Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, dasnowy είπε

Για τους ευάλωτους εννοείς; Αν ναι, θα ανεβάσω μετά λογαριασμό από τον υπολογιστή. 

για την ΤΕΜ σε ευάλωτους ,αλλά να έχει ξεπεραστεί το όριο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 minutes ago, korakios said:

για την ΤΕΜ σε ευάλωτους ,αλλά να έχει ξεπεραστεί το όριο

Πρέπει να είχε υπερβεί το όριο κατανάλωσης που θα είχε αν ήταν στο ΚΟΤ. Θα το κοιτάξω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Kozanitis1@korakios

Βρήκα τον λογαριασμό (εκκαθαρίστικος) από παροχή που ήταν στους ευάλωτους πελάτες που έχει επιδότηση ΚΟΤ.

Spoiler

image.png.5693b67a8f6251311faf36741c324455.png

Στους ευάλωτους πελάτες ήταν για 10 μέρες (21-30/11) και είναι παροχή με 2 ενήλικα μέλη άρα αν είχαν ΚΟΤ το όριο για τις 10 μέρες θα ήταν 133kwh (147kwh με το 10%) ημέρας. Σε αυτές τις 10 μέρες είχαν καταναλωθεί 168kwh ημέρας και 41kwh νύχτας, σύνολο 209kwh. Έχει μπει επιδότηση ΚΟΤ για αυτές τις 10 μέρες και αφορά και τις 209kwh με σπάσιμο σε 151+58 που δεν κατάφερα να καταλάβω γιατί σπάνε έτσι. Άρα η επιδότηση ΚΟΤ μπαίνει σε ευάλωτους πελάτες οριζόντια για το σύνολο της κατανάλωσης, ακόμα και αν έχει ξεπεραστεί το όριο που θα είχε η παροχή αν ήταν σε ΚΟΤ. Υποθέτω το ίδιο ισχύει και για παροχές με ΚΟΤ, μπαίνει δηλαδή η επιδότηση ΚΟΤ για το σύνολο της κατανάλωσης ακόμα και αν η κατανάλωση είναι εκτός ορίων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση για αυτούς που είναι στην protergia και έχουν κοινωνικό τιμολόγιο:Στο myprotergia δεν με αφήνει να καταχωρήσω τις ενδείξεις του μετρητή με την δικαιολογία ότι είμαι στο κοινωνικό τιμολόγιο ενώ παλιά με άφηνε να κάνω καταχώρηση.Το λέει και σε εσάς αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, KaRouLi είπε

Πήρα τηλέφωνο, δεν γνωρίζει ( φυσικά ). Θα με ενημερώσει. Έχουν κόψει την έκπτωση ΚΟΤ χωρίς κανέναν λόγο, αφού οι kwh αυτές έπονται των 204 (στις οποίες εφαρμόστηκε και που φυσικά είχα ΚΟΤ ενεργό - και το έχω ακόμα ενεργό). Θα μου πεις για 4-5-6 ευρώ η φασαρία.

Ε οκ... Να μείνουμε εσαεί τότε και στα ακριβά προγράμματα, αφού οι διαφορές εκεί κυμαίνονται για την ώρα :P

δεν εννοώ τον Ηρών , είναι δευτερεύον , δες στο ΗΔΙΚΑ αν είναι ενεργό το ΚΟΤ , αυτό σε καίει αρχικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Στο 1.8.1 στον ψηφιακό μετρητή είναι οι ενδείξεις ημέρας και στο 1.8.2 οι νύχτας , σωστά ?
Στην εφαρμογή της ΔΕΗ πως ακριβώς τις δηλώνω; Κάτι κάνω λάθος με τους αριθμούς.
Στης ημέρας ο μετρητής δείχνει: 1748.97
Και στης νύχτας: 797.80 

 Προσπάθησα να βάλω στης ημέρας 1748 αλλά μου βγάζει ότι οι ενδείξεις που δίνω είναι μικρότερες από την προηγούμενη τιμολόγηση 🙄

Μήπως πρέπει να βάλω και μηδενικά μπροστά ; 

Τελευταίους μήνες ερχόταν ο ΔΕΔΔΗΕ για ενδείξεις γιατί δούλευα σεζόν και έλειπα από το σπίτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

Καλησπέρα. Στο 1.8.1 στον ψηφιακό μετρητή είναι οι ενδείξεις ημέρας και στο 1.8.2 οι νύχτας , σωστά ?
Στην εφαρμογή της ΔΕΗ πως ακριβώς τις δηλώνω; Κάτι κάνω λάθος με τους αριθμούς.
Στης ημέρας ο μετρητής δείχνει: 1748.97
Και στης νύχτας: 797.80 

 Προσπάθησα να βάλω στης ημέρας 1748 αλλά μου βγάζει ότι οι ενδείξεις που δίνω είναι μικρότερες από την προηγούμενη τιμολόγηση 🙄

Μήπως πρέπει να βάλω και μηδενικά μπροστά ; 

Τελευταίους μήνες ερχόταν ο ΔΕΔΔΗΕ για ενδείξεις γιατί δούλευα σεζόν και έλειπα από το σπίτι 

Για δες ποιες ενδείξεις υπάρχουν στον Δεδδηε... Ρώτησε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/10/2023 στις 1:15 ΠΜ, GreekGames είπε

Μια ερώτηση για αυτούς που είναι στην protergia και έχουν κοινωνικό τιμολόγιο:Στο myprotergia δεν με αφήνει να καταχωρήσω τις ενδείξεις του μετρητή με την δικαιολογία ότι είμαι στο κοινωνικό τιμολόγιο ενώ παλιά με άφηνε να κάνω καταχώρηση.Το λέει και σε εσάς αυτό;

ΝΑΙ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, BrunoB είπε

Καλησπέρα, αν έχω ήδη κοτΒ και σε ένα μήνα πχ δικαιούμαι κοτΑ μπορώ άμεσα να το πάρω κάνοντας την αίτηση? Πρέπει να ακυρωθεί πρώτα το κοτΒ?

Δεν θα σε αφήσει αν έχεις ενεργό κοτΒ θα πρέπει να ακυρώσεις το κοτΒ και αμέσως να κανείς αίτηση για κοτΑ.Απλα για κοτΑ θα πρέπει πρώτα να κανείς αίτηση για κεα και μετά για κοτΑ 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Για στείλε μια που το διάβασες για το ΚΟΤ-Γ?

Αναφορά σε κείμενο

Οι πληροφορίες θέλουν να δημιουργείται μία τρίτη κατηγορία ΚΟΤ (ΚΟΤ Γ) όπου σε αυτήν θα χορηγούνται έξτρα εκπτώσεις σε όσους διαμένουν σε περιοχές με ανάγκη μεγαλύτερης θέρμανσης.

για το νέο έτος , όταν και αν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...