Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, Greg29M είπε

Εγώ κατάλαβα ότι εννοεί ότι οι έξτρα επιδοτήσεις μέσω ΤΕΜ θα συνεχιστούν αλλά μόνο για ΚΟΤ και στα πράσινα τιμολόγια προς το παρόν.

δε νομίζω οτι υπάρχει περιορισμός στα πράσινα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, korakios είπε

δε νομίζω οτι υπάρχει περιορισμός στα πράσινα

Ναι το θεωρώ απίθανο να είναι κάποιος δικαιούχος ΚΟΤ και να μην πάρει την έξτρα πίστωση από ΤΕΜ επειδή είναι στο κίτρινο ή στο πράσινο. Έχει δίκιο ο @ekrepali με το copy-paste των <<δημοσιογράφων>>.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Αν κατατεθεί μέτρηση στον ΔΕΔΔΗΕ ηλεκτρονικά από τον πελάτη ένα δίμηνο μετά τον τελευταίο εκκαθαριστικό (δλδ 2 μήνες πριν την επόμενη επιτόπια μέτρηση), ο λογαριασμός που εκδίδεται είναι εκκαθαριστικός ή έναντι? Εδώ παίζει ρόλο ποιος είναι ο πάροχος? Εγώ ενδιαφέρομαι για τον ΗΡΩΝ.

- Για ΚΟΤΒ με όριο 1400 για 14 ημέρες το όριο για να μη χάσεις το ΚΟΤ είναι 

1400/120 * 14 = ~163 KWh + 10% υπέρβαση που δικαιούται κανείς πάμε στις ~199 KWh

Σύμφωνα όμως με το site του ΔΕΔΔΗΕ:

"ββ) για υπέρβαση άνω του 10%, εφόσον η μέση τετραμηνιαία κατανάλωση σε ετήσια κυλιόμενη βάση δεν υπερβαίνει τα όρια κατανάλωσης που προβλέπονται για κάθε διακούχο ή για υπέρβαση έως 10% εφαρμόζεται το Κ.Ο.Τ. για την κατανάλωση εντός των οριζόμενων ορίων και το ισχύον οικιακό τιμολόγιο του Προμηθευτή για την υπερβάλλουσα κατανάλωση με τις κλίμακες της συνολικής κατανάλωσης.

Για τον υπολογισμό της υπέρβασης των ορίων κατανάλωσης κάθε κατηγορίας δικαιούχου δεν λαμβάνεται υπόψη η κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας βάσει νυκτερινού τιμολογίου."

Σε παροχή με νυχτερινή κατανάλωση, έχοντας πολύ χαμηλές συνολικές ημερήσιες καταναλώσεις στα περασμένα 2 τετράμηνα (~400KWh κατά Μ.Ο. ανά 4μηνο), αυτό αυτόματα δεν σημαίνει ότι υπάρχει μεγαλο περιθώριο για υπέρβαση των 199KWh στις 14 ημέρες έτσι ώστε με το σχετικό projection η συνολική κυλιόμενη ετήσια ημερίσια κατανάλωση να μην υπερβαίνε το 3*1400KWh = 4200 KWh. Το καταλαβαίνω καλά?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/12/2023 στις 10:39 ΜΜ, Greg29M είπε

Γενικά δεν παίζει ρόλο το δώρο με την αλλαγή προγράμματος. Θα πιστωθεί ακόμα κι αν αλλάξεις πρόγραμμα διότι συνδέεται αποκλειστικά και μόνο με τη σύναψη σύμβασης προμήθειας με την εταιρεία ως επιβράβευση. 
Οσον αφορά το ΚΟΤ θα έχουμε θέμα είναι η αλήθεια γιατί κι εγώ θέλω τέλη του μήνα να αλλάξω σε ΕΛΠΕ αλλά επειδή είναι αργίες η περίοδος από 24/12-02/01 θα έχουμε θέμα (αργός συγχρονισμός συστημάτων) με την αλλαγή προμηθευτή αλλά και την αίτηση ΚΟΤ στην ΗΔΙΚΑ.

