Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Con_stant1ne είπε

Σε παροχή με ΚΟΤ Α όπου η κατανάλωση εκκαθαριστικού ενός μήνα είναι μηδενική, χρεώνουν κάποια ελαχιστη καταναλωση;

Επίσης σε εκκαθαριστικό 2μηνου με συνολική κατανάλωση 50kw, παύει να ισχύει το κοινωνικό; Γιατί από όσο  ξέρω υπάρχει ελάχιστη κατανάλωση 200kw το 4μηνο,  οπότε 50kw το μήνα. 

Δεν είναι κύρια κατοικία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Con_stant1ne είπε

Σε παροχή με ΚΟΤ Α όπου η κατανάλωση εκκαθαριστικού ενός μήνα είναι μηδενική, χρεώνουν κάποια ελαχιστη καταναλωση;

Επίσης σε εκκαθαριστικό 2μηνου με συνολική κατανάλωση 50kw, παύει να ισχύει το κοινωνικό; Γιατί από όσο  ξέρω υπάρχει ελάχιστη κατανάλωση 200kw το 4μηνο,  οπότε 50kw το μήνα. 

Ναι παιδιά το ΚΟΤ έχει ελάχιστη κατανάλωση 50 kWh/μήνα. Ειδάλλως χρεώνεσαι με την κανονική τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την επιδότηση 0,05€/kwh (ΚΟΤ) για Αύγουστο Σεπτέμβριο την δικαιούνται όσοι είναι στο πρόγραμμα του ηρων με κλειδωμένη τιμή yellow one ή εμπίπτει στη διάταξη περι μεικτών προγραμμάτων και είναι κάτω από 0,10€ κτλ ; 

Επεξ/σία από Greg29M
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/8/2024 στις 11:54 ΠΜ, EchiDNA είπε

Τα κάναν λίγο σαλάτα ή δεν βλέπω καλά. ΚΟΤ Β με 1.400kWh έχει η παροχή και 32 ημέρες ο λογαριασμός

image.png.13cf21bb5f8f51def385f33d8e694430.png

Επανέρχομαι με απάντηση μέσω αιτήματος στη ΡΑΕ.

Αναφορά σε κείμενο

Σε απάντηση της υπ’ αριθμό ΧΧΧΧΧ ηλεκτρονικής αναφοράς, σχετικά με την παροχή με αριθμό
σας αναφέρουμε ότι η κατανάλωση της παροχής (ημερήσια και νυχτερινή) τιμολογείται βάσει του ισχύοντος ρυθμιστικού πλαισίου για τους δικαιούχους του ΚΟΤ (ΦΕΚ Β’ 242/01.02.2018, άρθ. 1,παρ.3) .
Αν το άθροισμα της ημερήσιας και της νυχτερινής κατανάλωσης βρίσκεται εντός των ορίων ημερήσιας κατανάλωσης του άρθρου 2, εφαρμόζεται και για την νυχτερινή κατανάλωση η έκπτωση του Κ.Ο.Τ. και οι απαλλαγές από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις τόσο του Κ.Ο.Τ. όσο και του νυχτερινού τιμολογίου.
Για την εφαρμογή της έκπτωσης του Κ.Ο.Τ. επί της νυχτερινής κατανάλωσης, σύμφωνα με τα παραπάνω, ως χρέωση προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας λογίζεται η χρέωση προμήθειας για την κατανάλωση ημέρας του προμηθευτή.
Εν ολίγοις στον υπόψη λογαριασμό , εφόσον η ημερήσια τετραμηνιαία κατανάλωση δεν έφτανε το όριο των 1400 kWh, προστέθηκε σε αυτήν και η νυχτερινή και έλαβε την έκπτωση αναλογικά για τις 32 ημέρες .
Στο σύνολο οι κιλοβατώρες της νυχτερινής κατανάλωσης αθροίζονται με της ημερήσιας, τιμολογούνται με την τιμή κιλοβατώρας της ημερήσιας κατανάλωσης και δίνεται στο σύνολο η έκπτωση του ΚΟΤ.
Τέλος, θα θέλαμε να σας διαβεβαιώσουμε, ότι στόχος μας παραμένει η συνεχής βελτίωση των υπηρεσιών μας, καθώς και η βελτίωση της εμπειρίας εξυπηρέτησης των πελατών μας.

