Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, psixakias είπε

Το πρόβλημα είναι το εξής.

Όταν ανοίγει η καρτέλα για να την συμπληρώσω με βγάζει ως δικαιούχο του ΚΟΤ Β. Όμως μέσα στην καρτέλα φαίνεται μόνο το όνομα το δικό μου (συνιδιοκτήτης 50%) και με συνολικό εισόδημα νοικοκυριού μόνο το δικό μου. Δεν θα έπρεπε να φαίνεται και του αδελφού μου που είναι συνιδιοκτήτης στο υπόλοιπο 50%; Διότι αν φαινόταν ΔΕΝ θα μπορούσα να πάρω το ΚΟΤ Β αφού θα είχαμε παραπάνω εισόδημα από το κανονικό.

Ποια είναι η γνώμη σας στο παραπάνω θέμα;

 

Έχεις δίκιο ότι κανονικά έπρεπε να φαίνονται και τα εισοδήματα των 2.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, psixakias είπε

Το πρόβλημα είναι το εξής.

Όταν ανοίγει η καρτέλα για να την συμπληρώσω με βγάζει ως δικαιούχο του ΚΟΤ Β. Όμως μέσα στην καρτέλα φαίνεται μόνο το όνομα το δικό μου (συνιδιοκτήτης 50%) και με συνολικό εισόδημα νοικοκυριού μόνο το δικό μου. Δεν θα έπρεπε να φαίνεται και του αδελφού μου που είναι συνιδιοκτήτης στο υπόλοιπο 50%; Διότι αν φαινόταν ΔΕΝ θα μπορούσα να πάρω το ΚΟΤ Β αφού θα είχαμε παραπάνω εισόδημα από το κανονικό.

Ποια είναι η γνώμη σας στο παραπάνω θέμα;

 

οτι αφου δεν εχεις παροχη στο ονομα σου δεν εχει καμια σημασια τι λεει η αιτηση, οταν τη συμπληρωσεις θα σου ζητησει αριθμο παροχης και δεν θα εγκριθει γιατι υπαρχει αναντιστοιχια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/11/2023 στις 8:47 ΠΜ, ekrepali είπε

  

Στο τηλέφωνο θα σου πούνε ότι δε χρειάζεται κι ότι γίνεται αυτόματα. Όντως ένας συμφορουμήτης ανέβασε λογαριασμό ΗΡΩΝ με ΚΟΤ, σε περίοδο που είχε αλλάξει το νούμερο και δεν είχε κάνει ακόμα νέα αίτηση. Και δεν έχασε ούτε 1 μέρα το ΚΟΤ.

Εγώ είμαι της αντίθετης άποψης κι έκανα νέα αίτηση. Έχασα 2 μέρες ΚΟΤ επειδή η αλλαγή έγινε πχ τη Τρίτη και η αλλαγή στο ψηφίο εμφανίστηκε σήμερα. Καλύτερα αυτό και να'μαι ήσυχος, παρά να περιμένω 1-2 μήνες μέχρι να έρθει λογαριασμός κι αν έρθει χωρίς ΚΟΤ να πάθω εγκεφαλικό.

Γιατί το κάνεις αυτό, αφού υπάρχει επιβεβαίωση ότι γίνεται; Και 2-3 μέρες ΚΟΤ θα χάσεις και πολύ χρόνο χάνεις κάθε μήνα αν κάνεις τουρισμό, αφού εκτός από τα των εταιριών θα έχεις και τα του ΚΟΤ.

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, tryfos said:

Γιατί το κάνεις αυτό, αφού υπάρχει επιβεβαίωση ότι γίνεται; Και 2-3 μέρες ΚΟΤ θα χάσεις και πολύ χρόνο χάνεις κάθε μήνα αν κάνεις τουρισμό, αφού εκτός από τα των εταιριών θα έχεις και τα του ΚΟΤ.

Αν ο πάροχος για οποιονδήποτε λόγο δεν ενημερωθεί συστεμικά, θα σκάσει λογαριασμός χωρίς κοτ, χωρίς έξτρα επιδότηση συν χρεώσεις υκω. 

