Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Έχει συμβεί σε κάποιον να χαλάσει η συσκευή τηλεχειρισμού ακουστικής συχνότητας;

Παρατήρησα ότι όσα ρολόγια έχουν ρολόι με νυχτερινό στην πολυκατοικία, δεν αλλάζει το ρολόι στον νυχτερινό μετρητή στις 23:00.

Ο ΤΑΣ είναι παλιός, 40+ χρόνια.

 

Όπως είπε ο takoulou, καλείτε ΔΕΔΔΗΕ και δηλώνετε βλάβη, ιδανικά πες να καλέσουν όλοι που έχουν νυκτερινό στην πολυκατοικία μήπως και το επισπεύσουν πιο γρήγορα..

Γενικότερα σε βλάβες νυκτερινού μεμονωμένων μετρητών, συνήθως τον αλλάζουν με νέο ψηφιακό, σε εσάς, επειδή είστε σε πολυκατοικία ίσως να αλλάξουν απλώς τον ΤΑΣ, αλλιώς αν είναι λίγοι οι γείτονες σου με νυκτερινό να σας αλλάξουν τους μετρητές με νέους ψηφιακούς.., απλά ρίχνε μια ματιά κάθε τόσο να δεις τι γίνεται.. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 hours ago, takoulou said:

Έχει συμβεί... Καλείς τον Δεδδηε και το δίνεις βλάβη.. 

 

12 hours ago, Kozanitis1 said:

Όπως είπε ο takoulou, καλείτε ΔΕΔΔΗΕ και δηλώνετε βλάβη, ιδανικά πες να καλέσουν όλοι που έχουν νυκτερινό στην πολυκατοικία μήπως και το επισπεύσουν πιο γρήγορα..

Γενικότερα σε βλάβες νυκτερινού μεμονωμένων μετρητών, συνήθως τον αλλάζουν με νέο ψηφιακό, σε εσάς, επειδή είστε σε πολυκατοικία ίσως να αλλάξουν απλώς τον ΤΑΣ, αλλιώς αν είναι λίγοι οι γείτονες σου με νυκτερινό να σας αλλάξουν τους μετρητές με νέους ψηφιακούς.., απλά ρίχνε μια ματιά κάθε τόσο να δεις τι γίνεται.. ;)

Τους πήρα τηλέφωνο πρωί πρωί.

Ελπίζω να μην αργήσουν πολλές μέρες να έρθουν.
Τώρα με τις ζέστες το A/C λειτουργεί φουλ το βράδυ και γράφει σαν ημερήσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

 

Τους πήρα τηλέφωνο πρωί πρωί.

Ελπίζω να μην αργήσουν πολλές μέρες να έρθουν.
Τώρα με τις ζέστες το A/C λειτουργεί φουλ το βράδυ και γράφει σαν ημερήσιο.

Ανάλογα την περιοχή του Δεδδηε που ανήκεις.. Μπορεί από 5 μέρες έως και μήνες.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, NickTheMeat είπε

Το νυχτερινο τιμολογιο έχει επιπλέον παγιο 4€?

Έχει καταργηθεί πάνω από 1 χρόνο τώρα, τα πάγια είναι ενιαία.. 

12 ώρες πριν, Aurumnus είπε

 

Τους πήρα τηλέφωνο πρωί πρωί.

Ελπίζω να μην αργήσουν πολλές μέρες να έρθουν.
Τώρα με τις ζέστες το A/C λειτουργεί φουλ το βράδυ και γράφει σαν ημερήσιο.

Θα ζητήσεις να σου διορθώσουν τη χρέωση αναλογικά με παλιά ώστε να μην χρεωθείς ενιαία τις ημερήσιες..

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα να ρωτησω κάτι για ΔΕΔΔΗΕ.

Ισως ειμαι σε λάθος post,αλα δεν βρηκα αλλού.

Μηπως ξερει καποιος τηλεφωνο για ΔΕΔΔΗΕ καλλιθεας( αττική)? .

Δεν βρηκα κατι στο google. Και ενα που βρηκα, εχει μηνυμα να πάρω στο κέντρο του ΔΕΔΔΗΕ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, xraxra είπε

Καλησπερα να ρωτησω κάτι για ΔΕΔΔΗΕ.

Ισως ειμαι σε λάθος post,αλα δεν βρηκα αλλού.

Μηπως ξερει καποιος τηλεφωνο για ΔΕΔΔΗΕ καλλιθεας( αττική)? .

Δεν βρηκα κατι στο google. Και ενα που βρηκα, εχει μηνυμα να πάρω στο κέντρο του ΔΕΔΔΗΕ .

Δε το σηκώνουν ποτέ .

