Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Greg29M είπε

Στο παράδειγμα που επισυνάπτω της ΕΛΠΕ πως υπολογίζεται η εκπτωση κοτ ; 

 

με τον ιδιο τροπο που υπολογιζοταν παντα. 0.045 (η 0.075) x αριθμο KWh

Επεξ/σία από fredd0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξέρω αν πρέπει να ρωτήσω αυτή την ερώτηση σε αυτό το τοπικ ή σε άλλο , ας το κρίνουν αυτό οι διαχειριστές καλύτερα.

Τώρα με τα μπλε, πράσινα και κίτρινα ένας που έχει ΚΟΤΒ Γ1Ν τριφασικό τι κάνει ? 

Δεν κάνει τίποτα και τον πετάνε αυτόματα στο πράσινο ?

ή επειδή είναι ΚΟΤ Β μήπως το ρίσκο είναι λίγο μικρότερο και μένει στο χρηματιστήριο με κίτρινο ?

Πάει σε μηνιαίο λογαριασμό ή σε δίμηνη καταχώρηση καλύτερα και με ποιο χρώμα μήπως να σκεφτεί και το μπλε? 

  Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την γνώμη σας και την βοήθεια σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Stinis Όχι στο μπλε γιατί δεν παίρνει έξτρα επιδότηση απ'το κράτος (λέγεται πως θα συνεχίσουν να δίνουν στους ευάλωτους).

Μεταξύ πράσινο - κίτρινο, θα δούμε το επόμενο διάστημα τι συμφέρει... παρακολούθα το topic του ρεύματος. Επίσης προσοχή γιατί δεν είναι συμβατά όλα τα προγράμματα με ΚΟΤ. Μπορεί δηλαδή να υπογράψεις κίτρινο (πχ volton free) αλλά αν έχεις ενεργοποιημένο ΚΟΤ θα σε πετάξει αυτόματα στο πράσινο (ειδικό τιμολόγιο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ και εγώ αν δεν μου γίνει σαφές μέχρι τότε το τι συμβαίνει δεν θα επιλέξω τίποτα και θα αφήσω αυτόματα να με πετάξει κάπου το σύστημα τους γιατί μπορεί να έχουμε παρατράγουδα μετά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, phanispal είπε

Βγήκε κανάς πίνακας για το ΚΟΤ από 1/1/24;

αμα πας στο σαιτ  https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/ και επιλέξεις το κουτάκι του ''κίτρινου'' και ''πράσινου'' που γράφει ''σύγκριση'' θα δεις τις τιμές ΚΟΤ (το μπλε δεν έχει ΚΟΤ) θα δεις τις τιμές ΚΟΤ ! το ''κίτρινο'' είναι πολύ λίγο πιο φθηνό κάτω από ''προϋποθέσεις'' όμως που πρέπει να τηρήσεις αλλιώς μπορεί να γίνει πιο ακριβό. Στο πράσινο ξέρεις την Kwh σταθερή τιμή για ένα μήνα κάθε 1η του μηνός στο κίτρινο παίζεις ρουλέτα. Νομίζω ότι ο περισσότερος λαός θα πάει στο πράσινο που έχει ΚΟΤ. Υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις που θα σκεφτόταν κάποιος το κίτρινο αλλά οι διαφορές δεν είναι τόσο μεγάλες για να ρισκάρει κάποιος.  Είναι σαν να ποντάρεις στην ρουλέτα κόκκινο-μαύρο και το ''κίτρινο τιμολόγιο'' μπορεί να σου δώσει κάποιο μπόνους + αν κερδίσεις μόνο. Εκτός και αν μιλάμε για μία γκαρσονιέρα που καίει μόνο λάμπες και ζει μόνο ένα άτομο. Έτσι το κατάλαβα εγώ και θα το αφήσω μόνο του να με πετάξει στο πράσινο.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/12/2023 στις 1:15 ΠΜ, Greg29M είπε

Στο παράδειγμα που επισυνάπτω της ΕΛΠΕ πως υπολογίζεται η εκπτωση κοτ ; 

