Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, lazarnik είπε

Καλημέρα, έκανα την νέα αίτηση για κοτ πριν 15 ημερες και εγκρίθηκε. 

Χθες άλλαξα παροχο, πρέπει να ακυρώσω την αίτηση όταν αλλάξει το νούμερο και να ξανά κάνω αίτηση; 

Διάβασα πιο πίσω ότι έτσι πρέπει να γίνεται. 

Αλλά τώρα που έχει περάσει η 31/10 θα με αφήσει να κάνω νέα αίτηση; 

Αίτηση μπορείς να κάνεις όλη την διάρκεια του έτους απλά καθε χρόνο υπάρχει μια ημερομηνία-διορία για τους δικαιούχους της προηγούμενης χρονιάς ώστε να συνεχίσουν να έχουν ΚΟΤ με τα καινούργια φορολογικά στοιχεία.

Νομίζω επίσης ότι πλέον γίνεται αυτόματα στον καινούργιο πάροχο η μετάβαση στο ΚΟΤ,ένα τηλέφωνο στον καινούργιο θα σου λύσει την απορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  

1 hour ago, lazarnik said:

Χθες άλλαξα παροχο, πρέπει να ακυρώσω την αίτηση όταν αλλάξει το νούμερο και να ξανά κάνω αίτηση; 

Στο τηλέφωνο θα σου πούνε ότι δε χρειάζεται κι ότι γίνεται αυτόματα. Όντως ένας συμφορουμήτης ανέβασε λογαριασμό ΗΡΩΝ με ΚΟΤ, σε περίοδο που είχε αλλάξει το νούμερο και δεν είχε κάνει ακόμα νέα αίτηση. Και δεν έχασε ούτε 1 μέρα το ΚΟΤ.

Εγώ είμαι της αντίθετης άποψης κι έκανα νέα αίτηση. Έχασα 2 μέρες ΚΟΤ επειδή η αλλαγή έγινε πχ τη Τρίτη και η αλλαγή στο ψηφίο εμφανίστηκε σήμερα. Καλύτερα αυτό και να'μαι ήσυχος, παρά να περιμένω 1-2 μήνες μέχρι να έρθει λογαριασμός κι αν έρθει χωρίς ΚΟΤ να πάθω εγκεφαλικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,
βλέπω οτι το όριο εισοδήματος για ΚΟΤ Β ειναι με μέγιστο εισόδημα 9000.
το ποσό ειναι ακριβές η π.χ. υπάρχει περίπτωση αίτηση με  εισόδημα 9100-9200 να περάσει?
Επίσης,γνωρίζει καποιος αν μετα απο δήλωση Μ2 για αλλαγή διευθυνσής κατοικίας το σύστημα σου επιτρέπει να κάνεις δήλωση ή αν τραβάει μόνο στοιχεία απο το Ε1?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, TasosPk είπε

Καλησπέρα,
βλέπω οτι το όριο εισοδήματος για ΚΟΤ Β ειναι με μέγιστο εισόδημα 9000.
το ποσό ειναι ακριβές η π.χ. υπάρχει περίπτωση αίτηση με  εισόδημα 9100-9200 να περάσει?
Επίσης,γνωρίζει καποιος αν μετα απο δήλωση Μ2 για αλλαγή διευθυνσής κατοικίας το σύστημα σου επιτρέπει να κάνεις δήλωση ή αν τραβάει μόνο στοιχεία απο το Ε1?

Αυτό είναι το όριο.. Τραβάει στοιχεία από φορολογική δήλωση που υπάρχει.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, takoulou είπε

Αυτό είναι το όριο.. Τραβάει στοιχεία από φορολογική δήλωση που υπάρχει.. 

Σε ευχαριστώ.
Δεν θα κάνω τοτε το Μ2 για να αλλάξουν τα στοιχεία κατοικίας.
Ειμαι στα 91xx εισοδήματος, κρίμα που χάνω το ΚΟΤ για τόσο λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, TasosPk είπε

Σε ευχαριστώ.
Δεν θα κάνω τοτε το Μ2 για να αλλάξουν τα στοιχεία κατοικίας.
Ειμαι στα 91xx εισοδήματος, κρίμα που χάνω το ΚΟΤ για τόσο λίγο.

Δεν θα είσαι μόνο εσύ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, takoulou είπε

Δεν θα είσαι μόνο εσύ.. 

Καλά, σίγουρα δεν θα είμαι μόνο εγώ!
Kαι σιγουρα αν ήταν 8000 η 1000 πάλι καποιοι θα το έχαναν για ενα αντίστοιχο αστείο ποσο.
Αλλα το δικό μου εισοδημα ξέρω, για εμένα μπορώ να μιλήσω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί φίλοι του forum.

Θα ήθελα σας παρακαλώ πολύ να με βοηθήσετε σε μία απορία η οποία μου έχει δημιουργηθεί εδώ και πολύ καιρό και δεν έχω μπορέσει ακόμα να βρώ απάντηση.