Παραμένουμε στη διάθεσή σας.

Με εκτίμηση,
Ομάδα Εξυπηρέτησης Πελατών ΔΕΗ

Καινούριο είναι αυτό; Από πότε αθροίζεται η ημερήσια με τη νυχτερινή και σε χρεώνει για ημερήσια.

Καταλαβαίνω κάτι λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, EchiDNA said:

Επανέρχομαι με απάντηση μέσω αιτήματος στη ΡΑΕ.

Καινούριο είναι αυτό; Από πότε αθροίζεται η ημερήσια με τη νυχτερινή και σε χρεώνει για ημερήσια.

Καταλαβαίνω κάτι λάθος;

Σωστα τα λενε αυτοι, ναι, εντος οριων, προστιθενται οι νυχτερινες στις ημερησιες (οσο υπαρχει περιθωριο) και το συνολο αυτο παιρνει ολο ΚΟΤ.  Μας συμφερει. Εδω ομως εχουν κανει τραγελαφικα λαθη στις πραξεις.

32 μερες αναλογουν σε 373kWh ΚΟΤ.  308 + 31 = 339, θα επρεπε ολες να χρεωθουν ημερησιες και ολες να παρουν ΚΟΤ. Να μπερδεψαν το 373 με 337? Και το 318 που βρεθηκε? Τουλαχιστον θα επρεπε αυτο το 337 να παρει ολο ΚΟΤ.  Ειναι ολο λαθος. Εκτος αν παιζει κατι αλλο που δε βλεπω. Θα πηγαινα σε καταστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, BrunoB είπε

Σωστα τα λενε αυτοι, ναι, εντος οριων, προστιθενται οι νυχτερινες στις ημερησιες (οσο υπαρχει περιθωριο) και το συνολο αυτο παιρνει ολο ΚΟΤ.  Μας συμφερει. Εδω ομως εχουν κανει τραγελαφικα λαθη στις πραξεις.

32 μερες αναλογουν σε 373kWh ΚΟΤ.  308 + 31 = 339, θα επρεπε ολες να χρεωθουν ημερησιες και ολες να παρουν ΚΟΤ. Να μπερδεψαν το 373 με 337? Και το 318 που βρεθηκε? Τουλαχιστον θα επρεπε αυτο το 337 να παρει ολο ΚΟΤ.  Ειναι ολο λαθος. Εκτος αν παιζει κατι αλλο που δε βλεπω. Θα πηγαινα σε καταστημα.

λογικα ηταν οριακα κοντα στο οριο καταναλωσης του ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΤΡΑΜΗΝΟ  (η ειχε υπερβασεις τους προηγουμενους μηνες)

 

7 ώρες πριν, EchiDNA είπε

Επανέρχομαι με απάντηση μέσω αιτήματος στη ΡΑΕ.

Καινούριο είναι αυτό; Από πότε αθροίζεται η ημερήσια με τη νυχτερινή και σε χρεώνει για ημερήσια.

Καταλαβαίνω κάτι λάθος;

 απο  παντα, αν εισαι κατω απο το τετραμηνιαιο  οριο σου για την καταναλωση ημερας, οσες KWh λειπουν για  να  συμπληρωσεις το οριο σου προσμετρωνται σαν ημερας και παιρνεις την εκπτωση. Προς οφελος σου ειναι. Αν πχ εχεις 4μηνιαιο  οριο 1400 KWH και εσυ εχεις καταναλωσει  μονο 1100 θα παρουν 300  Kwh  νυχτας και θα τις χρεωσουν σαν ημερας (χωρις τις χρεωσεις δικτυου) καιι θα σου δωσουν εκπτωση KOT

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 minutes ago, alefther said:

λογικα ηταν οριακα κοντα στο οριο καταναλωσης του ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΤΡΑΜΗΝΟ  (η ειχε υπερβασεις τους προηγουμενους μηνες)

Μα αυτο λεμε ειναι το κουλο, εχουν προσθεσει στις 308 ημερησιες αλλες 29 νυχτας, αρα οι ιδιοι λενε εχεις τοσο περιθωριο (337). Και μετα βαζουν ΚΟΤ στις 318 🤪

οπως και να το δεις, εχει απανωτα λαθη.

