Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

51 minutes ago, Golgomer said:

Παιδιά καλησπέρα,

είμαι δικαιούχος ΚΟΤΒ.

 

Αλλά από σήμερα άνοιξε η πλατφόρμα για επιδότηση νοικοκυριών που χρησιμοποιούν ηλεκτρική ενέργεια για θέρμανση. Είναι 60 ευρώ έως 390 αν δεν κάνω λάθος που γίνεται συμψηφισμός στον έναντι ή εκκαθαριστικό λογαριασμό. Κάτι τέτοιο τελωσπάντων... Δεν έχουν δικαίωμα όμως να κάνουν αίτηση όσοι ειναι ενταγμένοι στο ΚΟΤ. Μήπως συμφέρει να απενταχθώ από το ΚΟΤ και να κάνω αίτηση στην πλατφόρμα;

Δεν ξέρω βέβαια αν όντως μπορώ να απενταχθώ από κοτ.

 

Αν έχεις οποιαδήποτε άλλη μέθοδο θέρμανσης (αέριο, πετρέλαιο κλπ) σε συμφέρει καλύτερα.

Αν έχεις μόνο ρεύμα για να πάρεις το επίδομα θέρμανσης... δε ξέρω κατά πόσο σε συμφέρει να απενταχτείς απ'το ΚΟΤ. H διαδικασία απλή είναι... μπαίνεις στο ΗΔΙΚΑ και πατάς ακύρωση στην ενεργή αίτηση. Από αύριο δε θα έχεις ΚΟΤ.

Όμως χάνεις α) έκπτωση ΚΟΤ 0.045, β) πιθανή έκπτωση έξτρα ΤΕΜ που λέγεται ότι θα συνεχιστεί, αυτή τη στιγμή είναι περίπου 0.05. Εν συνεχεία γ) θα χρεωθείς ΥΚΩ τα οποία με το ΚΟΤ τα γλύτωνες.

Δε νομίζω να σε συμφέρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορει καποιος να βγει απο το ΚΟΤ(ή να μην εχει ΚΟΤ), να αιτηθει το νεο επιδομα και μετα να μπει στο ΚΟΤ?

 

6 ώρες πριν, Golgomer είπε

Παιδιά καλησπέρα,

είμαι δικαιούχος ΚΟΤΒ.

 

Αλλά από σήμερα άνοιξε η πλατφόρμα για επιδότηση νοικοκυριών που χρησιμοποιούν ηλεκτρική ενέργεια για θέρμανση. ...................... Δεν έχουν δικαίωμα όμως να κάνουν αίτηση όσοι ειναι ενταγμένοι στο ΚΟΤ

Eκανες αιτηση και σου ειπε οτι απορριπτεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, dasos2024 είπε

Μπορει καποιος να βγει απο το ΚΟΤ(ή να μην εχει ΚΟΤ), να αιτηθει το νεο επιδομα και μετα να μπει στο ΚΟΤ?

 

Eκανες αιτηση και σου ειπε οτι απορριπτεται?

Νομίζω αναφέρει ότι δεν δικαιούνται την επιδότηση ρεύματος  όσοι είναι σε ΚΟΤ γιατί θα συνεχίζουν να παίρνουν την επιδότηση στο ρεύμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@ekrepali Ποτε λες να κανουμε την επόμενη μεταβαση για να μην μπλεξουμε με αργίες; 27-28-29/12 ? 😄 

και όταν κανεις μετάβαση θα κανείς και νέα αίτηση ΚΟΤ ? Δεν πιστεύω...;

Επεξ/σία από Greg29M
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Greg29M said:

@ekrepali Ποτε λες να κανουμε την επόμενη μεταβαση για να μην μπλεξουμε με αργίες; 27-28-29/12 ? 😄 

και όταν κανεις μετάβαση θα κανείς και νέα αίτηση ΚΟΤ ? Δεν πιστεύω...;

Mάλλον στις 27 θα πάω elpedison. Όχι δε θα κάνω νέα αίτηση στο ΗΔΙΚΑ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Kzaxas είπε

Νομίζω αναφέρει ότι δεν δικαιούνται την επιδότηση ρεύματος  όσοι είναι σε ΚΟΤ γιατί θα συνεχίζουν να παίρνουν την επιδότηση στο ρεύμα 

Eτσι λεει, αλλα γνωστος μου με ΚΟΤ εκανε αιτηση και εγκριθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, dasos2024 said:

Eτσι λεει, αλλα γνωστος μου με ΚΟΤ εκανε αιτηση και εγκριθηκε.

Μπορει να δεχτηκε την αιτηση το συστημα αλλα θα αποριφθει.

