Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, megapaixtaras said:

λοιπον εχεις απολυτο δικιο,τα μπερδεψα λογω οτι εχω συνομιλησει πολυ και με του 2 αυτες τις μερες.στον δεδηε την εδωσα αλλα οχι τηλεφωνικως ,μεσω του site.ομως στον λογαριασμο γρφει τιμολογηση κιλοβατωρων σωστα αλλα με + 3 μερες διαφορα απο αυτην την μερα που εστειλα την μετρηση.η δεη παρολο που συμφωνει,το ειδε,οτι η μετρηση μου δοθηκε 28/3 μου ειπε οτι αυτη η καθυστερηση +3 ημερων που φαινεται στον λογαρισμο οφειλεται στον δεδηε,οτι μπορει να την εδωσε πιο μετα.με τον δεδηε γιαυτο δεν μιλησα ακομα

  Moυ φαίνεται περίεργο, γιατί η πλατφόρμα του ΔΕΔΔΗΕ δε δουλεύει μ'αυτό το τρόπο. Όσες φορές κι αν έχω δώσει ένδειξη, έχει περαστεί η σωστή ημερομηνία... όχι η ημερομηνία αποστολής ένδειξης στον πάροχο που τυχαίνει πολλές φορές να είναι και μια βδομάδα αργότερα.

Κατέβασε την εφαρμογή mydeddieapp, κάνε login με κωδικούς taxis. Πήγαινε Μετρήσεις-->Στατιστικά Καταναλώσεων-->Ενδείξεις Παροχής. Θα σου εμφανίσει όλες τις τελευταίες καταμετρήσεις.

Αν λέει 28/3, τότε η ΔΕΗ τιμολόγησε λανθασμένα 31/3. Δε νομίζω ότι παίζει κάτι τέτοιο πάντως.

Αν λέει 31/3 που είναι το πιο πιθανό, πιθανολογώ ότι ο υπάλληλος του ΔΕΔΔΗΕ έλαβε "επιτόπια" καταμέτρηση στις 1/4 (31/3 καταχωρείται στο σύστημα). "Επιτόπια", εννοώ πως αντί να έρθει στο σπίτι σου, είδε την ένδειξη που είχες δώσει εσύ... και την πέρασε κι εκείνος ως επίσημη επιτόπια. Κι εφόσον η ένδειξη του ΔΕΔΔΗΕ υπερισχύει της ένδειξης του πελάτη, περάστηκε η ημερομηνία του ΔΕΔΔΗΕ και όχι η δική σου. Κάτι τέτοιο έπαιξε, δε μπορώ να σκεφτώ άλλο σενάριο.

2 hours ago, megapaixtaras said:

 φιλε,αν δεν πιασω το ελαχιστο οριο των 50 κιλοβατωρων σε 30 μερες χανω την εκπτωση,αυτο το λεει πουθενα?

  Λέει ελάχιστο όριο "200kw ανά τετράμηνο". Όλες οι χρεώσεις των λογαριασμών τιμολογούνται πάντα με αναλογία ημερών.

Αν ο εκκαθαριστικός έχει περίοδο κατανάλωσης 118 μέρες, το κατώτατο όριο ΚΟΤ είναι 200*118/120 = 197kw

Αν ο εκκαθαριστικός έχει περίοδο κατανάλωσης 93 μέρες, το κατώτατο όριο ΚΟΤ είναι 200*93/120 = 155kw

Αν ο εκκαθαριστικός έχει περίοδο κατανάλωσης 27 μέρες, το κατώτατο όριο ΚΟΤ είναι 200*27/120 = 45kw

Αν ο εκκαθαριστικός έχει περίοδο κατανάλωσης 33 μέρες, το κατώτατο όριο ΚΟΤ είναι 200*33/120 = 55kw

Δε γίνεται να λειτουργήσει η τιμολόγηση με διαφορετικό τρόπο, πόσες φορές να το εξηγήσουμε; Δε τιμολογείται μόνο το ΚΟΤ έτσι, αλλά και η προμήθεια, οι ρυθμιζόμενες, η ΕΡΤ κλπ.

