Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Λογικά αυτό που βλέπουν οι πάροχοι είναι η Κατηγορία Πελάτη:

Οικιακό

Οικιακό ΚΟΤ-Β κλπ

Μάλλον τελικά ενημερώνονται αυτόματα...

 

Ναι ισχύει! Εγώ τέλος του μήνα που θα κάνω αίτηση για ΕΛΠΕ δεν θα κάνω νέα αίτηση ηδικα γιατί έτσι κι αλλιώς θα είναι αργίες και θα ρωτήσω τσατ απλά για επιβεβαίωση η τηλ. 
Απλα θα βαριούνται οι υπάλληλοι να κάνουν τη δουλειά τους και μας βάζουν να κάνουμε αιτήσεις όλη την ώρα…

Επεξ/σία από Greg29M
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/12/2023 στις 6:10 ΜΜ, Greg29M είπε

Έκανες νέα αίτηση ΚΟΤ ή διατήρησες την υπάρχουσα;

Αν διακοψεις την υπαρχουσα αιτηση και κανεις αλλη νεα(πχ. απο ΚΟΤ Β σε ΚΟΤ Α), σε πόσο καιρο γινεται η μεταβαση και αρχιζει ο νεος τιμολογιακος τροπος?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, dasos2024 said:

Αν διακοψεις την υπαρχουσα αιτηση και κανεις αλλη νεα(πχ. απο ΚΟΤ Β σε ΚΟΤ Α), σε πόσο καιρο γινεται η μεταβαση και αρχιζει ο νεος τιμολογιακος τροπος?

Άμεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ σε μετάβαση από ΕΛΠΕ σε Ήρων, ενώ έχει αλλαξεί ο αριθμός της παροχής στον ΔΕΔΔΗΕ, δεν βλέπει ακόμα ΚΟΤ ο Ήρων (μέσω τσατ). Βέβαια και στο σύστημά του φαίνεται γενικά ακόμα το αίτημα μετάβασης "υπό διαχείριση από ΔΕΔΔΗΕ", ενώ στην πραγματικότητα έχει ολοκληρωθεί. Γενικά ο Ήρων έχω καταλάβει ότι αργεί σε όλα. 

Επίσης διαισθάνομαι (χωρίς να είμαι βέβαιος) ότι ο ΗΔΙΚΑ όπως και ο Ήρων αλλά και οι άλλοι κινούνται πλέον με τον αριθμό παροχής ΧΩΡΙΣ τα τελευταία 2 ψηφία για την όποια διαδικασία ταυτοποίησης μιας παροχής. Αν δείτε καλά, στο myheron ο αριθμός της παροχής αναφέρεται χωρίς τα τελευταία 2 ψηφία. Οπότε κλίνω προς το ότι η ταυτοποίηση γίνεται ασχετώς αλλαγής των τελευταίων 2 ψηφίων. Φυσικά στην Ελλάδα δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα.

Ο αριθμός της παροχής στον ΗΔΙΚΑ για ΚΟΤ δεν έχει αλλάξει ακόμα ούτε έκανα νέα αίτηση. Λέω να το ρισκάρω να δω, γιατί επιτέλους πρέπει να υπάρξει απάντηση σε ένα θέμα, με το οποίο ασχολούμαστε τόσους μήνες χωρίς τελική απάντηση. Με το 50άρικο του Ήρων δεν νομίζω ότι θα υποστώ και οικονομική καταστροφή αν στραβώσει κάτι, ντάξει. Ας κάνουμε και μια θυσία για την κοινότητα εδώ 😉

Επεξ/σία από tryfos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tryfos είπε

Εγώ σε μετάβαση από ΕΛΠΕ σε Ήρων, ενώ έχει αλλαξεί ο αριθμός της παροχής στον ΔΕΔΔΗΕ, δεν βλέπει ακόμα ΚΟΤ ο Ήρων (μέσω τσατ). Βέβαια και στο σύστημά του φαίνεται γενικά ακόμα το αίτημα μετάβασης "υπό διαχείριση από ΔΕΔΔΗΕ", ενώ στην πραγματικότητα έχει ολοκληρωθεί. Γενικά ο Ήρων έχω καταλάβει ότι αργεί σε όλα. 

