Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 minutes ago, dasnowy said:

Για την επιδότηση ΤΕΜ, δίνεται σε όλες τις χρεώσεις ρεύματος αφού και πριν το μηχανισμό τα κυμαινόμενα πήραν μέχρι και 0,29/kwh επιδότηση ενώ όλα τα προγράμματα είχαν βασική χρέωση προμήθειας 0,11 και κάτω. 

 

Δεν το έχω δει με τα μάτια μου γιατί μέχρι και το καλοκαίρι ήμουν σε σταθερό της ΔΕΗ.

Αν μπορείτε ανεβάστε κάνα εκκαθαριστικό λογαριασμό με αρνητικές χρεώσεις (χωρίς δώρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 minutes ago, ekrepali said:

Δεν το έχω δει με τα μάτια μου γιατί μέχρι και το καλοκαίρι ήμουν σε σταθερό της ΔΕΗ.

Αν μπορείτε ανεβάστε κάνα εκκαθαριστικό λογαριασμό με αρνητικές χρεώσεις (χωρίς δώρα).

Περίοδος 08/02/2022-18/03/2022 Καθαρά αρνητικός δεν είναι αλλά οι εκπτώσεις ΤΕΜ και ΚΟΤ είναι μεγαλύτερες από την βασική χρέωση προμήθειας (0,0774).

image.png.ddac4125bf83991406983232daa9caf6.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios Για elpedison...

Eφόσον γράφει κυμαινόμενη χρέωση προμήθειας 1,249*ΤΕΑ+0,0339 ως ενιαία χρέωση, δε νομίζω να υπάρχει θέμα.

Αν έγραφε χρέωση προμήθειας 0.0339 και η ρήτρα αναπροσαρμογής ήταν ξεχωριστή χρέωση, τότε ναι θα υπήρχε θέμα.

Νομίζω ότι και στους λογαριασμούς από Ιανουάριο θα πετάνε τελική χρέωση σούμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

@korakios Για elpedison...

Eφόσον γράφει κυμαινόμενη χρέωση προμήθειας 1,249*ΤΕΑ+0,0339 ως ενιαία χρέωση, δε νομίζω να υπάρχει θέμα.

Αν έγραφε χρέωση προμήθειας 0.0339 και η ρήτρα αναπροσαρμογής ήταν ξεχωριστή χρέωση, τότε ναι θα υπήρχε θέμα.

Νομίζω ότι και στους λογαριασμούς από Ιανουάριο θα πετάνε τελική χρέωση σούμα.

το πιο πιθανό , προσωπικά όμως θα έπαιρνα μια γραπτή απάντηση , ποτέ δεν ξέρεις ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, korakios said:

το πιο πιθανό , προσωπικά όμως θα έπαιρνα μια γραπτή απάντηση , ποτέ δεν ξέρεις ....

Στο excel γράφεις 100 ευρώ δώρο για το πράσινο... στη σελίδα δε γράφει κάτι τέτοιο. Μάλλον θα πάω αύριο να υπογράψω το smart να εξασφαλίσω το 100άρικο... και το Γενάρη το γυρνάω για σιγουριά σε πράσινο. 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Στο excel γράφεις 100 ευρώ δώρο για το πράσινο... στη σελίδα δε γράφει κάτι τέτοιο

11ο λάθος 😛

εννοείται κάνε το παζάρια για καμια επιταγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 minutes ago, korakios said:

εννοείται κάνε το παζάρια για καμια επιταγή

Πφφφ πόνεσε το κεφάλι μου πάλι σήμερα, ούτε καν θυμάμαι πότε ρούφηξα τον καφέ.

Εννοείται θα παζαρέψω καμιά επιταγή σκλαβενίτη, αλλά δε θα πάω αύριο τελικά.

Στο ημερήσιο είμαι 200kw πίσω απ'το ημερήσιο όριο του ΚΟΤ (20.83 ανά μέρα) και κάθε μέρα που έχω αναμένα κλιμαστικά καίω 20+6 νυχτερινό. Δε με συμφέρει να κάνω τώρα την αίτηση μάλλον θα πάω στις 26/12. edit: Είναι αργία... φτου! Θα μπλέξω με αλλαγή παρόχου και νέες αιτήσεις ΚΟΤ μέσα στις γιορτές; Ούτε αυτό γίνεται. 😅

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα,

Πρόσφατα ενημερώθηκα από την Elpedison ότι λόγω ένταξης στο Ειδικό Τιμολόγιο  από τις 01.01.24 μου γίνεται πρόταση να ακολουθήσω το Elpedison Smart πρόγραμμα. Ποια είναι η γνώμη σας? Να παραμείνω Elpedison ή να πάω σε καμμια ΔΕΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, jeanthira7 είπε

Καλησπέρα και από μένα,

Πρόσφατα ενημερώθηκα από την Elpedison ότι λόγω ένταξης στο Ειδικό Τιμολόγιο  από τις 01.01.24 μου γίνεται πρόταση να ακολουθήσω το Elpedison Smart πρόγραμμα. Ποια είναι η γνώμη σας? Να παραμείνω Elpedison ή να πάω σε καμμια ΔΕΗ?

