Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

48 λεπτά πριν, vaggelisp17 είπε

Καλησπερα!Μπορεις να μου πεις την διαδικασια που εκανες στον δημο για 50% εκπτωση στα δημοτικα τελη?Εχω και εγω ΚΟΤ Α και δεν το ηξερα οτι μπορω να παρω μειωση στα τελη.Ευχαριστω 

Στο δήμο κάνεις αίτηση.

Και κάθε δήμος έχει τα δικά του κριτήρια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα σήμερα την αίτηση και για πρώτη φορά βλέπω να γράφει προς έγκριση και όχι απευθείας εγκεκριμένη. Μέχρι να εγκριθεί με πετάει εκτός κοτ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/8/2018 στις 1:39 ΜΜ, patsi είπε

Θέλω να ρωτήσω αν στην κατηγορία μηχανημάτων απαραίτητων για την διαβίωση περιλαμβάνονται και οι συσκευές cpap(σύνδρομο απνοιων). Αν απευθυνθώ στην ΔΕΗ θα γνωρίζουν η πρέπει κάπου αλλού;

Τελικά η έμαθες αν δικαιούσαι ? γιατί με ενδιαφέρει και εμένα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Con_stant1ne είπε

Έκανα σήμερα την αίτηση και για πρώτη φορά βλέπω να γράφει προς έγκριση και όχι απευθείας εγκεκριμένη. Μέχρι να εγκριθεί με πετάει εκτός κοτ; 

Συνήθως μετά από μια μέρα δείχνει ότι έχει εγκριθεί εάν δεν υπάρξει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σε λίγα 24ωρα κλείνω τους 9 μήνες χωρίς να έχω λάβει λογαριασμό ρεύματος από την ΔΕΗ, μιας και είμαι εντεταγμένος στο ΚΟΤ Γ' από ενάρξεως του (1 Φεβ 24). 

Τι λέτε, θα τον κλείσω τον χρόνο όπως πάει; 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, topmar είπε

Καλησπέρα, σε λίγα 24ωρα κλείνω τους 9 μήνες χωρίς να έχω λάβει λογαριασμό ρεύματος από την ΔΕΗ, μιας και είμαι εντεταγμένος στο ΚΟΤ Γ' από ενάρξεως του (1 Φεβ 24). 

Τι λέτε, θα τον κλείσω τον χρόνο όπως πάει; 😜

μια απο τα ίδια στην προτέργια αδερφέ...

τους έκανα καταγγελία μου έβγαλαν εναν λογαριασμό τον Ιούλιο και απο τότε τίποτα...

είναι θέμα τιμολόγησης και ενημέρωσης των συστημάτων τους απο ότι κατάλαβα καθώς το ΚΟΤ-Γ είναι σχετικά νέο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταγγελία έκανα, απάντηση πήρα αόριστη (ότι να'ναι) και στην αναμονή. 

Είναι ηλίθιοι εάν νομίζουν ότι πολύτεκνη οικογένεια θα πληρώσει 1500€ τον μαζεμένο λογαριασμό που θα έρθει, όταν έρθει! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, topmar said:

Είναι ηλίθιοι εάν νομίζουν ότι πολύτεκνη οικογένεια θα πληρώσει 1500€ τον μαζεμένο λογαριασμό που θα έρθει, όταν έρθει! 

Αν ερχόταν στην ώρα τους δε θα πλήρωνες; Τώρα που δε πληρώνεις 9 μήνες, γιατί δε βάζεις τα λεφτά στην άκρη;

Τέσπα, 9 μήνες χωρίς λογαριασμό είναι εξωφρενικό. Θα πρέπε να τους έχεις ταράξει στις καταγγελίες στο myrae για καθυστέρηση έκδοσης λογαριασμών και χαμηλό επίπεδο υπηρεσιών.

Επίσης τα αιτήματα/παράπονο των ευάλωτων καταναλωτών εξυπηρετούνται κατά προτεραιότητα όπως ορίζει ο ΚΠΗΕ. Αρκεί να τους υπενθυμίσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Αν ερχόταν στην ώρα τους δε θα πλήρωνες; Τώρα που δε πληρώνεις 9 μήνες, γιατί δε βάζεις τα λεφτά στην άκρη;

Τέσπα, 9 μήνες χωρίς λογαριασμό είναι εξωφρενικό. Θα πρέπε να τους έχεις ταράξει στις καταγγελίες στο myrae για καθυστέρηση έκδοσης λογαριασμών και χαμηλό επίπεδο υπηρεσιών.

Επίσης τα αιτήματα/παράπονο των ευάλωτων καταναλωτών εξυπηρετούνται κατά προτεραιότητα όπως ορίζει ο ΚΠΗΕ. Αρκεί να τους υπενθυμίσεις.

