Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Για παράδειγμα αν κάποιος είναι μόνιμα πελάτης ΔΕΗ και κάνει υπέρβαση 10%... δε θα χάσει το ΚΟΤ αν ο μέσος όρος κατανάλωσης είναι εντός ορίων σε ετήσια κυλιόμενη βάση. Γιατί η ΔΕΗ έχει εικόνα του ιστορικού κατανάλωσης του πελάτη.

Ένας όμως τουρίστας σαν εμένα, θα χάσει το ΚΟΤ αν κάνει υπάρβαση πάνω από 10% διότι δεν έχουν ιστορικό κατανάλωσης προηγούμενων παρόχων.

Αυτή την πληροφορία δεν μπορεί να την δώσει ο ΔΕΔΔΗΕ; Αν είσαι εντός των ορίων σε κυλιόμενη βάση;

9 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Να δώσω ένα παράδειγμα:

Ας πούμε ότι κάποιος έχει ΚΟΤ "1600 4μηνο" και αλλάζει πάροχο μήνα.

Αν στο παράδειγμα σου ήταν

300 kw στον ΗΡΩΝ (μου δίνουν ΚΟΤ)

300 kw στην Elpedison (μου δίνουν ΚΟΤ)

300 kw στη Volton (μου δίνουν ΚΟΤ)

600 kw στη Protergia.

Γνωρίζεις αν θα έπαιρνε επιδότηση για τις 400 από τις 600kwh;
Κανονικά θα έπρεπε να πάρει αφού σε κυλιόμενη βάση είναι εντός ορίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά.

Η πεθερά μου φέτος στο χωριό έβαλε φωτοβολταϊκά με επιδότηση.

Πριν από αυτό είχε κοινωνικό τιμολόγιο κανονικά.

Τώρα τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση επειδή δεν γνωρίζω? 

Ευχαριστώ πολύ. 

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, SofoS@ said:

Αυτή την πληροφορία δεν μπορεί να την δώσει ο ΔΕΔΔΗΕ; Αν είσαι εντός των ορίων σε κυλιόμενη βάση;

Αν στο παράδειγμα σου ήταν

300 kw στον ΗΡΩΝ (μου δίνουν ΚΟΤ)

300 kw στην Elpedison (μου δίνουν ΚΟΤ)

300 kw στη Volton (μου δίνουν ΚΟΤ)

600 kw στη Protergia.

Γνωρίζεις αν θα έπαιρνε επιδότηση για τις 400 από τις 600kwh;
Κανονικά θα έπρεπε να πάρει αφού σε κυλιόμενη βάση είναι εντός ορίων.

Δεν βγάζει κανένα νόημα αυτό που γράφεις.

Όπως εξήγησα η κυλιόμενη βάση δεν αφορά προηγούμενους παρόχους.

Δεν υπάρχει αναδρομικότητα στις χρεώσεις ή πιστώσεις ΚΟΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Καλησπέρα παιδιά.

Η πεθερά μου φέτος στο χωριό έβαλε φωτοβολταϊκά με επιδότηση.

Πριν από αυτό είχε κοινωνικό τιμολόγιο κανονικά.

Τώρα τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση επειδή δεν γνωρίζω? 

Ευχαριστώ πολύ. 

Σαν τι θέλεις να γίνει.. Σε τι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, takoulou είπε

Σαν τι θέλεις να γίνει.. Σε τι;

Εννοώ δεν κάνουμε καινούρια αίτηση κτλ.

Δεν έχει σχέση το κοτ με τα φωτοβολταϊκά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δεν βγάζει κανένα νόημα αυτό που γράφεις.

Όπως εξήγησα η κυλιόμενη βάση δεν αφορά προηγούμενους παρόχους.

Δεν υπάρχει αναδρομικότητα στις χρεώσεις ή πιστώσεις ΚΟΤ.

Που αναφέρεται ότι δεν αφορά προηγούμενους παρόχους;

Το σαιτ του δεδδηε μιλάει μόνο για κατανάλωση όχι για παρόχους.

Spoiler

ββ) για υπέρβαση άνω του 10%, εφόσον η μέση τετραμηνιαία κατανάλωση σε ετήσια κυλιόμενη βάση δεν υπερβαίνει τα όρια κατανάλωσης που προβλέπονται για κάθε διακούχο ή για υπέρβαση έως 10% εφαρμόζεται το Κ.Ο.Τ. για την κατανάλωση εντός των οριζόμενων ορίων και το ισχύον οικιακό τιμολόγιο του Προμηθευτή για την υπερβάλλουσα κατανάλωση με τις κλίμακες της συνολικής κατανάλωσης.