Απο την ΚΥΑ:

Spoiler

2. Ο ΔΕΔΔΗΕ ελέγχει τα στοιχεία των δικαιούχων που έλαβε σύμφωνα με την παρ. 1, ενημερώνει την Α.Α.Δ.Ε. για τυχόν αναντιστοιχίες των στοιχείων και εξαιρεί τους δικαιούχους του Κοινωνικού Οικιακού Τιμολογίου, οπότε προκύπτουν οι τελικοί δικαιούχοι του επιδόματος του άρθρου 1.

 

Επεξ/σία από BrunoB
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dasos2024 είπε

Eτσι λεει, αλλα γνωστος μου με ΚΟΤ εκανε αιτηση και εγκριθηκε.

Και γώ έκανα αίτηση και έγινε αποδεκτή,μου έβγαλε και το ποσό που δικαιούμαι αλλά έχω κοτΒ και σκέφτηκα ότι πρέπει να ακυρώσω το κοινωνικό τιμολόγιο για να πάρω την επιδότηση θέρμανσης

γιατί μου έβγαλε αυτό το μήνυμα: Η επιδότηση θα παρασχεθεί υπό μορφή έκπτωσης στον λογαριασμό κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύματος, εφόσον, κατά το πέρας της προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων, δεν ανήκετε στους δικαιούχους Κοινωνικού Οικιακού Τιμολογίου και δεν έχετε αποδεκτή αίτηση επιδόματος θέρμανσης για άλλα καύσιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, GreekGames είπε

Και γώ έκανα αίτηση και έγινε αποδεκτή,μου έβγαλε και το ποσό που δικαιούμαι αλλά έχω κοτΒ και σκέφτηκα ότι πρέπει να ακυρώσω το κοινωνικό τιμολόγιο για να πάρω την επιδότηση θέρμανσης

γιατί μου έβγαλε αυτό το μήνυμα: Η επιδότηση θα παρασχεθεί υπό μορφή έκπτωσης στον λογαριασμό κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύματος, εφόσον, κατά το πέρας της προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων, δεν ανήκετε στους δικαιούχους Κοινωνικού Οικιακού Τιμολογίου και δεν έχετε αποδεκτή αίτηση επιδόματος θέρμανσης για άλλα καύσιμα.

Σιγουρα εβγαλε ποσό? Στον γνωστο μου δεν εβγαλε ποσό, απλα ειπε οτι "Εγκρινεται".

Εχεις υπολογισει τι κερδος εχεις στο τριμηνο απο το ΚΟΤ Β ωστε να συγκρινεις?

Το περας της προθεσμιας ειναι 19/1, αρα εχεις καιρο μεχρι τοτε να το σκεφτεις🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, dasos2024 είπε

Σιγουρα εβγαλε ποσό? Στον γνωστο μου δεν εβγαλε ποσό, απλα ειπε οτι "Εγκρινεται".

Εχεις υπολογισει τι κερδος εχεις στο τριμηνο απο το ΚΟΤ Β ωστε να συγκρινεις?

Το περας της προθεσμιας ειναι 19/1, αρα εχεις καιρο μεχρι τοτε να το σκεφτεις🙂

Ναι μου έβγαλε ποσό για αυτό ρώτησα αν είναι για κάθε μήνα η είναι το σύνολο γιατί δεν ήταν και πολύ μεγάλο σε σύγκριση με το τι θα κάψουμε

το θέμα είναι ότι πιστεύω θα ξεπεράσω το όριο του κοτ όποτε δεν θα έχω καμία έκπτωση 

Επεξ/σία από GreekGames
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, GreekGames είπε

Ναι μου έβγαλε ποσό για αυτό ρώτησα αν είναι για κάθε μήνα η είναι το σύνολο γιατί δεν ήταν και πολύ μεγάλο σε σύγκριση με το τι θα κάψουμε

Τελικα σου δειχνει και το ποσό, πρεπει να πατησεις το εικονιδιο "pdf" που υπαρχει.

Λεει οτι το "μεγιστο ποσό [υπαρχει και ελαχιστο?] του ετους 2024 [μόνο για το τριμηνο Ιαν-Μαρτ δε μιλαμε?] για το σπιτι στον οικισμο ταδε, με τ.μ. τοσα στη δ/νση ταδε ειναι 85€". Μονοπρόσωπο νοικοκυριο. Προφανως ειναι για ολο το 3μηνο.

Πραγματι λεει και οτι "Η επιδότηση θα παρασχεθεί υπό μορφή έκπτωσης στον λογαριασμό κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύματος, εφόσον, κατά το πέρας της προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων, δεν ανήκετε στους δικαιούχους Κοινωνικού Οικιακού Τιμολογίου".

