Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 10/12/2023 at 23:10, mousmoulis said:

1) Αν κατατεθεί μέτρηση στον ΔΕΔΔΗΕ ηλεκτρονικά από τον πελάτη ένα δίμηνο μετά τον τελευταίο εκκαθαριστικό (δλδ 2 μήνες πριν την επόμενη επιτόπια μέτρηση), ο λογαριασμός που εκδίδεται είναι εκκαθαριστικός ή έναντι? Εδώ παίζει ρόλο ποιος είναι ο πάροχος? Εγώ ενδιαφέρομαι για τον ΗΡΩΝ.

2) - Για ΚΟΤΒ με όριο 1400 για 14 ημέρες το όριο για να μη χάσεις το ΚΟΤ είναι 

1400/120 * 14 = ~163 KWh + 10% υπέρβαση που δικαιούται κανείς πάμε στις ~199 KWh

Σύμφωνα όμως με το site του ΔΕΔΔΗΕ:

3) "ββ) για υπέρβαση άνω του 10%, εφόσον η μέση τετραμηνιαία κατανάλωση σε ετήσια κυλιόμενη βάση δεν υπερβαίνει τα όρια κατανάλωσης που προβλέπονται για κάθε διακούχο ή για υπέρβαση έως 10% εφαρμόζεται το Κ.Ο.Τ. για την κατανάλωση εντός των οριζόμενων ορίων και το ισχύον οικιακό τιμολόγιο του Προμηθευτή για την υπερβάλλουσα κατανάλωση με τις κλίμακες της συνολικής κατανάλωσης.

Για τον υπολογισμό της υπέρβασης των ορίων κατανάλωσης κάθε κατηγορίας δικαιούχου δεν λαμβάνεται υπόψη η κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας βάσει νυκτερινού τιμολογίου."

 

Σε παροχή με νυχτερινή κατανάλωση, έχοντας πολύ χαμηλές συνολικές ημερήσιες καταναλώσεις στα περασμένα 2 τετράμηνα (~400KWh κατά Μ.Ο. ανά 4μηνο), αυτό αυτόματα δεν σημαίνει ότι υπάρχει μεγαλο περιθώριο για υπέρβαση των 199KWh στις 14 ημέρες έτσι ώστε με το σχετικό projection η συνολική κυλιόμενη ετήσια ημερίσια κατανάλωση να μην υπερβαίνε το 3*1400KWh = 4200 KWh. Το καταλαβαίνω καλά?

 

 

1) Εκκαθαριστικός ανεξαρτήτως παρόχου. Ο ΗΡΩΝ έχει καθυστέρηση στη τιμολόγηση... οπότε μπορεί να βγάλουν τον εκκαθαριστικό με ένα μήνα καθυστέρηση ή και παραπάνω.

2) Έχεις 1400 ΚΟΤ / 120 μέρες = 11.66kw/μέρα.

Για 14 μέρες το όριο είναι 14 * 11.66 = 163kw ημερήσιο.

Νυχτερινό καις όσο θες. Αν έχεις κάψει κάτω από 163 ημερήσιο, τότε θα μετρήσει και μέρος του νυχτερινού σαν ημερήσιο.

3) Πάνω από 10% υπέρβαση στο ημερήσιο χάνεις εντελώς το ΚΟΤ για το συγκεκριμένο διάστημα εκκαθάρισης που έγινε υπέρβαση.

Εντός 10% υπέρβαση, παίρνεις το ΚΟΤ γι'αυτό διάστημα με τη προϋπόθεση να ρεγουλάρεις την ετήσια κατανάλωση δηλαδή 1400*3 = 4200kw ετήσιο

Αυτό με τη προυπόθεση να είσαι στον ίδιο πάροχο, ώστε να έχει πλήρη εικόνα πόσο έκαψες έκαψες. Αν έχεις κάνει ενεργειακό τουρισμό και σε κάθε πάροχο υπάρχει ΚΟΤ με αναλογία ημερών, ο μόνος τρόπος για να βγάλεις άκρη με την υπέρβαση εντός 10% (σε περίπτωση που δε σου δώσουν ΚΟΤ) είναι να ζητήσεις βεβαίωση απ'τον ΔΕΔΔΗΕ για την ετήσια κατανάλωση.

