Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, denis_kos είπε

Αυτό αναφέρεται στην αρχικη τιμή χρέωσης της kwh πάνω στην οποία θα υπολογιστεί η έκπτωση ΚΟΤ αν το καταλαβαινω καλα.  

κανονικά ναι , αλλά πολλά προγράμματα εφαρμόζουν τις εκπτώσεις συνέπειας κανονικά (πλέον όλα νομίζω)

βέβαια , κάποιοι το σκάλιζαν και στέλνανε ερωτήματα παλιότερα σε σημείο που η Ελίν άλλαξε τη μηχανογράφηση , οπότε μην το ψειρίζετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με το ειδικό πράσινο τιμολόγιο θα συνεχιστούν οι στοχευμένες επιδοτήσεις στους λογαριασμούς ηλεκτρικής ενέργειας των Κοινωνικά Ευάλωτων καταναλωτών, δηλαδή των δικαιούχων του Κοινωνικού Οικιακού Τιμολογίου (ΚΟΤ) από την 1η Ιανουαρίου που θα εισαχθεί το νέο καθεστώς στη λιανική αγορά ενέργειας με τους πολύχρωμους λογαριασμούς ρεύματος.

Αυτό αναφέρεται στη σχετική ενημέρωση του υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας όπου δίνει απαντήσεις για τους νέους λογαριασμούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπορει καποιος φιλος να μου απαντησει σε αυτη την απλη ερωτηση?

Καποιος που δε προλαβε να ανανεωσει το ΚΟΤ στις 31/10, που νομιζω αυτη ηταν η προθεσμια, αλλα εκανε νεα εγκεκριμενη αιτηση στις 1/11, χανει κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, dasos2024 said:

Καποιος που δε προλαβε να ανανεωσει το ΚΟΤ στις 31/10, που νομιζω αυτη ηταν η προθεσμια, αλλα εκανε νεα εγκεκριμενη αιτηση στις 1/11, χανει κατι?

Αν εγκρίθηκε αμέσως δε χάνεις κάτι. Αν έμεινε σε κατάσταση 'υπό έγκριση' απ'τον ΔΕΔΔΗΕ, ίσως και να έχασες 2 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αν εγκρίθηκε αμέσως δε χάνεις κάτι. Αν έμεινε σε κατάσταση 'υπό έγκριση' απ'τον ΔΕΔΔΗΕ, ίσως και να έχασες 2 μέρες.

Αμεσως εγκρινεται μολις κλικαρεις το αναλογο κουμπι. Υπαρχει κατασταση "Υπο εγκριση"? Αφου διαβαζει σε δευτερολεπτα τα στοιχεια απο τη φορολ. σου δηλωση και εγκρινει(εφοσον πληρεις, εννοειται, τα κριτηρια).

Αρα αν εγω ξεχασα να ανανεωσω οταν επρεπε και ανανεωσα σημερα, σημαινει οτι βγηκα απ το ΚΟΤ στις 1/11 και ξαναμπηκα στις 9/12? Η ενημερωση της ΔΕΗ γινεται εγκαιρως?

Οταν λες οτι ισως εχασα 2 μερες, τι εννοεις?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

6 minutes ago, dasos2024 said:

Αμεσως εγκρινεται μολις κλικαρεις το αναλογο κουμπι. Υπαρχει κατασταση "Υπο εγκριση"? Αφου διαβαζει σε δευτερολεπτα τα στοιχεια απο τη φορολ. σου δηλωση και εγκρινει(εφοσον πληρεις, εννοειται, τα κριτηρια).

Μέσα στην αίτηση βγάζει αμέσως "εγκρίθηκε", αλλά μετά αν πας στη κεντρική σελίδα όπου φαίνεται η λίστα των αιτήσεων που έχεις κάνει... τη πιο πρόσφατη μπορεί να τη δείχνει ως "υπό έγκριση". Αυτό σημαίνει ότι είναι σε αμονή η διασταύρωση από ΔΕΔΔΗΕ.

@korakios Δε θυμάμαι αν σε είχα ξαναρωτήσει... στο excel γιατί έχεις 100ευρώ δώρο στο πράσινο της elpedison. Στο site λέει πως τα 100 ευρώ ισχύουν μόνο για το smart.