Μου φαίνεται λογικό ότι όπως στην 4μηνιαία καταμέτρηση, όταν υπάρχει υπέρβαση άνω του 10%, κοιτάνε την μέση τετραμηνιαία σε ετήσια κυλιόμενη βάση, έτσι και στην μηνιαία καταμέτρηση όταν υπάρχει υπέρβαση άνω του 10% θα έπρεπε να κοιτάνε την μέση μηνιαία σε 4μηνιαία κυλιόμενη βάση.

Ηδη δεν εφαρμόζουν το κομμάτι που μιλάει για υπέρβαση έως 10% σε μηνιαία βάση, σωστά;
Αν είχες 430kwh κατανάλωση με 400kwh όριο, θα έπαιρνες επιδότηση για τις 400kwh.
Γιατί στις 600kwh κατανάλωση να μην πάρεις για τις 400kwh επιδότηση αν η κυλιόμενη 4μηνιαία είναι εντός ορίων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, SofoS@ said:

Που αναφέρεται ότι δεν αφορά προηγούμενους παρόχους;

Δε στέλνει ο ΔΕΔΔΗΕ ιστορικό κατανάλωσης προηγούμενων παρόχων στον τρέχον πάροχο. Αν γινόταν αυτό και έκανες υπέρβαση "4μήνου", θα έβγαζαν αναδρομικές χρεώσεις οι προηγούμενοι πάροχοι;

 

⬇️

58 minutes ago, ekrepali said:

Να δώσω ένα παράδειγμα:

 

Ας πούμε ότι κάποιος έχει ΚΟΤ "1600 4μηνο" και αλλάζει πάροχο μήνα.

Και καίει:

400 kw στον ΗΡΩΝ (μου δίνουν ΚΟΤ)

400 kw στην Elpedison (μου δίνουν ΚΟΤ)

400 kw στη Volton (μου δίνουν ΚΟΤ)

600 kw στη Protergia.

Με το ισχύον πλαίσιο (αναλογία ημερών εκκαθάρισης)... χάνει το KOT για τις 600kw στη Protergia.

 

Εάν το ΚΟΤ ίσχυε για "4μηνο" όπως λέει ο @grinder_ τότε ο πελάτης θα έχανε το ΚΟΤ από όλους τους παρόχους στους οποίους εκπροσωπήθηκε το 4μηνο;

Δηλαδή θα έπρεπε να βγάλει έκτακτους λογαριασμούς ο ΗΡΩΝ, η Elpedison και η Volton όπου:

- Θα ζητούσαν πίσω την έκπτωση ΚΟΤ που είχαν καταβάλει;

- Θα ζητούσαν πίσω τις κρατικές επιδοτήσεις ΚΟΤ που είχαν καταβάλει;

- Θα χρέωναν τα ΥΚΩ που δεν είχαν χρεώσει;

 

Εαν ούτε αυτό δε γίνεται κατανοητό.. τι άλλο να πω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δε στέλνει ο ΔΕΔΔΗΕ ιστορικό κατανάλωσης προηγούμενων παρόχων στον τρέχον πάροχο. Αν γινόταν αυτό και έκανες υπέρβαση "4μήνου", θα έβγαζαν αναδρομικές χρεώσεις οι προηγούμενοι πάροχοι;

Μα δεν είπα πως στέλνει ιστορικό κατανάλωσης ο ΔΕΔΔΗΕ, απλά έχω την εντύπωση πως μαζί με την κατανάλωση στέλνει και τις επιδοτούμενες kwh. Κάτι του στυλ:

05/07-05/08 κατανάλωση 430kw,  επιδοτούμενες ΚΟΤΒ 400Kwh

Μάλλον έχεις μπερδευτεί και νομίζεις ότι μιλάω για διορθωτικούς λογαριασμούς, να γίνει ο υπολογισμός στο τέλος του 4μήνου κλπ.
Δεν μίλησα για αναδρομική χρέωση ή έκτακτους λογαριασμούς των προηγούμενων παρόχων.
Στους προηγούμενους λογαριασμούς πήρες ΚΟΤ, τελείωσε.

