Προς το περιεχόμενο

αξιζει η "αναβαθμιση;"


maik42

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω μια d200 και σκεφτομαι με το φτωχο μου το μυαλο να παρω την d300s. αυτο που χρειαζομαι ειναι το brust mode (7fps) της 300s, και λογικα θα εχει και καποια καλυτερης ποιοτητας εικονα. η λειτουργια της video ληψης που εχει η 300s δεν με ενδιαφερει καθολου.

ποια ειναι η γνωμη σας;

 

 

Επεξ/σία από maik42
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η D300s είναι ένα μοντέλο που άφησε ιστορία και με μια γρήγορη ματιά στα μεταχειρισμένα θα δεις ότι πουλιέται σε σχετικά υψηλές τιμές ακόμα για την ηλικία του. Σίγουρα αξίζει η αναβάθμιση αλλά και πάλι θα έχεις στα χέρια σου ένα μοντέλο 6+ ετών με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Αν μπορείς να συμβιβαστείς με τα 6fps βέβαια μπορείς να πας σε D7100 με κάποια παραπάνω χρήματα. Αν τα χρήματα δεν είναι πρόβλημα, τότε μπορείς να περιμένεις για την D500.  :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξη, τι λεμε τωρα!!! μηχαναρα η d500 αλλα αν μπορουσα να διαθεσω 2k θα αγοραζα μια fx. για την 7100 το σκεφτηκα πολλες φορες αλλα εκεινο που με κανει να μην την αγορασω ειναι το πολυ μικρο buffer.

οσο για την τιμη της 300s θα συμφωνησω μαζι σου σκοπελιτη ειναι ακομη τσιμπημενη.

στο δια ταυτα, αξιζει η "αναβαθμιση"που σκευτομαι; και ας μη λαβουμε υπ΄ οψη μονο τα παραπανω fp/s.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξη, τι λεμε τωρα!!! μηχαναρα η d500 αλλα αν μπορουσα να διαθεσω 2k θα αγοραζα μια fx. 

Αδερφε.... πολυ σωστη η σκεψη σου :) απο αυτα που εχω διαβασει μεχρι τωρα εχω καταληξει οτι το target group της D500 είναι το εξής:

Γιος εφοπλιστή (ή ο ίδιος ο εφοπλιστής) που του αρέσει να φωτογραφίζει αγρια φύση :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αδερφε.... πολυ σωστη η σκεψη σου :) απο αυτα που εχω διαβασει μεχρι τωρα εχω καταληξει οτι το target group της D500 είναι το εξής:

Γιος εφοπλιστή (ή ο ίδιος ο εφοπλιστής) που του αρέσει να φωτογραφίζει αγρια φύση :D :D :D

και υπολογισε ακομη τοσα € σε φακους για να μπορεσεις να παρεις ολο το αιθερα της μηχανης.

Επεξ/σία από maik42
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ξαναρωτώ, τι θέματα βαράς ?
Πορτραίτα ?
Τοπία ?
Δρόμου ?
wildlife ?

πουλάκια εν πτήση ?

macro ?

 

αν πείς "ότι να 'ναι" η απάντηση είναι μείνε ως έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις έναν καλό(να μην ψαρευει στο focus) tele φακο (πχ 70-200 φ4) μια χαρά θα σε βολεψει η 7100 και ας έχει μονο 6fps. Το σύστημα εστιασης της είναι πολύ καλύτερο από d300s οπότε θα έχεις περισσότερες εστιασμένες. Ασε που λόγω κροπ θα βολεψει καλύτερα και για τόσο μεγάλο χωρο

Μιλάω πάντα για ερασιτεχνική χρήση και για κάποιον που δεν σκοπεύει να πουλάει τις φωτο των αγώνων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο tele εχω τον tamron sp 70-300 vc. καλος εως πολυ καλος για την δουλεια που τον θελω. η 7100 μπορει να εχει 6fps (μια χαρα ειναι δηλαδη) αλλα απο οτι εχω διαβασει εχει μικρο buffer. τραβαω και raw οποτε καταλαβαινεις.

αν εχει κανεις την 7100 ας μας πει για το  buffer της να το σιγουρεψουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω είναι ίδιο αρα ουσιαστικά τραβάς λιγο παραπάνω από 1sec. Αν νομίζεις ότι είναι λίγο δώσε 100 ευρω παραπάνω(σε σχέση με 7100) και πηγαινε σε 7200 που έχει τριπλάσιο και το τελευταίο συστημα εστίασης και όλα τα καλούδια. Αν ψάξεις το net θα βρεις αναφορές για θέματα σε ριπες με d300s (ειναι και παλιό μοντέλο). Από εκεί και πέρα ειδικά για το θέμα που λες (γηπεδο ποδοσφαίρου) και το κροπ σου είναι χρήσιμο και τα 24mp θα σου δώσουν δυνατότητα και για εξτρα κροπ.

 

Δεν ξέρω πόσο την βρίσκεις την d300s φαντάζομαι κάτω από 500 αλλά εφόσον ξέρεις τι ψάχνεις άποψη μου είναι  να δοκιμάσεις αν αντέχει το budget σου την υπέρβαση (εχω δει μτχ 7200 στα 700ευρώ). Δεν είσαι ο αρχάριος χρήστης που "κινδυνεύει" να χαλάσει τσάμπα λεφτά σε κάτι που δεν του χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η d200 που εχω μπορει να τραβηξει 21 συνεχομενες ληψεις σε αρχεια raw. στην 22ερη γεμιζει το bufer και αρχιζει το "σκαλωμα" της αποθηκευσης. σε CH μολις αποθηκευσει μια απο τις 21 μπορει και κανει ληψη την επομενη.

η 7100 μπορει να κανει μονο 6 ή 7 ληψεις πριν γεμισει το buffer της και αρχισει να "σκαλωνει" η 7200 ξεφευγει οικονομικα. οσο για την d300s δε βρηκα καποιο βιντεακι αλλα πιστευω οτι εχει μεραλυτερο buffer απο την σειρα 7χχχ σε αρχεια raw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...