Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, BrunoB είπε

Το λεει ξεκαθαρα στην σελιδα του προγραμματος σου 👍

"Το πρόγραμμα Power On! Home Green διατίθεται σε πελάτες ΚΟΤ"

Δεν το ειχα προσέξει. Θα μπώ τώρα να το δώ.

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Deusnova είπε

Καλησπέρα σας

Σε περίπτωση μετακόμισης (αλλαγή αριθμού παροχής) πρέπει να γίνει εκ νέου αίτηση για ΚΟΤ?

Ναι θέλει νέα αίτηση για το ΚΟΤ αφού όμως ΠΡΏΤΑ ολοκληρωθεί η μεταβίβαση του αριθμού παροχής στο όνομα του δικαιούχου από τον ΔΕΔΔΗΕ. Διαφορετικά δεν θα εγκριθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

51 minutes ago, Merenda7 said:

Καλησπέρα σας.

Έχω κάνει αίτημα και στην myrae, αλλά δεν έχουν απαντήσει ακόμα.

Σήμερα μου έστειλαν email .

Στην ερώτηση μου: με βάση ποιας νομοθεσίας βγάζουν τιμολόγια, όχι στο σύνολο του τετραμήνου 1400 kwhs όπως αναφέρει το ΦΕΚ 

Αλλά με μηνιαίο 350 kwhs.

Τι φάση η ΔΕΗ?

Συμβαίνει και στους άλλους παρόχους κάτι αντίστοιχο?

 

IMG_20240821_181627.jpg

Σωστά τα λένε... εγώ το είχα αναφέρει από την αρχή εδώ κι εδώ... κι έχω στείλει και κατεβατό στο energypress από το Γενάρη.

Έτσι όπως είναι γραμμένη η νομοθεσία του ΚΟΤ (αναλογία ημερών) και ο Κώδικας Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας (εκκαθαρίσεις ΔΕΔΔΗΕ), ορθώς σού έβαλαν την έκπτωση ΚΟΤ αναλογικά.

Και πάλι καλά που είσαι στον ίδιο πάροχο, οπότε παρόλο που έκανες 10% υπέρβαση πήρες κανονικά την έκπτωση για τις κιλοβατώρες που δικαιούσαι... γιατί προφανώς είσαι εντός ορίου ΚΟΤ σε ετήσια κυλιόμενη βάση. Ενώ αν είχες κάνει ενεργειακό τουρισμό και ο πάροχος σου δεν είχε παλαιά στοιχεία κατανάλωσης, τότε δε θα έπαιρνες καθόλου ΚΟΤ γι'αυτό το μήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερωτηση/απορια/βοηθεια  σχετικα με αλλαγη παροχου εν μεσω τετραμηνου και σπασιμο αυτου, με συνεπεια μερικη απωλεια ΚΟΤ.

Ολα τα χρονια τα τετραμηνα μου ειναι 12ος-3ος, 4ος-7ος, 8ος-11ος.  Υπαρχει και νυχτερινο, Το ΚΟΤ ειναι 1400 και δεν υπαρχει μηνιαια καταμετρηση ΔΕΔΔΗΕ.

12ο-3ο ημουν ελπε, εκκαθαριστικος και ΚΟΤ κομπλε, ολα κανονικα.

Το προβλημα ξεκιναει εδω. 4ο, 5ο και 8μερες τον 6ο συνεχιζω ελπε σε αλλο προγραμμα (καμια σημασια αυτο) και 8/6  παω βολτον (και ειμαι ακομα).  Βγαινει Τελικος ελπε καποια στιγμη και 28/03/2024 - 08/06/2024 εχω 445 kWh για 72 μερες και εχουν παρει ΚΟΤ ολες φυσικα. Η βολτον για καποιο λογο δεν βγαζει εναντι για τον 6ο και μετα απο καταμετρηση ΔΕΔΔΗΕ στις 30/7, βγαζει εκκαθαριστικο 08/06/2024 - 30/07/2024 (52ημ.) με 790 kWh ( 578ημερας + 212 νυχτας). ΚΟΤ ομως παιρνουν οι 607 που ειναι η αναλογια για 52 μερες.