Θα πας εκεί που σου συμφέρει  από τις τιμές..Θα δεις απο 1-1-2024Απλά η ΔΕΗ έχει και το νυχτερινό.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, jeanthira7 είπε

Καλησπέρα και από μένα,

Πρόσφατα ενημερώθηκα από την Elpedison ότι λόγω ένταξης στο Ειδικό Τιμολόγιο  από τις 01.01.24 μου γίνεται πρόταση να ακολουθήσω το Elpedison Smart πρόγραμμα. Ποια είναι η γνώμη σας? Να παραμείνω Elpedison ή να πάω σε καμμια ΔΕΗ?

Spoiler

Αν έγραψες εδώ επειδή έχεις ΚΟΤ (δεν το ανέφερες - εκτός κι αν μπέρδεψες το "ειδικό τιμολόγιο" με το ΚΟΤ="κοινωνικό"), είσαι οριακά ontopic για 'μένα, αλλά αν όχι, πρέπει να ρωτήσεις ό,τι θες στο θέμα των "εναλλακτικών παρόχων" (πρωτ' απ' όλα για να,,,πάρεις απάντηση). Κατά τ' άλλα, αν είσαι ευχαριστημένος με την Ελπέ (δεν ξέρω αν σου έκανε διάφορα πέρσι, όπως "αναδρομική χρέωση αναπροσαρμογής", που έκαψε πολύ κόσμο - δεν ξέρω καν αν έχεις καταλάβει αν κάπου σε "έρριξε", πάντως για 'μένα μακρυά ειδικά από την συγκεκριμένη, έχει ιστορικό "βαρύ",,,,ας πούμε, και θέλει να παίζεις στα δάχτυλα τα του ρεύματος για να καταφέρεις να μη σε "ρίξει" αλλά και να βγεις κι από πάνω, εκμεταλλευόμενος τα κατά καιρούς "δώρα", τα οποία παλιότερα ήταν τυρί στη φάκα της και ήθελε πολύ επιδέξιο κώλο για να το αρπάξεις και να φύγεις χωρίς να σε "δαγκώσει"... ), ας πούμε μείνε εκεί. Μπορείς δε να πας και στο "Smart" που σου πασάρει, το οποίο ναι μεν είναι εντάξει αν έχεις ΚΟΤ (το δέχεται), αλλά είναι "κίτρινο" (κι αν δεν έχεις καταλάβει τί παίζει με τα "χρώματα", πρέπει να το μελετήσεις λίγο - χοντρικά πάντως το "κίτρινο" είναι αυτό που υπήρχε μέχρι πέρσι τον Αυγουστο, δηλαδή "με ρήτρα αναπροσαρμογής ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ"). Το οποίο σημαίνει ότι μπορεί στην πράξη ΜΠΟΡΕΙ να σου βγει "πιο φτηνό" (ποιος ξέρει κατά πόσο), μπορεί όμως και να σου βγει και πιο ακριβό (πάλι ένας θεός ξέρει πόσο), σε σχέση με το "πράσινο" που προβλέπεται να είναι α) όπως πέριπου το σύστημα που υπήρχε ενάμισο σχεδόν χρόνο τώρα, δηλαδή ανακοίνωση τιμών ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΆ, στην αρχή του μήνα, για τον επόμενο μήνα (κάτι σαν "σταθερό μηνός" δηλαδή) β) να είναι λίγο (?) πιο τσιμπημένο από το "κίτρινο"...Αλλά ολ' αυτά θα ξεκαθαρίσουν την 1/1/24 όταν θα ανακοινωθούν οι τιμές που θα ισχύουν τότε. Συνεπώς το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να,,,περιμένεις την 1/1/24 και να ψαχτείς ΤΟΤΕ. Άλλωστε κανείς δεν σε βιάζει να αλλάξεις πρόγραμμα. Η μόνη διαφορά θα είναι να διακδικήσεις το "κατοσταύερο δώρο" που δίνει (..το τυράκι που λέγαμε...) η Ελπέ, αλλά χωρίς διευκρίνηση αν είναι "για νέους πελάτες" (και όχι υφιστάμενους σε άλλο πρόγραμμά της)...Βέβαια θα μπορείς ν' αποχωρήσεις χωρίς κάποια χρηματική ποινή, ό,τι κι αν αποφασίσεις να κάνεις (αν δεν κάνεις τίποτα, 1/1/24 θα σε πάνε υποχρεωτικά στο "πράσινό" τους, από όπου και πάλι θα μπορείς να πας είτε σε άλλο πρόγραμμα είτε και σε άλλο πάροχο χωρίς ποινή).