IMG_5231.jpeg

χμμ, ενδιαφέρον , αν έχεις πχ ΚΟΤ Β πάρε γραπτή απάντηση αν θα είναι γενικά μείον 0,045 ή απλά θα μηδενίζει η προμήθεια επειδή θα βγαίνει αρνητικό (0,0399-0,045)

@ekrepali πως το κόβεις οτι θα είναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, korakios είπε

χμμ, ενδιαφέρον , αν έχεις πχ ΚΟΤ Β πάρε γραπτή απάντηση αν θα είναι γενικά μείον 0,045 ή απλά θα μηδενίζει η προμήθεια επειδή θα βγαίνει αρνητικό (0,0399-0,045)

@ekrepali πως το κόβεις οτι θα είναι ?

απο οσο ξερω (γιατι δεν εχω) η εκπωση του ΚΟΤ μπαινει μετα

πχ εστω τιμη Kwh * 500 KWh - εκπτωση κοτ * 500 KWh

δε μπαινει στον υπολογισμο της τιμης/kWh

Επεξ/σία από fredd0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, fredd0 είπε

απο οσο ξερω (γιατι δεν εχω) η εκπωση του ΚΟΤ μπαινει μετα

πχ εστω τιμη Kwh * 500 KWh - εκπτωση κοτ * 500 KWh

δε μπαινει στον υπολογισμο της τιμης/kWh

ναι αλλά έχεις υπόψιν τα κλασσικά προγράμματα ,

στο συγκεκριμένο πρόγραμμα η τιμή προμήθειας είναι 0,0399 και κανονικά αν βγαίνει αρνητική τιμή μηδενίζεται

φυσικά τα γράφω γιατί είμαι ψιλιασμένος απο διαφορά σκηνικά που έγιναν κατα καιρούς , μπορεί και να μην ισχύει αλλά θα μάθουμε μόνο απο γραπτή απάντηση που θα πάρει (και όχι φυσικά τηλεφωνάκια)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

ναι αλλά έχεις υπόψιν τα κλασσικά προγράμματα ,

στο συγκεκριμένο πρόγραμμα η τιμή προμήθειας είναι 0,0399 και κανονικά αν βγαίνει αρνητική τιμή μηδενίζεται

φυσικά τα γράφω γιατί είμαι ψιλιασμένος απο διαφορά σκηνικά που έγιναν κατα καιρούς , μπορεί και να μην ισχύει αλλά θα μάθουμε μόνο απο γραπτή απάντηση που θα πάρει (και όχι φυσικά τηλεφωνάκια)

δε νομιζω οτι εχει σχεση το προγραμμα. Η εκπτωση ΚΟΤ ειναι εκπτωση στο συνολο δεν εχουν κανενα λογο να την βαλουν στον υπολογισμο τιμης KWh

το κρατος επιδοτει τον δικαιουχο κοτ (πχ) με 1600Kwh*0.045 =72 ευρω το 4μηνο, τοσα θα εισπραξει η ελπε, δεν εχει κανενα απολυτως λογο τα 72 ευρω το 4 μηνο να τα κανει 100 η 200 η 300 βαζοντας την εκπτωση στον υπολογισμο τιμης Kwh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fredd0 είπε

δε νομιζω οτι εχει σχεση το προγραμμα. Η εκπτωση ΚΟΤ ειναι εκπτωση στο συνολο δεν εχουν κανενα λογο να την βαλουν στον υπολογισμο τιμης KWh

το κρατος επιδοτει τον δικαιουχο κοτ (πχ) με 1600Kwh*0.045 =72 ευρω το 4μηνο, τοσα θα εισπραξει η ελπε, δεν εχει κανενα απολυτως λογο τα 72 ευρω το 4 μηνο να τα κανει 100 η 200 η 300 βαζοντας την εκπτωση στον υπολογισμο τιμης Kwh

δεν αντιλέγω , απλά καλό είναι να μην του τύχει στραβή , τζάμπα είναι το email

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

3 hours ago, fredd0 said:

δε νομιζω οτι εχει σχεση το προγραμμα. Η εκπτωση ΚΟΤ ειναι εκπτωση στο συνολο δεν εχουν κανενα λογο να την βαλουν στον υπολογισμο τιμης KWh

Οι εκπτώσεις ΚΟΤ και ΤΕΜ δίνονται επί της χρέωσης προμήθειας, όχι επί της ρήτρας αναπροσαρμογής (συνολικής χρέωσης). Και στο παλιό ΦΕΚ του κοινωνικού τιμολογίου, αλλά και στο ΦΕΚ του έκτακτου μηχανισμού γράφει ότι δεν υπάρχει αρνητική χρέωση προμήθειας, αλλά μηδενική.