Αυτό που λες για την αίτηση Κοτ στην ΗΔΙΚΑ;; εγώ μόλις πήγα ΕΛΠΕ επικοινώνησα μέσω chat μαζί τους και μου είπαν ότι φαίνεται στο σύστημα τους ότι είμαι στο ΚΟΤ χωρίς να κάνω κάποια ενέργεια στην ΗΔΙΚΑ. Θα πρέπει να κάνω ξανά αίτηση στην ΗΔΙΚΑ ή δε χρειάζεται;

Στις 9/12/2023 στις 10:39 ΜΜ, Greg29M είπε

 

 

Επεξ/σία από gemis XTX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/12/2023 στις 12:14 ΜΜ, gemis XTX είπε

Αυτό που λες για την αίτηση Κοτ στην ΗΔΙΚΑ;; εγώ μόλις πήγα ΕΛΠΕ επικοινώνησα μέσω chat μαζί τους και μου είπαν ότι φαίνεται στο σύστημα τους ότι είμαι στο ΚΟΤ χωρίς να κάνω κάποια ενέργεια στην ΗΔΙΚΑ. Θα πρέπει να κάνω ξανά αίτηση στην ΗΔΙΚΑ ή δε χρειάζεται;

 

Όταν κανείς αλλαγή παρόχου και είχες ήδη ενεργή αίτηση ΚΟΤ κανονικά σύμφωνα με τις οδηγίες στην ΗΔΙΚΑ και από τηλεφωνική και μέσω email επικοινωνία πρέπει να κανείς νέα αίτηση με τον νέο αριθμό παροχής.

Ωστόσο, κάποιοι έχουν γράψει εδώ στο φόρουμ ότι άφησαν την υπάρχουσα αίτηση ενεργή και ότι άλλαξε αυτόματα ο αριθμός παροχής σε αυτήν.

Εφόσον, όμως σου είπε και ο πάροχος κομπλέ είσαι οκ. Αλλά μπες καλού κακού στην ΗΔΙΚΑ και έλεγξε αν στην αίτηση σου γράφει τον τωρινό αριθμό παροχής και ρωτά και εκ νέου κι άλλον εκπρόσωπο στο τσάτ για επιβεβαίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όριο κοτ 1800

Ημέρες 23

Πρώτος λογαριασμος

Γιατί σπάσανε τις 220 στην επιδότηση του κράτους και στο κοτ? Η επιδότηση κράτους είναι σωστή? 

Για το κοτ έχω μια υποψία ότι επειδή δεν ήξερα ότι η εκπροσώπηση ξεκίνησε 2 μέρες νωρίτερα. Εγώ έκανα την αλλαγή αίτησης  για κοτ στο ηδικα την μέρα που μου ήρθε μήνυμα από την ελπε. 

Screenshot_20231212_180535_myElpedison.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, lazarnik είπε

Όριο κοτ 1800

Ημέρες 23

23*1800/120=345 άρα κομπλέ απο εκεί

21 λεπτά πριν, lazarnik είπε

Γιατί σπάσανε τις 220 στην επιδότηση του κράτους και στο κοτ? Η επιδότηση κράτους είναι σωστή? 

γιατί ίσως κάτι έπαιξε στο

21 λεπτά πριν, lazarnik είπε

Για το κοτ έχω μια υποψία ότι επειδή δεν ήξερα ότι η εκπροσώπηση ξεκίνησε 2 μέρες νωρίτερα. Εγώ έκανα την αλλαγή αίτησης  για κοτ στο ηδικα την μέρα που μου ήρθε μήνυμα από την ελπε. 

