Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, GreekGames είπε

Δηλαδή για το όριο του κοτ είναι μόνο οι ημερήσιες καταναλώσεις? και η όχι οι νυχτερινές μαζί με τις ημερήσιες? Ρωτάω  γιατί τώρα έβαλα νυχτερινό και δεν ξέρω πολλά

μόνο οι ημερήσιες , 100% και το πάω στοίχημα ένα 50αρι 😛

50 λεπτά πριν, takoulou είπε

Ολες μαζι ειναι...

@takoulou να βλέπω τα λεφτά , μην τα κρύβεις 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, korakios είπε

μόνο οι ημερήσιες , 100% και το πάω στοίχημα ένα 50αρι 😛

@takoulou να βλέπω τα λεφτά , μην τα κρύβεις 😂

Πάντως από αυτά που διάβασα στο λινκ εάν και οι συζητήσεις είναι του 2016 κατάλαβα και ‘γώ το ίδιο δηλαδή στο κοτ μετράνε μόνο οι ημερήσιες…Χωρίς να είμαι σίγουρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GreekGames είπε

Πάντως από αυτά που διάβασα στο λινκ εάν και οι συζητήσεις είναι του 2016 κατάλαβα και ‘γώ το ίδιο δηλαδή στο κοτ μετράνε μόνο οι ημερήσιες…Χωρίς να είμαι σίγουρος

είναι εξακριβωμένο και επιβεβαιωμένο εδώ και πολλά χρόνια

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

είναι εξακριβωμένο και επιβεβαιωμένο εδώ και πολλά χρόνια

Δηλαδή εγώ που καταναλώνω πέρα του ορίου κοτ δεν αρκεί να μεταφέρω τις καταναλώσεις μου το βράδυ αντίθετα πρέπει να τις μειώσω γενικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GreekGames είπε

Δηλαδή εγώ που καταναλώνω πέρα του ορίου κοτ δεν αρκεί να μεταφέρω τις καταναλώσεις μου το βράδυ αντίθετα πρέπει να τις μειώσω γενικά

πρέπει στο ημερήσιο να μην ξεπερνάς το όριο απαραίτητα

σου δίνει ένα περιθώριο +10%σε ένα τετράμηνο πάντως ,αν δεν ξεπερνάς στα άλλα 2 τετράμηνα

εκτός αν έχεις μηχανική υποστήριξη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, korakios είπε

πρέπει στο ημερήσιο να μην ξεπερνάς το όριο απαραίτητα

σου δίνει ένα περιθώριο +10%σε ένα τετράμηνο πάντως ,αν δεν ξεπερνάς στα άλλα 2 τετράμηνα

εκτός αν έχεις μηχανική υποστήριξη

Κάτσε τώρα γιατι με έκαψες μηχανική υποστήριξη δεν έχω αλλά αν το ημερήσιο δεν περνάει το όριο αλλά το ημερήσιο μαζί με το νυχτερινό το ξεπερνά πειράζει

δηλαδη εμένα το όριο είναι 2400kwh και έκαιγα 2800 τωρα με το νυχτερινό πες ότι καίω 2300 την ημέρα και 500 την νύχτα θα έχω κοτ η όχι

Επεξ/σία από GreekGames
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GreekGames είπε

Κάτσε τώρα γιατι με έκαψες μηχανική υποστήριξη δεν έχω αλλά αν το ημερήσιο δεν περνάει το όριο αλλά το ημερήσιο μαζί με το νυχτερινό το ξεπερνά πειράζει

το πιο απλό πράγμα στον κόσμο και το κάνουμε επιστήμη

όριο 1400 ΚΟΤ Β

 

ημερήσιες 1300 και νυχτερινές 4000

μπαίνει έκπτωση ΚΟΤ για 1400 κιλοβατώρες (τιμή ημερήσιας 1300+100 μείον 0,045 και πληρώνεις κανονικά τις υπόλοιπες νυχτερινές)

 

ημερήσιες 1500 νυχτερινές 100

δεν μπαίνει έκπτωση ΚΟΤ , τιμολογείσαι σαν να μην έχεις

 

___________________

Δλδ 

1 ώρα πριν, GreekGames είπε

για το όριο του κοτ είναι μόνο οι ημερήσιες καταναλώσεις?

16 λεπτά πριν, korakios είπε

μόνο οι ημερήσιες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, korakios είπε

το πιο απλό πράγμα στον κόσμο και το κάνουμε επιστήμη

όριο 1400 ΚΟΤ Β

 

ημερήσιες 1300 και νυχτερινές 4000

μπαίνει έκπτωση ΚΟΤ για 1400 κιλοβατώρες (τιμή ημερήσιας 1300+100 μείον 0,045 και πληρώνεις κανονικά τις υπόλοιπες νυχτερινές)

 

ημερήσιες 1500 νυχτερινές 100

δεν μπαίνει έκπτωση ΚΟΤ , τιμολογείσαι σαν να μην έχεις

 

___________________

Δλδ 

Αααα εγώ είχα καταλάβει ακριβώς το αντίθετο όποτε αν οι ημερήσιες είναι κάτω από το όριο πληρώνεις με κοτ όσο είναι το όριο και μετά αυτες που περισσεύουν κανονικά.δηλαδη το νυχτερινό αν καις παραπάνω από το όριο βολεύει.Τελεια σε ευχαριστώ πολύ!!!!!!

