Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 minutes ago, archiezulu said:

Όλα σωστά είναι η έκπτωση κοτ είναι λάθος , έχει γίνει στις μισές κιλοβατώρες 

Κατ'αρχάς η επιδότηση του κράτους γιατί είναι τόσο χαμηλή; 0.05 ανά κιλοβατώρα έδιναν μέχρι Οκτώβριο. 0.06 ανα κιλοβατώρα το νοέμβριο.

Επίσης βλέπω πως ο λογαριασμός είναι 50 ημερών... έχεις ΚΟΤ για 30 μέρες, δεν έχεις ΚΟΤ για 20 μέρες. Δε ξέρω πού / αν έγινε αναλογική υπέρβαση κι αν έγινε ή όχι λάθος απ'τον ΔΕΔΔΗΕ.  οι πληροφορίες είναι με το σταγονόμετρο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βλεπω ότι άλλαξε ο αριθμός παροχής(αλλαγή από ΕΛΠΕ σε ΗΡΩΝΑ) στο Site για την ΥΔΕ αλλά στον Ηρωνα τίποτα ακόμα.Να ακυρώσω τώρα την παλιά αίτηση του ΚΟΤ για να κάνω καινούργια η να περιμένω τον Ηρωνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μια ερωτηση. Ξεχασα να ανανεωσω το ΚΟΤ, οποτε βγηκα εκτος.

Το καταλαβα τωρα που μου ηρθε ο λογ/σμος της ΔΕΗ, τον ειδα λιγο φουσκωμενο και κατοπιν διαπιστωσα οτι δεν ανεγραφε πλεον "ΚΟΤ". Βεβαια στην αναλυση αναφερεται μια εκπτωση ΚΟΤ, αλλα μικροτερη απο τη προηγουμενη. Αρα συμπεραινω οτι μου υπολογιστηκε ΚΟΤ εν μερει.

Αν αιτηθω τωρα ΚΟΤ και εγκριθει, η εκπτωση θα ισχυει απο τον αμεσως επομενο λογ/σμο?

Και αλλη μια ερωτηση φιλολογικου χαρακτηρα, αν αιτηθω τωρα ΚΟΤ Α' και εγκριθει, αλλα την επομενη μερα βγω απ το ΚΕΑ, θα εχω κανονικα ΚΟΤ Α' επι εναν ολοκληρο χρονο, ή  θα γινει αυτοματη διασταυρωση/ενημερωση και βγω εκτος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, ekrepali είπε

Κατ'αρχάς η επιδότηση του κράτους γιατί είναι τόσο χαμηλή; 0.05 ανά κιλοβατώρα έδιναν μέχρι Οκτώβριο. 0.06 ανα κιλοβατώρα το νοέμβριο.

Επίσης βλέπω πως ο λογαριασμός είναι 50 ημερών... έχεις ΚΟΤ για 30 μέρες, δεν έχεις ΚΟΤ για 20 μέρες. Δε ξέρω πού / αν έγινε αναλογική υπέρβαση κι αν έγινε ή όχι λάθος απ'τον ΔΕΔΔΗΕ.  οι πληροφορίες είναι με το σταγονόμετρο.

 

Ο πρώτος λογαριασμός είναι εκκαθαριστικός από Ιούλιο έως Οκτώβριο σε αυτόν θέλω να εστιάσω, ο δεύτερος είναι από 12 /10 έως 30/11 και έκπτωση κοτ εφαρμόζεται έως 31/10 γιατί από 1/11 βγήκα εκτός κοτ, παρεπιπτόντως που φαίνεται ότι είναι 50 ημερών σε αυτό που ανέβασα ;

Επεξ/σία από archiezulu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, archiezulu said:

έκπτωση κοτ εφαρμόζεται έως 31/10 γιατί από 1/11 βγήκα εκτός κοτ,

  Έκανες νέα αίτηση ΚΟΤ στο ΗΔΙΚΑ, με τα νέα φορολογικά στοιχεία;

1 hour ago, archiezulu said:

παρεπιπτόντως που φαίνεται ότι είναι 50 ημερών σε αυτό που ανέβασα ;

Στις χρεωσεις ΔΕΔΔΗΕ... 50/365

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Greg29M said:

Τα ΚΟΤ δεν απαλλάσσονται τελειως από ΥΚΩ; 

Οι 20 μέρες στο λογαριασμό στη προηγούμενη σελίδα είναι χωρίς ΚΟΤ, γι'αυτό μπαίνουν χρεωσεις ΥΚΩ.

-------

Ένα άσχημο νέο που αφορά τους δικαιούχους ΚΟΤ:

https://www.insider.gr/oikonomia/301466/reyma-apo-ton-aprilio-oi-miniaies-katametriseis-ton-rologion-telos-stoys-enanti?utm_source=gazzetta_article&utm_medium=bolm&utm_campaign=best_of_liquidmedia

Όσοι καίμε κλιματιστικά καλοκαίρι και χειμώνα, θα'χουμε πρόβλημα μηνιαίας υπέρβασης. Θα πρέπει να μεριμνήσουν με κάποιο τρόπο αν είμαστε εντός ορίου ΚΟΤ στο 4μηνο, να γίνεται αναδρομική πίστωση του ΚΟΤ... πράγμα που είναι πολύ δύσκολο ειδικά σε περιπτώσεις ενεργειακού τουρισμού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκδόθηκε λογαριασμός ΗΡΩΝ (1ος) με περίοδο κατανάλωσης Νοέμβριο. Ωστόσο, παρατηρώ ότι υπολογίζει την έκπτωση ΤΕΜ, την έξτρα έκπτωση ΤΕΜ για ΚΟΤ  Β’ και την έκπτωση ΚΟΤ Β’ μόνο επί μεμονωμένων κικοβατόρων και όχι των συνολικών (300kwh). Είναι σωστός ο υπολογισμός ; 

