Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

27 Μαίου τοποθετήθηκε ο νυχτερινός μετρητής.

10 Ιουνίου πέρασε ο δεδδηε.

Ο λογαριασμός αναφέρει την ένδειξη της 27 Μαίου !!!

Μπορει να μην ειχε ακομα ενεργοποιηθει το νυχτερινο... Θα εδωσαν την ενδειξη που πηραν στην αλλαγη... Παρε τηλεφωνο στον Δεδδηε να ρωτησεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, takoulou είπε

Μπορει να μην ειχε ακομα ενεργοποιηθει το νυχτερινο... Θα εδωσαν την ενδειξη που πηραν στην αλλαγη... Παρε τηλεφωνο στον Δεδδηε να ρωτησεις..

Αυτό που 'κατάλαβαινω' είναι ότι θα εκδοθεί ένας συμπληρωματικός λογαριασμός για την περίοδο από 27 Μαίου έως 10 Ιουνίου.

Αυτό που ρωτάω είναι αν αυτό που συνέβη είναι ο κανόνας η η εξαίρεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

27 Μαίου τοποθετήθηκε ο νυχτερινός μετρητής.

10 Ιουνίου πέρασε ο δεδδηε.

Ο λογαριασμός αναφέρει την ένδειξη της 27 Μαίου !!!

σωστά, ο επόμενος λογαριασμός θα αναφέρει μετρήσεις του νέου μετρητή και με τις νυχτερινές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, βλεπω εδω οτι οταν προκειται να βαλεις νυχτερινο τιμολογιο,

η υποχρεωση για συνδεση του  μετρητη με καποιο λαμπακι στον πινακα του σπιτιου εχει καταργηθει.

Να υποθεσω λοιπον οτι το μονο που κανουν ειναι να σου αλλαξουν το ρολοι της ΔΕΗ με διπλο μετρητη?

Ή  απλως σου προσθετουν δίπλα στον παλιο μετρητη  και εναν δευτερο?

Χρειαζεται υποχρεωτικα καινουργια ΥΔΕ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ringboy είπε

Παιδια, βλεπω εδω οτι οταν προκειται να βαλεις νυχτερινο τιμολογιο,

η υποχρεωση για συνδεση του  μετρητη με καποιο λαμπακι στον πινακα του σπιτιου εχει καταργηθει.

Να υποθεσω λοιπον οτι το μονο που κανουν ειναι να σου αλλαξουν το ρολοι της ΔΕΗ με διπλο μετρητη?

Ή  απλως σου προσθετουν δίπλα στον παλιο μετρητη  και εναν δευτερο?

Χρειαζεται υποχρεωτικα καινουργια ΥΔΕ?

 

Έκανα πρόσφατα τη διαδικασία . Κάνε τη αίτηση , να σου έρθει να πληρώσεις γιατί υπάρχει καθυστέρηση γενική εμένα έκανε 7 μήνες .

Εάν η ΥΔΕ είναι σε ισχύ δε έχεις θέμα .

Κάνε έλεγχο εδώ : https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

Πλέον σταδιακά αλλάζουν τους μετρητές σε ψηφιακούς . Συνήθως έχεις 2 αγωγών . Είτε συνδέουν αυτό στο κεντρικό ΤΑΣ ή βάζουν ψηφιακό. ( Αναλόγως της διαθεσιμότητα) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, ringboy είπε

Ευχαριστω παιδια.  Ειναι σωστο οτι δεν χρειαζονται αλλαγες στον πινακα μεσα στο σπιτι? (λαμπακια κλπ)