TEM άρθρο3, παρ3

Spoiler

443.jpg.cce4ee89b4dbded41baed6827a13a337.jpg

KOT

Spoiler

1.jpg.acb0117385cc289a6057cba6fb0ed2c5.jpg

@korakios Στον ΗΡΩΝ στον τελευταίο εκκαθαριστικό που έχω δε μπορώ να το διαπιστώσω. Κατ'αρχάς αγνοούμε τη συνολική χρέωση προμήθειας που είναι αρνητική, γιατί περιλαμβάνει το δώρο εγγραφής.

Για το 0.095 του Αυγούστου δίνει ΚΟΤ 0.045 και ΤΕΜ 0.05 και έκπτωση συνέπειας 10%... αλλά και πάλι η χρέωση προμήθειας δεν είναι αρνητική γιατί η περίοδος κατανάλωσης περιλαμβάνει και επόμενους μήνες όπου η αρχική είναι 0.125 και 0.148 οπότε συνολικά η χρέωση προμήθεις είναι πάνω από 0Ε/Κwh

Spoiler

2.jpg.3cf0eb93b82a5cedee0da7082b6b8813.jpg

 

3 hours ago, korakios said:

 

στο συγκεκριμένο πρόγραμμα η τιμή προμήθειας είναι 0,0399 και κανονικά αν βγαίνει αρνητική τιμή μηδενίζεται

 

Θεωρώ πως έχεις δίκιο ότι αν η τιμή είναι 0.0399 θα δώσουν ΚΟΤ 0.0399, καθόλου ΤΕΜ και θα χρεώσουν όλη τη ρήτρα αναπροσαρμογής. Ίσως για το ΤΕΜ να μεριμνήσουν και να τροποποιήσουν τη διατύπωση πχ "τελική χρέωση προμήθειας συμπεριλαμβανομένου ρήτρας αναπροσαρμογής / κόστους χονδρικής"... αλλά αν βασιστούμε στο να κάνουνε διορθώσεις εντός των εορτών, φέξε μου και γλύστρισα.

Για το ΚΟΤ ειδικά δε πρόκειται να αλλάξουν κάτι... το ΦΕΚ αυτό έχει πιάσει αράχνες. 😄

Η πλάκα είναι πως ήμουν έτοιμος να υπογράψω αύριο για να πάρω το 100άρικο... τώρα πρέπει να βγάλω κομπιουτεράκια να δώ αν αξίζει το κόπο... γιατί αν χάσω 0.005Ε/Κwh απ'το ΚΟΤ και 0.05Ε/Κwh απ'το ΤΕΜ = 0.055Ε/Κwh * 1250kw = 68.5 + ΦΠΑ = 72.61 συν 3+3 μέρες χαμένο ΚΟΤ για να πάω και μετά για να φύγω... πάει το δώρο μέσα σ'ένα δίμηνο σχεδόν.

Δε μου λες... αυτά που έχεις στο σημερινό excel είναι ενημερωμένα; ΔΕΗ 4 all και Eλίν είναι τόσο φτηνά;

edit: Τώρα είδα ότι και το πράσινο της Elpedison έχει 100 ευρώ... όμορφα. 👍

edit: Άκυρο. Πού το βρήκες το 0.089; Στο site λέει πως θα ανακοινώσουν προμήθεια τον Ιανουάριο.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, ekrepali said:

 

Οι εκπτώσεις ΚΟΤ και ΤΕΜ δίνονται επί της χρέωσης προμήθειας, όχι επί της ρήτρας αναπροσαρμογής (συνολικής χρέωσης). Και στο παλιό ΦΕΚ του κοινωνικού τιμολογίου, αλλά και στο ΦΕΚ του έκτακτου μηχανισμού γράφει ότι δεν υπάρχει αρνητική χρέωση προμήθειας, αλλά μηδενική.

