Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 25/7/2024 στις 9:40 ΜΜ, gothic_waver είπε

μέχρι περίπου τέλος Οκτωβρίου που θα κλείσουν οι νέες αιτήσεις ΚΟΤ (που ξεκινούν ένα μήνα μετά το πέρας των δηλώσεων

Εγώ από πέρσι και πρόπερσι ήξερα τα εξής:

α) ΝΕΑ αίτηση ΚΟΤ κάνεις οποιαδήποτε στιγμή (απλά αν την κάνεις πχ Ιούνη ή και Ιούλη, θα χρειαστεί να κάνεις ΑΝΑΝΕΩΣΗ εντός λίγων μηνών)

β) Οι ΑΝΑΝΕΩΣΕΙΣ γίνονται από την ΕΠΟΜΕΝΗ κι όλας της λήξης της περιόδου υποβολής φορολογικών (=φέτος λήξανε στις 2/8) και για διάστημα ΔΥΟ μηνών από την προαναφερεθίσα λήξη. Δηλαδή για φέτος (με βάση όσα ήξερα μέχρι πέρσι), δικαίωμα ΑΝΑΝΕΩΣΗΣ (για να μη χαθεί καθόλου διάστημα επιδότησης ΚΟΤ), η τελευταία μέρα υποβολής ανανέωσης = 3/10.

Έχει αλλάξει κάτι από πέρσι (και το ξέρεις), ή τα είχες τυπώσει λάθος....;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 4/8/2024 στις 2:12 ΜΜ, takoulou είπε

Θα βγει κάποια στιγμή ανακοίνωση.. Χτες έκλεισαν.. Υπομονή.. 

Να δούμε τέλους Αυγούστου θα ανοίξουν..; Κάνουν αναβάθμιση με τις δηλώσεις του 2023. .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή οι έχοντες ΚΟΤ, μην επαναπαυτείτε τον Αύγουστο με την έξτρα επιδότηση 0.05...

Όσοι συνδιαστικά:

α) κάνουν μηνιαία υπέρβαση 10%

β) έχουν μέσο όρο κατανάλωσης σε κυλιόμενη ετήσια βάση που ξεπερνάει το όριο του ΚΟΤ

τότε χάνουν το ΚΟΤ (0.45 ΚΟΤ-Β ή 0.075 ΚΟΤ-Α), χάνουν και την επιδότηση 0.05 του Αυγούστου, πληρώνουν και ΥΚΩ... και παίρνουν μόνο τη μικρή επιδότηση ως 500kw σαν απλοί καταναλωτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/8/2024 στις 1:53 ΜΜ, ekrepali είπε

α) κάνουν μηνιαία υπέρβαση 10%

Τί εννοείς; Δεν υπολογίζεται πλέον το ΚΟΤ/4μηνη  κατανάλωση, αλλά μηνιαία; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, washcloud said:

Τί εννοείς; Δεν υπολογίζεται πλέον το ΚΟΤ/4μηνη  κατανάλωση, αλλά μηνιαία; 

Ανέκαθεν το ΚΟΤ υπολογιζόταν βάσει ημερών κατανάλωσης του εκκαθαριστικού... πχ 123, 118 κλπ.

Τώρα αν έχεις μηνιαίες εκκαθαρίσεις λόγω μηνιαίων επιτόπιων μετρήσεων, εννοείται ότι και το ΚΟΤ πάει μηνιαία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα πριν λίγο για αίτηση και γράφει:

"Αναβάθμιση συστήματος για την επεξεργασία αιτήσεων ΚΟΤ-Β και ΚΟΤ-Γ με τα οικονομικά στοιχεία του 2023."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα οικονομικά site σήμερα αναφέρουν 2 Σεπτεμβριου ημερομηνία λήξης υποβολής για ΚΟΤ. Σε ένα απο αυτά εχει σαν πηγή τον ΔΕΔΔΗΕ (https://deddie.gr/el/upiresies/eidika-timologia/koinwniko-oikiako-timologio)