Εγώ στη δική μου παροχή επειδή είχα μικρή κατανάλωση τον Οκτώβριο και το Νοέμβριο, έδωσα παραπάνω kw στον ΔΕΔΔΗΕ (στο 2μηνο), κοντά στο όριο του ΚΟΤ. Τώρα καίω φουλ κλιματιστικό (50% κατανάλωση πάνω απ'το ημερήσιο όριο του ΚΟΤ) κι έχω ακόμα κιλοβατώρες καβάτζα.

17 hours ago, Greg29M said:

Στείλε και ένα mail στο [email protected] και ανέφερε αναλυτικά τα στοιχεία σου και την περίπτωση σου και αύριο νωρίς το πρωί θα σου απαντήσουν αμέσως. Και κατόπιν αποφασίζεις μόνος σου, καθώς σου ανέφερα και εγώ από την πλευρά μου ποια είναι τα δεδομένα. 

Είχα στείλει εγώ mail στο ΗΔΙΚΑ... μου απάντησαν ότι πρέπει να κάνουμε νέα αίτηση όπως γράφει στην ιστοσελίδα.

Τους εξήγησα ότι οι συνάδελφοι τους στο τηλέφωνο λένε πως δε χρειάζεται αίτηση.

Μου απάντησαν πως οι οδηγίες που έχουν, είναι να κάνουμε νέα αίτηση. 😄

Ο μόνος τρόπος να μάθουμε σίγουρα... είναι να μη κάνει κάποιος συμφορουμήτης νέα αίτηση και να περιμένει 1-2 μήνες να λάβει λογαριασμό. Ποιος θέλει να γίνει το πειραματόζωο; 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 hours ago, ekrepali said:

Ο μόνος τρόπος να μάθουμε σίγουρα... είναι να μη κάνει κάποιος συμφορουμήτης νέα αίτηση και να περιμένει 1-2 μήνες να λάβει λογαριασμό. Ποιος θέλει να γίνει το πειραματόζωο; 😝

Θα το ρισκαρω 😁

Ξεχασα να κανω νεα αιτηση 2/12 που γυρισε σε ELPE και στο chat μου ειπαν τα ιδια πριν απο λιγο.

Spoiler

Πώς θα μπορούσα να σας βοηθήσω;
Καλημερα, μπορειτε να μου πειτε αν φαινεται οτι ειμαι ΚΟΤ Β?
Μάλιστα, έχουμε ενημερωθεί για την εγγραφή σας στο κοινωνικό τιμολόγιο στην κατηγορία Β.
μετα την εκπροσωπηση απο εσας ξεχασα να κανω νεα αιτηση στο ΚΟΤ
αρα θα ειναι με ΚΟΤ οι λογαριασμοι ?
Σωστά.
ρωταω γιατι στο ΚΟΤ λεει χρειαζεται νεα αιτηση με καθε αλλαγη,,
Όχι παρακαλώ, έχουμε ενημερωθεί κανονικά για την εγγραφή σας.
οκ ευχαριστω αρα δεν κανω τιποτα καλη συνεχεια
Σωστά. Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία! Θα είναι χαρά μας, να σας εξυπηρετήσουμε και στο μέλλον. Παραμένουμε δίπλα σας με όλη μας την ενέργεια!!

 

Επεξ/σία από BrunoB
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@BrunoB από περιέργεια... στην ενεργή αίτηση στο ΗΔΙΚΑ όταν κάνεις προβολή, φαίνεται μέσα ο νέος αριθμός παροχής η ο παλιός.