Επίσης διαισθάνομαι (χωρίς να είμαι βέβαιος) ότι ο ΗΔΙΚΑ όπως και ο Ήρων αλλά και οι άλλοι κινούνται πλέον με τον αριθμό παροχής ΧΩΡΙΣ τα τελευταία 2 ψηφία για την όποια διαδικασία ταυτοποίησης μιας παροχής. Αν δείτε καλά, στο myheron ο αριθμός της παροχής αναφέρεται χωρίς τα τελευταία 2 ψηφία. Οπότε κλίνω προς το ότι η ταυτοποίηση γίνεται ασχετώς αλλαγής των τελευταίων 2 ψηφίων. Φυσικά στην Ελλάδα δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα.

Ο αριθμός της παροχής στον ΗΔΙΚΑ για ΚΟΤ δεν έχει αλλάξει ακόμα ούτε έκανα νέα αίτηση. Λέω να το ρισκάρω να δω, γιατί επιτέλους πρέπει να υπάρξει απάντηση σε ένα θέμα, με το οποίο ασχολούμαστε τόσους μήνες χωρίς τελική απάντηση. Με το 50άρικο του Ήρων δεν νομίζω ότι θα υποστώ και οικονομική καταστροφή αν στραβώσει κάτι, ντάξει. Ας κάνουμε και μια θυσία για την κοινότητα εδώ 😉

Πλέον κινούμαστε όλοι προς την ίδια κατεύθυνση απ ότι φαίνεται! 
Ευχαριστούμε πολύ @tryfos και αναμένουμε νέα ενημέρωση σου! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαγή από ΔΕΗ σε ελπεντισον αρχές Οκτώβρη.  Νομίζω είχα κάνει την αίτηση στον ηδικα τον Σεπτέμβριο.  Είχα κοτ στην ελπεντισον. 

Αλλαγή αρχές Νοέμβρη σε ηρων.  Ακόμη περιμένω λογαριασμό για να δω αν είναι οκ το κοτ. 

Λογικά περνάει αυτόματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vjshadow είπε

Αλλαγή από ΔΕΗ σε ελπεντισον αρχές Οκτώβρη.  Νομίζω είχα κάνει την αίτηση στον ηδικα τον Σεπτέμβριο.  Είχα κοτ στην ελπεντισον. 

Αλλαγή αρχές Νοέμβρη σε ηρων.  Ακόμη περιμένω λογαριασμό για να δω αν είναι οκ το κοτ. 

Λογικά περνάει αυτόματα. 

Για παρε τον Δεδδηε να δεις αν φαίνεται ότι είναι ΚΟΤ η παροχή.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, tryfos said:

Εγώ σε μετάβαση από ΕΛΠΕ σε Ήρων, ενώ έχει αλλαξεί ο αριθμός της παροχής στον ΔΕΔΔΗΕ, δεν βλέπει ακόμα ΚΟΤ ο Ήρων (μέσω τσατ). Βέβαια και στο σύστημά του φαίνεται γενικά ακόμα το αίτημα μετάβασης "υπό διαχείριση από ΔΕΔΔΗΕ", ενώ στην πραγματικότητα έχει ολοκληρωθεί.

Όταν φανεί η παροχή στο myheron (θα σου έρθει και sms), ξαναρώτα αν φαίνεσαι ως κατηγορία Οικιακό ΚΟΤ

2 minutes ago, takoulou said:

Για παρε τον Δεδδηε να δεις αν φαίνεται ότι είναι ΚΟΤ η παροχή.... 

