Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ενεργή αίτηση ΚΟΤ αλλά φέτος παραχώρησα το σπίτι σε συγγενή και νοίκιασα πριν ένα μήνα νέο σπίτι και η νέα παροχή μεταβιβάστηκε στο όνομα μου. Τι να κάνω για να έχω το ΚΟΤ στην νέα παροχή; Να ακυρώσω την τρέχουσα αίτηση και να κάνω νέα αίτηση με τον νέο αριθμό παροχής; Φορολογική δήλωση για το 2024 υποβλήθηκε. Θα λειτουργήσει ετσι; Επίσης για την παροχή νερού να ενημερώσω αντίστοιχα την ευαθ;

Επεξ/σία από gothic_waver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

50 λεπτά πριν, gothic_waver είπε

Έχω ενεργή αίτηση ΚΟΤ αλλά φέτος παραχώρησα το σπίτι σε συγγενή και νοίκιασα πριν ένα μήνα νέο σπίτι και η νέα παροχή μεταβιβάστηκε στο όνομα μου. Τι να κάνω για να έχω το ΚΟΤ στην νέα παροχή; Να ακυρώσω την τρέχουσα αίτηση και να κάνω νέα αίτηση με τον νέο αριθμό παροχής; Φορολογική δήλωση για το 2024 υποβλήθηκε. Θα λειτουργήσει ετσι; Επίσης για την παροχή νερού να ενημερώσω αντίστοιχα την ευαθ;

Κανονικα γινονται αυτοματα ολα.. Θα μιλησεις με τον παροχο σου και τον Δεδδηε... Για να δεις αν εχεις ενταχθει..

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/6/2024 στις 10:37 ΜΜ, takoulou είπε

Κανονικα γινονται αυτοματα ολα.. Θα μιλησεις με τον παροχο σου και τον Δεδδηε... Για να δεις αν εχεις ενταχθει..

Αυτοματα δεν γίνεται τίποτα δυστυχώς.. Μετά την μεταβίβαση στο όνομα μου έπρεπε να ακυρώσω την τρέχουσα αίτηση ΚΟΤ και να υποβάλλω νέα με τον νέο αριθμό παροχής... Αυτό ήταν το εύκολο που έγινε ηλεκτρονικά..όσο για την παροχή νερού ξεκίνησε online από το portal της ΕΥΑΘ αλλά έγινε μπέρδεμα με τις παροχές παλιά και νέα και έπρεπε να μεταβώ στα γραφεία τους και να μεσολαβήσει ο προϊστάμενος για να ξεκαθαρίσει το θεμα...🤬

Επεξ/σία από gothic_waver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/06/2024 at 22:37, takoulou said:

Κανονικα γινονται αυτοματα ολα.. Θα μιλησεις με τον παροχο σου και τον Δεδδηε... Για να δεις αν εχεις ενταχθει..

Ααα καλά... Άλλαξε σπίτι λέει!

  

On 30/06/2024 at 21:45, gothic_waver said:

Έχω ενεργή αίτηση ΚΟΤ αλλά φέτος παραχώρησα το σπίτι σε συγγενή και νοίκιασα πριν ένα μήνα νέο σπίτι και η νέα παροχή μεταβιβάστηκε στο όνομα μου. Τι να κάνω για να έχω το ΚΟΤ στην νέα παροχή; Να ακυρώσω την τρέχουσα αίτηση και να κάνω νέα αίτηση με τον νέο αριθμό παροχής; Φορολογική δήλωση για το 2024 υποβλήθηκε. Θα λειτουργήσει ετσι; Επίσης για την παροχή νερού να ενημερώσω αντίστοιχα την ευαθ;

Αν κάνεις νέα αίτηση με το νέο αριθμό παροχής, το μόνο σίγουρο είναι ότι:

α) Θα ακυρωθεί ακυρωθεί η αίτηση απ'το παλιό σπίτι, την οποία ούτως η άλλως οφείλεις να ακυρώσεις

β) Η διασταύρωση της νέα αίτησης θα γίνει με τα στοιχεία της παλιάς φορολογικής (σύνθεση νοικοκυριού, εισοδήματα κλπ).

Εκεί δε ξέρω κατά πόσο θα επιτύχει η διασταύρωση. Όπως επίσης δε ξέρω αν θα πετύχει η διασταύρωση τον Σεπέμβριο (νέες αιτήσεις που θα τραβήξουν στοιχεία των πρόσφατων φορολογικών).

Δεν έχει βρεθει κι ένας χριστιανός τόσα χρόνια να μας ενημερώσει τι γίνεται σε περίπτωση αλλαγής κατοικίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Αυτό ήθελα και έπρεπε έτσι κι αλλιώς αφού μια μονο παροχή δικαιούται να έχει ΚΟΤ.

β) Και με τα στοιχεία της παλιάς δήλωσης να γίνει θα εγκριθεί αφού το μόνο που αλλάζει θα είναι ο αριθμός παροχής. Εισοδηματικά εφόσον είσαι εντός ορίων θα εγκριθεί...Ούτε καν διεύθυνση δεν βάζεις. Απλά λες θέλω το ΚΟΤ που δικαιούμαι σε ΑΥΤΉΝ την παροχή.

Από την ΗΔΙΚΑ είπαν απλά ότι τον Σεπτέμβριο θα χρειαστεί επανάληψη της αίτησης όπως κάθε χρόνο...απλά το ΚΟΤ τώρα είναι που το χρειάζομαι με το κλιματιστικό να δουλεύει αρκετά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@lazarnik τσέκαρε το pm, έχω κάνει edit. Είτε είναι 2ευρώ, είτε 5... όσο και να είναι κυνήγα του. Για το γαμώτο και μόνο. Φαντάσου πόσες χιλιάδες δεν έχουν αποδώσει σε όλους τους πελάτες τους.