Ρώτησα που αναφέρεται πως η κυλιόμενη βάση δεν αφορά προηγούμενους παρόχους, γιατι νομίζω πως τον υπολογισμό της κυλιόμενης βάσης τον κάνει ο ΔΕΔΔΗΕ.
Αν γνωρίζεις με σιγουριά πως δεν ισχύει καλώς, τότε εκεί κατά την γνώμη μου βρίσκεται η λύση.
Θα έπρεπε να κάνει τον υπολογισμό ο ΔΕΔΔΗΕ και ο πάροχος να παίρνει όλα τα στοιχεία από τον ΔΕΔΔΗΕ και να βγάζει μόνο το λογαριασμό.
 

Επεξ/σία από SofoS@
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, denis_kos είπε

Το να κάνεις εκκαθάριση εκ νέου σε επόμενο εκκαθαριστικό είναι αρκετά πολύπλοκο γιατί θα πρέπει να εκκαθαρίσεις εκ νέου και ρυθμιζομενα. Θα έβγαινε ένας λογαριασμός που πραγμάτικά δεν θα μπορούσε να διαβάσει σχεδόν κανείς. Επίσης, κανείς δεν έχει σύστημα να υποστηρίξει κάτι τέτοιο σήμερα, ούτε η ΔΕΗ. 

Για να μην παρεξηγηθώ, καταλαβαίνω απόλυτα το σκεπτικό σου, αλλα όπως σου λεει και ο συμφορουμίτης έτσι γίνεται. Απλά, η αλλαγή που ζητάς θα πρέπει να γίνει απο τον ΔΕΔΔΗΕ το οποιο το θεωρώ δύσκολο - αδύνατο. 

Επίσης σκέψου και το άλλο σενάριο. 

Στο τετράμηνο σου 5/4-5/8 αλλάζεις πάροχο απο τον Α-->Β στις 20/6. 

Όταν δίνεις ένδειξη 20/6 εχεις χαμηλή κατανάλωση και παίρνεις ΚΟΤ. Ο Α στα δίνει κανονικά. 

Πάς στον Β απο 20/6 και καις τα άντερα σου οπότε τελικά προκύπτει ότι δεν έπρεπε να επιδοτηθείς για αυτο το διάστημα. Ο Β δεν σου δίνει τπτ, άλλα πρέπει ο Α που σε έχει τερματίσει να σου ζητήσει πίσω την έκπτωση ΚΟΤ + να σε χρεώσει ρυθμιζόμενα. 

Οπως αντιλαμβάνεσαι κάτι τετοιο δεν ειναι δυνατό να παίξει. 

Η μόνη λύση θα ήταν να αποδίδοταν όλες οι επιδοτήσεις ΚΟΤ, ΤΕΜ κτλ κεντρικά απο το Gov, Taxis κτλ. 

Να στέλνει ο ΔΕΔΔΗΕ απολογιστικά στοιχεία στο Υπουγείο ,Δαππεπ και όπου αλλού χρειάζεται και να υπολογίζονται και να αποδίδονται όλα τα ποσά σωστά χωρίς καμια επέμβαση των παρόχων και χωρίς να ενοχλει αν άλλαξες πάροχο, έχεις μηνιαια καταμέτρηση κτλ. 

Οι πάροχοι στέλνουν τα στοιχεία τους βάση αυτά που έχουν επιδοτήσει, στέλνει και ο ΔΕΔΔΗΕ τα δικά του και αφού γίνει συμφωνία των στοιχειων παίρνουν τα χρήματα οι πάροχοι. 

Επειδή έχει ενδιαφέρον η κουβέντα, αυτό που ανέφερες και πριν "τετράμηνο 5/4-5/8" ορίζεται από κάπου να είναι συγκεκριμένα τετράμηνα; Μάλλον όχι.
Άρα έχουμε ένταξη δικαιούχου στο ΚΟΤ, έναρξη τετραμήνου. Σε περίπτωση υπέρβασης του ορίου θα υπάρχει αντίστοιχη χρέωση και συμψηφισμός στον επόμενο λογαριασμό (όπως γινόταν και στην ΔΕΗ) στον νέο πάροχο είτε έκδοση έκτακτου από τον παλιό. Νομίζω προβλέπεται ήδη. Πάντως αυτά είναι ζητήματα που προέκυψαν με την αλλαγή παρόχων ελεύθερα αντί της μιας ΔΕΗ και όχι από την μηνιαία καταμέτρηση.

Άρα λες ότι την αναλογία 350kwh/μήνα την έχει διατυπώσει ήδη ο ΔΕΔΔΗΕ στο αρχείο που αποστέλλει; Εάν είναι έτσι πράγματι τότε στρεφόμαστε κατά του ΔΕΔΔΗΕ. Δεν έχει λόγο όμως να κάνει κάτι τέτοιο όταν έχει το ιστορικό καταναλώσεων μιας παροχής.