9 hours ago, Greg29M said:

Με το ειδικό πράσινο τιμολόγιο θα συνεχιστούν οι στοχευμένες επιδοτήσεις στους λογαριασμούς ηλεκτρικής ενέργειας των Κοινωνικά Ευάλωτων καταναλωτών, δηλαδή των δικαιούχων του Κοινωνικού Οικιακού Τιμολογίου (ΚΟΤ) από την 1η Ιανουαρίου που θα εισαχθεί το νέο καθεστώς στη λιανική αγορά ενέργειας με τους πολύχρωμους λογαριασμούς ρεύματος.

Αυτό αναφέρεται στη σχετική ενημέρωση του υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας όπου δίνει απαντήσεις για τους νέους λογαριασμούς.

 

https://www.eea.gr/arthra-eea/plirofories-gia-ta-timologia-ilektrikis-energeias-me-ischy-apo-01-01-2024/

Quote

Παράλληλα με το ειδικό, πράσινο, τιμολόγιο, το 2024 θα συνεχιστούν οι στοχευμένες επιδοτήσεις στους λογαριασμούς ηλεκτρικής ενέργειας των Κοινωνικά Ευάλωτων καταναλωτών, δηλαδή των δικαιούχων του Κοινωνικού Οικιακού Τιμολογίου (ΚΟΤ), με σκοπό οι συμπολίτες μας, που έχουν τη μεγαλύτερη ανάγκη, να απολαμβάνουν προσιτές τιμές ηλεκτρικής ενέργειας, σε επίπεδα προ ενεργειακής κρίσης.

Χαμένοι στο copy - paste των χαζών ανακοινώσεων και της ηλίθιας δημοσιογραφίας. Εγώ καταλαβαίνω πως το ΚΟΤ θα ισχύει και στο κίτρινο αλλά δε παίρνω και όρκο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 Μέσα στην αίτηση βγάζει αμέσως "εγκρίθηκε", αλλά μετά αν πας στη κεντρική σελίδα όπου φαίνεται η λίστα των αιτήσεων που έχεις κάνει... τη πιο πρόσφατη μπορεί να τη δείχνει ως "υπό έγκριση". Αυτό σημαίνει ότι είναι σε αμονή η διασταύρωση από ΔΕΔΔΗΕ.

Ενταξει, σε μενα δε λεει ετσι. Λεει "Κατασταση αιτησης: Εγκεκριμενη".

Τι ακριβως χανω προσπαθω να καταλαβω. Στους εκκαθαριστικους λογ/σμους αναφερεται η εκπτωση του ΚΟΤ.  Καποιος που πχ. εχει τον ενα απο τους τεσσερις μηνες χωρις ΚΟΤ, σημαινει μηπως οτι η εκπτωση του θα ειναι κατα το 1/4 μικροτερη? Μα δε θα εχει το (στανταρ για μονοπροσωπο νοικοκυριομε ΚΟΤ Β) 1400x0,045€ μειον?

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ekrepali είπε

@korakios Δε θυμάμαι αν σε είχα ξαναρωτήσει... στο excel γιατί έχεις 100ευρώ δώρο στο πράσινο της elpedison. Στο site λέει πως τα 100 ευρώ ισχύουν μόνο για το smart.

μα δεν έχω στο πράσινο , στο smart γράφω το 100ρικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ekrepali είπε

.......

Χαμένοι στο copy - paste των χαζών ανακοινώσεων και της ηλίθιας δημοσιογραφίας. Εγώ καταλαβαίνω πως το ΚΟΤ θα ισχύει και στο κίτρινο αλλά δε παίρνω και όρκο.

 

Δεν ξέρω τι εννοεί ο ποιητής στους όρους του κίτρινου myHome 4All της ΔΕΗ για παράδειγμα αναφέρει στους ειδικούς όρους του προϊόντος:

spacer.png

 

Εγώ θέλω κάτι άλλο να ρωτήσω παρεμπιπτόντως.  Το Περιβαλλοντικό Οικιακό Τιμολόγιο (ΠΟΤ) θα δίνεται στους μπλε λογαριασμούς (σταθερούς) της ΔΕΗ?  Δεν είναι ξεκάθαροι οι όροι, αν και δεν το αποκλείουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, idefixius said:

Δεν ξέρω τι εννοεί ο ποιητής στους όρους του κίτρινου myHome 4All της ΔΕΗ για παράδειγμα αναφέρει στους ειδικούς όρους του προϊόντος:

spacer.png

 

Εγώ θέλω κάτι άλλο να ρωτήσω παρεμπιπτόντως.  Το Περιβαλλοντικό Οικιακό Τιμολόγιο (ΠΟΤ) θα δίνεται στους μπλε λογαριασμούς (σταθερούς) της ΔΕΗ?  Δεν είναι ξεκάθαροι οι όροι, αν και δεν το αποκλείουν.