10-13/11 φαίνεσαι εκτός ΚΟΤ , 29kw αναλογικά

____________

ουσιαστικά έχασες 29*(0,06+0,045)=3,05€ (συν ΥΚΩ 29*0,0069)

περισσότερο σημασία έχει το μπέδρεμα για όσους με ΚΟΤ και τον τουρισμό

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Greg29M είπε

Όταν κανείς αλλαγή παρόχου και είχες ήδη ενεργή αίτηση ΚΟΤ κανονικά σύμφωνα με τις οδηγίες στην ΗΔΙΚΑ και από τηλεφωνική και μέσω email επικοινωνία πρέπει να κανείς νέα αίτηση με τον νέο αριθμό παροχής.

Ωστόσο, κάποιοι έχουν γράψει εδώ στο φόρουμ ότι άφησαν την υπάρχουσα αίτηση ενεργή και ότι άλλαξε αυτόματα ο αριθμός παροχής σε αυτήν.

Εφόσον, όμως σου είπε και ο πάροχος κομπλέ είσαι οκ. Αλλά μπες καλού κακού στην ΗΔΙΚΑ και έλεγξε αν στην αίτηση σου γράφει τον τωρινό αριθμό παροχής και ρωτά και εκ νέου κι άλλον εκπρόσωπο στο τσάτ για επιβεβαίωση.

Μπηκα στην ΗΔΙΚΑ στην αίτηση που είχα κάνει για το ΚΟΤΒ και φαίνεται ο παλιός αριθμός.. μίλησα με δεδδηε και μου είπε ότι φαίνεται κανονικά η αλλαγή στον καινούριο πάροχο και ότι δεν χρειάζεται να κάνω νέα αίτηση για ΚΟΤ.. νέα αίτηση για ΚΟΤ κάνεις μου λέει όταν είναι να λήξει.. η ΗΔΙΚΑ γράφει στις πληροφορίες για το ΚΟΤ ότι όταν κάνεις αλλαγή παρόχου θέλει ακύρωση και εκνεου αίτηση με τον καινούριο αριθμό παροχής. Η ΕΛΠΕ λέει ότι φαίνομαι στο σύστημα της ότι εχω ΚΟΤβ κανονικά. Ο δεδδηε λέει ότι δε χρειάζεται και ότι φαίνεται η αλλαγή κανονικά.. τι κάνουμε οεο; όσοι έχετε αλλάξει πάροχο κάνατε ξανά αίτηση η το αφήσατε να γίνει αυτόματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, lazarnik είπε

Για το κοτ έχω μια υποψία ότι επειδή δεν ήξερα ότι η εκπροσώπηση ξεκίνησε 2 μέρες νωρίτερα. Εγώ έκανα την αλλαγή αίτησης  για κοτ στο ηδικα την μέρα που μου ήρθε μήνυμα από την ελπε. 

 

1 ώρα πριν, Greg29M είπε

Όταν κανείς αλλαγή παρόχου και είχες ήδη ενεργή αίτηση ΚΟΤ κανονικά σύμφωνα με τις οδηγίες στην ΗΔΙΚΑ και από τηλεφωνική και μέσω email επικοινωνία πρέπει να κανείς νέα αίτηση με τον νέο αριθμό παροχής.

Έκανα μετάβαση ΔΕΗ --> ELPE. Ο αριθμός παροχής δεν άλλαξε. Μόνο το τελευταίο ψηφίο από τα 11. Από 1 έγινε 2. Στο SMS εκπροσώπησης της ΕΛΠΕ δεν υπάρχει καν αφού έχει 9 ψηφία μόνο.