Το ΚΟΤ για παράδειγμα είναι αλληλένδετο με τις χρεώσεις ΥΚΩ... οποίες επίσης χρεώνονται βάσει αναλογίας ημερών και μάλιστα σε 3 διαφορετικές κλίμακες ανάλογα με το ύψος κατανάλωσης. Αν είσαι εντός ορίου ΚΟΤ, έχεις απαλλαγή από ΥΚΩ. Αν είσαι εκτός ορίου ΚΟΤ (χαμηλή κατανάλωση ή υπέρβαση) πληρώνεις ΥΚΩ σαν απλός καταναλωτής.

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, megapaixtaras είπε

λοιπον εχεις απολυτο δικιο,τα μπερδεψα λογω οτι εχω συνομιλησει πολυ και με του 2 αυτες τις μερες.

στον δεδηε την εδωσα αλλα οχι τηλεφωνικως ,μεσω του site.ομως στον λογαριασμο γρφει τιμολογηση κιλοβατωρων σωστα αλλα με + 3 μερες διαφορα απο αυτην την μερα που εστειλα την μετρηση.η δεη παρολο που συμφωνει,το ειδε,οτι η μετρηση μου δοθηκε 28/3 μου ειπε οτι αυτη η καθυστερηση +3 ημερων που φαινεται στον λογαρισμο οφειλεται στον δεδηε,οτι μπορει να την εδωσε πιο μετα.με τον δεδηε γιαυτο δεν μιλησα ακομα,.

για την αναβαθμιση που λες επειδη μιλησα για αλλα πραγματα καποια στιγμη,γινοταν αποτι μου ειπε ο υπαλληλος μονο 20.30-12.30 οχι ολη μερα.τωρα αν δεν μπορουσαν να την δωσουν λογω αυτου επι 3 μερες ,ολη μερα μεχρι τις 20.30 ,δεν το ξερω.

 φιλε,αν δεν πιασω το ελαχιστο οριο των 50 κιλοβατωρων σε 30 μερες χανω την εκπτωση,αυτο το λεει πουθενα? οχι,λεει για 4μηνο.επισης λεει οτι αν δεν πιασεις την οριο ξαναμπαινουν ολα αυτα του δεδηε που ανεβαζουν την χρεωση? οχι.γιατι το να χανω την εκπτωση ειναι ενα αλλα το να με χρεωνουν μετα παραπανω ειναι κατι αλλο.

Καλησπερα... Μηπως να παρεις ενα τηλεφωνο στον Δεδδηε να δεις ποια μετρηση εχει περαστει και ποια ημερομηνια.. Και ποτε δοθηκε στον παροχο σου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, ekrepali είπε

  Moυ φαίνεται περίεργο, γιατί η πλατφόρμα του ΔΕΔΔΗΕ δε δουλεύει μ'αυτό το τρόπο. Όσες φορές κι αν έχω δώσει ένδειξη, έχει περαστεί η σωστή ημερομηνία... όχι η ημερομηνία αποστολής ένδειξης στον πάροχο που τυχαίνει πολλές φορές να είναι και μια βδομάδα αργότερα.

Κατέβασε την εφαρμογή mydeddieapp, κάνε login με κωδικούς taxis. Πήγαινε Μετρήσεις-->Στατιστικά Καταναλώσεων-->Ενδείξεις Παροχής. Θα σου εμφανίσει όλες τις τελευταίες καταμετρήσεις.

Αν λέει 28/3, τότε η ΔΕΗ τιμολόγησε λανθασμένα 31/3. Δε νομίζω ότι παίζει κάτι τέτοιο πάντως.

Αν λέει 31/3 που είναι το πιο πιθανό, πιθανολογώ ότι ο υπάλληλος του ΔΕΔΔΗΕ έλαβε "επιτόπια" καταμέτρηση στις 1/4 (31/3 καταχωρείται στο σύστημα). "Επιτόπια", εννοώ πως αντί να έρθει στο σπίτι σου, είδε την ένδειξη που είχες δώσει εσύ... και την πέρασε κι εκείνος ως επίσημη επιτόπια. Κι εφόσον η ένδειξη του ΔΕΔΔΗΕ υπερισχύει της ένδειξης του πελάτη, περάστηκε η ημερομηνία του ΔΕΔΔΗΕ και όχι η δική σου. Κάτι τέτοιο έπαιξε, δε μπορώ να σκεφτώ άλλο σενάριο.