IMG_5282.jpeg

Επεξ/σία από Greg29M
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Greg29M είπε

Εκδόθηκε λογαριασμός ΗΡΩΝ (1ος) με περίοδο κατανάλωσης Νοέμβριο. Ωστόσο, παρατηρώ ότι υπολογίζει την έκπτωση ΤΕΜ, την έξτρα έκπτωση ΤΕΜ για ΚΟΤ  Β’ και την έκπτωση ΚΟΤ Β’ μόνο επί μεμονωμένων κικοβατόρων και όχι των συνολικών (300kwh). Είναι σωστός ο υπολογισμός ; 

IMG_5282.jpeg

Δε ξέρω να σου απαντήσω στην ερώτηση σου.. θέλω να ρωτήσω εγώ κάτι.. 100 ευρώ δώρο εγγραφής;; 50 δεν έδινε ο Ήρων;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gemis XTX είπε

Δε ξέρω να σου απαντήσω στην ερώτηση σου.. θέλω να ρωτήσω εγώ κάτι.. 100 ευρώ δώρο εγγραφής;; 50 δεν έδινε ο Ήρων;

έδινε έξτρα 50 αλλά πλάκωσαν τηλέφωνα και το πήραν γραμμή

49 λεπτά πριν, Greg29M είπε

Εκδόθηκε λογαριασμός ΗΡΩΝ (1ος) με περίοδο κατανάλωσης Νοέμβριο. Ωστόσο, παρατηρώ ότι υπολογίζει την έκπτωση ΤΕΜ, την έξτρα έκπτωση ΤΕΜ για ΚΟΤ  Β’ και την έκπτωση ΚΟΤ Β’ μόνο επί μεμονωμένων κικοβατόρων και όχι των συνολικών (300kwh). Είναι σωστός ο υπολογισμός ; 

IMG_5282.jpeg

το όριο είναι με 1400 για 19 μέρες

1400*19/120=221kw , κανονικά τη χάνεις την έκπτωση ΚΟΤ , αλλά αν είναι έναντι δες στον εκκαθαριστικό τι θα παίξει

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

έδινε έξτρα 50 αλλά πλάκωσαν τηλέφωνα και το πήραν γραμμή

Αυτοί χάσανε.. έφαγα άκυρο από αυτούς για το έξτρα 50αρι για αυτο πήγα ελπε και πείρα το 100αρι + 2 20αρες δωροεπιταγες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gemis XTX είπε

Αυτοί χάσανε.. έφαγα άκυρο από αυτούς για το έξτρα 50αρι για αυτο πήγα ελπε και πείρα το 100αρι + 2 20αρες δωροεπιταγες..

δεν πάει έτσι ακριβώς , όλοι σε ΚΟΤ χάσανε το έξτρα 50ρικο , ελπίζω τουλάχιστον να μην το δώααν σε όσους το σκάλισαν αλλά να παραμείνει άτυπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω εγώ κάτι.. μίλησα μέσω chat με την elpedison και τους ρώτησα αν φαίνεται στο σύστημα τους το ΚΟΤΒ και μου είπαν ότι φαίνεται.. αλλά να ρωτήσω μου είπαν και στην ΗΔΙΚΑ πότε πρέπει να κάνω ξανά εκνεου.. από τη στιγμή που άλλαξε αυτόματα το ΚΟΤ στον καινούριο πάροχο λογικά δε χρειάζεται να κάνω κάτι σωστά; επίσης η πάγια εντολή για να γλιτώσω την εγγύηση θα πρέπει να βγει ο πρώτος λογαριασμός και μετά να δηλώσω την κάρτα στο σάιτ τους;

4 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν πάει έτσι ακριβώς , όλοι σε ΚΟΤ χάσανε το έξτρα 50ρικο , ελπίζω τουλάχιστον να μην το δώααν σε όσους το σκάλισαν αλλά να παραμείνει άτυπα

Προτίμησα τα 100 τα σίγουρα από την ελπε και έπαιξα και κέρδισα έξτρα δωροεπιταγες και δεν τζογαρισα να φτάσω με το ζόρι τα 100 στον Ήρων.. ας δινανε 50+50 στον Ήρων εγγράφως και θα πήγαινα σε αυτούς αλλά δε το ρίσκαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
5 λεπτά πριν, gemis XTX είπε

ας δινανε 50+50 στον Ήρων εγγράφως

δεν ισχύει το +50 έτσι και αλλιώς , δε σχολίασα για την επιλογή να πας ελπέ , στο συγκεκριμένο σκάλισμα που δεν πρέπει να κάνετε πήγαινε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

δεν ισχύει το +50 έτσι και αλλιώς , δε σχολίασα για την επιλογή να πας ελπέ , στο συγκεκριμένο σκάλισμα που δεν πρέπει να κάνετε πήγαινε

Δλδ να επέλεγα Ήρων να μη τους ρωτούσα τίποτα και να ρίσκαρα αν θα πάρω το 100ρικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...