Ενω λοιπον στο τετραμηνο 4ο-7ο εχω συνολο 1235 kWh , ΚΟΤ πηραν οι 1052 και χαθηκαν 183 kWh .  Ετσι παει δλδ οταν αλλαζεις παροχο κατα τη διαρκεια 4μήνου?  Επόμενη καταμέτρηση λέει 27/11 αρα δεν εχει αλλαξει το 4μηνο.

Ιδέες? 🙄

 

Επεξ/σία από BrunoB
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BrunoB είπε

Ερωτηση/απορια/βοηθεια  σχετικα με αλλαγη παροχου εν μεσω τετραμηνου και σπασιμο αυτου, με συνεπεια μερικη απωλεια ΚΟΤ.

Ολα τα χρονια τα τετραμηνα μου ειναι 12ος-3ος, 4ος-7ος, 8ος-11ος.  Υπαρχει και νυχτερινο, Το ΚΟΤ ειναι 1400 και δεν υπαρχει μηνιαια καταμετρηση ΔΕΔΔΗΕ.

12ο-3ο ημουν ελπε, εκκαθαριστικος και ΚΟΤ κομπλε, ολα κανονικα.

Το προβλημα ξεκιναει εδω. 4ο, 5ο και 8μερες τον 6ο συνεχιζω ελπε σε αλλο προγραμμα (καμια σημασια αυτο) και 8/6  παω βολτον (και ειμαι ακομα).  Βγαινει Τελικος ελπε καποια στιγμη και 28/03/2024 - 08/06/2024 εχω 445 kWh για 72 μερες και εχουν παρει ΚΟΤ ολες φυσικα. Η βολτον για καποιο λογο δεν βγαζει εναντι για τον 6ο και μετα απο καταμετρηση ΔΕΔΔΗΕ στις 30/7, βγαζει εκκαθαριστικο 08/06/2024 - 30/07/2024 (52ημ.) με 790 kWh ( 578ημερας + 212 νυχτας). ΚΟΤ ομως παιρνουν οι 607 που ειναι η αναλογια για 52 μερες.

Ενω λοιπον στο τετραμηνο εχω συνολο 1235 kWh , ΚΟΤ πηραν οι 1052 και χαθηκαν 183 kWh .  Ετσι παει δλδ οταν αλλαζεις παροχο κατα τη διαρκεια 4μήνου?  Επόμενη καταμέτρηση λέει 27/11 αρα δεν εχει αλλαξει το 4μηνο.

Ιδέες? 🙄

 

Δεν υπάρχει στην περιοχή σου μηνιαία καταμέτρηση ακόμα; Το έχεις ρωτήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, takoulou said:

Δεν υπάρχει στην περιοχή σου μηνιαία καταμέτρηση ακόμα; Το έχεις ρωτήσει;

Ναι, το αναφερω και στο κατεβατό μου, και εχω ρωτησει. Θα το ηξερα κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BrunoB είπε

Ναι, το αναφερω και στο κατεβατό μου, και εχω ρωτησει. Θα το ηξερα κιολας.

Είσαι σε δυσκολη περιοχή πχ  νησί, χωριό μικρό χωριό κτλπ.. 

Έχεις πάρει  ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις πότε θα μπεις στην μηνιαία καταμέτρηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, takoulou said:

Είσαι σε δυσκολη περιοχή πχ  νησί, χωριό μικρό χωριό κτλπ.. 

Οχι, Παναχαικη ειμαι 😁 και δεν θελω να μαθω πότε θα γίνει μηνιαια αυτη η χαζομαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, BrunoB είπε

Οχι, Παναχαικη ειμαι 😁 και δεν θελω να μαθω πότε θα γίνει μηνιαια αυτη η χαζομαρα.

Οκ.. Εντάξει👌.. Όπως νομίζεις.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

  

Σωστά τα λένε... εγώ το είχα αναφέρει από την αρχή εδώ κι εδώ... κι έχω στείλει και κατεβατό στο energypress από το Γενάρη.

Έτσι όπως είναι γραμμένη η νομοθεσία του ΚΟΤ (αναλογία ημερών) και ο Κώδικας Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας (εκκαθαρίσεις ΔΕΔΔΗΕ), ορθώς σού έβαλαν την έκπτωση ΚΟΤ αναλογικά.

