Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ΚΟΤ-Β προσφέρει 1700kwh το τετράμηνο με έκπτωση 4,5 λεπτά.Απο εκεί και μετά υπάρχει κλιμακωτή χρέωση , δεν έχει όριο κατανάλωσης που να σε πετάει εκτός κοινωνικού τιμολογίου.Σε εμένα για παράδειγμα Ιούνιο με Ιούλιο λόγω καύσωνα μετρήθηκαν 826kw.Οι 486 χρεώθηκαν προς 0,1035 εσω κοινωνικου και οι 340 χρεώθηκαν προς 0.1276.

Επεξ/σία από leolipop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

27 minutes ago, leolipop said:

με χρέωση 4,5 λεπτά.

 

27 minutes ago, leolipop said:

Οι 423 χρεώθηκαν προς 0,045

Τι εννοεις χρεωση/χρεωθηκαν ? Κάτι δεν έχεις καταλαβει σωστά. Έκπτωση ειναι.

1 hour ago, EchiDNA said:

Τα κάναν λίγο σαλάτα ή δεν βλέπω καλά.

Πολύ νομίζω, οχι λιγο. Απορώ πως τα έβγαλαν ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, BrunoB είπε

 

Τι εννοεις χρεωση/χρεωθηκαν ? Κάτι δεν έχεις καταλαβει σωστά. Έκπτωση ειναι.

Είδα το λογαριασμό και το διόρθωσα, έγραψα χρέωση αντί έκπτωση και μετά από κάτω επανέλαβα το λάθος.

Επεξ/σία από leolipop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leolipop είπε

Το ΚΟΤ-Β προσφέρει 1700kwh το τετράμηνο με έκπτωση 4,5 λεπτά.Απο εκεί και μετά υπάρχει κλιμακωτή χρέωση , δεν έχει όριο κατανάλωσης που να σε πετάει εκτός κοινωνικού τιμολογίου.Σε εμένα για παράδειγμα Ιούνιο με Ιούλιο λόγω καύσωνα μετρήθηκαν 826kw.Οι 486 χρεώθηκαν προς 0,1035 εσω κοινωνικου και οι 340 χρεώθηκαν προς 0.1276.

1700 kwh είναι για νοικοκυριό με 2 ενήλικα κι ένα ανήλικο μέλος.

Για πόσες μέρες είναι ο λογαριασμός;
Μπορείς να ανεβάσεις το σημείο που δείχνει τις χρεώσεις ενέργειας;

Είχες ΚΟΤ όλο το προηγούμενο χρόνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, βγαίνει ο Αύγουστος και ακόμα να εκδοθεί λογαριασμός από την ΔΕΗ για το ρεύμα, κατηγορίας ΚΟΤ Γ. 

Τελευταίος λογαριασμός ήρθε 7 Ιαν 24 (έναντι) για κατανάλωση του προηγούμενου μήνα. 

Εχθές υπέβαλα ξανά αίτηση για τιμολόγιο ΚΟΤ Γ, όπως προβλέπεται (μετά την ολοκλήρωση υποβολής των φορολογικών δηλώσεων του έτους). 

Έχω καταναλώσει (από τον προηγούμενο εκκαθαριστικό λογαριασμό του Νοε 23) για τους 9,5 μήνες λοιπόν:

Α) 3250 KWh ημέρας 

Β) 670 KWh νύχτας 

Πόσο να περιμένω - χοντρικά - να έρθει ο λογαριασμός παιδιά, λαμβάνοντας υπόψιν την επιδότηση των 0,10€/KWh (βέβαια από Ιαν 24 ισχύει); 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ekrepali είπε

Ο νομοθέτης δε χρειάζεται να το κάνει λιανά... καθώς στην αρχή της σελίδας γράφει:

"Έχοντας υπόψιν τις διατάξεις...."

κι από κάτω ένα κατεβατό διατάξεων μεταξύ αυτών που ανέφερα (ΚΠΗΕ, ΡΑΕ) που γίνεται αναφορά α) για περιοδικές εκκαθαρίσεις και β) υποχρεωση παρόχων να προχωρούν σε εκκαθαρίσεις.