Χρειάζεται νέα αίτηση στο ΗΔΙΚΑ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gemis XTX είπε

Μπηκα στην ΗΔΙΚΑ στην αίτηση που είχα κάνει για το ΚΟΤΒ και φαίνεται ο παλιός αριθμός.. μίλησα με δεδδηε και μου είπε ότι φαίνεται κανονικά η αλλαγή στον καινούριο πάροχο και ότι δεν χρειάζεται να κάνω νέα αίτηση για ΚΟΤ.. νέα αίτηση για ΚΟΤ κάνεις μου λέει όταν είναι να λήξει.. η ΗΔΙΚΑ γράφει στις πληροφορίες για το ΚΟΤ ότι όταν κάνεις αλλαγή παρόχου θέλει ακύρωση και εκνεου αίτηση με τον καινούριο αριθμό παροχής. Η ΕΛΠΕ λέει ότι φαίνομαι στο σύστημα της ότι εχω ΚΟΤβ κανονικά. Ο δεδδηε λέει ότι δε χρειάζεται και ότι φαίνεται η αλλαγή κανονικά.. τι κάνουμε οεο; όσοι έχετε αλλάξει πάροχο κάνατε ξανά αίτηση η το αφήσατε να γίνει αυτόματα;

Εγώ προσωπικά έκανα εκ νέου και έχασα έτσι 10 μέρες ΚΟΤ. 
Τωρα εσυ εφόσον σου λένε πάροχος και ΔΕΔΔΗΕ κομπλέ άστο έτσι. Αλλά για να είσαι σίγουρος ρωτά μια στο live chat αν σε βλέπουν ως δικαιούχο ΚΟΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Γενικά η κατάσταση είναι ότι να'ναι)

1 λεπτό πριν, Greg29M είπε

Εγώ προσωπικά έκανα εκ νέου και έχασα έτσι 10 μέρες ΚΟΤ. 

Ο αριθμός παροχής είχε αλλάξει μετά τη μετάβαση στο νέο πάροχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, kkatzos είπε

(Γενικά η κατάσταση είναι ότι να'ναι)

Ο αριθμός παροχής είχε αλλάξει μετά τη μετάβαση στο νέο πάροχο;

Ναι είχε αλλάξει. Απλά καθυστερεί ο συγχρονισμός των συστημάτων τους.

7 λεπτά πριν, kkatzos είπε

 

Έκανα μετάβαση ΔΕΗ --> ELPE. Ο αριθμός παροχής δεν άλλαξε. Μόνο το τελευταίο ψηφίο από τα 11. Από 1 έγινε 2. Στο SMS εκπροσώπησης της ΕΛΠΕ δεν υπάρχει καν αφού έχει 9 ψηφία μόνο.

Χρειάζεται νέα αίτηση στο ΗΔΙΚΑ;

 

Στείλε και ένα mail να σου απαντήσουν και γραπτά αν είσαι δικαιούχος στην ΕΛΠΕ. 

Επεξ/σία από Greg29M
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Greg29M είπε

Εγώ προσωπικά έκανα εκ νέου και έχασα έτσι 10 μέρες ΚΟΤ. 
Τωρα εσυ εφόσον σου λένε πάροχος και ΔΕΔΔΗΕ κομπλέ άστο έτσι. Αλλά για να είσαι σίγουρος ρωτά μια στο live chat αν σε βλέπουν ως δικαιούχο ΚΟΤ.

Screenshot_2023-12-08-15-34-39-968_com.android.chrome.jpg.cba57ab9f6be8a432348d298a85ec386.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gemis XTX είπε

Screenshot_2023-12-08-15-34-39-968_com.android.chrome.jpg.cba57ab9f6be8a432348d298a85ec386.jpg

Στείλε και ένα mail στο [email protected] και ανέφερε αναλυτικά τα στοιχεία σου και την περίπτωση σου και αύριο νωρίς το πρωί θα σου απαντήσουν αμέσως. Και κατόπιν αποφασίζεις μόνος σου, καθώς σου ανέφερα και εγώ από την πλευρά μου ποια είναι τα δεδομένα. 

Επεξ/σία από Greg29M
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Θέλω να κάνω αίτηση για ΚΟΤ Β αλλά φαίνομαι φιλοξενούμενος στην τελευταία φορολογική δήλωση. Μόλις νοίκιασα σπίτι και άνοιξα λογαριασμό ρεύματος στο όνομα μου. Μπορώ να κάνω κάτι για να προχωρήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...