Στείλε στο email που απαντάνε μετά από 2-3 εργάσιμες μέρες . Εάν είσαι για περίπτωση χορήγησης νυκτερινού κάνουν από 6-10 μήνες αναλόγως τους μετρητές .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το νυχτερινο υπαρχει καποιο επιπλεον παγιο;

2 ώρες πριν, meletis_m είπε

Δε το σηκώνουν ποτέ .

Στείλε στο email που απαντάνε μετά από 2-3 εργάσιμες μέρες . Εάν είσαι για περίπτωση χορήγησης νυκτερινού κάνουν από 6-10 μήνες αναλόγως τους μετρητές .

6 μηνες να στο εγκαταστησουν παρολο που το εχειςπληρωσει αυτο εννοεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, reyma3 είπε

για το νυχτερινο υπαρχει καποιο επιπλεον παγιο;

6 μηνες να στο εγκαταστησουν παρολο που το εχειςπληρωσει αυτο εννοεις;

Nai είχαν σταλθεί 2 email στα οποία είχαν απαντήσει . Εν τέλει ένα πρωί πήραν τηλέφωνο , και με το εργολάβο που μίλησα είπε ότι γινόταν χαμος με αιτήσεις και δε έχουν ρολόγια . Αυτά έγινα περίπου Ιούλιο 2022. Δάφνη είμαι στη ίδια ΔΕΔΔΗΕ ανήκω με εσένα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, meletis_m είπε

Δε το σηκώνουν ποτέ .

Στείλε στο email που απαντάνε μετά από 2-3 εργάσιμες μέρες . Εάν είσαι για περίπτωση χορήγησης νυκτερινού κάνουν από 6-10 μήνες αναλόγως τους μετρητές .

Οχι δεν ειμαι για νυχτερινο. Γιαυτο εγραψα οτι ειμαι πιθανον σε λάθος post,αλλά δεν εβρισκα αλλο νήμα. Ηθελα να μιλήσω με καλλιθέα, μήπως επισπευσουν να βάλουν ρολόι (διαμερισμα σε νεα πολυκατοικια που δεν εχει ηλεκτροδοτηθει ακόμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, xraxra είπε

Οχι δεν ειμαι για νυχτερινο. Γιαυτο εγραψα οτι ειμαι πιθανον σε λάθος post,αλλά δεν εβρισκα αλλο νήμα. Ηθελα να μιλήσω με καλλιθέα, μήπως επισπευσουν να βάλουν ρολόι (διαμερισμα σε νεα πολυκατοικια που δεν εχει ηλεκτροδοτηθει ακόμα)

Έστειλες email... Πηγαίνουν με τον αριθμό προτεραιότητας που υπάρχει.. Πόσο καιρό έχεις κάνει αίτηση; Δεν απαντούν στα τηλέφωνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιγραφω ενα περιεργο σκηνικο αν μπορει καποιος να το ερμηνευσει:

 

Μετακομισα πριν 2 μηνες σε σπιτι οπου ειχε Γ1Ν. Βγαζω φωτο το μετρητη με τις δυο ενδειξεις για Μ και Κ. Μετα απο μια βδομαδα αλλαζω σε εναλλακτικο παροχο (Volton). Μετα απο δυο μηνες βγαζω ξανα φωτo και βλεπω οτι ο μετρητης για το ημερησιο (Κ) δεν εχει αλλαξει καθολου και ολες οι κιλοβατωρες εχουν πεσει στον νυκτερινο (Μ)!

Προσωπικα δεν ωφελουμαι γιατι η Volton ετσι κι αλλιως μετραει με δικο της τιμολογιο τις μοναδες απο Κ και Μ ασχετα με το που καταγραφονται (νομιζω δλδ). Αλλα πρεπει να κανω κατι εγω? Και πως προεκυψε αυτο το κολημμα στον ημερησιο μετρητη? Ξερω οτι καποιος απο την οικογενεια του ιδιοκτητη ηταν παλια στη ΔΕΗ (εχει πεθανει τωρα) και ισως να εβαλε και αυτο το σπιτι στα προνομιακα που ειχαν οι υπαλληλοι της ΔΕΗ με ολες τις μοναδες μειωμενες. Εγω τωρα τι κανω? Το σκαλιζω με ΔΕΔΔΗΕ και βρισκω πιθανον τον μπελα μου ή το αφηνω ετσι? Το ρολοι δε βλεπω να εχει καποια μεταλικη σφραγιδα πανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τους έχω πει 100 φορες οτι το νυχτερινο αλλες φορες γυριζει αλλες οχι αλλες μενει εκει κολλημένο κλπ

Αλλα οσο τους είδες εσυ αλλο τόσο τους ειδα και εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...