Επισης, ειναι σε μηνιαιο κυκλο καταμετρησης, οχι 4μηνιαιο.

Edit, @EchiDNA ησουν ολες αυτες τις 32 μερες στο ΚΟΤ ?

Επεξ/σία από BrunoB
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Greg29M είπε

Την επιδότηση 0,05€/kwh (ΚΟΤ) για Αύγουστο Σεπτέμβριο την δικαιούνται όσοι είναι στο πρόγραμμα του ηρων με κλειδωμένη τιμή yellow one ή εμπίπτει στη διάταξη περι μεικτών προγραμμάτων και είναι κάτω από 0,10€ κτλ ; 

Στο Yellow One την χάνεις.

10 ώρες πριν, EchiDNA είπε

Επανέρχομαι με απάντηση μέσω αιτήματος στη ΡΑΕ.

Καινούριο είναι αυτό; Από πότε αθροίζεται η ημερήσια με τη νυχτερινή και σε χρεώνει για ημερήσια.

Καταλαβαίνω κάτι λάθος;

Πάντα έτσι ήταν στο ΚΟΤ.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, BrunoB είπε

Μα αυτο λεμε ειναι το κουλο, εχουν προσθεσει στις 308 ημερησιες αλλες 29 νυχτας, αρα οι ιδιοι λενε εχεις τοσο περιθωριο (337). Και μετα βαζουν ΚΟΤ στις 318 🤪

οπως και να το δεις, εχει απανωτα λαθη.

Επισης, ειναι σε μηνιαιο κυκλο καταμετρησης, οχι 4μηνιαιο.

Edit, @EchiDNA ησουν ολες αυτες τις 32 μερες στο ΚΟΤ ?

Λοιπόν, εκεί είναι το πρόβλημα. Έκανα νέα αίτηση ΚΟΤ (ενώ ήμουν και από πέρυσι) και με έβγαλαν μια μέρα εκτός. Υποθέτω κάποια συστημική αστοχία.

Οπότε, κάνω αποδοχή.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/6/2024 στις 9:45 ΜΜ, ekrepali είπε

  

1) Οι έναντι ενδείξεις στο myheron δε τιμολογούνται πλέον, αν η παροχή σου έχει ενταχτεί στο μηνιαίο κύκλο καταμέτρησης του ΔΕΔΔΗΕ. Τηλεφωνείς στον ΔΕΔΔΗΕ στο 8004004000 και συνδέσου με εκπρόσωπο για να επιβεβαιώσεις ότι έχεις ενταχτεί στις μηνιαίες καταμετρήσεις.

2) Οι λογαριασμοί που θα στείλει ο ΗΡΩΝ θα είναι βάσει εκκαθαριστικών ενδείξεων του ΔΕΔΔΗΕ. Δηλαδή αν ο ΔΕΔΔΗΕ έχει λάβει από τότε 4 καταμετρήσεις, κανονικά θα πρέπει να βγάλουν 4 εκκαθαριστικούς. Bέβαια πρόσεχε να μη σου φάνε τη συνέπεια.

3) Αν έχεις ΚΟΤ Γ, η έκπτωση θα πρέπει να ισχύει από 1/1/24 ανεξαρτήτως πότε έκανες αίτηση.

4) Αν ο ΔΕΔΔΗΕ έρχεται κάθε μήνα για καταμέτρηση και καις πολύ κλιματιστικό, λογικά δε θα γλυτώσεις την υπέρβαση τον Ιούλιο και τον Αύγουστο και θα χάσεις το ΚΟΤ γι'αυτούς τους μήνες. ΠΧ αν έχεις όριο 4μηνου 1600kw, το μηνιαίο όριο είναι 400kw.