Αφού λέει η elpe ότι βλέπει το κοτ δεν υπάρχει θέμα... ίσως πρέπει να το ρισκάρουμε όλοι. Διότι τώρα στις γιορτές αν υπάρξουν καθυστερήσεις στις αλλαγές, θα χάσουμε πολλές μέρες κοτ αν κάνουμε νέα αίτηση.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BrunoB είπε

Θα το ρισκαρω 😁

Ξεχασα να κανω νεα αιτηση 2/12 που γυρισε σε ELPE και στο chat μου ειπαν τα ιδια πριν απο λιγο.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Πώς θα μπορούσα να σας βοηθήσω;
Καλημερα, μπορειτε να μου πειτε αν φαινεται οτι ειμαι ΚΟΤ Β?
Μάλιστα, έχουμε ενημερωθεί για την εγγραφή σας στο κοινωνικό τιμολόγιο στην κατηγορία Β.
μετα την εκπροσωπηση απο εσας ξεχασα να κανω νεα αιτηση στο ΚΟΤ
αρα θα ειναι με ΚΟΤ οι λογαριασμοι ?
Σωστά.
ρωταω γιατι στο ΚΟΤ λεει χρειαζεται νεα αιτηση με καθε αλλαγη,,
Όχι παρακαλώ, έχουμε ενημερωθεί κανονικά για την εγγραφή σας.
οκ ευχαριστω αρα δεν κανω τιποτα καλη συνεχεια
Σωστά. Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία! Θα είναι χαρά μας, να σας εξυπηρετήσουμε και στο μέλλον. Παραμένουμε δίπλα σας με όλη μας την ενέργεια!!

 

επίσης από ποιον πάροχο έκανες μετάβαση σε ΕΛΠΕ?

τσέκαρε μέχρι τέλος του έτους αν θα αλλάξει το τελευταίο ψηφίο μέσα στην αίτηση στην ΗΔΙΚΑ και πες μας αν μπορείς!

Επεξ/σία από Greg29M
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, ekrepali said:

@BrunoB από περιέργεια... στην ενεργή αίτηση στο ΗΔΙΚΑ όταν κάνεις προβολή, φαίνεται μέσα ο νέος αριθμός παροχής η ο παλιός.

Το κοίταξα πριν τους μιλήσω, ο παλιός είναι.

 

19 minutes ago, Greg29M said:

επίσης από ποιον πάροχο έκανες μετάβαση σε ΕΛΠΕ?

τσέκαρε μέχρι τέλος του έτους αν θα αλλάξει το τελευταίο ψηφίο μέσα στην αίτηση στην ΗΔΙΚΑ και πες μας αν μπορείς!

Από NRG. Θα το κοιτάω και θα ενημερώσω.

NRG πήγα από δεη, έκανα αμέσως νέα  αίτηση και έχασα 3 μέρες. Αυτή τη φορά το ξέχασα απλά.. ίσως για καλό 🤔

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, BrunoB είπε

Το κοίταξα πριν τους μιλήσω, ο παλιός είναι.

 

Από NRG. Θα το κοιτάω και θα ενημερώσω.

NRG πήγα από δεη, έκανα αμέσως νέα  αίτηση και έχασα 3 μέρες. Αυτή τη φορά το ξέχασα απλά.. ίσως για καλό 🤔

Να κρατάς screenshots από συνομιλίες με εκπροσώπους με αναλυτικά στοιχεία (εκπροσώπου, παροχής κτλ) και αν δεν σου την πιστωσουν την έκπτωση ΚΟΤ άνοιξε αίτημα στη ΡΑΕ με επισύναψη των συνομιλιών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Greg29M said:

Να κρατάς screenshots από συνομιλίες με εκπροσώπους με αναλυτικά στοιχεία (εκπροσώπου, παροχής κτλ) και αν δεν σου την πιστωσουν την έκπτωση ΚΟΤ άνοιξε αίτημα στη ΡΑΕ με επισύναψη των συνομιλιών

Εννοείται τα έχω όλα 👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, BrunoB είπε