  Λέει ελάχιστο όριο "200kw ανά τετράμηνο". Όλες οι χρεώσεις των λογαριασμών τιμολογούνται πάντα με αναλογία ημερών.

Αν ο εκκαθαριστικός έχει περίοδο κατανάλωσης 118 μέρες, το κατώτατο όριο ΚΟΤ είναι 200*118/120 = 197kw

Αν ο εκκαθαριστικός έχει περίοδο κατανάλωσης 93 μέρες, το κατώτατο όριο ΚΟΤ είναι 200*93/120 = 155kw

Αν ο εκκαθαριστικός έχει περίοδο κατανάλωσης 27 μέρες, το κατώτατο όριο ΚΟΤ είναι 200*27/120 = 45kw

Αν ο εκκαθαριστικός έχει περίοδο κατανάλωσης 33 μέρες, το κατώτατο όριο ΚΟΤ είναι 200*33/120 = 55kw

Δε γίνεται να λειτουργήσει η τιμολόγηση με διαφορετικό τρόπο, πόσες φορές να το εξηγήσουμε; Δε τιμολογείται μόνο το ΚΟΤ έτσι, αλλά και η προμήθεια, οι ρυθμιζόμενες, η ΕΡΤ κλπ.

Το ΚΟΤ για παράδειγμα είναι αλληλένδετο με τις χρεώσεις ΥΚΩ... οποίες επίσης χρεώνονται βάσει αναλογίας ημερών και μάλιστα σε 3 διαφορετικές κλίμακες ανάλογα με το ύψος κατανάλωσης. Αν είσαι εντός ορίου ΚΟΤ, έχεις απαλλαγή από ΥΚΩ. Αν είσαι εκτός ορίου ΚΟΤ (χαμηλή κατανάλωση ή υπέρβαση) πληρώνεις ΥΚΩ σαν απλός καταναλωτής.

 

 

το ελαχιστο οριο ανα 4μηνο δεν σημαινει απο μονο του 50 τον μηνα,ετσι? αν εγραφε ομως μαζι με αυτο στην ανακοινωση που εχουν ολοι για το ΚΟΤ στις σελιδες τους,οτι ναι μεν ειναι 200 το 4μηνο αλλα η χρεωση ειναι αναλογικη,χωρις να εννοειται,τοτε θα συμφωνουσα.το τι ξερεις εσυ που ασχολεισαι δεν εχει  καμμια σημασια με το τι βλεπω εγω και ο καθε αρχαριος σαν καταναλωτης.και εγω βλεπω οτι δεν αναγραφεται πουθενα στις ανακονωσεις που εδωσα για αναλογια χρεωσεων και ημερων παρα μονο 200 το 4μηνο.

ρωτησα τον δεδηε και μου απαντησε οτι υπαρχει ενα ανοικτο περιθωριο 3,5 ημερων να καταχωρησουν την ενδειξη και να την στειλουν στον παροχο.οποτε αυτο εγινε.αρα εχει το δικαιωμα η δεη να βαλει αριθμο ημερων παραπανω παροτι η ενδειξη αφορα 3 μερες πριν.

 

17 ώρες πριν, jkoukos είπε

Έχει κολλήσει η βελόνα στο γραμμόφωνο και δεν δέχεσαι αυτά που ισχύουν. Στείλε επιστολή - παράπονο - καταγγελία σε όλες τις αρχές για να βρεις το δίκιο σου, διότι εδώ δεν θα το βρεις ότι δικαιολογία κι αν παρουσιάσεις.

δεν ζητησα να βρω το δικιο μου εδω, ρωτησα τι ισχυει και εκανα διαλογο. εχω ηδη στειλει εδω και 3 μερες δεν θα περιμενα εσενα να μου το προτεινεις.ειμαι εμπειρος σαυτα.

