Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Στις 10/5/2024 στις 1:22 ΜΜ, Kwstas Fx είπε

Καλησπέρα σας, μπορεί κάποιος να μας πει ποτέ το ΚΟΤ δεν εφαρμόζεται; Αν ξεπεράσεις το όριο δεν παίρνεις την έκπτωση ; πχ σε εμένα αντί να μου έρθει εκκαθαριστικός λογαριασμός στους 4 μήνες μου ήρθε στους 8 και δεν έχει μέσα έκπτωση ΚΟΤ αλλά το όριο για αυτά τα 2 τετράμηνα το ξεπέρασα κατά 350kw στο καθένα.

Νομιζω οτι το οριο προκυπτει  αναλογικα, γιατι εγω ελαβα 3μηνο λογ/σμο, και στις 93 αυτες ημερες οι 1400 κιλοβατωρες γινονται 1085, για τοσες πηρα την εκπτωση.

Αρα αν ελαβες 8μηνο λογ/σμο το οριo παει 1400x2=2800.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σε συνέχεια προηγούμενου μηνύματος μου και κατόπιν συμβουλής του φίλου @korakios έκανα καταγγελία ραε και συνήγορο καταναλωτή για το γεγονός οτι δεν μου εκδίδουν λογαριασμούς ΚΟΤ-Γ.

Σήμερα με πήραν απο τον πάροχο (protergia) και μου είπαν μην ανησυχώ απλά δεν έχουν ενημερώσει τα συστήματά τους όσον αφορά την τιμολόγιση του ΚΟΤ-Γ ως νέου πακέτου στην αγορά και γιαυτό βγαίνουν κανονικά οι λογαριασμοί , είναι στο τελικό στάδιο ολοκλήρωσης και στον μεθεπόμενο λογαριασμό και θα βγεί κανονικά η τιμολόγηση με αναδρομικά - επιστροφές αν υπάρχουν ..

φιλε @korakios προτείνεις να κάνω κάποια άλλη ενέργεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, supermarioarv είπε

φιλε @korakios προτείνεις να κάνω κάποια άλλη ενέργεια?

Μην κλείνεις το αίτημα στη ΡΑΕ αν απαντήσουν μεχρι να βγάλουν λογαριασμό . Θα πρότεινα να ζητήσεις αποζημίωση λόγω χαμηλής ποιότητας υπηρεσιών ,βέβαια προβλέπουν κάνα 2ευρο στα συμβόλαια τη τελευταία φορά που κοίταξα 😂

Ελπιζω να μην είσαι σε κάνα πρόγραμμα με συνέπεια και να πρέπει να πληρώνεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, supermarioarv είπε

σε συνέχεια προηγούμενου μηνύματος μου και κατόπιν συμβουλής του φίλου @korakios έκανα καταγγελία ραε και συνήγορο καταναλωτή για το γεγονός οτι δεν μου εκδίδουν λογαριασμούς ΚΟΤ-Γ.

Σήμερα με πήραν απο τον πάροχο (protergia) και μου είπαν μην ανησυχώ απλά δεν έχουν ενημερώσει τα συστήματά τους όσον αφορά την τιμολόγιση του ΚΟΤ-Γ ως νέου πακέτου στην αγορά και γιαυτό βγαίνουν κανονικά οι λογαριασμοί , είναι στο τελικό στάδιο ολοκλήρωσης και στον μεθεπόμενο λογαριασμό και θα βγεί κανονικά η τιμολόγηση με αναδρομικά - επιστροφές αν υπάρχουν ..

φιλε @korakios προτείνεις να κάνω κάποια άλλη ενέργεια?

Να περιμένεις να δεις.. Θα κάνουν καιρό το βλέπω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Στο εξής παράδειγμα καταναλώσεων

05/01-04/02 1000 kwh
05/02-04/03 500 kwh
05/03-04/04 250 kwh
05/04-04/05 250 kwh
05/05-04/06 250 kwh

Με όριο τις 1400kWh του ΚΟΤ και έστω ότι ο πάροχος εκδίδει λογαριασμούς κάθε μηνα.

Φαντάζομαι ο πρώτος μήνας που θα εφαρμοστεί η έκπτωση του ΚΟΤ είναι ο 05/05-04/06 γιατί μόνο σε αυτόν το άθροισμα του τελευταίου 4μήνου είναι <1400kwh

Η απορία μου είναι αν θα εφαρμοστεί αναδρομικά έκπτωση σε όλο το 4μηνο 05/02-04/06 ή μονο στον τελευταίο μήνα.