Δε γίνεται ο πάροχος να παραβλέψει τις παραπάνω διατάξεις που λαμβάνει υπόψιν το ΦΕΚ και να αλλάξει τη μηχανογράφηση του, επειδή ένας καταναλωτής θεωρεί ότι η ερμηνεία είναι λανθασμένη.

Αυτό το μπάχαλο που έχει δημιουργηθεί απαιτεί ολική επαναδιατύπωση (ΚΠΗΕ, ΡΑΕ, ΚΟΤ, κλπ)

Αν δεν το δέχεσαι... δικό σου θέμα. Τελεία.

  

 

Επειδή από ειρωνίες και εξυπνάδες χορτάσαμε, αποχωρώ όχι μόνο απ'το συγκεκριμένο topic αλλά γενικώς απ'όλα τα topics ρεύματος - αερίου.

Το ρόλο μου εδώ μέσα μπορούν να τον κρίνουν χιλιάδες συμφορουφήτες τους οποίους έχω βοηθήσει... Kαλή συνέχεια εύχομαι σε όλους. 👋

 

Έλα που ο νομοθέτης εξαρχής όρισε συνολική τετραμηνιαία κατανάλωση και όχι ημερήσια κατανάλωση αναλογίας αυτής, τι να κάνουμε; Ίσως να είναι λίγο πιο σοφός από εμάς τους δύο. Εσύ μπορείς να συνεχίζεις να δέχεσαι 11,66kwh/μέρα και να βγαίνεις εκτός ΚΟΤ. Προσεχώς, με την τηλεμέτρηση προετοιμάσου και για 480watt την ώρα... Δικό σου θέμα.

Οι οποίες διατάξεις ισχυρίζεσαι ότι αναιρούν και καταργούν όσα περιγράφονται προηγουμένως, συγκεκριμένα:

  1. Τα τετραμηνιαία όρια κατανάλωσης που θεσμοθετήθηκαν ανά νοικοκυριό
  2. Το 10% υπέρβασης
  3. Την ετήσια κυλιόμενη βάση

Επίσης πριν αποχωρήσεις μπορείς να μας κάνεις και πάλι λιανά πώς συνδέεται το τετραμηνιαίο όριο και η υποτιθέμενη αναλογία του με:
α) τις "περιοδικές εκκαθαρίσεις" του ΔΕΔΔΗΕ. Θα μπορούσε δηλαδή να μην κάνει "περιοδικές" εκκαθαρίσεις ο ΔΕΔΔΗΕ;
β) την υποχρέωση των παρόχων σε εκκαθαρίσεις. Σημείωση "εκκαθαρίσεις" σημαίνει σωστές εκκαθαρίσεις-τιμολόγηση.

Δεν είπα να παραβλέψει ο πάροχος τις διατάξεις, αλλά ότι η οποιαδήποτε αναλογία εφαρμοστεί να συμβαδίζει σύμφωνα με το όριο που έχει προβλεφθεί. Αντιθέτως εσύ προσπαθείς να μας πείσεις ότι η νομοθεσία τηρείται απαρέγκλιτα όταν μόνος σου έχεις αναφέρει σωρεία αυθαιρεσιών, και μιας και είσαι γνώστης και θαμώνας γνωρίζεις ήδη τα θηριώδη λάθη που έχουν γίνει της μηχανογράφησης των "πεφωτισμένων" ιδιωτών.

Οπότε ναι, εγώ θα μου επιτρέψεις να αμφισβητήσω αυτή την μηχανογράφηση και θα διεκδικήσω ότι νομίζω ότι δικαιούμαι. Αν το αντιλαμβάνεσαι ως ειρωνεία και εξυπνάδα είναι δικαίωμά σου. Μπορείς κάλλιστα να αρκεστείς στην ολική επαναδιατύπωση που θα σίγουρα θα έρθει με τον κατευνασμό των αντιδράσεων διότι είναι "χαμένες από χέρι"...