Επεξ/σία από GreekGames
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dasnowy είπε

Επίσης, η επιδότηση ΤΕΜ είναι οριζόντια για το σύνολο της κατανάλωσης. 

έχουμε εικόνα του ποσού ΤΕΜ που μπαίνει αν η κατανάλωση είναι εκτός ορίων ?

δλδ αν χαθεί η ε´κπτωση ΚΟΤ , το ΤΕΜ είναι όσο για ΚΟΤ ή όχι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, korakios said:

έχουμε εικόνα του ποσού ΤΕΜ που μπαίνει αν η κατανάλωση είναι εκτός ορίων ?

δλδ αν χαθεί η ε´κπτωση ΚΟΤ , το ΤΕΜ είναι όσο για ΚΟΤ ή όχι ?

Εννοούσα αν η συνολική κατανάλωση είναι εκτός ορίων αλλά το ΚΟΤ ισχύει για το τετράμηνο. Αν χαθεί το ΚΟΤ στο τετράμηνο υποθέτω πως μπαίνει το ΤΕΜ που δεν είναι για ΚΟΤ, αλλά με δεδομένο πως και οι παροχές που είναι δηλωμένες στους ευάλωτους καταναλωτές παίρνουν την επιδότηση του ΚΟΤ οριζόντια και εκεί δεν έχει και όριο, δε θα μου έκανε εντύπωση αν μπαίνει η επιδότηση του ΚΟΤ ακόμα και αν χαθεί το ΚΟΤ στο τετράμηνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dasnowy είπε

αλλά με δεδομένο πως και οι παροχές που είναι δηλωμένες στους ευάλωτους καταναλωτές παίρνουν την επιδότηση του ΚΟΤ οριζόντια και εκεί δεν έχει και όριο, δε θα μου έκανε εντύπωση αν μπαίνει η επιδότηση του ΚΟΤ ακόμα και αν χαθεί το ΚΟΤ στο τετράμηνο. 

εγώ αυτό πιστεύω , πάντως δεν έχει ποστάρει κάποιος για τη συγκεκριμένη περίπτωση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, korakios said:

εγώ αυτό πιστεύω , πάντως δεν έχει ποστάρει κάποιος για τη συγκεκριμένη περίπτωση

Για τους ευάλωτους εννοείς; Αν ναι, θα ανεβάσω μετά λογαριασμό από τον υπολογιστή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 minutes ago, korakios said:

μόνο οι ημερήσιες , 100% και το πάω στοίχημα ένα 50αρι 😛

@takoulou να βλέπω τα λεφτά , μην τα κρύβεις 😂

https://deddie.gr/el/upiresies/eidika-timologia/koinwniko-oikiako-timologio/timologisi/

Quote

Η παραπάνω έκπτωση εφαρμόζεται στη χρέωση προμήθειας για την κατανάλωση ημέρας του Προμηθευτή ηλεκτρικής ενέργειας.

 


Για τον υπολογισμό της υπέρβασης των ορίων κατανάλωσης κάθε κατηγορίας δικαιούχου δεν λαμβάνεται υπόψη η κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας βάσει νυκτερινού τιμολογίου.
 

 

\ααα) Αν το άθροισμα της ημερήσιας και της νυκτερινής κατανάλωσης βρίσκεται εντός των ορίων ημερήσιας κατανάλωσης του δικαιούχου εφαρμόζεται και για τη νυχτερινή κατανάλωση η έκπτωση του Κ.Ο.Τ. και οι απαλλαγές από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις τόσο του Κ.Ο.Τ. όσο και του νυκτερινού τιμολογίου.

βββ) Αν το άθροισμα της ημερήσιας και της νυκτερινής κατανάλωσης υπερβαίνει τα όρια ημερήσιας κατανάλωσης του άρθρου 2 η έκπτωση του Κ.Ο.Τ. και οι απαλλαγές από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις τόσο του Κ.Ο.Τ. όσο και του νυκτερινού τιμολογίου εφαρμόζονται για τη νυχτερινή κατανάλωση εντός των ως άνω ορίων και η υπερβάλλουσα νυχτερινή κατανάλωση τιμολογείται με το ισχύον οικιακό νυκτερινό τιμολόγιο του Προμηθευτή με τις κλίμακες της συνολικής κατανάλωσης.

Για την εφαρμογή της έκπτωσης του Κ.Ο.Τ. επί της νυχτερινής κατανάλωσης, σύμφωνα με τα παραπάνω, ως χρέωση προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας λογίζεται η χρέωση προμήθειας για την κατανάλωση ημέρας του Προμηθευτή.

 

Επεξ/σία από sdikr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...