και για να ξερεις ειμαι εμπειρος εχω δικαιωθει (οπως θα οφειλε ο καθε συνεπης πολιτης) για πολλες χρεωσεις,συνεργειων ,επισκευων,ιντερνετ,δεη,ευαθ και σε ολες  που εσυ ,αποτι καταλαβα τι τυπος εισαι ,θα καθοσουν και θα τα χρεωνοσουν φυσιολογικα και νομολαγνικα.

 

 

15 ώρες πριν, takoulou είπε

Καλησπερα... Μηπως να παρεις ενα τηλεφωνο στον Δεδδηε να δεις ποια μετρηση εχει περαστει και ποια ημερομηνια.. Και ποτε δοθηκε στον παροχο σου...

το εκανα ηδη ,αν δεις την απαντηση μου,ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, megapaixtaras said:

ρωτησα τι ισχυει και εκανα διαλογο.

Ισχύει ότι λέει ο νόμος.

Από μένα τέλος αυτή η συζήτηση, αρκετή φαιά ουσία χάλασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ισχύει ότι λέει ο νόμος.

Από μένα τέλος αυτή η συζήτηση, αρκετή φαιά ουσία χάλασα.

ελα που στις ανακοινωσεις που ποσταρα των παροχων δεδηε για κοτ δεν τα λεει ΟΛΑ ο νομος.

ε ναι και εγω το ιδιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα

Επειδη δεν Μπορω Να βγαλω Ακρη  Με Τα Λαμογια Αυτα, Μπορει καποιος που Γνωριζει να μου πει Αν με Χρεωνουν Σωστα !!!! Γιατι εχω Σαλταρει με Αυτα που Βλεπω !!!! Σας Εχω Βαλει τον Εναντι Και τον Εκκαθαριστικο, Που Να μην Ειμουν Και ΚΟΤ-Α !!!!

Στην 3 σελιδα ειναι Οι Χρεωσεις Αναλυτικα Αλλα δεν Βγαζω Ακρη.......

Ευχαριστω

PROTERGIA_Enanti_insomnia.pdf PROTERGIA_Eka8arsti_insomnia.pdf

Επεξ/σία από c3250
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα, όσοι έχετε ΚΟΤ, σας έχει βγει λογαριασμός τον τελευταίο καιρό στη ΔΕΗ; σε συγγενή έχουν να βγάλουν από τον Δεκέμβριο, δεν είναι τόσο τα όρια αλλά πως αν βγει θα πρέπει να πληρώσει καμιά 250αρα μαζεμένη απ' όσο πιστεύει πως έκαψε.., κάτι είχατε γράψει πως περιμένουν κάποια ρύθμιση για το ΚΟΤ, αλλά προς τι η καθυστέρηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παροχή συγγενή που έχει κοτ βγαίνει κανονικά στην ώρα του ο λογαριασμός κάθε μήνα αλλά έχει το myhomeonline που απαιτεί μηνιαίο λογαριασμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα στο φορουμ και εγω με κοτ Α δεν εχω λαβει ακομη εκκαθαριστικο ΔΕΗ ενω εχει καταχωρηθει η τελευταια μετρηση στις 15/3 στη περιοχη μου ακομη δεν εχει ενεργοποιηθει η μηνιαια καταμετρηση μετρητη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

7 hours ago, lazarnik said:


Περίοδος καταναλώσεις 07/02/2024-21/03/2024.   λογαριασμός από ζενίθ (τελικός) 

Ο οποίος έχει μέσα την έκπτωση κοτ, αλλά δεν έχει την εξτρα επιδότηση Φεβρουαρίου.

Τι τους λέω εδώ; δεν ξέρουν, κάνουν τους χαζούς; υπάρχει κάποιο επίσημο λινκ να τους στείλω μπας κ καταλάβουν 

@lazarnik απαντώ εδώ, γιατί σίγουροι θα υπάρχουν κι άλλοι με το ίδιο πρόβλημα... Aπαντάς ότι:

 