2 ώρες πριν, GreekGames είπε

το θέμα είναι ότι πιστεύω θα ξεπεράσω το όριο του κοτ όποτε δεν θα έχω καμία έκπτωση 

Oποιος ξεπερναει το οριο του ΚΟΤ δε νομιζω οτι το χανει. Το παιρνει για οσες κιλοβατωρες προβλεπει το οριο του.

Ειναι μεγαλυτερη η εκπτωση του ΚΟΤ Β που εχεις απο την επιδοτηση? Πχ. στο παραπανω παραδειγμα ειναι 1400x0,045=63€ για 4 μηνες συν δε ξερω τι εκπτωσεις υπαρχουν στις Ρυθ.Χρ., ενω η επιδοτηση ειναι 85€ για 3 μηνες.

3 ώρες πριν, BrunoB είπε

Μπορει να δεχτηκε την αιτηση το συστημα αλλα θα αποριφθει.

Αν 18/1 βγεις απ το ΚΟΤ, και 20/1 ξαναμπεις?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, dasos2024 said:

1) Πραγματι λεει και οτι "Η επιδότηση θα παρασχεθεί υπό μορφή έκπτωσης στον λογαριασμό κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύματος, εφόσον, κατά το πέρας της προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων, δεν ανήκετε στους δικαιούχους Κοινωνικού Οικιακού Τιμολογίου".

2) Oποιος ξεπερναει το οριο του ΚΟΤ δε νομιζω οτι το χανει. Το παιρνει για οσες κιλοβατωρες προβλεπει το οριο του.

3) Αν 18/1 βγεις απ το ΚΟΤ, και 20/1 ξαναμπεις?

4) Ειναι μεγαλυτερη η εκπτωση του ΚΟΤ Β που εχεις απο την επιδοτηση? Πχ. στο παραπανω παραδειγμα ειναι 1400x0,045=63€ για 4 μηνες συν δε ξερω τι εκπτωσεις υπαρχουν στις Ρυθ.Χρ., ενω η επιδοτηση ειναι 85€ για 3 μηνες.

 

  1) Θα πρέπει να ακυρωθεί η αίτηση τη τελευταία μέρα.

2) Ακόμα κι αν γίνει μεγάλη υπέρβαση και χαθεί το ΚΟΤ για ένα 4μηνο, η κατηγορία πελάτη παραμένει ΚΟΤ.

3) Αν το ενεργοποιήσετε ξανά στα καπάκια, ο λογαριασμός που θα έρθει θα είναι κατηγορία ΚΟΤ... κανείς δε ξέρει αν θα γίνει αποδεκτός στα παραστατικά.

4) Αν συνεχιστούν οι πρόσθετες επιδοτήσεις (δηλαδή περίπου ~0.05), τότε συμφέρει να παραμείνετε σε ΚΟΤ. Χώρια που Elpedison δίνει 100 ευρώ δώρο στο Smart. Mπορείτε δηλαδή για αρκετούς μήνες να μη πληρώσετε καθόλου ρεύμα... παρά να σπαζοκεφαλιάσετε πώς θα μαζέψετε 170 χρεωστικούς λογαριασμούς για να πάρετε ένα επίδομα 85 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλη την παρέα.. να επισημάνω και εγώ ότι 2/12 πήγα στην ελπε από ΔΕΗ μου βγάλανε λογαριασμό στην ελπε έναντι από 2/12 έως 10/12 και αναφέρει κανονικά ΚΟΤΒ χωρίς να έχω κάνει καμία ενέργεια.. και ο λογαριασμός ήταν -99€ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ekrepali είπε

2) Ακόμα κι αν γίνει μεγάλη υπέρβαση και χαθεί το ΚΟΤ για ένα 4μηνο, η κατηγορία πελάτη παραμένει ΚΟΤ.

Nαι, αλλο λεγαμε, αν παιρνεις την εκπτωση του ΚΟΤ οταν περασεις το οριο κιλοβατωρων.

Νομιζω οτι δεν τη χανεις. Αν εχω οριο 1400  και καψω 1800, χανω την εκπτωση ΚΟΤ?

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

3) Αν το ενεργοποιήσετε ξανά στα καπάκια, ο λογαριασμός που θα έρθει θα είναι κατηγορία ΚΟΤ... κανείς δε ξέρει αν θα γίνει αποδεκτός στα παραστατικά.

Δηλαδη υπαρχει περιπτωση και να πιασει η κομπινα? 😆

Και μετα απο πόσο καιρο δηλαδη μπορει να βαλει καποιος ΚΟΤ,  μετα την εγκριση της επιδοτησης ρευματος?

Απο 1/4 να υποθεσω?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...