Προτιμώ να χρεωθώ 2-3 μέρες χωρίς ΚΟΤ, ούτως η άλλως οι συνολικές χρεώσεις είναι μηδενικές (αρνητικές με τα δωρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Αν ο πάροχος για οποιονδήποτε λόγο δεν ενημερωθεί συστεμικά, θα σκάσει λογαριασμός χωρίς κοτ, χωρίς έξτρα επιδότηση συν χρεώσεις υκω. 

Προτιμώ να χρεωθώ 2-3 μέρες χωρίς ΚΟΤ, ούτως η άλλως οι συνολικές χρεώσεις είναι μηδενικές (αρνητικές με τα δωρα).

Άρα ζητάς μετάβαση όταν φεύγεις, περιμένεις 1 βδομάδα να ολοκληρωθεί, να αλλάξει ο αριθμός της παροχής και μετά αλλάζεις και το ΚΟΤ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, tryfos said:

Άρα ζητάς μετάβαση όταν φεύγεις, περιμένεις 1 βδομάδα να ολοκληρωθεί, να αλλάξει ο αριθμός της παροχής και μετά αλλάζεις και το ΚΟΤ;

Όχι και 1 βδομάδα. Στο ΥΔΕ και στο Mydeddie φαίνεται συνήθως η αλλαγή μετά από 3-4 μέρες (με αναδρομική ημερομηνία, την επομένη της υπογραφής). Σ'αυτό το μεσοδιάστημα είναι που δε μπορείς να κάνεις αίτηση με το νέο αριθμό παροχής, γιατί το σύστημα του ΔΕΔΔΗΕ δεν έχει ενημερωθεί.

Αν η αίτηση εκπροσώπησης γίνει Δευτέρα... οι πιθανότητες είναι να έχει εμφανιστεί η αλλαγή μέχρι Πέμπτη ή Παρασκευή.

Πχ στον ΗΡΩΝ από τις 1035kw για 60 μέρες, πήρα ΚΟΤ για 970kw. Έχασα 65kw KOT, δηλαδή (65*0.045 ΚΟΤ) + (65*0.04 διαφορά ΤΕΜ) =  περίπου 6ευρώ με ΦΠΑ

Όμως η συνολική χρέωση για τις 1035kw ήταν €11... βάλε και το δώρο εγγραφής, πάμε μείον.

Άξιζε για 6 ευρώ να έχω το άγχος μη τυχόν μου σκάσει κανένας λογαριασμός χωρίς ΚΟΤ και να πρέπει να πληρώσω 80 ευρώ για τιμή προμήθειας συν ΥΚΩ; Εγώ έτσι το βλέπω...

Φυσικά αν κολλήσει η αίτηση και αργήσει πολλές μέρες να γίνει η αλλαγή... εκεί αλλάζει το πράγμα γιατί θα χάσεις πολλές μέρες ΚΟΤ. Σ'αυτή τη περίπτωση ίσως ζητούσα γραπτή βεβαίωση από ΗΔΙΚΑ ότι δε χρειάζεται νέα αίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Όχι και 1 βδομάδα. Στο ΥΔΕ και στο Mydeddie φαίνεται συνήθως η αλλαγή μετά από 3-4 μέρες (με αναδρομική ημερομηνία, την επομένη της υπογραφής). Σ'αυτό το μεσοδιάστημα είναι που δε μπορείς να κάνεις αίτηση με το νέο αριθμό παροχής, γιατί το σύστημα του ΔΕΔΔΗΕ δεν έχει ενημερωθεί.

Αν η αίτηση εκπροσώπησης γίνει Δευτέρα... οι πιθανότητες είναι να έχει εμφανιστεί η αλλαγή μέχρι Πέμπτη ή Παρασκευή.

Πχ στον ΗΡΩΝ από τις 1035kw για 60 μέρες, πήρα ΚΟΤ για 970kw. Έχασα 65kw KOT, δηλαδή (65*0.045 ΚΟΤ) + (65*0.04 διαφορά ΤΕΜ) =  περίπου 6ευρώ με ΦΠΑ

Όμως η συνολική χρέωση για τις 1035kw ήταν €11... βάλε και το δώρο εγγραφής, πάμε μείον.

Άξιζε για 6 ευρώ να έχω το άγχος μη τυχόν μου σκάσει κανένας λογαριασμός χωρίς ΚΟΤ και να πρέπει να πληρώσω 80 ευρώ για τιμή προμήθειας συν ΥΚΩ; Εγώ έτσι το βλέπω...