 

14 ώρες πριν, alefther είπε

εχω την αισθηση οτι τσακωνεστε χωρις λογο

το κοτ δεν το αποδιδει/υπολογιζει ο παροχος. Ο ΔΕΔΔΗΕ το υπολογιζει. Ειτε ο λογαριασμος ειναι εναντι ειτε ειναι εκκαθαριστικος ο ΔΕΔΔΗΕ στελνει την καταναλωση (πραγματικη η εικονικη αν ειναι εναντι) και τις επιδοτουμενες Kwh για τον καθε πελατη του καθε παροχου. Ο παροχος απλα τιμολογει με βαση αυτο. Αν δηλαδη ο ΔΕΔΔΗΕ του πει οτι ο Μπαμπης εχει καταναλωσει 1000Kwh και επιδοτουνται και οι 1000Kwh, αναλογα τιμολογει ο παροχος (και αναλογα θα πληρωθει και αυτος). Αν του πει καταναλωσε 1000 και επιδοτουνται οι 800, τιμολογει και πιστωνεται αναλογα και αν πει καταναλωσε 1000 και επιδοτουνται 0.

Δε θα μπορουσε ετσι κι  αλλιως ο παροχος να υπολογιζει κυλιωμενες καταναλωσεις απο τη στιγμη που ανα πασα στιγμη αλλαζεις παροχο, μονο ο ΔΕΔΔΗΕ μπορει. Ουτε θα μπορουσε το κρατος να  πληρωνει βασει υπολογισμων παροχου.

Προσωπικά δεν έχω σκοπό να τσακωθώ διότι αναγνωρίζω ότι βρισκόμαστε στην ίδια πλευρά. Άλλος παραθέτει "στοιχεία" για να υποστηρίξει δυσμενείς αλλαγές και αυθαίρετες πρακτικές.

Σωστά, ειπώθηκε ότι ο ΔΕΔΔΗΕ αποστέλλει κατανάλωση εντός ΚΟΤ και κατανάλωση εκτός ΚΟΤ. Ας δεχτούμε ότι ο εκάστοτε πάροχος τιμολογεί επακριβώς ότι έχει υπολογιστεί από τον διαχειριστή. Τώρα γιατί ο διαχειριστής δεν τηρεί όσα ορίζει η νομοθεσία είναι ένα ερώτημα που θα κληθεί να απαντήσει. Ας αναλάβουν όλοι τις ευθύνες τους, πρώτα καταγγελία με αποδέκτη τον πάροχο, ύστερα ας αποδείξει ο ΔΕΔΔΗΕ πως το αρχείο για τις παροχές ενταγμένες στο ΚΟΤ είναι ορθό και σύμφωνο με την νομοθεσία.
Για το τελευταίο μην παίρνεις και όρκο. Υπήρχαν αρκετά άρθρα στις αρχές με παρόχους που είχαν εισπράξει κρατικές επιδοτήσεις οι οποίες δεν αποδόθηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, SofoS@ είπε

1700 kwh είναι για νοικοκυριό με 2 ενήλικα κι ένα ανήλικο μέλος.

Για πόσες μέρες είναι ο λογαριασμός;
Μπορείς να ανεβάσεις το σημείο που δείχνει τις χρεώσεις ενέργειας;

Είχες ΚΟΤ όλο το προηγούμενο χρόνο;

Εχω ΚΟΤ-Β εδω και πολλα χρονια ,αλλα φετος με πεταει εξω γιατι για 600€ που ελαβε η συζυγος ως σχολικη τροχονομος , υπερβαινουμε το οριο κατα 250€ περιπου.

O λογαριασμος ειναι για 34 μερες.

 

rwerw.png

Επεξ/σία από leolipop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, leolipop είπε

Εχω ΚΟΤ-Β εδω και πολλα χρονια ,αλλα φετος με πεταει εξω γιατι για 600€ που ελαβε η συζυγος ως σχολικη τροχονομος , υπερβαινουμε το οριο κατα 250€ περιπου.

 

rwerw.png

Βάλε  και ένα νυχτερινό... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, leolipop είπε

Εχω ΚΟΤ-Β εδω και πολλα χρονια ,αλλα φετος με πεταει εξω γιατι για 600€ που ελαβε η συζυγος ως σχολικη τροχονομος , υπερβαινουμε το οριο κατα 250€ περιπου.