Σύμφωνα με το ΦΕΚ B' 1601/11.03.2024, όπου με την υπ'αριθμόν ΥΠΕΝ/ΔΗΕ/24986/452 τροποποιήθηκε η υπ'αριθμόν ΥΠΕΝ/ΔΗΕ/12477/ 435/09.02.2022 Απόφαση... στο Άρθρο 2, παράγραφος 3 διευκρινίζεται ότι: Για τους καταναλωτές, οι οποίοι είναι συμβεβλημένοι σε κυμαινόμενα τιμολόγια προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας και είναι δικαιούχοι του Κοινωνικού Οικιακού Τιμολογίου (ΚΟΤ) ή του Τιμολογίου Υπηρεσιών Αλληλεγγύης (ΤΥΑ), εφαρμόζεται μοναδιαία επιδότηση επί της κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας, ανεξαρτήτως ορίου κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας, ίση με είκοσι έξι (26) ευρώ ανά Μεγαβατώρα (ΜWh) για τον μήνα Ιανουάριο του έτους 2024 και ίση με δέκα οκτώ (18) ευρώ ανά Μεγαβατώρα (ΜWh) για τον μήνα Φεβρουάριο του έτους 2024.

 

Θα επισυνάψεις εννοείται και το PDF. ⬇️

1601b-24.pdf

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά εκδόθηκε λογαριασμός για το θέμα που ανέφερα παραπάνω, απλά για 4+ μήνες, λογικά επειδή είναι εντός ορίων, δεν θα το έχει χάσει, τις επόμενες ημέρες θα ξέρουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, leotzian είπε

άλλαξε ο τρόπος υπολογισμού των KWH σε όσους έχουν νυκτερινό, περίμεναν λοιπόν να περάσει ο νόμος από την βουλή γι αυτό ήταν η καθυστέρηση, πάνε να βγάλουν και από την μύγα ξύγκι, δηλαδή αν κάποιος δεν είχε συμπληρώσει το όριο των KWH που δικαιούται λόγω τού ΚΟΤ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΝΥΚΤΕΡΙΝΟ μεταφέρονταν οι KWH της νύχτας στην ημέρα μέχρι του ορίου πού είχε για να λάβουν την έκπτωση, αυτό ΠΑΠΑΛΑ, το KOT θα υπολογίζεται μόνο στην ημέρα, η νύκτα θα χρεώνεται κανονικά με το εκάστοτε τιμολόγιο 

πηγή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, korakios said:

πηγή ?

Η πηγή είναι η καθαρίστρια της ΔΕΗ. ⬇️

On 04/04/2024 at 14:06, leotzian said:

Αυτά έμαθα σήμερα από την υποστήριξη της ΔΕΗ από κάποια που γνώριζε καλύτερα τα πράγματα.

 

Αν θες πιο επίσημη πηγή, να περιμένεις... εγώ περιμένω 16 μέρες. 😅

  Δε στέκει πάντως στη λογική διότι:

On 04/04/2024 at 21:25, ekrepali said:

Όσον αφορά το άλλο που έγραψες για το νυχτερινό, μάλλον λάθος το κατάλαβε η τύπισσα. Παράδειγμα:

- Καταναλωτής Α: 350 ημερήσιες 50 νυχτερινές

- Καταναλωτής Β: 400 ημερήσιες, δεν έχει νυχτερινό μετρητή.

Δεν είναι δυνατόν ο καταναλωτής Β να πάρει ΚΟΤ 400kw και ο καταναλωτής Α που έχει νυχτερινό μετρητή να τιμωρηθεί και να πάρει ΚΟΤ μόνο 350.

Πιο πιθανό μου φαίνεται οι 50 νυχτερινές να χρεώνονται με τιμή νυχτερινού+ΚΟΤ, αντί για τιμή ημερήσιου+ΚΟΤ που χρεώνονται με τον ισχύον νόμο. Ίσως μ'αυτό το τρόπο να ξαναδούμε τιμολόγια με χαμηλότερες τιμές νυχτερινού, γιατί πέρα απ'τη ΔΕΗ όλοι σχεδόν οι πάροχοι έχουν ενιαίες τιμές χρέωσης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Η πηγή είναι η καθαρίστρια της ΔΕΗ. ⬇️

δεν το είχα δει 😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂

αν είναι δυνατόν να αναπαράγουμε την κάθε μπιπ που λέει ο κάθε μπιπ υπάλληλος ....

σε αναμονή για ΦΕΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...