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχετε αλλάξει πάροχο, ΚΟΤ πηγαίνει αυτόματα στο νεο λογαριασμό; Απαιτείται κάποια ενέργεια μεσω idika?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, SofoS@ said:

Στο εξής παράδειγμα καταναλώσεων

05/01-04/02 1000 kwh
05/02-04/03 500 kwh
05/03-04/04 250 kwh
05/04-04/05 250 kwh
05/05-04/06 250 kwh

Με όριο τις 1400kWh του ΚΟΤ και έστω ότι ο πάροχος εκδίδει λογαριασμούς κάθε μηνα.

Φαντάζομαι ο πρώτος μήνας που θα εφαρμοστεί η έκπτωση του ΚΟΤ είναι ο 05/05-04/06 γιατί μόνο σε αυτόν το άθροισμα του τελευταίου 4μήνου είναι <1400kwh

Η απορία μου είναι αν θα εφαρμοστεί αναδρομικά έκπτωση σε όλο το 4μηνο 05/02-04/06 ή μονο στον τελευταίο μήνα.


 

Θα παίρνεις έκπτωση ΚΟΤ μόνο σε όσους λογαριασμούς έχεις μέχρι 350kwh (για 30 μέρες). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SofoS@ είπε

Στο εξής παράδειγμα καταναλώσεων

05/01-04/02 1000 kwh
05/02-04/03 500 kwh
05/03-04/04 250 kwh
05/04-04/05 250 kwh
05/05-04/06 250 kwh

Με όριο τις 1400kWh του ΚΟΤ και έστω ότι ο πάροχος εκδίδει λογαριασμούς κάθε μηνα.

Φαντάζομαι ο πρώτος μήνας που θα εφαρμοστεί η έκπτωση του ΚΟΤ είναι ο 05/05-04/06 γιατί μόνο σε αυτόν το άθροισμα του τελευταίου 4μήνου είναι <1400kwh

Η απορία μου είναι αν θα εφαρμοστεί αναδρομικά έκπτωση σε όλο το 4μηνο 05/02-04/06 ή μονο στον τελευταίο μήνα.


 

Το όριο σου είναι 1.400kWh για 120 μέρες, οπότε σπάει αναλογικά σε 11,66 kWh τη μέρα, ή 350 kWh το μήνα (αν είσαι στην μηνιαία). Αν κάψεις παραπάνω δεν θα σου αποδοθεί η έκπτωση του ΚΟΤ. Γενικότερα έχουμε πει πολλές φορές, όσοι έχετε ΚΟΤ, ειδικά τώρα με τις μηνιαίες, καλά είναι να ενεργοποιήσετε το νυκτερινό τιμολόγιο στον ΔΕΔΔΗΕ, καθώς μόνο οι ημερήσιες καταναλώσεις προσμετρώνται στο όριο του ΚΟΤ, υπάρχει αντίστοιχο νήμα εδώ.

Όσοι ιδιοκατοικείτε, πληρώνετε από την τσέπη το ποσό των 42.16€ υπέρ ΔΕΔΔΗΕ για ενεργοποίηση. Αν νοικιάζετε, καλά είναι να συνεννοηθείτε με τον ιδιοκτήτη να καλύψει αυτός το κόστος, καθώς αυτό μένει στην παροχή, οπότε θα μείνει στο σπίτι, δεν το παίρνετε μαζί σας σε άλλη παροχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπότε δεν μας νοιάζει το συνολικό 4μηνο, αλλά μόνο για την περίοδο τιμολόγησης να βγαίνει < 11,66 kWh τη μέρα όπως λες.

Αρα στο παράδειγμα ο πρώτος μήνας που επανέρχεται η έκπτωση είναι ο 05/03-04/04 250 kwh

Επεξ/σία από SofoS@
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SofoS@ είπε

Οπότε δεν μας νοιάζει το συνολικό 4μηνο, αλλά μόνο για την περίοδο τιμολόγησης να βγαίνει < 11,66 kWh τη μέρα όπως λες.