Πως φαίνεται ότι δεν είσαι πολύτεκνος και δεν μπορείς να καταλάβεις το βαθύτερο νόημα των λεγομένων μου (φιλικά)! 

Αφενός οι αυξημένες υποχρεώσεις εξανεμίζουν το εισόδημα (και αποσυντονίζουν τον κάθε προγραμματισμό πληρωμών μηνιαίων υποχρεώσεων), αφετέρου τα αιτήματα - παράπονα - καταγγελίες στο Ελλαδισταν, είναι απλώς χάσιμο χρόνου (που ήδη είναι ανύπαρκτος σε τέτοιες οικογένειες). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια διαβάζω τον νόμο και λέει : 

1)στο πλαίσιο του ΚΟΤ Γ εφαρμόζονται διευρυμένα όρια τετραμηνιαίας κατανάλωσης για τη χορήγηση της έκπτωσης. Συγκεκριμένα, ξεκινούν από τις 2.000 kWh/τετράμηνο για τις οικογένειες με τέσσερα εξαρτώμενα τέκνα, ενώ για κάθε επιπλέον εξαρτώμενο τέκνο προστίθεται κατανάλωση 200 KWh, μέχρι του ανώτατου ορίου των 4.000 kWh, ανεξαρτήτως του αριθμού των εξαρτώμενων μελών της οικογένειας

2)Τέλος, με την ίδια ΥΑ τροποποιείται το καθεστώς απαλλαγής των δικαιούχων ΚΟΤ από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις για τη χρήση του συστήματος (ΧΧΣ) και τη χρήση του δικτύου (ΧΧΔ). Συγκεκριμένα, οι δικαιούχοι ΚΟΤ Α και ΚΟΤ Γ απαλλάσσονται από το μεταβλητό σκέλος της Χρέωσης Χρήσης Συστήματος (ΧΧΣ) και της Χρέωσης Χρήσης Δικτύου (ΧΧΔ), που υπολογίζεται βάσει της καταναλισκόμενης ηλεκτρικής ενέργειας εντός των ορίων τετραμηνιαίας κατανάλωσης, ενώ απαλλάσσονται πλήρως, από τα υπόλοιπα σκέλη των Χρεώσεων Χρήσης Συστήματος (ΧΧΣ) και των Χρεώσεων Χρήσης Δικτύου (ΧΧΔ). Επιπλέον, οι δικαιούχοι ΚΟΤ Β απαλλάσσονται από το πάγιο και σταθερό σκέλος των Χρεώσεων Χρήσης Δικτύου (ΧΧΔ).

 

αν κατάλαβα καλά απο τον επισυναπτόμενο λογαριασμό αυτοί με χρεώσαν και κιλοβατωρες χωρις εκπτωση κοτ-γ και ρυθμιζόμενες χρεώσεις...

μπορεί καποιος που ξέρει να δει τον λογαριασμό και να μου πεί αν έχω δίκιο?

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-09-18 191020.png

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-09-18 191205.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ev_trantos είπε

Συνήθως μετά από μια μέρα δείχνει ότι έχει εγκριθεί εάν δεν υπάρξει πρόβλημα.

 

23 ώρες πριν, Con_stant1ne είπε

Έκανα σήμερα την αίτηση και για πρώτη φορά βλέπω να γράφει προς έγκριση και όχι απευθείας εγκεκριμένη. Μέχρι να εγκριθεί με πετάει εκτός κοτ; 

Κι εμένα "προς έγκριση" γράφει και την έχω κάνει εδώ και 4 μέρες...

Τις 2 προηγούμενες που έκανα τον ίδιο μήνα λόγω αλλαγής παρόχου έδειχνε κανονικά εγκεκριμένη αμέσως.  Δεν ξέρω τι παίζει, αλλά αναρωτιέμαι κι εγώ αν με περάσει εκτός κοτ μέχρι να εγκριθεί...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, topmar είπε

Καλησπέρα, σε λίγα 24ωρα κλείνω τους 9 μήνες χωρίς να έχω λάβει λογαριασμό ρεύματος από την ΔΕΗ, μιας και είμαι εντεταγμένος στο ΚΟΤ Γ' από ενάρξεως του (1 Φεβ 24). 

Τι λέτε, θα τον κλείσω τον χρόνο όπως πάει; 😜

Κανε μια καταγγελια στην ΡΑΕ... Να δεις τι θα γινει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, takoulou είπε

Κανε μια καταγγελια στην ΡΑΕ... Να δεις τι θα γινει..

Έκανα προ διμήνου... Τίποτα δεν έγινε... Έστειλε απαντητική επιστολή η ΔΕΗ και τίποτα άλλο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, topmar είπε

Έκανα προ διμήνου... Τίποτα δεν έγινε... Έστειλε απαντητική επιστολή η ΔΕΗ και τίποτα άλλο... 

Ξανα κανε αλλη μια δυο προσπαθειες... Να δεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...