Από το 2014 αν θυμάμαι καλά δεν χρειάζεται ούτε η ενδεικτική λυχνία νυχτερινού στον κεντρικό πίνακα, ούτε το έξτρα καλώδιο διατομής 1,5 τετραγωνικού χιλιοστού από τον μετρητή έως εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σπίτι που μένω το νυχτερινο είχε τοποθετηθεί πολύ παλιά. Και ο δεδδηε μου είπε ότι έχω ενιαίο ωράριο χειμώνα καλοκαίρι 23:00-07:00. Με βολεύει καλύτερα το ωράριο του νυχτερινο που έχουμε τώρα που το χειμώνα είναι και το μεσημέρι. Το αιτήθηκα από την σελίδα του δεδδηε αλλά δεν έχω ούτε φωνή ούτε ακρόαση καμία βδομάδα τώρα. Ποσό καιρό κάνουν περίπου να απαντήσουν και να επιβεβαιώσουν την αλλαγή, ξέρει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marmagia είπε

Στο σπίτι που μένω το νυχτερινο είχε τοποθετηθεί πολύ παλιά. Και ο δεδδηε μου είπε ότι έχω ενιαίο ωράριο χειμώνα καλοκαίρι 23:00-07:00. Με βολεύει καλύτερα το ωράριο του νυχτερινο που έχουμε τώρα που το χειμώνα είναι και το μεσημέρι. Το αιτήθηκα από την σελίδα του δεδδηε αλλά δεν έχω ούτε φωνή ούτε ακρόαση καμία βδομάδα τώρα. Ποσό καιρό κάνουν περίπου να απαντήσουν και να επιβεβαιώσουν την αλλαγή, ξέρει κανείς;

Πόσες ημέρες έχεις κάνει την αίτηση?

Προβλέπεται αλλαγή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, GREGORYMO said:

Πόσες ημέρες έχεις κάνει την αίτηση?

Προβλέπεται αλλαγή?

Δεν προβλέπεται αλλαγή μετρητή απ´οτι κατάλαβα. Έχω κάνει την αίτηση καμία βδομάδα τώρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα νυχτερινό 27/2 δηλαδή τότε έβαλαν τον μετρητή μου ήρθε πριν μερικές μέρες εκκαθαριστικός και δεν γράφει κάπου για νυχτερινή χρέωση μόνο αυτό "Πάγια Χρέωση Νύχτας 1.65"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, marmagia είπε

Στο σπίτι που μένω το νυχτερινο είχε τοποθετηθεί πολύ παλιά. Και ο δεδδηε μου είπε ότι έχω ενιαίο ωράριο χειμώνα καλοκαίρι 23:00-07:00. Με βολεύει καλύτερα το ωράριο του νυχτερινο που έχουμε τώρα που το χειμώνα είναι και το μεσημέρι. Το αιτήθηκα από την σελίδα του δεδδηε αλλά δεν έχω ούτε φωνή ούτε ακρόαση καμία βδομάδα τώρα. Ποσό καιρό κάνουν περίπου να απαντήσουν και να επιβεβαιώσουν την αλλαγή, ξέρει κανείς;

Αναλογα την περιοχη του Δεδδηε... Αρα εσυ εχεις αναλογικο μετρητη;; Εχεις και πιθανον εναν μηχανισμο σε ενα κουτι που λεγεται δεκτης... Απο εκει μαλλον θα γινει η ρυθμιση..Αυτο μπορει να παρει απο πεντε μερες εως ενα μηνα... Θα δειξει..Αλλα μπορει και να σου βαλουν νεο μετρητη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, takoulou said:

Αναλογα την περιοχη του Δεδδηε... Αρα εσυ εχεις αναλογικο μετρητη;; Εχεις και πιθανον εναν μηχανισμο σε ενα κουτι που λεγεται δεκτης... Απο εκει μαλλον θα γινει η ρυθμιση..Αυτο μπορει να παρει απο πεντε μερες εως ενα μηνα... Θα δειξει..Αλλα μπορει και να σου βαλουν νεο μετρητη..

Ααα κατάλαβα. Ναι έχει αναλογικό ένα πραγμα σαν μεταλλική χελώνα. Υπάρχει περίπτωση να αλλάξουν όλο το μετρητή; Θα πρέπει να έρθουν η το κάνουν απόμακρυσμενα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...