Επιβράβευση με επίτευξη εξοικονόμησης ενέργειας 15% σε σχέση με την αντίστοιχη περσινή περίοδο

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/myhome-4all/

Αυτό εννοεί ότι δε δίνεται σε δικαιούχος ΚΟΤ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/12/2023 στις 6:24 ΜΜ, SofoS@ είπε

Για την πάγια εντολή βάλε κάρτα πριν εκδοθεί ο λογαριασμός, αλλιώς ο πρώτος θα έχει την εγγύηση..

Το έκανα.. μόνο τον αριθμό της κάρτας μου ζήτησε.. για να δούμε..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

 

Χαμένοι στο copy - paste των χαζών ανακοινώσεων και της ηλίθιας δημοσιογραφίας. Εγώ καταλαβαίνω πως το ΚΟΤ θα ισχύει και στο κίτρινο αλλά δε παίρνω και όρκο.

 

Εγώ κατάλαβα ότι εννοεί ότι οι έξτρα επιδοτήσεις μέσω ΤΕΜ θα συνεχιστούν αλλά μόνο για ΚΟΤ και στα πράσινα τιμολόγια προς το παρόν. Η κανονική έκπτωση ΚΟΤ έτσι κι αλλιώς θα υπάρχει αλλά και στα δυο τιμολόγια κίτρινα-πράσινα (όπως έχουν δείξει και οι πάροχοι μέχρι στιγμής με το smart η elpedison και με το guarantee ο Ηρων).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Greg29M said:

Εγώ κατάλαβα ότι εννοεί ότι οι έξτρα επιδοτήσεις μέσω ΤΕΜ θα συνεχιστούν αλλά μόνο για ΚΟΤ και στα πράσινα τιμολόγια προς το παρόν.

Πρέπει δηλαδή να πάω όσο το συντομότερο στο smart να πάρω το 100άρικο, ώστε να μπορώ να γυρίσω σε πράσινο αρχές του χρόνου, αν το έξτρα τεμ είναι μόνο για πράσινο. Γιατί αν πάω στο smart τέλος του χρόνου, θα αργήσει το σύστημα της Elpedison να συγχρονιστεί και να φανεί πως είμαι πελάτης και δε θα μπορώ να αλλάξω πρόγραμμα.

Ακόμα βέβαια κι αν καταφέρω να αλλάξω πρόγραμμα, θα μπούνε άραγε τα 100ευρώ στο 1ο λογαριασμό; Δε θυμάμαι κανέναν να άλλαξε πρόγραμμα στην Elpedison πριν πιστωθεί το δώρο του προηγούμενου προγράμματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Πρέπει δηλαδή να πάω όσο το συντομότερο στο smart να πάρω το 100άρικο, ώστε να μπορώ να γυρίσω σε πράσινο αρχές του χρόνου, αν το έξτρα τεμ είναι μόνο για πράσινο. Γιατί αν πάω στο smart τέλος του χρόνου, θα αργήσει το σύστημα της Elpedison να συγχρονιστεί και να φανεί πως είμαι πελάτης και δε θα μπορώ να αλλάξω πρόγραμμα.

Ακόμα βέβαια κι αν καταφέρω να αλλάξω πρόγραμμα, θα μπούνε άραγε τα 100ευρώ στο 1ο λογαριασμό; Δε θυμάμαι κανέναν να άλλαξε πρόγραμμα στην Elpedison πριν πιστωθεί το δώρο του προηγούμενου προγράμματος.

Γενικά δεν παίζει ρόλο το δώρο με την αλλαγή προγράμματος. Θα πιστωθεί ακόμα κι αν αλλάξεις πρόγραμμα διότι συνδέεται αποκλειστικά και μόνο με τη σύναψη σύμβασης προμήθειας με την εταιρεία ως επιβράβευση. 
Οσον αφορά το ΚΟΤ θα έχουμε θέμα είναι η αλήθεια γιατί κι εγώ θέλω τέλη του μήνα να αλλάξω σε ΕΛΠΕ αλλά επειδή είναι αργίες η περίοδος από 24/12-02/01 θα έχουμε θέμα (αργός συγχρονισμός συστημάτων) με την αλλαγή προμηθευτή αλλά και την αίτηση ΚΟΤ στην ΗΔΙΚΑ.

Επεξ/σία από Greg29M
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...