Φυσικά αν κολλήσει η αίτηση και αργήσει πολλές μέρες να γίνει η αλλαγή... εκεί αλλάζει το πράγμα γιατί θα χάσεις πολλές μέρες ΚΟΤ. Σ'αυτή τη περίπτωση ίσως ζητούσα γραπτή βεβαίωση από ΗΔΙΚΑ ότι δε χρειάζεται νέα αίτηση.

Πολλή μανούρα μου φαίνεται ρε παιδί μου, με κάθε αλλαγή ξανά μανά να ασχολείσαι με ΚΟΤ. Συν ότι γενικά τις αλλαγές και τον ΔΕΔΔΗΕ και το πόσο κρατάει η κάθε αλλαγή δεν το εμπιστεύομαι, μου έχει τύχει και 10 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν έχω αλλάξει ποτέ πάροχο ποια είναι η διαδικασία για αλλαγή και Κ.Ο.Τ.;

π.χ. Αίτηση στον πάροχο που μ' ενδιαφέρει, αφού εγκριθεί η αίτηση προχωρώ σε αίτημα για Κ.Ο.Τ. στον ΔΕΔΔΗΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, knight666 είπε

Επειδή δεν έχω αλλάξει ποτέ πάροχο ποια είναι η διαδικασία για αλλαγή και Κ.Ο.Τ.;

π.χ. Αίτηση στον πάροχο που μ' ενδιαφέρει, αφού εγκριθεί η αίτηση προχωρώ σε αίτημα για Κ.Ο.Τ. στον ΔΕΔΔΗΕ;

Κάνεις αίτηση σε οποιαδήποτε πάροχο για την αλλαγή ονόματος; 

Και μετά θα ζητήσεις το ΚΟΤ.. 

Ο Δεδδηε θα έρθει για την αλλαγή που θα ζητήσεις.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, knight666 είπε

Δεν θέλω αλλαγή ονόματος, αλλαγή παρόχου στο ίδιο όνομα.

π.χ. από ΔΕΗ σε Ήρων.

Αφού εγκριθεί η αίτηση από που ζητάω το ΚΟΤ;

Καλημέρα... Μπορείς να ζητήσεις... Και μετά  μπαίνεις και  το ζητάς το ΚΟΤ.. 

https://www.idika.gr/kot

Επεξ/σία από takoulou
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ έχει ολοκληρωθεί η μετάβαση μου στον Ήρων από την Elpedison στις 11-11-2023 τυπικά, γιατί συστημικά ολοκληρώθηκε στις 15 του μηνός περίπου), υποβάλλοντας αίτηση για ΚΟΤ Β στην ΗΔΙΚΑ εγκρίθηκε αλλά ο ΔΕΔΔΗΕ απάντησε μη ενεργός  πελάτης (ίσως γιατί βιάστηκα πολύ). Στη συνέχεια υπέβαλα νέα αίτηση στις 20-11-2023 ακυρώνοντας την παλιά (11-11-2023) και πάλι ο ΔΕΔΔΗΕ απάντησε μη ενεργός πελάτης. Να διευκρινήσω ότι δεν έχω καμία απολύτως οφειλή σε προηγούμενο πάροχο. Σήμερα 23-11-2023 υπέβαλλα και πάλι νέα αίτηση για ΚΟΤ όπου εκκρεμεί και βγάζει πάλι προς έγκριση. 
Τι μπορεί να συμβαίνει και έχω χάσει χωρίς λόγο 13 μέρες σίγουρα ΚΟΤ ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν υπάρχει ούτε ένας με ΚΟΤ, που να έκανε μετάβαση σε άλλο πάροχο χωρίς να ακυρώσει/ξαναζητήσει ΚΟΤ κλπ. να μας πει τι έγινε;

Προσωπικά, αν δεν γίνεται αυτόματα, δεν μπορώ να αφιερώνω κάθε μήνα στον τουρισμό και εξτρά ώρες, να μπλέκω με ΔΕΔΔΗΕ, ΗΔΙΚΑ κλπ. Με όλους αυτούς μόνο τα απολύτως απαραίτητα θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...