Και πάλι καλά που είσαι στον ίδιο πάροχο, οπότε παρόλο που έκανες 10% υπέρβαση πήρες κανονικά την έκπτωση για τις κιλοβατώρες που δικαιούσαι... γιατί προφανώς είσαι εντός ορίου ΚΟΤ σε ετήσια κυλιόμενη βάση. Ενώ αν είχες κάνει ενεργειακό τουρισμό και ο πάροχος σου δεν είχε παλαιά στοιχεία κατανάλωσης, τότε δε θα έπαιρνες καθόλου ΚΟΤ γι'αυτό το μήνα.

Γνωρίζεις που αναφέρεται η αναλογία των ημερών;

Εγώ βλέπω στο ΦΕΚ ότι αναφέρεται σε συνολική κατανάλωση τετραμήνου 

 

Screenshot_2024-08-21-09-51-31-823_com.mi.globalbrowser.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ekrepali said:

αν είχες κάνει ενεργειακό τουρισμό και ο πάροχος σου δεν είχε παλαιά στοιχεία κατανάλωσης,

Μήπως αυτό έχει γίνει στην περίπτωση μου παραπανω? Μπορεί να διορθωθεί κάτι αν επικοινωνήσω μαζί τους λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BrunoB είπε

Μήπως αυτό έχει γίνει στην περίπτωση μου παραπανω? Μπορεί να διορθωθεί κάτι αν επικοινωνήσω μαζί τους λες?

Να πάρεις ένα τηλέφωνο τον πάροχο σου καλύτερα.. Και να εξηγήσει τον λογαριασμό σου.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Merenda7

Aρχικά εδώ:

Spoiler

4.jpg.abfdb38b9556e871b881888b262ef710.jpg

Συνολική κατανάλωση 4μήνου (ημερήσια 120 ημερών). Ουσιαστικά λέει ότι δικαιούσαι 1400kw αναλογικά για 120 μέρες. Οι εκκαθαρίσεις ποτέ δε γίνονταν ακριβώς στις 120 μέρες. Αναλόγως πότε ερχόταν ο ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση. Μπορεί δηλαδή να είχες εκκαθάριση 117 ημερών (όριο 1365kw) ή να είχες εκκαθάρισση 124ημερών (όριο 1446kw).

To ίδιο πράγμα γίνεται και τώρα με τις μηνιαίες καταμετρήσεις...

ο τρόπος υπολογισμού για το όριο είναι 1400/120*x

Όπου x = οι ημέρες του εκκαθαριστικού

 

Επίσης στο ίδιο ΦΕΚ στη 1η σελίδα αναφέρει τις υπόλοιπες διατάξεις πάνω στις οποίες βασίζεται. Μία από αυτές τις διατάξεις αφορά απόφαση της ΡΑΕ περί περιοδικών εκκαθαρίσεων. Οπότε το ΚΟΤ βασίζεται επίσης σε περιοδικές εκκαθαρίσεις.

Spoiler

5.jpg.04ba6ade898c345b49a4c7192bfd9a68.jpg

Τέλος, γίνεται αναφορά στον Κώδικα Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας

 

9.jpg.6d35d8fd48683424fd93c27b2796c5bc.jpg

Spoiler

Ο οποίος με τη σειρά του στο Άρθρο 29 γράφει ότι προμηθευτής οφείλει να προχωρά σε εκκαθαρίσεις βάσει πιστοποιημένων καταμετρήσεων του ΔΕΔΔΗΕ.

Οπότε ο προμηθευτής δε γίνεται να αγνοήσει τις μηνιαίες καταματρήσεις του ΔΕΔΔΗΕ και να εκδίδει τα ΚΟΤ ανα 4μηνο.

Ούτε γίνεται να προχωρά σε διαφορετικές εκκαθαρίσεις πχ ΑΔΜΗΕ/ΔΕΔΔΗΕ με μηνιαία εκκαθάριση και χρέωση προμήθειας με 4μηνη εκκαθάριση. Χώρια τα ΥΚΩ τα οποία ο πελάτης τα γλυτώνει εντός ΚΟΤ, ενώ τα πληρώνει αν βγει εκτός ορίων.

Όπως καταλαβαίνετε λοιπόν... έτσι όπως είναι διατυπωμένες οι διατάξεις, αναγκαστικά γίνεται μηνιαία εκκαθαριση για όλα (προμηθεια, κοτ, υκω, αδμηε, δεδδηε κλπ).

Spoiler

29.jpg.da9b87c1a035418275b83c17279692c4.jpg

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...