Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πέρυσι έκανα 1η φορά αίτηση για ΚΟΤΒ κι εγκρίθηκε με ημερομηνία 9/9/2022 και ακόμα φαίνεται εγκεκριμένη.
Θα πρέπει να κάνω και φέτος νέα αίτηση ή ισχύει η εγκεκριμένη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, geodimis said:

Πέρυσι έκανα 1η φορά αίτηση για ΚΟΤΒ κι εγκρίθηκε με ημερομηνία 9/9/2022 και ακόμα φαίνεται εγκεκριμένη.
Θα πρέπει να κάνω και φέτος νέα αίτηση ή ισχύει η εγκεκριμένη; 

Θα πρέπει να κάνεις νέα αίτηση μέχρι 30/10. Αν είσαι 100% σίγουρος ότι δικαιούσαι ΚΟΤ βάσει των στοιχείως της φετινής φορολογικής δήλωσης και Ε9, μπορείς να κάνεις την αίτηση από τώρα. Αν δεν είσαι 100% σίγουρος, άστο για τέλη Οκτώβρη.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικώς τί κάνουμε σε περίπτωση αλλαγής παρόχου όταν έχουμε ήδη ΚΟΤ; Περνιέται αυτόματα το ΚΟΤ και στον νέο πάροχο ή κάνουμε νέα αίτηση ΗΔΙΚΑ; @ekrepali βλέπω σε είχε απασχολήσει παλαιότερα το θέμα, υπάρχει από κάποιον εγγυημένη επιβεβαίωση;

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, tryfos said:

Τελικώς τί κάνουμε σε περίπτωση αλλαγής παρόχου όταν έχουμε ήδη ΚΟΤ; Περνιέται αυτόματα το ΚΟΤ και στον νέο πάροχο ή κάνουμε νέα αίτηση ΗΔΙΚΑ; @ekrepali βλέπω σε είχε απασχολήσει παλαιότερα το θέμα, υπάρχει από κάποιον εγγυημένη επιβεβαίωση;

Εγώ έκανα νέα με το καινούργιο αριθμό παροχής. Σιγά μη βασιστώ στα συστήματα τους να γίνουν όλα αυτόματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νοέμβρη του 22 είχα κάνει αίτηση ΚΟΤ ενώ ήμουνα στην Watt&Volt, Ιανουάριο 23 πήγα ΗΡΩΝ και το ΚΟΤ με συνόδευσε στον καινούργιο πάροχο χωρίς να χρειαστεί να κάνω κάποια ενέργεια. 

Επεξ/σία από dhmak
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα καινούργιο συμβόλαιο με την Elpedison σήμερα και η υπαλληλος με ενημέρωσε ότι πρέπει να ξανακάνω αίτηση για το ΚΟΤ παρότι την Δευτέρα που μας πέρασε έκανα την αίτηση στην ΗΔΙΚΑ με τον αριθμό παροχής που έχω έως σήμερα. Μπέρδεμα μου φαίνεται η κατάσταση.

Στο site της ΗΔΙΚΑ βρήκα την πληροφορία για την αλλαγή παρόχου.

16. Διαδικασία αλλαγής παρόχου.

Όταν μεταφέρεστε σε άλλο πάροχο Ηλεκτρικής ενέργειας θα πρέπει να ακολουθήσετε τα κάτωθι βήματα σε περίπτωση που θέλετε να συνεχιστεί το Κοινωνικό Τιμολόγιο αν είστε δικαιούχος.

  1. Ολοκληρώστε την διαδικασία μεταφοράς της παροχής σας στο νέο πάροχο.
  2. Βεβαιωθείτε καλώντας στο 11500 (ΔΕΔΔΗΕ) ότι η παροχή σας (πιθανόν νέο νούμερο), είναι συνδεδεμένη με το ΑΦΜ σας.
  3. Ακυρώστε την παλιά αίτηση ΚΟΤ που είχατε στον προηγούμενο πάροχό σας και κάντε νέα αίτηση.
  4. Σε περίπτωση που σας βγάζει λάθος με τον αριθμό παροχής , ακολουθήστε πάλι το βήμα 2.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια Σας

Θα Ηθελα Να Ρωτησω Ποιο ειναι το Καλυτερο Προγραμμα Για ΚΟΤ-Α,  Ειμαι στην Προτεργια Τωρα Στο Καθολικο, Και Εμαθα Οτι Δεν πληρωνω με ΧΡΕΩΣΗ ΚΟΤ-Α.