"Όσοι ενταχθούν στο Κ.Ο.Τ. με αίτησή τους στην ΗΔΙΚΑ Α.Ε., απαιτείται να υποβάλλουν εκ νέου αίτηση ετησίως, εντός ενός (1) μηνός από τη λήξη της οριζόμενης από τις κείμενες διατάξεις ή της παραταθείσας με οποιονδήποτε τρόπο προθεσμίας υποβολής των δηλώσεων φόρου εισοδήματος φυσικών προσώπων, οπότε και διενεργείται επανέλεγχος των προϋποθέσεων ένταξης στο Κ.Ο.Τ."

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Ρε παιδιά επειδή έχω μπερδευτεί. 

Πότε πρέπει να κάνουμε νέα αίτηση κοτ?

Έχω κάνει εννοείται φορολογική δήλωση. 

Αυτες  τις μερες.. Μεχρι και  2 Σεπτεμβριου...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, takoulou είπε

Μεχρι και  2 Σεπτεμβριου

Στο λινκ που έδωσες πιο πάνω πάντως, αναφέρεται 2μηνο = 2/10.

6 ώρες πριν, johnnyman είπε

Ρε παιδιά επειδή έχω μπερδευτεί. 

Πότε πρέπει να κάνουμε νέα αίτηση κοτ?

Έχω κάνει εννοείται φορολογική δήλωση. 

Έχε πάντως κατά νου την διαφορά "νέα αίτηση" από το "ανανέωση αίτησης": στην 1η περίπτωση μιλάμε για ακύρωση υφιστάμενης αίτησης/δικαιώματος που τρέχει, και είναι συγκεκριμένες οι περιπτώσεις που χρειάζεται να το κάνεις αυτό. Εκτός φυσικά κι αν δεν έχεις ήδη ΚΟΤ, οπότε το "νέα αίτηση" παίρνει άλλη σημασία...(αυτήν μπορείς να την κάνεις όποτε θες).

Όσον αφορά τη φορολογική, δεν έχει σημασία αν έχεις κάνει εσύ, αλλά το πότε λήγει η περίοδος υποβολής για όλους (φέτος 2/8).

...με άλλα λόγια: από την στιγμή που λήγει η περίοδος υποβολής, μπορείς (όπως κάθε χρόνο) να προβείς σε ανανέωση (αν ήδη έχεις ΚΟΤ).

12 ώρες πριν, ekrepali είπε

Τώρα αν έχεις μηνιαίες εκκαθαρίσεις λόγω μηνιαίων επιτόπιων μετρήσεων, εννοείται ότι και το ΚΟΤ πάει μηνιαία.

Έχω σταματήσει ν' ασχολιέμαι - είχα την εντύπωση ότι "οι μηνιαίοι εκκαθαριστικοί" (με "επιτόπιες μετρήσεις") ισχύουν για όλους, αλλά απ' ό,τι βλέπω, συνεχίζω να παίρνω 3 έναντι-1αν εκκαθαριστικό. Αυτό σημαίνει να υποθέσω ότι μετρήσεις δεν παίρνονται (ακόμα) από όλους, ε; Και ότι το ΚΟΤ μου συνεχίζει να βγαίνει με βάση την εκκαθάριση 4μηνου, σωστά;

Εν τω μεταξύ, έχετε δει πουθενά (ΗΔΙΚΑ ή άρθρα) να αναφέρεται η βασική κατανάλωση (1400) 4μηνου, διαζευτικά με μηνός (350); Αν ναι, θα είναι καταστροφή για τα 2 από τα 3 τετράμηνα (ως τώρα), καθώς κάνουμε την κιλοβατώρα->σκατό->παξιμάδι μήνες όπως Μάης/Ιούνης & Οκτώβρης/Νοέμβρης για να βγει τσίμα-τσίμα το "1400άρι" του τετραμήνου, όταν Ιούλη/Γενάρη καίμε κέρατα....Τί να πω, αλήτες; (για άλλη μια φορά...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, washcloud είπε

Στο λινκ που έδωσες πιο πάνω πάντως, αναφέρεται 2μηνο = 2/10.