Αντιθέτως με το τελευταίο εύλογα υποθέτει κανείς ότι ο εκάστοτε πάροχος έχει κάθε λόγο να μην αποδίδει την συνολική τετραμηνιαία κατανάλωση, οι πελάτες να χρεώνονται και πληρώνουν την "κουτσουρεμένη" αναλογία μήνα (ποιος θα ελέγξει άλλωστε τα συστήματα των ιδιωτικών εταιριών;), στο υπουργείο/ΡΑΕ να στέλνονται οι κανονικές καταναλώσεις από πάροχο και ΔΕΔΔΗΕ σε ετήσια βάση και να καρπώνεται την διαφορά ο πάροχος.

Αντίστοιχο ζήτημα είχε υπάρξει πριν χρόνια με την κρατική πίστωση ΤΕΜ όπου η ΔΕΗ είχε "ξεχάσει" να αποδώσει στους λογαριασμούς και τελικά αφού έγιναν οι σχετικές καταγγελίες αυτόματα την απέδωσαν σε όλους τους καταναλωτές εις διπλούν μάλιστα για να καλύψουν το μινι-σκανδαλάκι... Άρα συμφέρει όλους αυτό το "τυχαίο" αλαλούμ που μόνο τυχαίο δεν είναι.

 

@ekrepali
Μα γιατί εξανίστασαι αγαπητέ; Δεν είπα ότι δεν (θα) είναι αυτή η πραγματικότητα που (θα) εφαρμόζουν οι πάροχοι παράτυπα. Η κουβέντα ξεκίνησε με την απλή ερώτηση που σου έκαναν για το που αναφέρεται η αναλογία μήνα/ημερών στην νομοθεσία εάν θυμάσαι. Εξού ο "αγώνας" που κάνεις. Συνεχίζεις να επιμένεις ότι το "(ημερήσια 120 ημερών)" σημαίνει αναλογία ημερών. Γενικά εάν ο νομοθέτης ήθελε ο όρος τετράμηνο να προσδώσει την έννοια "αναλογία" θα έγραφε ξεκάθαρα αναλογία. Δεν το δέχεσαι, δικό σου θέμα.Τελεία.
Δεύτερον, και πάλι δεν διαφωνώ ότι δεν βρήκες ανταπόκριση από τους αρμόδιους, έκπληξη θα αποτελούσε να έβρισκες, αλλά αυτό τι ακριβώς αποδεικνύει;
Και στην τελική γιατί ακριβώς έκανες παράπονα; Αφού αυτή είναι η νομοθεσία και υπάρχουν ΦΕΚ/αποφάσεις/ΚΠΗΕ που ορίζουν ότι ο πάροχος έχει δικαίωμα να ανάγει την έκπτωση και να μην την αποδίδει στο σύνολό της...; Θα ήταν πολύ καλύτερο αντί να διατυμπανίζεις την "ορθότητα" των αυθαιρεσιών να διεκδικείς τα δικαιώματά σου με την ίδια θέρμη και ας είναι "χαμένη υπόθεση".

 

Αναφορά σε κείμενο

Όπως εξήγησα η κυλιόμενη βάση δεν αφορά προηγούμενους παρόχους.

Δεν υπάρχει αναδρομικότητα στις χρεώσεις ή πιστώσεις ΚΟΤ.

Και πάλι, η κυλιόμενη βάση αφορά συνολική κατανάλωση. "Έτσι λέει η νομοθεσία". Άρα γίνεται reset όταν αλλάζω πάροχο;
Μια χαρά υπήρχε και υπάρχει αναδρομικότητα στις χρεώσεις ή πιστώσεις ΚΟΤ. Η πίστωση εκ των προτέρων στον έναντι λογαριασμό αυτό ακριβώς είναι.