O λογαριασμος ειναι για 34 μερες.

Για τις 34 μέρες σε επιδότησε για 425*34/30=482kwh ( 425 είναι 1700/4)

Είσαι στην περίπτωση (ββ) που έχεις υπερβεί το όριο των 482kwh πάνω από 10% αλλά σου έδωσε την έκπτωση για την κατανάλωση εντός των ορίων.

Λογικά ο κυλιόμενος μέσος όρος σου είναι εντός ορίων, γι αυτό σου έδωσε την έκπτωση για τις 482kwh ενώ αν ο μέσος όρος ήταν εκτός ορίων δεν θα έπαιρνες ούτε για τις 482kwh.

Μπορείς να ανεβάσεις τις μετρήσεις των τελευταίων 12 μηνών; (θα τις βρεις από το app του deddie στο κινητό)

Επίσης έχεις αλλάξει μέσα στον τελευταίο χρόνο πάροχο/ους;

Ρωτάω τα παραπάνω γιατί θέλω να επιβεβαιώσω τι κάνει ο ΔΕΔΔΗΕ με τις μηνιαίες μετρήσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SofoS@ είπε

Για τις 34 μέρες σε επιδότησε για 425*34/30=482kwh ( 425 είναι 1700/4)

Είσαι στην περίπτωση (ββ) που έχεις υπερβεί το όριο των 482kwh πάνω από 10% αλλά σου έδωσε την έκπτωση για την κατανάλωση εντός των ορίων.

Λογικά ο κυλιόμενος μέσος όρος σου είναι εντός ορίων, γι αυτό σου έδωσε την έκπτωση για τις 482kwh ενώ αν ο μέσος όρος ήταν εκτός ορίων δεν θα έπαιρνες ούτε για τις 482kwh.

Μπορείς να ανεβάσεις τις μετρήσεις των τελευταίων 12 μηνών; (θα τις βρεις από το app του deddie στο κινητό)

Επίσης έχεις αλλάξει μέσα στον τελευταίο χρόνο πάροχο/ους;

Ρωτάω τα παραπάνω γιατί θέλω να επιβεβαιώσω τι κάνει ο ΔΕΔΔΗΕ με τις μηνιαίες μετρήσεις.

 

Δεν έχω κάνει ποτέ αλλαγή παρόχου μέχρι τώρα.

Θα τσεκαρω το 12 μηνο που λες και επανέρχομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mastrokwstas είπε

Έκανα σήμερα άιτηση για ΚΕΑ και ΚΟΤ-Α. Ξέρουμε πόσο καιρό κάνει να ενεργοποιηθεί; Έχω μπει στην μηνιαία καταμέτρηση.

Συνήθως 3-4 ημέρες.. Θα ρωτήσεις τον Δεδδηε πότε μπήκες; Κάνε ένα τηλέφωνο από εβδομάδα.. 

Γιατί θα περάσουν να μετρήσουν.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,εκανα αιτηση στην δεη  για το mhomeenter και θα ενεργοποιηθει απο δευτερα αλλα ειδα οτι δικαιουμαι και κοτ β και εκανα αιτηση χρειαζετε να κανω καποια ενεργεια στην δεη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, alex1371 είπε

Καλησπερα,εκανα αιτηση στην δεη  για το mhomeenter και θα ενεργοποιηθει απο δευτερα αλλα ειδα οτι δικαιουμαι και κοτ β και εκανα αιτηση χρειαζετε να κανω καποια ενεργεια στην δεη?

Όχι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παροχή με ΚΟΤ Α όπου η κατανάλωση εκκαθαριστικού ενός μήνα είναι μηδενική, χρεώνουν κάποια ελαχιστη καταναλωση;

Επίσης σε εκκαθαριστικό 2μηνου με συνολική κατανάλωση 50kw, παύει να ισχύει το κοινωνικό; Γιατί από όσο  ξέρω υπάρχει ελάχιστη κατανάλωση 200kw το 4μηνο,  οπότε 50kw το μήνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...