Έχε πάντως κατά νου την διαφορά "νέα αίτηση" από το "ανανέωση αίτησης": στην 1η περίπτωση μιλάμε για ακύρωση υφιστάμενης αίτησης/δικαιώματος που τρέχει, και είναι συγκεκριμένες οι περιπτώσεις που χρειάζεται να το κάνεις αυτό. Εκτός φυσικά κι αν δεν έχεις ήδη ΚΟΤ, οπότε το "νέα αίτηση" παίρνει άλλη σημασία...(αυτήν μπορείς να την κάνεις όποτε θες).

Όσον αφορά τη φορολογική, δεν έχει σημασία αν έχεις κάνει εσύ, αλλά το πότε λήγει η περίοδος υποβολής για όλους (φέτος 2/8).

...με άλλα λόγια: από την στιγμή που λήγει η περίοδος υποβολής, μπορείς (όπως κάθε χρόνο) να προβείς σε ανανέωση (αν ήδη έχεις ΚΟΤ).

Έχω σταματήσει ν' ασχολιέμαι - είχα την εντύπωση ότι "οι μηνιαίοι εκκαθαριστικοί" (με "επιτόπιες μετρήσεις") ισχύουν για όλους, αλλά απ' ό,τι βλέπω, συνεχίζω να παίρνω 3 έναντι-1αν εκκαθαριστικό. Αυτό σημαίνει να υποθέσω ότι μετρήσεις δεν παίρνονται (ακόμα) από όλους, ε; Και ότι το ΚΟΤ μου συνεχίζει να βγαίνει με βάση την εκκαθάριση 4μηνου, σωστά;

Εν τω μεταξύ, έχετε δει πουθενά (ΗΔΙΚΑ ή άρθρα) να αναφέρεται η βασική κατανάλωση (1400) 4μηνου, διαζευτικά με μηνός (350); Αν ναι, θα είναι καταστροφή για τα 2 από τα 3 τετράμηνα (ως τώρα), καθώς κάνουμε την κιλοβατώρα->σκατό->παξιμάδι μήνες όπως Μάης/Ιούνης & Οκτώβρης/Νοέμβρης για να βγει τσίμα-τσίμα το "1400άρι" του τετραμήνου, όταν Ιούλη/Γενάρη καίμε κέρατα....Τί να πω, αλήτες; (για άλλη μια φορά...)

Έχω ήδη ενεργή αίτηση κοτ.

Απλά ακυρώνω και ξανακάνω καινούρια έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, johnnyman said:

Έχω ήδη ενεργή αίτηση κοτ.

Απλά ακυρώνω και ξανακάνω καινούρια έτσι?

Το ίδιο είναι... αν πατήσεις νέα αίτηση ακυρώνεται αυτόματα η παλιά.

Η διορία είναι 2/10... εγώ προτείνω την νέα αίτηση να τη κάνεις τέλη Σεπτεμβρίου. Γιατί αν πχ έχεις στη τηλευταία φορολογική παραπάνω εισοδήματα και δεν είσαι δικαιούχος, τότε θα χάσεις τζάμπα ένα δίμηνο που θα μπορούσες να το έχεις ενεργό με τη παλιά αίτηση.

Αντιθέτως αν είναι 100% σίγουρος ότι δικαιούσαι παραπάνω ΚΟΤ, πχ προσθήκη νέου μέλους στο νοικοκυριού χωρίς εισοδήματα... τότε σε συμφέρει να κάνεις τώρα την αίτηση ώστε να δικαούσαι παραπάνω κατανάλωση ΚΟΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ev_trantos είπε

Μπορείτε να κάνετε τις αιτήσεις σας, η πλατφόρμα άνοιξε.

Καλημέρα.

Πρώτα ακυρώνουμε την προηγούμενη κ μετά κάνουμε νέα,έτσι?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...