Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler
11 λεπτά πριν, gemis XTX είπε

Δλδ να επέλεγα Ήρων να μη τους ρωτούσα τίποτα και να ρίσκαρα αν θα πάρω το 100ρικο;

εννοείται , αυτονόητο ήταν , αν απο εδώ και στο εξής σταματήσουν να το δίνουν , καταλαβαίνεις το λόγο και τη σοβαρότητα , αν όχι δε χρειάζεται να το αναλύσουμε , ο καθένας κάνει ότι νομίζει και τέλος :)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, korakios είπε

έδινε έξτρα 50 αλλά πλάκωσαν τηλέφωνα και το πήραν γραμμή

το όριο είναι με 1400 για 19 μέρες

1400*19/120=221kw , κανονικά τη χάνεις την έκπτωση ΚΟΤ , αλλά αν είναι έναντι δες στον εκκαθαριστικό τι θα παίξει

έχω όριο τετραμηνιαιο 1800kwh

ενώ στο τηλ και στη σύμβαση είπαν για 50 ευρώ δώρο εγγραφής μου πιστώσαν 100 άτυπα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Greg29M είπε

ενώ στο τηλ και στη σύμβαση είπαν για 50 ευρώ δώρο εγγραφής μου πιστώσαν 100 άτυπα 

είναι γνωστό αυτό , ελπίζω να μην το κόψουνε

1 λεπτό πριν, Greg29M είπε

έχω όριο τετραμηνιαιο 1800kwh

1800*19/120=285 ,δες και τι έχεις κάψει νωρίτερα απο την αρχή του τετραμήνου ,  στείλε email

επίσης αν καις αρκετά βάλε νυχτερινό να μην παίζεις με τα όρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

είναι γνωστό αυτό , ελπίζω να μην το κόψουνε

1800*19/120=285 ,δες και τι έχεις κάψει νωρίτερα απο την αρχή του τετραμήνου ,  στείλε email

επίσης αν καις αρκετά βάλε νυχτερινό να μην παίζεις με τα όρια

έχω σμαρτ μετρητή με νυχτερινό 

γενικά από 15/09 έως και 11/11 έχω κάψει 504kwh και από 12/11 εως και 29/11 300kwh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
3 λεπτά πριν, Greg29M είπε

έχω σμαρτ μετρητή με νυχτερινό 

ψηφιακό ή smart ? είναι διαφορετικά πάντως

 

3 λεπτά πριν, Greg29M είπε

γενικά από 15/09 έως και 11/11 έχω κάψει 504kwh και από 12/11 εως και 29/11 300kwh

στείλε email αρχικά , ο τελικός ήταν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

ψηφιακό ή smart ? είναι διαφορετικά πάντως

 

στείλε email αρχικά , ο τελικός ήταν ?

όχι δεν έφυγα ακόμα 😆 (εναντι με ενδειξη πελάτη)

δεν έστειλα mail αλλά χρησιμοποίησα το app και πατησα αιτηματα και ερωτηματα χρεωσεων και το εγραψα εκει και λεει υπο διαχειριση ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gemis XTX είπε

Να ρωτήσω εγώ κάτι.. μίλησα μέσω chat με την elpedison και τους ρώτησα αν φαίνεται στο σύστημα τους το ΚΟΤΒ και μου είπαν ότι φαίνεται.. αλλά να ρωτήσω μου είπαν και στην ΗΔΙΚΑ πότε πρέπει να κάνω ξανά εκνεου.. από τη στιγμή που άλλαξε αυτόματα το ΚΟΤ στον καινούριο πάροχο λογικά δε χρειάζεται να κάνω κάτι σωστά; επίσης η πάγια εντολή για να γλιτώσω την εγγύηση θα πρέπει να βγει ο πρώτος λογαριασμός και μετά να δηλώσω την κάρτα στο σάιτ τους;

Για την πάγια εντολή βάλε κάρτα πριν εκδοθεί ο λογαριασμός, αλλιώς ο πρώτος θα έχει την εγγύηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Greg29M είπε