Αρα στο παράδειγμα ο πρώτος μήνας που επανέρχεται η έκπτωση είναι ο 05/03-04/04 250 kwh

Ναι, αν πχ είχες νυκτερινό, στον 2ο μήνα με 350 ημέρας και 150 νύκτας, θα είχες πάρει το ΚΟΤ, τώρα για τον 1ο απίθανο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, SofoS@ said:

 

Αρα στο παράδειγμα ο πρώτος μήνας που επανέρχεται η έκπτωση είναι ο 05/03-04/04 250 kwh

Nαι. Εκτός κι αν ο μετρητής είναι σε κλειστό χώρο και δεν ανοίγεις επίτηδες στον ΔΕΔΔΗΕ μέχρι να κλείσει το 4μηνο ώστε να απλωθεί η κατανάλωση. Ειδικά Ιούλιο και Αύγουστο που καίμε κλιματισμό, δε συμφέρει η μηνιαία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Μετά από έλεγχο στους λογαριασμούς μου ρεύματος (ΔΕΗ), διαπίστωσα ότι ο τελευταίος λογαριασμός ήταν έναντι και είχε έρθει στις 11 Ιαν 24 (αφορούσε το διάστημα 6 Δεκ 23 - 08 Ιαν 24). 

Έκτοτε, δεν είχε βγει άλλος λογαριασμός και φυσικά εγώ έδινα μηνιαίες ενδείξεις από την εφαρμογή myDEI κανονικά.

Μίλησα εχθές με το κέντρο εξυπηρέτησης ΔΕΗ όπου τους ανακοίνωσα το θέμα και τους υπενθύμισα και το ότι από 1 Φεβ 24 έχω υποβάλλει αίτηση για Κοινωνικό Τιμολόγιο ΚΟΤ Γ (Πολυτέκνων) και είχε εγκριθεί, για να υπολογιστεί το κόστος ρεύματος με την νέα τιμή (-0,10€/Kwh από την εκάστοτε τιμή του πράσινου τιμολογίου στο οποίο είμαι).

Μετ' εκπλήξεως λοιπόν, η υπάλληλος στο τηλέφωνο, μου είπε ότι αφενός η τελευταία καταμέτρηση από τον ΔΕΔΗΕ έγινε τον Οκτ 23 (και έκτοτε δεν πέρασαν για καταμέτρηση ξανά!!), αφετέρου δεν υπάρχει πουθενά σε αυτούς καταχώρηση ότι είμαι εντεταγμένος στο Κοινωνικό Τιμολόγιο ΚΟΤ Γ (Πολυτέκνων)!!

Άνοιξα αίτημα υποστήριξης λοιπόν, στο οποίο ζητούσα:

  1. Την συγκεντρωτική έκδοση λογαριασμού για το διάστημα 9 Ιαν 24 - 31 ΜαΪ 24.
  2. Την τιμολόγηση του λογαριασμού με την κανονική τιμή του πράσινου τιμολογίου έως 31 Ιαν 24.
  3. Την  τιμολόγηση του λογαριασμού με την έκπτωση (-0,10€/Kwh από την εκάστοτε τιμή του πράσινου τιμολογίου στο οποίο είμαι) για το υπόλοιπο χρονικό διάστημα από 1 Φεβ 24 έως 31 ΜαΪ 24 (τους έστειλα και το έγγραφο ένταξης στο ΚΟΤ Γ).

Η υπάλληλος δε μου είπε ότι η μέση τιμή του πράσινου τιμολογίου για το πεντάμηνο αυτό του έτους (Ιαν - Μαϊ 24) είναι γύρω στα 0,115€/Kwh), οπότε μείον την έκπτωση, να υπολογίζω περί τα 0,01-0,015€/Kwh για το ρεύμα, για αυτούς τους 5 μήνες.

Με την μέση κατανάλωση ημερήσιου ρεύματός μου γύρω στις 350Kwh/μήνα που υπολογίζω, αυτό μεταφράζεται σε περίπου  26,25€ κόστος ρεύματος για όλο το 5μηνο αυτό, όπως το υπολογίζω (350 x 5 x 0,015€), αν τα υπολογίζω σωστά.

Αν δε βάλουμε και τις λοιπές χρεώσεις (ΕΡΤ, Δήμος, κλπ), γύρω στα 30€/μήνα, υπολογίζω τελικό λογαριασμό γύρω στα 175€.

Επεξ/σία από topmar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, topmar said:

 

Η υπάλληλος δε μου είπε ότι η μέση τιμή του πράσινου τιμολογίου για το πεντάμηνο αυτό του έτους (Ιαν - Μαϊ 24) είναι γύρω στα 0,115€/Kwh), οπότε μείον την έκπτωση, να υπολογίζω περί τα 0,01-0,015€/Kwh για το ρεύμα, για αυτούς τους 5 μήνες.

Εδώ πρέπει να εστιάσεις. Αρχικά πρέπει να σκεφτείς γιατί δε πέρασε ο ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση το Φεβρουάριο; Μήπως δεν είχαν πρόσβαση; Εν συνεχεία να βεβαιωθείς ότι θα έχουν πρόσβαση για να μετρήσουν τον Ιούνιο ώστε να βγει 8μηνος εκκαθαριστικός.