Κατά τ' άλλα όπως θέλεις κάνε, προσωπικά θα πήγαινα ΔΕΗ (είμαι ήδη εκεί βέβαια από 8/22, κι ας είχε αλλού φθηνότερα - λόγω όμως ΚΟΤ, και μάλιστα "Β". δεν άξιζε να μετακινηθώ γιατί με ΚΟΤ οι διαφορές δεν ήταν μεγάλες) στο "πράσινό" της (ανάλογα βέβαια τί τιμές θα ανακοινώσουν και αυτοί και όλοι οι άλλοι στις 1/1/24...), ή έστω σε καμμιά NRG, αλλά ούτε νεκρός σε Ελπέ...

Σούμα: δεν αλλάζουν πολλά με τα "χρωματιστά" τιμολόγια που έρχονται από 1/1/24 - το βασικό είναι ότι πλέον δεν θα υπάρχει κρατική επιδότηση (εκτός κι αν έχεις ΚΟΤ). Θα πρέπει, αν το έκανες ως τώρα, να συνεχίσεις να έχεις μια επαφή με το θέμα "ρεύμα", ειδικά αν έχεις μεγαλούτσικες καταναλώσεις (πχ πάνω από 500Kwh/μήνα), γιατί αν ξαναξεφύγουν οι τιμές (πράγμα βέβαιο κάποια στιγμή, στον κόσμο που πλέον ζούμε) και είσαι σε πρόγραμμα που δεν σε συμφέρει καιι απλά περιμένεις εκκαθαριστικούς κάθε 4μηνο, θα το πληρώσεις άσχημα (όπως κάποιοι την τελευτία διετία), χωρίς προοπτική επιδότησης....(Γι' αυτό αν έχεις μέσα στο χειμώνα μπόλικη κατανάλωση - θυμάμαι πέρσι είχατε γεννητούρια και συνήθως αυτό σημαίνει περισσότερη κατανάλωση θέρμανσης, πχ με κλιματιστικά - ΙΣΩΣ και να πρέπει να σκεφτείς την μετάβαση στο σταθερό της We Energy, όσο το έχουν ακόμα 0,16, το οποίο δεν το λες ακριβώς φθηνό, αλλά είναι τουλάχιστον "ασφαλές"....ΑΝ τελικά δεν έχεις ΚΟΤ βέβαια, διότι δεν το δέχεται...).

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που αλλάζω πάροχο κάθε μήνα πως ελέγχεται αν ξεπεράσω το όριο της τετραμηνιαίας κατανάλωσης για χορήγηση ΚΟΤ ; Επίσης, σε περίπτωση υπέρβασης το ορίου, θα χρεωθώ για το υπερβάλλον μέρος κατανάλωσης με την κανονική τιμή απλά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Greg29M είπε

Σε περίπτωση που αλλάζω πάροχο κάθε μήνα πως ελέγχεται αν ξεπεράσω το όριο της τετραμηνιαίας κατανάλωσης για χορήγηση ΚΟΤ ; Επίσης, σε περίπτωση υπέρβασης το ορίου, θα χρεωθώ για το υπερβάλλον μέρος κατανάλωσης με την κανονική τιμή απλά; 

απο τις μετρησεις του δεδδηε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fredd0 είπε

απο τις μετρησεις του δεδδηε

Το τετραμηνιαίο όριο συμπεριλαμβάνει και την ημερήσια και τη νυχτερινή χρέωση; Επίσης σε περίπτωση υπέρβασης του ορίου ποιες οι συνέπειες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με υπερβαση εως 10% αν θυμαμαι καλα ναι, απλα πληρωνεις κανονικη τιμη

με υπερβαση πανω απο 10% χανεις τελειως το ΚΟΤ για το συγκεκριμενο τετραμηνο

απο μνημης, μπορει να κανω λαθος

το οριο συμπεριλαμβανει μονο ημερας. Δηλαδη αν εχεις οριο 1500 και καψεις 1500 ημερας και 500 νυχτας εισαι εντως οριου. 

Αλλα αν εχεις οριο 1500 και καψεις 1000 ημερας και 600 νυχτας θα επιδοτηθεις για τις 1000 ημερας και τις 500 απο τι 600 νυχτας. Οι 100 παραπανω νυχτας θα χρεωθουν χωρις επιδοτηση και δε λογιζονται ως υπερβαση του οριου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Greg29M είπε

Σε περίπτωση που αλλάζω πάροχο κάθε μήνα πως ελέγχεται αν ξεπεράσω το όριο της τετραμηνιαίας κατανάλωσης για χορήγηση ΚΟΤ ;

μέρα που ξεκινά η εκπροσώπηση του πάροχου έως μέρα που ξεκινά η εκπροσώπηση του νέου πάροχου = περίοδος κατανάλωσης Χ

πρέπει "Η κατανάλωσή σου" < ("Όριο ΚΟΤ" επί Χ ) διά 120

όταν κάνεις αλλαγή γίνεται εκκαθάριση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...