όχι δεν έφυγα ακόμα 😆 (εναντι με ενδειξη πελάτη)

δεν έστειλα mail αλλά χρησιμοποίησα το app και πατησα αιτηματα και ερωτηματα χρεωσεων και το εγραψα εκει και λεει υπο διαχειριση ακομα

αν δεν είχες κάνει υπέρβαση στο έτος δικαιούσαι 10% όριο (μέχρι το όριο παίρνει ΚΟΤ και το υπόλοιπο 10% τιμολογείται κανονικά , κυρίως δεν χάνεις την έκπτωση)

δλδ με 1800 όριο είσαι στις 313 κιλοβατώρες μαξ  με το 10%

τώρα με τις εκκαθαρίσεις απο συχνές αλλαγές πριν ολοκλήρωση 4μήνου δεν ξέρω πως πάει

@ekrepali αν κάνει κάποιος 3 αλλαγές (μια ανα μήνα) στο τετράμηνο και βγει εκτός ορίων τον ένα μήνα , έχεις ιδέα πως υπολογίζεται ? χάνεις για ένα μήνα την έκπτωση και συνεχίζει κανονικά ?

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, korakios said:

@ekrepali αν κάνει κάποιος 3 αλλαγές (μια ανα μήνα) στο τετράμηνο και βγει εκτός ορίων τον ένα μήνα , έχεις ιδέα πως υπολογίζεται ? χάνεις για ένα μήνα την έκπτωση και συνεχίζει κανονικά ?

Εννοείται το χάνεις αν κάνεις αναλογική υπέρβαση σε κάποιον μήνα. Κι αν λάβεις υπόψιν πιθανές καθυστερήσεις στην αλλαγή παρόχου και ετεροχρονησμένες ενδείξεις, μπορεί να χάσεις και το ΚΟΤ σε μήνες που είχες την εντύπωση πως δεν έκανες υπέρβαση!

Έτσι και ισχύσουν οι μηνιαίες εκκαθαρίσεις θα'μαστε κάθε με τα κουμπιουτεράκια... όσο για αλλαγές παρόχου μάλλον θα πρέπει να τις αποφεύγουμε αν είμαστε στο όριο κατανάλωσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

αν δεν είχες κάνει υπέρβαση στο έτος δικαιούσαι 10% όριο (μέχρι το όριο παίρνει ΚΟΤ και το υπόλοιπο 10% τιμολογείται κανονικά , κυρίως δεν χάνεις την έκπτωση)

δλδ με 1800 όριο είσαι στις 313 κιλοβατώρες μαξ  με το 10%

τώρα με τις εκκαθαρίσεις απο συχνές αλλαγές πριν ολοκλήρωση 4μήνου δεν ξέρω πως πάει

@ekrepali αν κάνει κάποιος 3 αλλαγές (μια ανα μήνα) στο τετράμηνο και βγει εκτός ορίων τον ένα μήνα , έχεις ιδέα πως υπολογίζεται ? χάνεις για ένα μήνα την έκπτωση και συνεχίζει κανονικά ?

Στο όριο 1800kwh δεν υπολογίζεται η νυχτερινή χρέωση σωστά; 
Άρα στις 313 μαξ μόνο ημερήσιες έτσι;

Επεξ/σία από Greg29M
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Greg29M είπε

Στο όριο 1800kwh δεν υπολογίζεται η νυχτερινή χρέωση σωστά; 

σωστά

17 λεπτά πριν, Greg29M είπε

Άρα στις 313 μαξ μόνο ημερήσιες έτσι;

έτσι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, γιατί δεν υπολογίζεται η νυχτερινή χρέωση? 

Βάση του παρακάτω δεν την υπολογίζει?

https://deddie.gr/el/upiresies/eidika-timologia/koinwniko-oikiako-timologio/timologisi/

Σε περίπτωση δικαιούχου Κ.Ο.Τ. με μετρητή κατανάλωσης νυκτερινού ρεύματος:

ααα) Αν το άθροισμα της ημερήσιας και της νυκτερινής κατανάλωσης βρίσκεται εντός των ορίων ημερήσιας κατανάλωσης του δικαιούχου εφαρμόζεται και για τη νυχτερινή κατανάλωση η έκπτωση του Κ.Ο.Τ. και οι απαλλαγές από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις τόσο του Κ.Ο.Τ. όσο και του νυκτερινού τιμολογίου.