Θα το ρισκαρω 😁

Ξεχασα να κανω νεα αιτηση 2/12 που γυρισε σε ELPE και στο chat μου ειπαν τα ιδια πριν απο λιγο.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Πώς θα μπορούσα να σας βοηθήσω;
Καλημερα, μπορειτε να μου πειτε αν φαινεται οτι ειμαι ΚΟΤ Β?
Μάλιστα, έχουμε ενημερωθεί για την εγγραφή σας στο κοινωνικό τιμολόγιο στην κατηγορία Β.
μετα την εκπροσωπηση απο εσας ξεχασα να κανω νεα αιτηση στο ΚΟΤ
αρα θα ειναι με ΚΟΤ οι λογαριασμοι ?
Σωστά.
ρωταω γιατι στο ΚΟΤ λεει χρειαζεται νεα αιτηση με καθε αλλαγη,,
Όχι παρακαλώ, έχουμε ενημερωθεί κανονικά για την εγγραφή σας.
οκ ευχαριστω αρα δεν κανω τιποτα καλη συνεχεια
Σωστά. Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία! Θα είναι χαρά μας, να σας εξυπηρετήσουμε και στο μέλλον. Παραμένουμε δίπλα σας με όλη μας την ενέργεια!!

 

Τα ίδια είπαν και σε εμένα από την ΕΛΠΕ και όντως έτσι έγινε αυτόματα χωρίς αίτηση (φάνηκε και στο ΗΔΙΚΑ),στην αλλαγή όμως από ΕΛΠΕ προς ΗΡΩΝΑ μου είπαν το αντίθετο,να κάνω καινούργια όπως και έκανα μετά την αλλαγή ψηφίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Τα ίδια είπαν και σε εμένα από την ΕΛΠΕ και όντως έτσι έγινε αυτόματα χωρίς αίτηση (φάνηκε και στο ΗΔΙΚΑ),στην αλλαγή όμως από ΕΛΠΕ προς ΗΡΩΝΑ μου είπαν το αντίθετο,να κάνω καινούργια όπως και έκανα μετά την αλλαγή ψηφίου.

βάσει πιθανοτήτων μάλλον δε χρειάζεται να κάνεις ξανά αίτηση , σημασία έχει αν φαίνεται στον Ήρων οτι είσαι στο ΚΟΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Τα ίδια είπαν και σε εμένα από την ΕΛΠΕ και όντως έτσι έγινε αυτόματα χωρίς αίτηση (φάνηκε και στο ΗΔΙΚΑ),στην αλλαγή όμως από ΕΛΠΕ προς ΗΡΩΝΑ μου είπαν το αντίθετο,να κάνω καινούργια όπως και έκανα μετά την αλλαγή ψηφίου.

1. Πότε έκανες μετάβαση στην ΕΛΠΕ από τον προηγούμενο πάροχο; Όταν ολοκληρώθηκε η μετάβαση αυτή και δεν έκανες νέα αίτηση στην ΗΔΙΚΑ, άλλαξε κατόπιν το τελευταίο ψηφίο αυτόματα στην αίτηση και αν ναι σε ποσό περίπου διάστημα;

2. Πότε έκανες μετάβαση στον ΗΡΩΝ; Ποιος σου είπε να κανείς νέα αίτηση ; Όταν ολοκληρώθηκε η μετάβαση στον ΗΡΩΝ μετά από πόσο διάστημα εγκρίθηκε η νέα αίτηση στην ΗΔΙΚΑ; Επίσης, όταν έκανες την νέα αίτηση στην ΗΔΙΚΑ εμφάνισε κατευθείαν εγκεκριμένη ή προς έγκριση και περίμενες κάποιες ημέρες να μετατραπεί σε εγκεκριμένη; 

 

Επεξ/σία από Greg29M
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Greg29M είπε

1. Πότε έκανες μετάβαση στην ΕΛΠΕ από τον προηγούμενο πάροχο; Όταν ολοκληρώθηκε η μετάβαση αυτή και δεν έκανες νέα αίτηση στην ΗΔΙΚΑ, άλλαξε κατόπιν το τελευταίο ψηφίο αυτόματα στην αίτηση και αν ναι σε ποσό περίπου διάστημα;

2. Πότε έκανες μετάβαση στον ΗΡΩΝ; Ποιος σου είπε να κανείς νέα αίτηση ; Όταν ολοκληρώθηκε η μετάβαση στον ΗΡΩΝ μετά από πόσο διάστημα εγκρίθηκε η νέα αίτηση στην ΗΔΙΚΑ; Επίσης, όταν έκανες την νέα αίτηση στην ΗΔΙΚΑ εμφάνισε κατευθείαν εγκεκριμένη ή προς έγκριση και περίμενες κάποιες ημέρες να μετατραπεί σε εγκεκριμένη; 

