Προς το περιεχόμενο

αγορα καμερας για video


pontiaras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπεριζω το forum.ερχομαι μετα απο καιρο για να ζητησω τις πολυτιμες συμβουλες σας.βρισκομαι στην αγορα για μηχανη να αντικαταστησει την nikon d3100 που ειχα.

σκοπος της αναβαθμισης δεν ειναι η ποιοτητα της φωτογραφιας αλλα το οσο το δυνατον καλυτερο video .

δεν με ενδιαφερει το 4κ.1080p.

και σε αυτο το σημειο θα ηθελα τα φωτα σας.

1.η καμερα θα χρησιμοποιηθει για shooting video στο youtube.στα 1080P θα χρειαστει να εχω 60fps Η το κανει downskale σε 30?η τιποτα απο τα δυο?(ποτε δεν ξερεις :P)

2.το budget που μπορω να διαθεσω ειναι 450 βαρια 500.τι προτασεις υπαρχουν διαθεσιμες στην αγορα?

σε διαφορες αναζητησεις στο google βρηκα οτι η panasonic εχει τα πρωτια στον τομεα του video.

3.o σταθεροποιητης που τοσο ακουω θα εχει τοσο μεγαλη σημασια απο τη στιγμη που η καμερα θα ειναι στημενη σε τριποδο?

4.αν μου προτεινετε μονο σωμα θα μπορουσα να εχω και μια επιλογη φακου αξιολογη για video?

5.υπαρχει ευρωπαικο site που να εχει καλυτερες τιμες και να στελνει ελλαδα?

p.s.

δεν με ενδιαφερει το μεγεθος της μηχανης.

κανω παραχωρησεις στον τομεα της φωτογραφιας.

σας ευχαριστω για το χρονο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να ειμαι ειδικός στο βιντεο, θα σου ελεγανα πας σε Cannon (ή και σε Sony αν και δε νομιζω οτι το budget σου το επιτρεπει).

 

Σιγουρα παντως οχι σε Nikon..... Πιστευω οτι ειναι πελατοδιωχτικες σε θεματα βιντεο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού θα είναι καρφωμένη σε τρίποδο, και από ότι καταλαβαίνω/φαντάζομαι πρόκειται για να κάνεις κάτι σε κλασικό youtube videos στυλ, το focus θα είναι pre-focused και locked ( δεν σε νοιάζει η ταχύτητα και η ακρίβεια focus tracking ).

Τα 60fps δεν τα χρειάζεσαι εκτός και αν πρόκειται να κάνεις κάτι που περιλαμβάνει αρκετά γρήγορη δράση ( χμμ ).

 

Τι δεν σε ικανοποιεί στην D3100 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι οτι δεν με ικανοποιει φιλε barbiedoll.απλα ειπα να κανω μια νεα επενδυση και ζητησα γνωμες.την εχω και απο αρχες του 2011.

μπορω σε αυτα τα λεφτα να κανω μια αναβαθμιση Που να εχει καλυτερο αποτελεσμα στο τομεα του video?

σπανια βρισκεται εν κινηση η καμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τον 18-55 που ειχε μαζι.vr

η canon 700d πως σου φαινεται?

εχω βρει και μια sony a6000 μεταχειρισμενη στα 500.

οπως καταλαβαινεις δεν θα μεινω στη nikon :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και την a5100. Για την χρήση που τη θες είναι εξίσου καλή (αν όχι καλύτερη). Είχε πέσει κάτω από το 500αρικο. Τώρα βέβαια ξανανέβηκε αλλά ίσως με μετρητά και λίγο παζάρι σε φυσικό κατάστημα τα καταφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δείξε μας ένα video σου και εξήγησε που δεν σε ικανοποιεί ή που περιμένεις να δείς βελτίωση.

( ναι, πας να δώσεις τζάμπα λεφτά κατά πάσα πιθανότητα, είτε είσαι ήδη σούπερ σε εικόνα, είτε κάνεις κάτι λάθος )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

barbiedoll οπως σου ειπα και σε προηγουμενο ποστ δεν ειναι οτι δεν με ικανοποιει αλλα το οτι θελω να παρω κατι καινουργιο.προφανως η προταση σου ειναι η ...d3100 .απολυτα σεβαστη.

john papoulias πανω που εβλεπα ενα review για τη συγκεκριμενη! :-D

νομιζω κατεληξα στη α6000.

σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας.

θα επανελθω με εντυπωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλο θα ηταν να βρεις μια που να δεχεται εξωτερικο μικροφωνο, και ακουστικα 

και να μπορεις να βαλεις κανα φακο της προκοπης χωρις να ξεπαραδιαστεις.

 

για 60fps δες και τη D3300, ειναι αρκετα φτηνη.

Επεξ/σία από Ntinaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...