Όσοι είστε Ζενίθ και σε άλλους παρόχους (πλην ΔΕΗ και Elpedison που ξέρω σίγουρα ότι έχουν μπει τα ποσά), τσεκάρετε αν πήρατε τις επιδοτήσεις ΤΕΜ για κοινωνικό τιμολόγιο για Ιανουάριο και Φεβρουάριο. Η τροποποίηση είχε μπει σε ΚΥΑ που ξεκινάει με μια Απόφαση του Υπουργείου Θρησκευμάτων.  🙏

 

edit: Είπα να τσεκάρω τους λογαριασμούς του παππού μου, αν είναι σωστά τα ποσά επιδοτήσεων στη ΔΕΗ. Στο τελευταίο λογαριασμό με επιδοτήσεις έφαγαν 2cents, και στον προτελευταίο 1 cent. Φασούλι το φασούλι. 💣

4.jpg.24b78e3756c443c5bfd0ff023c02d1db.jpg

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα,
 

Έχω ενεργό κοτ από 28/9/23. Έχει γίνει η φορολογική δήλωση, ωστόσο έχουν αλλάξει τα οικονομικά δεδομένα. 

 

Επειδή σκέφτομαι και την αλλαγή παροχου, όμως για να επωφεληθω όλο το διάστημα προτείνεται η διατήρηση μέχρι Σεπτέμβριο η κάτι άλλο?

 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 minutes ago, kostakiss said:

προτείνεται η διατήρηση μέχρι Σεπτέμβριο η κάτι άλλο?

Ναι, διατηρηση μεχρι τη ληξη προθεσμιας ανανεωσης της αιτησης. Και με πιθανη αλλαγη παροχου μην πειραξεις την αιτηση μεχρι τοτε.

Επεξ/σία από BrunoB
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostakiss είπε

Καλημέρα,
 

Έχω ενεργό κοτ από 28/9/23. Έχει γίνει η φορολογική δήλωση, ωστόσο έχουν αλλάξει τα οικονομικά δεδομένα. 

 

Επειδή σκέφτομαι και την αλλαγή παροχου, όμως για να επωφεληθω όλο το διάστημα προτείνεται η διατήρηση μέχρι Σεπτέμβριο η κάτι άλλο?

 

Ευχαριστώ 

Το ΚΟΤ ανανεώνεται με τα νέα φορολογικά στοιχεία μετά το πέρας των δηλώσεων και τα τελευταία χρόνια πάντα με καθυστέρηση. Οπότε έχεις ακόμα χρόνο να "επωφεληθείς " 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, asdfnikos said:

Το ΚΟΤ ανανεώνεται με τα νέα φορολογικά στοιχεία μετά το πέρας των δηλώσεων και τα τελευταία χρόνια πάντα με καθυστέρηση. Οπότε έχεις ακόμα χρόνο να "επωφεληθείς " 

 

3 hours ago, BrunoB said:

Ναι, διατηρηση μεχρι τη ληξη προθεσμιας ανανεωσης της αιτησης. Και με πιθανη αλλαγη παροχου μην πειραξεις την αιτηση μεχρι τοτε.

Η λήξη είναι 12 μήνες μετά ακριβώς? Που θα δω αν είμαι ακόμα? Δε θέλει πλέον χειροκίνητα ακύρωση και εκ νέου δήλωση?

Αυτό που αλλάζαμε το τελευταίο ψηφίο 

Επεξ/σία από kostakiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, kostakiss είπε

 

Η λήξη είναι 12 μήνες μετά ακριβώς? Που θα δω αν είμαι ακόμα? Δε θέλει πλέον χειροκίνητα ακύρωση και εκ νέου δήλωση?

Αυτό που αλλάζαμε το τελευταίο ψηφίο 

Πάρε ένα τηλέφωνο στον Δεδδηε.. Να ρωτήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, kostakiss said:

Η λήξη είναι 12 μήνες μετά ακριβώς? Που θα δω αν είμαι ακόμα? Δε θέλει πλέον χειροκίνητα ακύρωση και εκ νέου δήλωση?

Αυτό που αλλάζαμε το τελευταίο ψηφίο

Η λήξη είναι 1 μήνα μετά το πέρας των φορολογικών δηλώσεων, θα μάθουμε πότε είναι αυτό.

Αν αλλάξεις πάροχο πριν τη λήξη λοιπον , ΜΗΝ κάνεις τίποτα χειροκίνητα που λες. Θα πιάσει τα νέα σου φορολογικά δεδομένα. Απλά όταν γίνει η αλλαγή της παροχής επιβεβαίωσε με τον νέο πάροχο ότι σε βλέπουν ΚΟΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάροχο να αλλάξεις δεν παίζει ρόλο αν έχεις βρει κάποια καλή προσφορά. Την έκπτωση σου την δίνει το ΚΟΤ όσο η παροχή είναι στο ΑΦΜ σου. Τώρα, αφού άλλαξαν τα οικονομικά δεδομένα όπως λες, μέχρι περίπου τέλος Οκτωβρίου που θα κλείσουν οι νέες αιτήσεις ΚΟΤ (που ξεκινούν ένα μήνα μετά το πέρας των δηλώσεων) θα επωφεληθείς κανονικά. Μετά αν δεν εγκριθεί η νέα αίτηση (δοκιμασε να κάνεις, δεν χάνεις κάτι) θα απενταχθεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
7 λεπτά πριν, doll είπε

Καλησπέρα. Έκλεισαν οι δηλώσεις; Μπορούμε να κάνουμε αίτηση για ΚΟΤ (2024);

Θα βγει κάποια στιγμή ανακοίνωση.. Χτες έκλεισαν.. Υπομονή.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...