βββ) Αν το άθροισμα της ημερήσιας και της νυκτερινής κατανάλωσης υπερβαίνει τα όρια ημερήσιας κατανάλωσης του άρθρου 2 η έκπτωση του Κ.Ο.Τ. και οι απαλλαγές από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις τόσο του Κ.Ο.Τ. όσο και του νυκτερινού τιμολογίου εφαρμόζονται για τη νυχτερινή κατανάλωση εντός των ως άνω ορίων και η υπερβάλλουσα νυχτερινή κατανάλωση τιμολογείται με το ισχύον οικιακό νυκτερινό τιμολόγιο του Προμηθευτή με τις κλίμακες της συνολικής κατανάλωσης.

Για την εφαρμογή της έκπτωσης του Κ.Ο.Τ. επί της νυχτερινής κατανάλωσης, σύμφωνα με τα παραπάνω, ως χρέωση προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας λογίζεται η χρέωση προμήθειας για την κατανάλωση ημέρας του Προμηθευτή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, korakios είπε

δεν πάει έτσι ακριβώς , όλοι σε ΚΟΤ χάσανε το έξτρα 50ρικο , ελπίζω τουλάχιστον να μην το δώααν σε όσους το σκάλισαν αλλά να παραμείνει άτυπα

Μακάρι να μείνει ,θα το διαπιστώσουμε όταν βγει ο πρώτος λογαριασμός που δεν το βλέπω τόσο γρήγορα με δαύτους 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, denis_kos είπε

Καλησπέρα σας, γιατί δεν υπολογίζεται η νυχτερινή χρέωση? 

Βάση του παρακάτω δεν την υπολογίζει?

https://deddie.gr/el/upiresies/eidika-timologia/koinwniko-oikiako-timologio/timologisi/

Σε περίπτωση δικαιούχου Κ.Ο.Τ. με μετρητή κατανάλωσης νυκτερινού ρεύματος:

ααα) Αν το άθροισμα της ημερήσιας και της νυκτερινής κατανάλωσης βρίσκεται εντός των ορίων ημερήσιας κατανάλωσης του δικαιούχου εφαρμόζεται και για τη νυχτερινή κατανάλωση η έκπτωση του Κ.Ο.Τ. και οι απαλλαγές από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις τόσο του Κ.Ο.Τ. όσο και του νυκτερινού τιμολογίου.

βββ) Αν το άθροισμα της ημερήσιας και της νυκτερινής κατανάλωσης υπερβαίνει τα όρια ημερήσιας κατανάλωσης του άρθρου 2 η έκπτωση του Κ.Ο.Τ. και οι απαλλαγές από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις τόσο του Κ.Ο.Τ. όσο και του νυκτερινού τιμολογίου εφαρμόζονται για τη νυχτερινή κατανάλωση εντός των ως άνω ορίων και η υπερβάλλουσα νυχτερινή κατανάλωση τιμολογείται με το ισχύον οικιακό νυκτερινό τιμολόγιο του Προμηθευτή με τις κλίμακες της συνολικής κατανάλωσης.

Για την εφαρμογή της έκπτωσης του Κ.Ο.Τ. επί της νυχτερινής κατανάλωσης, σύμφωνα με τα παραπάνω, ως χρέωση προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας λογίζεται η χρέωση προμήθειας για την κατανάλωση ημέρας του Προμηθευτή.

 

επειδή είναι όπως έγραψες

Για την εφαρμογή της έκπτωσης του Κ.Ο.Τ. επί της νυχτερινής κατανάλωσης, σύμφωνα με τα παραπάνω, ως χρέωση προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας λογίζεται η χρέωση προμήθειας για την κατανάλωση ημέρας του Προμηθευτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...