Aν χρειαστείς βοήθεια με επεξήγηση λογαριασμών για ΚΟΤ, κάνε post εδώ... κι αν μπορεί καποιος να αφιερώσει χρόνο, καλώς. Εγώ ειδικά για HΡΩΝ και Volton δεν ασχολούμαι πλέον πέρα απ'τα δικά μου... γιατί έχουν κάκιστη μηχανογράφηση.

Τέλος... βλέπω μπλε φόντο στην απάντηση του ΗΡΩΝ... μέσω mail επικοινωνείς; Δύσκολα να βγάλεις άκρη έτσι... καλύτερα άνοιξε αίτημα στο myrae με αιτιολογία Το λογαρισμό μου --> Τη συχνότητα του λογαριασμού. Γράψε στο κείμενο:

Το παραπάνω σίγουρα θα τους ωθήσει να βάλουν τη περίπτωση σου σε προτεραιότητα... τώρα το αν θα τσιμπήσεις αποζημίωση ή αζημίως αποχώρηση, χλωμό αν δε φτάσει η υπόθεση στον ενεργειακό μεσολαβητή (αν καταλήξεις να πατήσεις 3 φορές απόρριψη απάντησης). Αν θα ασχοληθεί κι αυτός...

Σε κάθε περίπτωση, ελπίζω να έβαζες κάθε μήνα στην άκρη το ποσό που θα πλήρωνες σε περίπτωση που έβγαιναν λογαριασμοί. Μπορεί δηλαδή να χρωστάς κάνα 400άρι μέχρι τώρα, ίσως και παραπάνω αν έχεις χάσει το ΚΟΤ μερικούς μήνες κι έχουν χρεωθεί και τα ΥΚΩ.

 

Καλησπέρα

Μετα απο αιτημα στη ΡΑΕ για αποχωρηση αζημιως και τη θετικη απαντηση της ΗΡΩΝ, εφυγα από αυτούς επειδή δεν τιμολογουσαν επί μήνες την κατανάλωση μου και πήγα στις 2 Ιουλίου στη ΔΕΗ.

Η ταλαιπωρία συνεχίζεται, ακόμη να εκδοθεί λογαριασμός.

Και το χειροτερο, ακόμα να έρθει ο εκκαθαριστικος 7 μηνων από την ΗΡΩΝ.

Ο ΔΕΔΔΗΕ και εγώ έχουμε στείλει πολλές ενδείξεις από Γενάρη του 2024, τι να περιμένω??

Μήπως μου τα χάρισαν (!!??) λόγω αθέτησης όρων συμβολαιου (μη παροχή μηνιαίου λογαριασμού όπως είχε συμφωνηθει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, SpySfi είπε

Καλησπέρα

Μετα απο αιτημα στη ΡΑΕ για αποχωρηση αζημιως και τη θετικη απαντηση της ΗΡΩΝ, εφυγα από αυτούς επειδή δεν τιμολογουσαν επί μήνες την κατανάλωση μου και πήγα στις 2 Ιουλίου στη ΔΕΗ.

Η ταλαιπωρία συνεχίζεται, ακόμη να εκδοθεί λογαριασμός.

Και το χειροτερο, ακόμα να έρθει ο εκκαθαριστικος 7 μηνων από την ΗΡΩΝ.

Ο ΔΕΔΔΗΕ και εγώ έχουμε στείλει πολλές ενδείξεις από Γενάρη του 2024, τι να περιμένω??

Μήπως μου τα χάρισαν (!!??) λόγω αθέτησης όρων συμβολαιου (μη παροχή μηνιαίου λογαριασμού όπως είχε συμφωνηθει)

Κάποια στιγμή θα στο στείλουν τον λογαριασμό.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 04/09/2024 at 07:39, EchiDNA said:

Λοιπόν, εκεί είναι το πρόβλημα. Έκανα νέα αίτηση ΚΟΤ (ενώ ήμουν και από πέρυσι) και με έβγαλαν μια μέρα εκτός. 

