατά την καταμέτρηση να δω τι θα μου πουν. 

Δεν ήξερα για τα χρονοδιαγράμματα που αναφέρθηκαν πιο πάνω, βασικά δεν ήξερα ότι δικαιούμαι επιστροφή ποσού αν αργήσουν. Και άργησαν πολύ από όταν έκανα την αίτηση και πλήρωσα. Οπότε θα κάνω κι εγώ αίτημα για την επιστροφή του ποσού και να δω.

Μλκίες σου είπαν από τη ΔΕΗ, αν δεν της δώσει ενδείξεις ο ΔΕΔΔΗΕ δεν θα βγάλει εκκαθαριστικό λογαριασμό, θα βγάλει έναντι, και άσχετα με το τι θα χρεώσει στον έναντι η εκκαθάριση θα γίνει με τον επόμενο εκκαθαριστικό.

Επίσης "αναδρομική εκκαθάριση" δεν ξέρω καν αν υπάρχει σαν όρος, σε περίπτωση λάθους όμως μια χαρά μπορεί να βγει διορθωτικός εκκαθαριστικός λογαριασμός αν ο ΔΕΔΔΗΕ δώσει στην ΔΕΗ "διορθωτικές" ενδείξεις, μου έχει τύχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Surriento είπε

Αισίως μπήκα στο δέκατο μήνα, τα περί τριμήνου και εξαμήνου είναι για γέλια, τομέας Κηφισιάς..

σου επιβεβαιωσαν οτι θα σου καταβαλουν το 20αρικο και 10 μηνες μετα δεν εχει γινει τιποτα ;

η περιμενεις εδω και 10 μηνες να σε ενημερωσουν αν θα σε αποζημιωσουν ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...