TEM άρθρο3, παρ3

  Hide contents

443.jpg.cce4ee89b4dbded41baed6827a13a337.jpg

KOT

  Hide contents

1.jpg.acb0117385cc289a6057cba6fb0ed2c5.jpg

@korakios Στον ΗΡΩΝ στον τελευταίο εκκαθαριστικό που έχω δε μπορώ να το διαπιστώσω. Κατ'αρχάς αγνοούμε τη συνολική χρέωση προμήθειας που είναι αρνητική, γιατί περιλαμβάνει το δώρο εγγραφής.

Για το 0.095 του Αυγούστου δίνει ΚΟΤ 0.045 και ΤΕΜ 0.05 και έκπτωση συνέπειας 10%... αλλά και πάλι η χρέωση προμήθειας δεν είναι αρνητική γιατί η περίοδος κατανάλωσης περιλαμβάνει και επόμενους μήνες όπου η αρχική είναι 0.125 και 0.148 οπότε συνολικά η χρέωση προμήθεις είναι πάνω από 0Ε/Κwh

  Hide contents

2.jpg.3cf0eb93b82a5cedee0da7082b6b8813.jpg

 

Θεωρώ πως έχεις δίκιο ότι αν η τιμή είναι 0.0399 θα δώσουν ΚΟΤ 0.0399, καθόλου ΤΕΜ και θα χρεώσουν όλη τη ρήτρα αναπροσαρμογής. Ίσως για το ΤΕΜ να μεριμνήσουν και να τροποποιήσουν τη διατύπωση πχ "τελική χρέωση προμήθειας συμπεριλαμβανομένου ρήτρας αναπροσαρμογής / κόστους χονδρικής"... αλλά αν βασιστούμε στο να κάνουνε διορθώσεις εντός των εορτών, φέξε μου και γλύστρισα.

Για το ΚΟΤ ειδικά δε πρόκειται να αλλάξουν κάτι... το ΦΕΚ αυτό έχει πιάσει αράχνες. 😄

Η πλάκα είναι πως ήμουν έτοιμος να υπογράψω αύριο για να πάρω το 100άρικο... τώρα πρέπει να βγάλω κομπιουτεράκια να δώ αν αξίζει το κόπο... γιατί αν χάσω 0.005Ε/Κwh απ'το ΚΟΤ και 0.05Ε/Κwh απ'το ΤΕΜ = 0.055Ε/Κwh * 1250kw = 68.5 + ΦΠΑ = 72.61 συν 3+3 μέρες χαμένο ΚΟΤ για να πάω και μετά για να φύγω... πάει το δώρο μέσα σ'ένα δίμηνο σχεδόν.

Δε μου λες... αυτά που έχεις στο σημερινό excel είναι ενημερωμένα; ΔΕΗ 4 all και Eλίν είναι τόσο φτηνά;

Για την επιδότηση ΤΕΜ, δίνεται σε όλες τις χρεώσεις ρεύματος αφού και πριν το μηχανισμό τα κυμαινόμενα πήραν μέχρι και 0,29/kwh επιδότηση ενώ όλα τα προγράμματα είχαν βασική χρέωση προμήθειας 0,11 και κάτω. 

Για το ΚΟΤ, στα προγράμματα με τύπο α*ΤΕΑ/ΜΤΑ+β φαντάζομαι πως χρέωση προμήθειας θεωρείται όλος ο τύπος και όχι μόνο το β, αλλιώς οι πάροχοι τα έχουν κάνει σαλάτα, ειδικά η ζενίθ που έχει στο νυχτερινό -0,01.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δε μου λες... αυτά που έχεις στο σημερινό excel είναι ενημερωμένα;

τα οικιακά ναι , είχα καμιά 10ριά λάθη , άρα κατέβασε πάλι αν έχεις άλλη ημερομηνία , βέβαια παίζει να έχω και άλλα

13 λεπτά πριν, ekrepali είπε

ΔΕΗ 4 all και Eλίν είναι τόσο φτηνά;

ανάλογα τη χοντρική που θα βάλεις 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...