Οι νέες αιτήσεις θέλουν έγκριση από δεδδηε, είναι αυτοματοποιημενη διαδικασία. Ποτέ μη κάνετε νέα αίτηση Πέμπτη, Παρασκευή, Σάββατο, Κυριακή και αργίες.

16 hours ago, SpySfi said:

Καλησπέρα

Μετα απο αιτημα στη ΡΑΕ για αποχωρηση αζημιως και τη θετικη απαντηση της ΗΡΩΝ, εφυγα από αυτούς επειδή δεν τιμολογουσαν επί μήνες την κατανάλωση μου και πήγα στις 2 Ιουλίου στη ΔΕΗ.

Η ταλαιπωρία συνεχίζεται, ακόμη να εκδοθεί λογαριασμός.

Και το χειροτερο, ακόμα να έρθει ο εκκαθαριστικος 7 μηνων από την ΗΡΩΝ.

Ο ΔΕΔΔΗΕ και εγώ έχουμε στείλει πολλές ενδείξεις από Γενάρη του 2024, τι να περιμένω??

Μήπως μου τα χάρισαν (!!??) λόγω αθέτησης όρων συμβολαιου (μη παροχή μηνιαίου λογαριασμού όπως είχε συμφωνηθει)

Δεν υπάρχει περίπτωση να σε ξεχάσουν και υπάρχει περίπτωση αντί για 1 λογαριασμό να σου βγάλουν πολλαπλούς την ίδια μέρα και οι προηγούμενοι να φαίνονται δήθεν ανενόχλητοι. Οπότε προσοχή με την απόδοση της συνέπειας αν έχεις πρόγραμμα με συνέπεια... ζητά να τη πιστωσουν όλη.

Επίσης πριν πληρώσεις, πάρε κι ένα τηλέφωνο στο δήμο στο ταμείο και ρώτα αν υπάρχει οφειλή στο ΑΦΜ σου. Γιατί με τόσους μήνες απλήρωτα δημοτικά τέλη μπορεί να έχει βεβαιώσει οφειλή ο δήμος. Σε τέτοιο ενδεχόμενο θα ζητήσεις από τον Ήρων να αποχρεώσει τα δημοτικά τέλη για την αντίστοιχη περίοδο 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωριζει κάποιος που το έχει κάνει, εφόσον έχεις ΚΟΤ Α δικαιουται και 50% έκπτωση και στα δημοτικά τέλη, αν φαίνεται εμφανώς κάπου στον λογαριασμό; Έχω κάνει την διαδικασία πριν ένα μήνα στον δήμο

 

Επεξ/σία από gothic_waver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, gothic_waver είπε

Γνωριζει κάποιος που το έχει κάνει, εφόσον έχεις ΚΟΤ Α δικαιουται και 50% έκπτωση και στα δημοτικά τέλη, αν φαίνεται εμφανώς κάπου στον λογαριασμό; Έχω κάνει την διαδικασία πριν ένα μήνα στον δήμο

 

Φαίνεται στις χρεώσεις δήμου εκεί που γράφει ΔΤ (δημοτικά τέλη). Αν το σπίτι σου είναι πχ 80τμ θα δεις να σε χρεώνουν για τα 40τμ.

Επίσης να ξέρεις ότι κάθε φορά που ανανεώνεις την αίτηση ΚΕΑ, θα πρέπει να πηγαίνεις στο δήμο να ξανακάνεις τη διαδικασία.

Επεξ/σία από Con_stant1ne
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gothic_waver είπε

Γνωριζει κάποιος που το έχει κάνει, εφόσον έχεις ΚΟΤ Α δικαιουται και 50% έκπτωση και στα δημοτικά τέλη, αν φαίνεται εμφανώς κάπου στον λογαριασμό; Έχω κάνει την διαδικασία πριν ένα μήνα στον δήμο

 

Καλησπερα!Μπορεις να μου πεις την διαδικασια που εκανες στον δημο για 50% εκπτωση στα δημοτικα τελη?Εχω και εγω ΚΟΤ Α και δεν το ηξερα οτι μπορω να παρω μειωση στα τελη.Ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...