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, c3250 είπε

Γεια Σας

Θα Ηθελα Να Ρωτησω Ποιο ειναι το Καλυτερο Προγραμμα Για ΚΟΤ-Α,  Ειμαι στην Προτεργια Τωρα Στο Καθολικο, Και Εμαθα Οτι Δεν πληρωνω με ΧΡΕΩΣΗ ΚΟΤ-Α.

Ευχαριστω

Κλησπερα... Που εισαι τωρα;  Εισαι στην καθολικη υπηρεσια;

Τι λες οτι οτι δεν πληρωνεις;

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, takoulou είπε

Κλησπερα... Που εισαι τωρα;  Εισαι στην καθολικη υπηρεσια;

Τι λες οτι οτι δεν πληρωνεις;

Πληρωνω με Χρεωση την KWh  Στον Τελευταιο Λογαριασμο, Χ0.14870, Στο Καθολικο Που Ειμαι,Ενω Εμαθα Οτι Με ΚΟΤ-Α Αν Κανω Συμβολαιο Θα Πληρωνω Με Τιμη Σεπτεμβριου Την KWh 0,01, Ετσι Ειναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, c3250 είπε

Πληρωνω με Χρεωση την KWh  Στον Τελευταιο Λογαριασμο, Χ0.14870, Στο Καθολικο Που Ειμαι,Ενω Εμαθα Οτι Με ΚΟΤ-Α Αν Κανω Συμβολαιο Θα Πληρωνω Με Τιμη Σεπτεμβριου Την KWh 0,01, Ετσι Ειναι...

Καλημερα... Δηλαδη εισαι στην καθολικη υπηρεσια..  Μπορεις να μπεις  σαν ΚΟΤ-Α...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, c3250 είπε

Πληρωνω με Χρεωση την KWh  Στον Τελευταιο Λογαριασμο, Χ0.14870, Στο Καθολικο Που Ειμαι,Ενω Εμαθα Οτι Με ΚΟΤ-Α Αν Κανω Συμβολαιο Θα Πληρωνω Με Τιμη Σεπτεμβριου Την KWh 0,01, Ετσι Ειναι...

Αρχικά δες πως θα πας σε πάροχο για να φύγεις από την ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ καθολική υπηρεσία..

Δες τα προγράμματα των παρόχων, βάλε το και κάνε και ΚΟΤ-Α για να έχεις τις εκπτώσεις..

Μήπως είχες χρέη ή κάτι άλλο αλλά δεν ασχολήθηκες ιδιαίτερα; (δεν κρίνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Αρχικά δες πως θα πας σε πάροχο για να φύγεις από την ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ καθολική υπηρεσία..

Δες τα προγράμματα των παρόχων, βάλε το και κάνε και ΚΟΤ-Α για να έχεις τις εκπτώσεις..

Μήπως είχες χρέη ή κάτι άλλο αλλά δεν ασχολήθηκες ιδιαίτερα; (δεν κρίνω)

Το θεμα ειναι αν μπορει.. Αν το δεχτουν οι παροχοι γιατι ειναι στην καθολικη υπηρεσια.. Το γνωριζουν αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Αρχικά δες πως θα πας σε πάροχο για να φύγεις από την ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ καθολική υπηρεσία..

Δες τα προγράμματα των παρόχων, βάλε το και κάνε και ΚΟΤ-Α για να έχεις τις εκπτώσεις..

Μήπως είχες χρέη ή κάτι άλλο αλλά δεν ασχολήθηκες ιδιαίτερα; (δεν κρίνω)

Στην Καθολικη Βρεθηκα Απο Χρεη Δυστηχως.

12 ώρες πριν, takoulou είπε

Το θεμα ειναι αν μπορει.. Αν το δεχτουν οι παροχοι γιατι ειναι στην καθολικη υπηρεσια.. Το γνωριζουν αυτο...

Να δουμε, Μου Ειπαν Αν Εξοφλησω το Υπολ.Που Υπαρχει,  Μου Προτειναν Το Οικιακό Value+ Με Χρεωση 0.01Το KWh βαση Τιμολογειου Σεπτεμβριου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...