Μένω με τον αδελφό μου σε ένα διαμέρισμα το οποίο έχουμε κληρονομικό (δηλαδή είμαστε συνιδιοκτήτες) και με βάση το Ε9 που συμπληρώνουμε  ο καθένας μας έχει το 50%.

Δηλαδή 50% εγώ και 50% ο αδελφός μου.

Ο λογαριασμός της ΔΕΗ έρχεται σε έναν από τους δύο μας και συγκεκριμένα στον αδελφό μου.

Μπήκα στην σελίδα για το Κοινωνικό Τιμολόγιο (όπου κάποια στοιχεία είναι ήδη συμπληρωμένα) και παρατήρησα ότι τα στοιχεία που είναι ήδη συμπληρωμένα αφορούν μόνον τον αδελφό μου και όχι και τα δικά μου.

Δηλαδή με τον παραπάνω τρόπο μπορεί ο αδελφός μου να έχει Κοινωνικό Τιμολόγιο.

Πώς μπορώ να επιλύσω την παραπάνω κατάσταση; Δηλαδή δεν θα έπρεπε κανονικά να βάλουνε το συνολικό άθροισμα και των δύο μας (δηλαδή και το δικό μου και του αδελφού μου) για την χρονιά που πέρασε;

Επαναλαμβάνω για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις ότι η φορολογική δήλωση που κάνουμε είναι διαφορετική και ο καθένας δηλώνει το 50% της οικίας που του ανήκει ως κύρια κατοικία ως νόμιμοι κληρονόμοι (συνιδιοκτήτες).

Δηλαδή ΔΕΝ φιλοξενεί κάποιος κάποιον.

Τι πρέπει να κάνω κατά την γνώμη σας; Να ακυρώσω την αίτηση;

Παρακαλώ πολύ όποιος μπορεί να με βοηθήσει στο παραπάνω θέμα και να μου εξηγήσει τι πραγματικά ισχύει θα το εκτιμήσω.

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, psixakias είπε

Ο λογαριασμός της ΔΕΗ έρχεται σε έναν από τους δύο μας και συγκεκριμένα στον αδελφό μου.

 

απο τη στιγμη που υπαρχει ενας λογαριασμος, λογικα υπαρχει 1 ρολοι οποτε και 1ς δικαιουχος ΚΟΤ

δε καταλαβαινω τι θελεις να κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, psixakias είπε

Μπήκα στην σελίδα για το Κοινωνικό Τιμολόγιο (όπου κάποια στοιχεία είναι ήδη συμπληρωμένα) και παρατήρησα ότι τα στοιχεία που είναι ήδη συμπληρωμένα αφορούν μόνον τον αδελφό μου και όχι και τα δικά μου.

φυσιολογικό απο τη στιγμη που

1 ώρα πριν, psixakias είπε

Ο λογαριασμός της ΔΕΗ έρχεται σε έναν από τους δύο μας και συγκεκριμένα στον αδελφό μου.

 

1 ώρα πριν, psixakias είπε

Τι πρέπει να κάνω κατά την γνώμη σας; Να ακυρώσω την αίτηση;

έτσι και αλλιώς δε θα περνούσε απο τη στιγμή που δεν είναι στο όνομά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα μου είναι το εξής σε ότι αφορά την Αίτηση για το Κοινωνικό Τιμολόγιο της ΔΕΗ.

Ότι κανονικά θα έπρεπε η αίτηση όταν πάω να την συμπληρώσω να εμφανίζει το συνολικό εισόδημα και των δύο μας (δηλαδή εμένα και του αδελφού μου ως νοικοκυριό) και όχι μόνο το ενός (δηλαδή μόνο του αδελφού μου) και από την άλλη να εμφανίζει και την παροχή στο όνομα του αδελφού μου αλλά και στο δικό μου όνομα (επικουρικά). Αυτό εννοώ. Για αυτό και έχω μπερδευτεί. Εσείς τι γνώμη έχετε στο παραπάνω θέμα; Έχει γίνει λάθος στην αίτηση ή όχι;

Παρακαλώ πολύ αν γνωρίζετε κάτι παραπάνω θέλω τα φώτα σας...

Σας ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι το εξής.

Όταν ανοίγει η καρτέλα για να την συμπληρώσω με βγάζει ως δικαιούχο του ΚΟΤ Β. Όμως μέσα στην καρτέλα φαίνεται μόνο το όνομα το δικό μου (συνιδιοκτήτης 50%) και με συνολικό εισόδημα νοικοκυριού μόνο το δικό μου. Δεν θα έπρεπε να φαίνεται και του αδελφού μου που είναι συνιδιοκτήτης στο υπόλοιπο 50%; Διότι αν φαινόταν ΔΕΝ θα μπορούσα να πάρω το ΚΟΤ Β αφού θα είχαμε παραπάνω εισόδημα από το κανονικό.

Ποια είναι η γνώμη σας στο παραπάνω θέμα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...