Για διευκρινήστε κι εσείς και το ΗΔΙΚΑ αν χρειάζεται νέα αίτηση ή όχι...

Απλό πράγμα που απασχολεί χιλιάδες καταναλωτές και προσπαθούμε να βγάλουμε άκρη στο insomnia...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, takoulou είπε

Για παρε τον Δεδδηε να δεις αν φαίνεται ότι είναι ΚΟΤ η παροχή.... 

Πήρα αλλά δεν μπορούν να το δουν γιατί είναι σε φάση αλλαγής. Μου είπαν να πάρω από Τρίτη και μετά.  Υπάρχει πιθανότητα να με έχει πετάξει εκτός κοτ.

Τι να πω... περίεργα πράγματα... θα δείξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, στο Γ1 βλεπω τις χρεωσεις 0,160 ημερησιο και 0,129 νυχτερινο. Εχει διπλα ενα πινακα που εχει την εκπτωση Ιανουαριος 2024 , 20%. Ποιοι δικαιουνται αυτοι την εκπτωση.Ειναι για το κοινωνικο τιμολογιο ή τελικη τιμη για ολους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, dasos2024 said:

Αμεσα φαινεται η νεα κατασταση και στη σελιδα σου στο mydei?

Δε θυμάμαι αν φαίνεται στο mydei αν έχεις ΚΟΤ-Α ή ΚΟΤ-Β (κι αν ναι, πόσο παίρνει να συγχρονιστεί)... πάντως ενημερώνονται απ'τον ΔΕΔΔΗΕ ότι απ'τη τάδε ημερομηνία και μετά έχεις ΚΟΤ-Α.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δε θυμάμαι αν φαίνεται στο mydei αν έχεις ΚΟΤ-Α ή ΚΟΤ-Β (κι αν ναι, πόσο παίρνει να συγχρονιστεί)... πάντως ενημερώνονται απ'τον ΔΕΔΔΗΕ ότι απ'τη τάδε ημερομηνία και μετά έχεις ΚΟΤ-Α.

Οτι φαινεται ειναι βεβαιο. Παντως οποια μεταβολη συμβει,

1) απο το καθολου στο ΚΟΤ Α/Β

2) απο το ΚΟΤ Α στο ΚΟΤ Β 

3) απο το ΚΟΤ Β στο ΚΟΤ Α

4) απο το ΚΟΤ Α/Β στο καθολου

μου λες οτι η αναλογη τιμολογηση ισχυει αμεσα.

dei.png

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, dasos2024 said:

Οτι φαινεται ειναι βεβαιο. Παντως οποια μεταβολη συμβει,

1) απο το καθολου στο ΚΟΤ Α/Β,

2) απο το ΚΟΤ Α στο ΚΟΤ Β 

3) απο το ΚΟΤ Β στο ΚΟΤ Α

4) απο το ΚΟΤ Α/Β στο καθολου

μου λες οτι η αναλογη τιμολογηση ισχυει αμεσα.

dei.png

Η μεταβολή ισχύει άμεσα αν εγκριθεί η αίτηση.

Αυτό που βλέπεις στη φώτο είναι το προϊόν (πρόγραμμα), όχι η κατηγορία πελάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Όταν φανεί η παροχή στο myheron (θα σου έρθει και sms), ξαναρώτα αν φαίνεσαι ως κατηγορία Οικιακό ΚΟΤ

Ναι, νομίζω εκεί θα κριθεί.

Πάντως κακώς λένε κάποιοι πρέπει να περιμένεις λογαριασμό για να δεις. Μπορείς κάλλιστα όταν ολοκληρωθούν όλες οι διαδικασίες μετάβασης να ρωτήσεις κάποια στιγμή τον νέο πάροχο τι βλέπει. Από κει και πέρα αν για αρκετές μέρες δεν βλέπει τίποτα, οκ, κάνεις νέα αίτηση ΗΔΙΚΑ, τι να κάνουμε στην τελική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...