Εναλλακτικά αλλάζεις πάροχο με δική σου φωτογραφική ένδειξη (απαραίτητο να αναγράφονται στην αίτηση οι ενδείξεις ημερήσιου και νυχτερινού), ώστε να υποχρεώσεις τη ΔΕΗ να κάνει τελική εκκαθάριση.
 

Αν ο εκκαθαριστικός δεν έχει την έκπτωση πολυτέκνων με αναδρομική μάλιστα ισχύ από 1/1, τότε θα κάνεις αμφισβήτηση.

Το να κάνεις αμφισβήτηση σε έναντι λογαριασμούς δεν έχει κανένα απολύτως νόημα, τζάμπα χάνεις το χρόνο σου.

Επίσης είναι γνωστό πλέον ότι η ΔΕΗ δε βγάζει έναντι λογαριασμούς σε περιοχές που (θεωρητικά) έχει ενεργοποιηθεί η μηνιαία καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ. Και λέω θεωρητικά γιατί γίνονται τρελά πράγματα... πχ στη πόλη μου ξεκίνησαν μηνιαίες τον Απρίλιο. Τον Μάιο σε μένα δεν ήρθαν, ενώ στον παππού μου πήγανε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Εδώ πρέπει να εστιάσεις. Αρχικά πρέπει να σκεφτείς γιατί δε πέρασε ο ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση το Φεβρουάριο; Μήπως δεν είχαν πρόσβαση; Εν συνεχεία να βεβαιωθείς ότι θα έχουν πρόσβαση για να μετρήσουν τον Ιούνιο ώστε να βγει 8μηνος εκκαθαριστικός.

Εναλλακτικά αλλάζεις πάροχο με δική σου φωτογραφική ένδειξη (απαραίτητο να αναγράφονται στην αίτηση οι ενδείξεις ημερήσιου και νυχτερινού), ώστε να υποχρεώσεις τη ΔΕΗ να κάνει τελική εκκαθάριση.
 

Αν ο εκκαθαριστικός δεν έχει την έκπτωση πολυτέκνων με αναδρομική μάλιστα ισχύ από 1/1, τότε θα κάνεις αμφισβήτηση.

Το να κάνεις αμφισβήτηση σε έναντι λογαριασμούς δεν έχει κανένα απολύτως νόημα, τζάμπα χάνεις το χρόνο σου.

Επίσης είναι γνωστό πλέον ότι η ΔΕΗ δε βγάζει έναντι λογαριασμούς σε περιοχές που (θεωρητικά) έχει ενεργοποιηθεί η μηνιαία καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ. Και λέω θεωρητικά γιατί γίνονται τρελά πράγματα... πχ στη πόλη μου ξεκίνησαν μηνιαίες τον Απρίλιο. Τον Μάιο σε μένα δεν ήρθαν, ενώ στον παππού μου πήγανε.

Τα ρολόγια είναι εκτός οικοδομής, σε κλειστή ντουλάπα μεταλλική, προσβάσιμα 24/24ωρο εδώ και 17 χρόνια που υπάρχει η οικοδομή.

 Για αλλαγή παρόχου δεν ενδιαφέρομαι πλέον.

Τα τελευταία 4 έτη που είμαι στη ΔΕΗ, κάθε 3 μήνες ερχόταν έναντι λογαριασμός και τον 4ο μήνα εκκαθαριστικός. Αυτά μέχρι το τέλος 2023, τι άλλαξε μετά, λοιπόν;

Εν αναμονή του λογαριασμού λοιπόν, αλλά σκέφτομαι από Δευτέρα να μιλήσω και με τον ΔΕΔΔΗΕ για το ζήτημα αυτό (Σέρρες).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Just now, topmar said:

 

Εν αναμονή του λογαριασμού λοιπόν, αλλά σκέφτομαι από Δευτέρα να μιλήσω και με τον ΔΕΔΔΗΕ για το ζήτημα αυτό (Σέρρες).

 

Κάνε τώρα ένα τηλέφωνο στον ΔΕΔΔΗΕ 2111900500 και ρώτα αν όντως έχει να γίνει καταμέτρηση απ'τον Οκτώβριο. Ή αν έχουν γίνει κι άλλες και για κάποιο λόγο κόλλησε το σύστημα της ΔΕΗ και δεν έγινε η τιμολόγηση των εκκαθαρίσεων...

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...