 

Ανάκριση κανονική 😂

Πλακα κάνω,λοιπών κάτσε να τα απαντήσω με την σειρά :

29/9 πήγα ΕΛΠΕ,άλλαξε αυτόματα ο αριθμός στο site της ΗΔΙΚΑ όπως μου είχε πει και η υπάλληλος στο κατάστημα της ΕΛΠΕ,δεν θυμάμαι ακριβώς σε πόσο διάστημα ,η αλήθεια είναι ήθελα να δω και αν θα γίνει τελικά αυτόματα όπως λέγανε.

Η ηλεκτρονική αίτηση έγινε 23/11 και η μεταφορά στον ΗΡΩΝΑ πραγματοποιήθηκε 1/12 ,κατα την τηλ. επικοινωνία μου είπαν να ακυρώσω και να κάνω καινούργια όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία οπότε περίμενα να αλλάξει ο αριθμός στην εφαρμογή για την ΥΔΕ και μόλις άλλαξε έκανα την διαδικασία.

Στην ΗΔΙΚΑ εμφανίστηκε αμέσως η έγκριση 

2 ώρες πριν, korakios είπε

βάσει πιθανοτήτων μάλλον δε χρειάζεται να κάνεις ξανά αίτηση , σημασία έχει αν φαίνεται στον Ήρων οτι είσαι στο ΚΟΤ

Και εγώ έτσι πιστεύω ότι τελικά θα γινόταν αυτόματα αλλά δεν ήθελα να το αφήσω στην τύχη μπας και στραβώσει κάτι 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kzaxas είπε

Ανάκριση κανονική 😂

Πλακα κάνω,λοιπών κάτσε να τα απαντήσω με την σειρά :

29/9 πήγα ΕΛΠΕ,άλλαξε αυτόματα ο αριθμός στο site της ΗΔΙΚΑ όπως μου είχε πει και η υπάλληλος στο κατάστημα της ΕΛΠΕ,δεν θυμάμαι ακριβώς σε πόσο διάστημα ,η αλήθεια είναι ήθελα να δω και αν θα γίνει τελικά αυτόματα όπως λέγανε.

Η ηλεκτρονική αίτηση έγινε 23/11 και η μεταφορά στον ΗΡΩΝΑ πραγματοποιήθηκε 1/12 ,κατα την τηλ. επικοινωνία μου είπαν να ακυρώσω και να κάνω καινούργια όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία οπότε περίμενα να αλλάξει ο αριθμός στην εφαρμογή για την ΥΔΕ και μόλις άλλαξε έκανα την διαδικασία.

Στην ΗΔΙΚΑ εμφανίστηκε αμέσως η έγκριση 

Και εγώ έτσι πιστεύω ότι τελικά θα γινόταν αυτόματα αλλά δεν ήθελα να το αφήσω στην τύχη μπας και στραβώσει κάτι 

Έπρεπε να ρωτήσεις στο τσατ μόλις πηγες ηρων αν σε έβλεπαν από το σύστημα δικαιούχο κοτ… έτσι θα βγάζαμε οριστικό συμπέρασμα για το θέμα τον αιτήσεων… 

τεσπα ευχαριστούμε για τις απαντήσεις! Μόνο στοιχεία ταυτότητας δεν σε ρώτησα 😂😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, Greg29M said:

Έπρεπε να ρωτήσεις στο τσατ μόλις πηγες ηρων αν σε έβλεπαν από το σύστημα δικαιούχο κοτ… έτσι θα βγάζαμε οριστικό συμπέρασμα για το θέμα τον αιτήσεων… 

τεσπα ευχαριστούμε για τις απαντήσεις! Μόνο στοιχεία ταυτότητας δεν σε ρώτησα 😂😂

Λογικά αυτό που βλέπουν οι πάροχοι είναι η Κατηγορία Πελάτη:

Οικιακό

Οικιακό ΚΟΤ-Β κλπ

Μάλλον τελικά ενημερώνονται αυτόματα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...