Τέλος, καταλαβαίνεις και ο ίδιος ότι όλα όσα αναφέρεις με πραγματικά παραδείγματα που έχεις βιώσει αντιβαίνουν την νομοθεσία αλλά συμβαίνουν. Εάν ισχύει και το παραπάνω ότι ο ΔΕΔΔΗΕ στέλνει την αναλογικότητα των ημερών (που αμφιβάλλω) και δεν είναι "εφεύρεση" των παρόχων τότε η μηνιαία εκκαθάριση δεν θα έπρεπε να επηρεάζει την τετραμηνιαία πραγματική κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την αισθηση οτι τσακωνεστε χωρις λογο

το κοτ δεν το αποδιδει/υπολογιζει ο παροχος. Ο ΔΕΔΔΗΕ το υπολογιζει. Ειτε ο λογαριασμος ειναι εναντι ειτε ειναι εκκαθαριστικος ο ΔΕΔΔΗΕ στελνει την καταναλωση (πραγματικη η εικονικη αν ειναι εναντι) και τις επιδοτουμενες Kwh για τον καθε πελατη του καθε παροχου. Ο παροχος απλα τιμολογει με βαση αυτο. Αν δηλαδη ο ΔΕΔΔΗΕ του πει οτι ο Μπαμπης εχει καταναλωσει 1000Kwh και επιδοτουνται και οι 1000Kwh, αναλογα τιμολογει ο παροχος (και αναλογα θα πληρωθει και αυτος). Αν του πει καταναλωσε 1000 και επιδοτουνται οι 800, τιμολογει και πιστωνεται αναλογα και αν πει καταναλωσε 1000 και επιδοτουνται 0.

Δε θα μπορουσε ετσι κι  αλλιως ο παροχος να υπολογιζει κυλιωμενες καταναλωσεις απο τη στιγμη που ανα πασα στιγμη αλλαζεις παροχο, μονο ο ΔΕΔΔΗΕ μπορει. Ουτε θα μπορουσε το κρατος να  πληρωνει βασει υπολογισμων παροχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, grinder_ said:

@ekrepali
Συνεχίζεις να επιμένεις ότι το "(ημερήσια 120 ημερών)" σημαίνει αναλογία ημερών. Γενικά εάν ο νομοθέτης ήθελε ο όρος τετράμηνο να προσδώσει την έννοια "αναλογία" θα έγραφε ξεκάθαρα αναλογία. Δεν το δέχεσαι, δικό σου θέμα.Τελεία.

Ο νομοθέτης δε χρειάζεται να το κάνει λιανά... καθώς στην αρχή της σελίδας γράφει:

"Έχοντας υπόψιν τις διατάξεις...."

κι από κάτω ένα κατεβατό διατάξεων μεταξύ αυτών που ανέφερα (ΚΠΗΕ, ΡΑΕ) που γίνεται αναφορά α) για περιοδικές εκκαθαρίσεις και β) υποχρεωση παρόχων να προχωρούν σε εκκαθαρίσεις.

Δε γίνεται ο πάροχος να παραβλέψει τις παραπάνω διατάξεις που λαμβάνει υπόψιν το ΦΕΚ και να αλλάξει τη μηχανογράφηση του, επειδή ένας καταναλωτής θεωρεί ότι η ερμηνεία είναι λανθασμένη.

Αυτό το μπάχαλο που έχει δημιουργηθεί απαιτεί ολική επαναδιατύπωση (ΚΠΗΕ, ΡΑΕ, ΚΟΤ, κλπ)

Αν δεν το δέχεσαι... δικό σου θέμα. Τελεία.

  

19 minutes ago, grinder_ said:

Μα γιατί εξανίστασαι αγαπητέ;

------

Εξού ο "αγώνας" που κάνεις.

 

Επειδή από ειρωνίες και εξυπνάδες χορτάσαμε, αποχωρώ όχι μόνο απ'το συγκεκριμένο topic αλλά γενικώς απ'όλα τα topics ρεύματος - αερίου.

Το ρόλο μου εδώ μέσα μπορούν να τον κρίνουν χιλιάδες συμφορουφήτες τους οποίους έχω βοηθήσει... Kαλή συνέχεια εύχομαι σε όλους. 👋

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Τα κάναν λίγο σαλάτα ή δεν βλέπω καλά. ΚΟΤ Β με 1.400kWh έχει η παροχή και 32 ημέρες ο λογαριασμός

image.png.13cf21bb5f8f51def385f33d8e694430.png

Κανονικά, αφού η συνολική κατανάλωση μέρας+νύχτας είναι εντός ορίων του ΚΟΤΒ (350 *32/30 = 373) πρέπει να τις χρεωθείς όλες με την τιμή ημέρας και να πάρεις για όλες έκπτωση ΚΟΤ.

*Θεωρώ δεδομένο πως ήσουν σε ΚΟΤ για όλες τις μέρες, μιας και δεν βγαίνει για κάποια αναλογία ημερών 318kwh

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...